H65C95EUX - C95 Series, OLED, 65"
Smart TV, 65"/165 cm, 4K OLED, 4K Ultra HD, 144 Hz, Google TV, powerful processor and large memory, Dolby Vision IQ, HDR10+, Harman Kardon audio system, 2.1 channel se
Subwoofer, 44W speakers, Dolby Amos, dbx-tv, high brightness (1300 nits), MEMC, AMD FreeSync Premium™ certification, VRR, ALLM, Game Mode, 3GB RAM, 32GB ROM, FFGA with
Google Assistant - hands-free voice control, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, 4x HDMI 2.1 (4K@144Hz, 4K@144Hz eARC; 2x HDMI 2.1 4K@60Hz), TÜV Low Blue Light, DVB-T/T2/C/S2 s
H.265 (HEVC), VESA 300x300, en. class F
Screen size: 65", 165 cm
Panel Type: OLED; Operating System: Google TV / Android TV
Processor (SoC): MT9617 (ARM CA73 Quad core with TEE 1.3GHz)
RAM: 3GB; Storage (ROM): 32GB
Image parameters
OLED:Perfect black/perfect color/perfect picture/perfect motion
Resolution: 3840 x 2160 (4K UHD); Aspect Ratio: 16:9
Brightness: 1300 nits (HDR 3%) / 550 nits (25%) / 200 nits (100%)
Color Gamut: 98.5% (DCI-P3)
Contrast Ratio: 185000:1 (Static), 1500000:1 (Dynamic)
Response Time: 0.1 ms; Color Depth: 10bit (R), 1.07 billion colors
Refresh Rate: 144 Hz
HDR support: HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision, Dolby Vision IQ
MEMC: Yes (for smoother image movement at 120 Hz)
Digital Noise Reduction: Yes
Viewing Angle (V/H): Full View (180°)
TÜV certified for blue light reduction - eye-friendly screen viewing
Audio specifications 2.1 channel with subwoofer (2 speakers + subwoofer); 2x 12W + 20W with Dolby Atmos/Harman Kardon
Speakers: 3 built-in speakers (Harman Kardon)
Audio Support: Dolby Digital Decoding, Dolby Atmos, dbx-tv
Connectivity
HDMI inputs: 4 (HDMI 2.1 4K @144Hz, 4K@144Hz eARC; 2x HDMI 2.1 4K @60Hz) / HDMI CEC - allows control of multiple devices connected via HDMI port with a single remote control
USB ports: 2 (USB 2.0), playback: video/photo/music
Wi-Fi: Wi-Fi 6, dual-band(2.4GHz/5GHz),2T2R,802.11 a/b/g/n/ac/ax; Bluetooth: 5.2
Ethernet (LAN): 1
Tuner inputs (digital): 2
Composite input (miniAV): 1
Headphone output: 1
1 Chromecast: Yes
Gaming: Game Mode, 144Hz, HDMI2.1, VRR, ALLM, AMD Freesync Premium certification
144 Hz - Capture every breathtaking moment, even at extreme speeds.
MD FreeSync Premium
Smart TV features and more
Analogue TV system: PAL/SECAM
OSD languages: English, French, Spanish, etc.
Built-in apps.
Record: Yes (PVR), Hbbtv: YES; Timeshift: Yes; Timer (Auto-Timer): Yes
Electronic Program Guide (EPG): Yes; Parental Control: Yes
Software update option: Yes (GOTA, USB)
Hotel Mode: NO; Shop Mode: yes
Key Features of TV Haier H65C95EUX - C95 Series, OLED, 65":
This top-of-the-line 65-inch Haier H65C95EUX TV delivers breathtaking picture quality thanks to an OLED panel with detailed 4K resolution. Enjoy smooth, crisp motion with a 144Hz refresh rate, perfect for sports and gaming. Dolby Vision IQ support ensures an optimal picture in any lighting conditions, while Dolby Atmos coupled with integrated Harman Kardon audio immerses you in the action. With Google TV, you'll have easy access to endless entertainment.
Image
Large 65" OLED panel: Delivers perfect blacks, high contrast and wide viewing angles.
4K UHD resolution (3840 x 2160). High brightness (up to 1300 nits at peak): Great for HDR content.
144 Hz refresh rate: Ensures a smooth image, ideal for sports and gaming.
Wide color gamut (98.5% DCI-P3).
Harman Kardon's integrated 3-speaker sound system (including subwoofer).
Dolby Atmos support: For an immersive surround sound experience.
Smart and connectivity
Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.2: For fast and stable wireless connectivity.
4x HDMI 2.1 ports: Important for the latest gaming consoles (4K@120Hz support, VRR, ALLM, eARC).