H50Q80FUX - Q80 Series, QLED, 50"
Smart TV, 50"/126 cm, 4K Ultra HD, Q-LED, Gaming Accelerator 120 Hz with DLG, Google TV, Dolby Vision, HDR10, HLG, Dolby Atmos, Sound Channel 2.0, dbx-tv,
2.1 (with ALLM, VRR, eARC support), HbbTV, Netflix, YouTube, Chromecast, VESA 300x300, 30W speaker, DVB-T/T2/C/S2 + H.265 (HEVC) + CI+, Energy Class F
Screen size: 50", 126 cm
Panel Type: QLED with D-LED backlight (no local dimming)
Device Type: 4K QLED TV with D-LED backlight
Operating system: Google TV
Processor (SoC): MT9603 (ARM Advanced Multi-Core Cortex CA55)
RAM: 2 GB; Storage (ROM): 32 GB
Image parameters
Resolution: 3840x2160 (4K UHD)
Aspect Ratio: 16:9
Brightness: 320 nits (max. in user mode)
Color gamut: QLED (DCI-P3 ? 92%)
Contrast ratio: 5000:1
Response Time: 7 ms
Color Depth: 1.07G (1.07 billion colors) - 10bit
Refresh Rate: 60/120Hz, Gaming Accelerator 120 Hz with DLG The 120 Hz refresh rate optimizes image rendering, enhances responsiveness and improves motion smoothness for an exceptional gaming experience. 120 Hz DLG mode enables 120 Hz at 2K resolution with Dual Line Gate technology
Viewing Angle: 178°/178°
HDR support: HDR10, HLG, Dolby Vision; MEMC: YES
Viewing Angle: 178/178
Audio parameters
Sound Channel 2.0
Audio Power: 30W total (15W x 2 - 2 built-in speakers); Amplifier: 9.5W 2 (THD ? 7%) @ 6 ohm; Audio Support: Dolby Digital Decoding, dbx-tv, Dolby Atmos: YES
Connectivity
USB ports: 2 (USB 2.0)
Wi-Fi: Integrated Dual-Band Wi-Fi 5 (802.11ac) with Bluetooth 5.1, dual-band (2.4 GHz and 5 GHz)
Bluetooth: YES, 5.1
Ethernet (LAN): 1
CI interface: 1
Optical output (SPDIF): 1; Headphone output: 1
Composite input: 1
Chromecast: YES
Gaming: Game Mode | Gaming Accelerator| HDMI2.1(Compliance) | VRR | ALLM
Gaming Accelerator
Smart TV features and more
Analogue TV system: PAL/SECAM/NTSC
OSD Languages.
Netflix, Youtube, Google Play Store, Google Assistant
Record: Yes; PVR: No; Auto-timer: Yes
HBBTV: YES; Game Mode: YES (as part of Multi-Picture Modes)
Electronic Program Guide (EPG): Yes; Parental Control: Yes
Hotel Mode: No; SHOP MODE: YES
Software update option: Yes (GOTA, USB)
VESA standard for wall mounting: 300x300 mm
EPG YES
Power cable 1.8 m
EU plug
Key features of the TV Haier H50Q80FUX - Q80 Series, QLED, 50"