Nesvarbus oras, kai yra noras – bėgam visus metus!

Kiekviena akimirka tinkama pradėti nuotykius su sportu. Fizinis aktyvumas gali padėti atrasti pusiausvyrą, kuri lems, jog kasdienybė bus spalvingesnė. Viena ko gero maloniausių ir efektyviausių fizinio aktyvumų formų yra reguliarus bėgimas. Bėgimas sustiprina širdies veiklą ir padeda deginti kalorijas. Tie, kurie pradėjo bėgioti norėdami atsikratyti nereikalingų kilogramų, greitai įsitikino, jog tai veikia. Bet, ką daryti jei orai visai nelepina? Bėgiojimas po balas lyjant lietui negali būti malonus, todėl verta įsigyti praktišką bėgimo takelį, kuris leis bėgioti namie bet kokiu laiku ir bet kokiomis oro sąlygomis.

Siūlome susipažinti su bėgimo takelių privalumais, ypatybėmis ir aspektais, į kuriuos verta atkreipti dėmesį sugalvojus tokį įrenginį įsigyti.

Bėgimo takelių privalumai

Bėgimas – tai greičiausias kelias turėti gražią figūrą ir gerą bei sveiką savijautą. Tačiau ne paslaptis, jog bėgimo trasų pasirinkimas gali būti ganėtinai problematiškas, ypač mieste. Automobiliai, išmetamosios dujos, šaltis ar lietus gali greitai atbaidyti pradedančiuosius bėgimo entuziastus. Praktiški bėgimo takelių įrenginiai leidžia bėgioti patogiomis sąlygos. Maža to bėgimo takelis sudaro sąlygas bėgimo metu užsiimti ir kita veikla, pavyzdžiui, žiūrėti filmus ar žinias. Rinkoje prienami bėgimo takelių modeliai leidžia kontroliuoti bėgimo tempą ir laiką, distanciją ir sudegintų kalorijų kiekį. Nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog bėgimo takeliai siūlo tik bėgimą plokščiu paviršiumi, iš tikrųjų būna ir galimybė bėgti į kalną. Viskas ko reikia – tai pakeisti nustatymus. Kai kurie specialistai teigia, jog naudojimas bėgimo takeliu yra sveikesnis sąnariams nei bėgimas asfaltu. Vieninteliai bėgimo takelių trūkumai yra pakankamai didelė kaina ir nemaži įrenginių išmatavimai.

Egzistuoja du bėgimo takelių tipai: elektriniai ir magnetiniai. Abu tipai yra aprūpinti bėgimo juosta. Vertėtų pritaikyti jos ilgį ūgiui tam, kad pratimai teiktų kuo didesnį malonumą. Pakilimo kampą galima pritaikyti savo poreikiams. Geriausių bėgimo takelių atveju pakilimo kampas gali siekti net 20 laipsnių.

Magnetiniai (mechaniniai) bėgimo takeliai – tai paprasti bėgimo takelių modeliai, kurie neturi variklio.  Juostos veikimas paleidžiamas ja einant ar bėgant.

Elektriniai bėgimo takeliai yra aprūpinti varikliu. Bėgimo juosta ir eventualiai pakilimas pasileidžia automatiškai. Kai kurie elektrinių bėgimo takelių modeliai būna aprūpinti amortizacinėmis sistemomis ir treniruočių programomis. Įsigyjant elektrinį bėgimo takelį reikėtų atkreipti dėmesį į jo variklio galingumą, nes kuo didesnis variklio galingumas, tuo patvaresnis įrenginys.

Į ką atkreipti ypatingą dėmesį įsigijant bėgimo takelį?

Kaina. Jei nusprendėte įsigyti bėgimo takelį, vienas pirmųjų dalykų, kuriuose reikėtų apsvarstyti – tai kainos diapazonas. Žinoma, už didesnę kainą gaunama daugiau funkcijų ir techninių bėgimo takelių galimybių. Įprastai aukštesnės kainos įrenginiai taip pat pasižymi didesniu stabilumu ir patvarumu. Todėl reikėtų pagalvoti apie savo lūkesčius ir kokiu tikslu planuojama pirkti bėgimo takelį bei kokia treniruočių rūšis mus labiausiai domins.

Amortizacinės sistemos. Bėgimo takelių gamintojai savo įrenginius aprūpina įvairiomis amortizacinėmis sistemomis bei įvairios kokybės bėgimo juostomis. Į šį aspektą ypatingą dėmesį turėtų atkreipti vyresnio amžiaus žmonės, pradedantys bėgikai bei asmenys, anksčiau turėję stuburo ir sąnarių problemų. Amortizacijos lygis yra pateikiamas elastomerais. Didesnė amortizacija reiškia didesnę sąnarių apsaugą. Bėgimo takelis, turintis ortopedinę bėgimo juostą bei amortizacinę sistemą saugo sąnarius nuo pažeidimų.

Išmatavimai ir svoris. Renkantis bėgimo takelį taip pat rekomenduojama atkreipti dėmesį į įrenginio dydį, transportavimo lengvumą bei sulankstymo galimybę. Reikėtų pagalvoti, kur pastatysime bėgimo takelį, ar bus poreikis ją perstumti ar sulankstyti. Taip pat labai svarbus punktas – žmonių, kurie naudosis bėgimo takeliu kūno masės svoris. Reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį į tai, ar svoris telpa gamintojo numatytose ribose. Per didelė bėgimo takelio apkrova turi tiesioginę įtaką jo gyvavimo trukmei, variklio veikimui, bėgimo juostos, plokštės ir amortizatorių susidevėjimui. Pigesni bėgimo takeliai įprastai pasižymi mažesne keliamąja galia, dažniausiai ji būna iki 100 kg. Tuo tarpu su didesne kaina išauga ir keliamoji galia, kuri kartais siekia net 200 kg. Reikėtų pažymėti, kad su didesne keliamąja galia taip pat glaudžiai susijusi bėgimo takelio svoris. Bėgimo juostos dydis lemia patogumą ir saugumą. Vidutinio ūgio žmonėms užteks 120 cm ilgio bėgimo juostos. Tai yra standartinis pigesnių bėgimo takelių išmatavimas.

Variklio galingumas. Rinkoje sutinkami dvi bėgimo takelių variklių grupės. Pirmoji grupė – tai įrenginiai, kurių vardinė variklio galia neviršija 2 AG, kita grupė – varikliai, pasižymintys didesniu nei 2 AG galingumu. Pirmosios grupės bėgimo takeliu atveju didžiausias greitis būna iki 16 km/h, antrosios grupės – greitis gali pasiekti net 20 km/h. Dažnai pateikdami variklio parametrus gamintojai nurodo dvi vertes, pvz. 1,8/3 KM. Pirmoji reikšmė – tai vardinė variklio galia (kitaip dar vadinama nuolatine arba pastovia), antroji – maksimali variklio galia.  Dėl šitos priežasties rekomenduojama visada atkreipti dėmesį į pirmąją (mažesnę) vertę, mat ji nusako faktišką nuolatinę variklio galią.

Treniruočių programa ir interaktyvumas. Kuo daugiau programų siūlo gamintojas, tuo daugiau pratimų galimybių. Rekomenduojama pasirūpinti, kad bėgimo takelis turėtų kelias programas, kurias leistų diferencijuoti treniruotes ir patirti maksimalų malonumą sportuojant. Bėgimo takelis tikrai turės kelias iš anksto gamintojo nustatytas programas. Pravers įrenginio veikimo programavimo galimybė, pavyzdžiui tokios funkcijos, kaip galimybė naudotojui pačiam nustatyti pratimų laiką, atstumą ar kalorijų kiekį, kurį pageidaujama sudeginti. Papildoma ir įdomia programa yra HRC. Bėgimo takeliai HRC leidžia automatiškai pritaikyti bėgimo tempą pagal širdies ritmą. Ši programa prieinama tik elektriniuose bėgimo takeliuose.

Konsolė. Priklausomai nuo bėgimo takelio modelio, konsolėje yra vienas ar keli skirtingus parametrus atvaizduojantys ekranai. Pats ekranų skaičius neturi didelės reikšmės, svarbios yra ekranų funkcinės galimybės. Papildoma konsolėje gali būti laikraščių ar butelio laikiklis arba net įmontuotas ventiliatorius. Aukštesnės klasės bėgimo takeliuose būna integruotas garsiakalbis, ausinių įvestis, m3 grotuvas, LCD TV ir DVD ekranas bei TV/AV/PC jungtys.

Naudotis bėgimo takeliu gali visi, nepriklausomai nuo savo amžiaus, kūno sudėties ar fizinio aktyvumo. Reguliarus naudojimasis bėgimo takeliu ne tik padės formuoti gražią figūrą, tinkamai rūpintis sveikata, bet taip pat taps puikios nuotaikos šaltiniu. Tad ko laukiam? Bėgam!