H55M90EUX - M90 Series, QD-Mini LED, 55"
Smart TV, 55"/138 cm, 4K Ultra HD, QD-MiniLED, 144 Hz, Google TV, Dolby Vision IQ, HDR10, HLG, Dolby Atmos, 2.1 channel with Subwoofer, 50 W speakers, high brightness
55", 138 cm screen size
Panel Type: Mini LED
Mini LED
Operating system: Google TV
Processor (SoC): MT9617 (ARM CA73 Quad core with TEE 1.3Ghz)
RAM: 3GB; Storage (ROM): 32GB
Image parameters
Resolution: 38402160 (4K UHD)
Aspect Ratio: 16:9
Brightness: 600 nits (peak brightness 1300 nits)
Color Gamut: QLED, DCI-P3 94%
Contrast ratio: 7000:1 (static), 1000000:1 (dynamic)
Response Time: 6.5ms; Color Depth: 1.07B (10bit)
Refresh Rate: 144Hz
HDR support: HDR10, HLG, Dolby Vision; Dolby Vision IQ: Yes
MEMC: Yes (120Hz)
Digital Noise Reduction: Yes
Viewing Angle: 178/178
TÜV certification for blue light reduction - eye-friendly screen viewing
Audio parameters
2.1 channel with subwoofer; Sound Power: 2x15W + 20W (THD<7%) (50W total), Subwoofer: yes
Speakers: 3 built-in speakers
Audio support: Dolby Digital Decoding, dbx-tv; Dolby Atmos: Yes
Connectivity
USB ports: 2 (USB 2.0)
Wi-Fi: Wi-Fi 6 (2.4/5G, 2T/2R, 802.11 a/b/g/n/ac/ax); Bluetooth: Yes (version 5.2)
Ethernet (LAN): 1
Tuner inputs: 2
Composite input (miniAV): 1x RCA
1 Headphone output: 1
CI interface: 1; SPDIF (digital optical output): 1
Chromecast: Yes
Gaming: 144 Hz | Game Mode | MEMC | HDMI 2.1 | VRR | AMD FreeSync Premium™ Certification | ALLM
144 Hz: Higher refresh rates and low input lag are ideal for immersive gaming and smooth action scenes.
MEMC: Smooth movement while watching fast-paced sports and games.
AMD FreeSync Premium.
Smart TV features and more
Analogue TV system: PAL/SECAM
OSD languages: English/Russian/French etc.
Netflix, Youtube, Google Play Store, Google Assistant, Chromecast, Live TV
Gaming Features: 2x HDMI 2.1. 4K@120/144, eARC, 6.5ms response time, 144Hz refresh rate, MEMC, Multi-Picture Modes "Game" mode
Record: Yes (PVR); Hbbtv: YES; Timeshift: Yes; Timer (Auto-Timer): Yes
Electronic Program Guide (EPG): Yes; Parental Control: Yes; Hotel Mode: NO; SHOP MODE: YES
Software update option: Yes (GOTA, USB); VESA wall mount standard: 300 x 400 mm
Key features of the TV Haier H55M90EUX - M90 Series, QD-MINI LED, 55"
M90 Series: The H75M90EUX TV series offers outstanding performance with 144Hz refresh rate, brightness up to 1300 nits ?and a multi-core processor. For an optimal user experience and seamless access to content, the TV is equipped with Google TV. The combination of Quantum Dot (QD) and Mini LED technology delivers precise backlighting, high brightness and a wide colour spectrum. The result is outstanding picture quality, deep blacks and vivid colours.
Exceptionally smooth motion at 144Hz: With a high, superior 144Hz refresh rate, images are sharp and smooth, ideal for fast-paced gaming scenes, sports broadcasts and action movies where image smoothness is a priority.