Pirmasis masiškai gaminamas nešiojamas kompiuteris švenčia savo 30-ąjį gimtadienį

Toshiba T1100“ buvo pirmasis pradėtas masiškai gaminti nešiojamas kompiuteris. Kompiuteris buvo šiuolaikinių nešiojamų kompiuterių prototipas ir svėrė virš 4 kg!

Gyvename ultra plonų nešiojamų kompiuterių, planšetinių kompiuterių ir išmaniųjų telefonų laikais, tačiau dar prieš 30 metų tai tebuvo svajonė.

Vienu šiuolaikinių nešiojamų kompiuterių pirmtakų buvo 1985 m. „Toshiba“ įrenginys, kuris
taip pat buvo pirmasis masiškai gaminamas nešiojamas kompiuteris – „T1100“ modelis. Šis įrenginys prekyboje pasirodė prieš 30 metų balandį. Tais laikais jis buvo visų kompiuterių mylėtojų troškimo objektas. Kodėl? Dėl labai paprastos priežasties. Tada visi kiti masiškai gaminami kompiuteriai buvo stacionarūs ir netiko transportavimui. Tačiau „Toshiba“ nusprendė pakeisti šį apribojimą, nors „T1100“ svėrė 4,1 kg.

„Toshiba T1100“ viduje buvo „Intel 80C88“ procesorius, kuris veikė su 4,77 MHz (taip taip, megahercų) taktiniu dažniu. Įrenginys turėjo 256 KB RAM, tačiau ją galima buvo išplėsti net iki 640 KB.

Nešiojamas kompiuteris neturėjo kietojo disko, tačiau galima buvo dirbti su 3,5″ dydžio diskeliais. Papildomai egzistavo galimybė prijungti išorinę diskų stotį 5,25″ (su galimybe įrašyti 360 KB informacijos). Pirmojo masiškai gaminamo nešiojamo kompiuterio ekranas siūlė du darbo režimus:

  • Grafinį 640 x 200 pikselių skiriamosios gebos režimą;
  • Tekstinį 80 x 25 pikselių skiriamosios gebos režimą.

„Toshiba T1100“ buvo nešiojamas kompiuteris, todėl turėjo bateriją, kurį leido dirbti su įrenginiu bet kurioje vietoje, kur nėra elektros lizdo. Įdomu tai, kad įrenginio akumuliatorius nebuvo prastas, nes leido dirbti beveik 8 valandas! Kompiuteris veikė „MS-DOS 2.11“ operacinės sistemos pagrindu. Rinkos debiuto metu jo kaina siekė 1899 dolerių.

Įdomu tai, kad kai kuriuos „Toshiba T1100“ pritaikytus sprendimus nešiojamų kompiuterių gamintojai naudoja iki šiol. Pavyzdys? Minėtasis kietojo disko trūkumas, prisidedantis prie mažesnio viso įrenginio svorio ir leidžiantis taupyti baterijos energiją. „T1100“ buvo varomas diskeliais, o šiandien tai – flash atmintis.

Apibendrinant, vertėtų paminėti, jog „Toshiba T1100“ buvo sulaukęs buvusioje Sovietų Sąjungoje sukurto klono – „Электроника МС 1504“. Kopija pasirodė praėjus keliems metams po „T1100“ premjeros ir kainavo jau apie 3,5 kartų mažiau.

 

Šaltiniai: PcLab, komputerswiat, nuotr: Toshiba, Johann H. Addicks