H75S80FUX - S80 Series, QLED, 75"
Smart TV, 75" / 189 cm, 4K Ultra HD, QLED, Google TV, HDR10, HLG, Sound Channel 2.0, Dolby Audio. Dolby Digital Decoding, dbx-tv, surround sound simulation, 20 W speakers, 2 GB RAM, 32 GB ROM, Gaming Accelerator 120 Hz with DLG, MEMC, Google Assistant voice control (EN), Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, Game Mode, 4x HDMI 2.1 (compliance / with ALLM support, 1x eARC), 2x USB 2.0, HbbTV, PVR recording function, Netflix, YouTube, Chromecast, VESA 400x300, frameless design, Class E
Screen size: 75", 189 cm
Panel type/backlight: D-LED
Panel Technology: QLED
Operating System: Google TV
Processor (SoC): MT9603 (ARM Advanced Multi-Core Cortex CA55)
RAM: 2 GB; Storage (ROM): 32 GB
Image parameters
Resolution: 4K Ultra HD (3840 x 2160 pixels)
Aspect Ratio: 16:9
Brightness: 320 cd/m2
Color Gamut: DCI-P3 ? 93%, (wide color space coverage)
Contrast ratio: 7000:1 (typical)
Response Time: 6.5 ms
Color Depth: 1.07G (10-bit type)
Refresh Rate: 60/120Hz, Gaming Accelerator 120 Hz with DLG The 120 Hz refresh rate optimizes image rendering, enhances responsiveness and improves motion smoothness for an exceptional gaming experience. 120 Hz DLG mode enables 120 Hz at 2K resolution with Dual Line Gate technology
HDR support: HDR10, HLG; Dolby Vision IQ: No
MEMC: YES; Digital Noise Reduction: Yes
Viewing Angles (H/V): 178°/178°
Audio parameters
Audio Power: 2 x 10W (THD<7%)@6ohm electrical / 2x 12W
Rated speaker power. Total power output 20W.
Connectivity
HDMI inputs: 4x HDMI 2.1 Compliance
(with ALLM support, 1x eARC/ARC), HDMI CEC
USB ports: 2x USB 2.0
Wi-Fi: Wi-Fi 5,dual-band (2.4 GHz/5GHz),2T2R, 802.11 a/b/g/n/ac
Bluetooth: Yes (version 5.1)
Ethernet (LAN): 1x
Tuner inputs: 2x; Composite input (miniAV): 1x RCA
1x Headphone Out: 1x
CI interface: 1x
SPDIF (digital optical output): 1x
Chromecast: Yes (built-in)
Smart TV and other features
Analogue TV system: PAL/SECAM
OSD languages: English, Spanish, etc.
Netflix, YouTube, Google Play Store, Google Assistant
Game Features: HDMI 2.1 with ALLM (Auto Low Latency Mode), DLG 120 Hz Game Mode (as part of Multi-Picture Modes)
Voice Control: Yes (via Google Assistant) - in English and other world languages
Record: Yes; PVR (Personal Video Recorder): Yes; Timeshift: Yes
HbbTV: Yes
Electronic Program Guide (EPG): Yes; Parental Control: Yes
Hotel Mode: NO; SHOP MODE: YES
Software update option: Yes (GOTA, USB)
VESA standard for wall mounting: 400x300 mm
Picture modes: User, Standard, Live, Sports, Movie, Game, Power Saving
Sound Modes: User, Standard, Night, Sports, Movie, Music, News
Digital Noise Reduction: Yes
Color Temperature: User, Standard, Warm, Cool
Additional Features:
Parental Control YES
EPG YES
Power cord 1.8 m
EU plug
Key features of the Haier H75S80FUX - S80 Series, QLED, 75" TV
Haier S80 Series: a TV for everyday experience
4K Ultra HD (3840 x 2160) resolution.
60Hz refresh rate with DLG 120Hz technology - the picture is optimized for smooth operation, reducing lag and motion blur. You'll appreciate this not only with games, but also when watching action movies.
Smart TV: Google TV, a system that is fast and has a wide range of apps.
Sound: 2x 10W speakers with Dolby Digital Decoding support.