Treniruokliai: kokie yra ir ką reikėtų žinoti?

Treniruokliai: koks efektyviausias?

Kokie būna treniruokliai ir ką svarbu žinoti? Iš karto galime pasakyti, kad tai iš tiesų labai sunki užduotis. Gal ir savotiška „misija – neįmanoma“, nes ant kortos pastatyta ne bet kas, o jūsų pačių sveikata. Kaip ir pirkdami vaistus turite pasikonsultuoti su gydytoju arba vaistininku, taip ir  pirkdami treniruoklius turite pasikonsultuoti su asmeniniu treneriu.

Ką naikinate, o ką auginate?

Pirmiausiai užduokite sau šį klausimą. Treniruoklis yra reikalingas tam, kad kažką sunaikintumėte arba kažką augintumėte. Atsakysite labai paprastai – „naikinsiu kalorijas, auginsiu raumenukus…“ Deja, to nepakanka. Reikia tiksliai žinoti, kuriuos raumenis norite auginti – kojų, nugaros, rankų, pilvo? Panašiai ir su kalorijomis. Kaip norite jas deginti, kurias kūno vietas norite padailinti. Moterims klubus, o vyrams pilvą? Tai stereotipinis atsakymas, nors kiekvienas esame individualus. Vienoms damoms reikia gražinti klubus, kitoms – sėdmenis, trečioms – pilvą po gimdymo. Vyrai taip pat norės ne tik pilvą susimažinti, bet ir pagurklį, krūtinės sritį (nukarusios vyriškos krūtys – baisiai neseksualu…), šonus. Kiekvienai iš šių sričių reikalingi skirtingi pratimai ir skirtingi treniruokliai. Pabandykime juos susisteminti.

Kardio treniruokliai

Tai treniruokliai, kurių pagrindinis uždavinys – priversti mūsų širdį dirbti intensyviau. Intensyvų krūvį gavęs organizmas kalorijas degina ilgesnį laiką, taigi, pasinaudoję tokiu treniruokliu dar pusdienį deginsite kalorijas. Paprastai kardio treniruokliai turi ir papildomą funkciją – stiprinti kojų ir pilvo raumenis. Kas tai per treniruokliai? Tai bėgimo takeliai ir dviračiai, taip pat elipsiniai treniruokliai, kuriuos ypač myli moterys (nes degina ant šlaunų susikaupusius riebalus ir mažina celiulitą).

Jėgos staklės

Atsisėdate ant suoliuko ir traukiate, stumiate, velkate, spaudžiate įvairias rankenas ir prie jų pritvirtintus svorius. Tai jėgos staklės, kurios yra skirtos daugiausiai rankų, nugaros ir pilvo pratimams ir raumenų auginimui. Ne veltui jos vadinamos „jėgos“. Jos augina raumenis. Galima suvesti ir į kalorijų metimą, tačiau reiktų būti atidiems – per intensyvūs užsiėmimai užaugina raumenis, tad svorio nenumesite, o tik jo priaugsite…

Suoliukai

Paprastas daiktas – suoliukas – yra puikus treniruočių įrankis, skirtas pilvo ir nugaros raumenų dailinimui. Kadangi dirba visas kūnas, išjudinami ir kiti raumenys, sparčiau deginamos kalorijos. Tai irgi daug vietos nereikalaujantis treniruoklis, kurį nesunku sulankstyti ir paslėpti po lova arba spintoje. Suoliukas paprastai yra naudojamas įvairių pozicijų atsilenkimams, pratimams gulint, mankštai, tempimams. Deja, stebuklingų suoliukų nėra, ant kurių pagulėjus augtų raumenys. Čia reikia žinių ir įdėti daug darbo, patirti sunkumų.

Kuris iš jų jums reikalingas? Nuspręskite patys, kaip norite savo kūną gražinti, nuo ko pradėti. Taip pat įvertinkite ir namie turimą erdvę. Kai kurie treniruokliai daug vietos neužima, tačiau kai kuriems reikės ne mažiau kaip 2-5 kvadratinių metrų erdvės. Taip pat kai kuriems treniruokliams reikės papildomų aksesuarų. Pavyzdžiui, sunkumams reikės stovų, specialių kilimėlių, pirštinių. Taigi, išlaidos vien treniruoklio įsigijimu neapsiribos.

Dviračio tipo treniruoklis

dviraciu treniruoklis

Šios rūšys skirstomos visų pirma pagal sėdėjimo ant treniruoklių būdus.

Kas svarbu renkantis dviračio tipo treniruoklį?

1. Labai svarbi yra atskirų elementų reguliavimo galimybė. Tai susiję su sėdynės aukščiu, vairaračio kampu, rėmo ilgio ar diržų prie pedalų reguliavimu. Ši galimybė turi didelę įtaką užimamai treniruotės metu pozicijai. Juk nuo patogios pozicijos priklauso pratimų patogumas ir pasitenkinimas įranga.

2. Kitas svarbus niuansas yra apkrova. Nuo jos priklauso treniruotės intensyvumas. Dviračiai gali būti tokių apkrovos tipų:

 • mechaninis
 • magnetinis
 • elektromagnetinis

3. Kitas labai svarbus šio treniruoklio elementas – kompiuteris, kuris priklausomai nuo dviračio modelio, gali turėti įvairias funkcijas. Renkantis dviračio tipo treniruoklį reikėtų susipažinti su kompiuterio funkcijomis. Įprastai jos apima tokių dalykų rodymą:

 • visos treniruotės laikas
 • nuvažiuotų kilometrų laikas
 • sudegintų kalorijų kiekis
 • važiavimo dviračiu greitis

Irklavimo treniruoklis

Irklavimo treniruokliai

Jo dėka namų sąlygomis galima atlikti intensyvią kardio treniruotę.

Įsigyjant irklavimo treniruoklį rekomenduojama atkreipti dėmesį į techninius parametrus, gamintoją ir žinoma, kainą. Kalbant apie pirmąjį apsvartymo vertą aspektą, rekomenduojama susitelkti ties:

 • išmatavimais
 • įrenginio svoriu
 • maksimalia apkrova
 • liudijimais

Nemažai žmonių svarsto, kokią naudą turi irklavimo treniruoklis. Profesionalai labai giria šį įrenginį. Šio treniruoklio dėka galima:

 • formuoti raumenų masę
 • intensyviai deginti kalorijas
 • gerinti fizinę būklę
 • pagerinti širdies ir plaučių efektyvumą
 • sustiprinti raumenis: nugaros, pilvo, kojų, sėdmenų, rankų, pečių, kinkų

Elipsinis treniruoklis

Elipsiniai treniruokliai

Elipsinio treniruoklio privalumai:

 • Vienu metu treniruojamos viršutinės ir apatinės kūno dalys. Tokia galimybė sutrumpina treniruotę. Tai ypač pravers žmonėms, kurie ilgai dirba ir neturi daug laisvo laiko.
 • Fizinio krūvio metu sąnariai yra mažiau apkrauti nei, pavyzdžiui, ant bėgimo takelio. Tai leidžia treniruotis žmonėms, turintiems problemų su keliais.
 • Kalorijų deginimas yra žymiai mažesnis nei ant bėgimo takelio, tačiau visas kūnas darniau formuojamas.
 • Aprūpinti geru kompiuteriu elipsiniai treniruokliai padeda sudaryti treniruočių planą.

Bėgimo takelis

Bėgimo takelis

Pagrindiniai bėgimo takelio privalumai:

 • Bėgiojimo metu esame nepriklausomi nuo oro sąlygų.
 • Mūsų sąnariai ir pėdos geriau atlaiko bėgiojimą ant takelio, nes šie treniruokliai gaminami iš specialiai parinktų medžiagų.
 • Pratimų ant bėgimo takelio metu įvairių programų dėka galima atkartoti bėgimą lauke. Pavyzdžiui, galimas bėgimas į kalną ir žinoma, įvairūs greičiai: nuo ėjimo pėsčiomis iki greito bėgimo.
 • Dauguma šiuolaikinių bėgimo takelių turi integruotus elektroninius įrenginius, kurie leidžia sekti deginamų kalorijų kiekį ir pulsometrą. Tai leidžia tinkamai nustatyti treniruotę.
 • Degina daugiausiai kalorijų.