Kultivatoriai

Pirmiausiai reiktų paaiškinti suprantama kalba, kas yra tas kultivatorius. Tiksliau sakant – moto kultivatorius. Kultivatoriaus esmė – išdraskyti dirvos paviršių, ją išpurenti ir paruošti ten sodinti ar sėti daržoves, grūdines kultūras, žolę. Nuo plūgo jis skiriasi tuo, kad ne tik iškasa žemę, bet dar ją ir išpurena. Kultivatorius paprastai kabinamas prie traktoriaus, tačiau pastaraisiais metais atsirado nauja „žemdirbių“ karta – tie žmonės, kurie traktoriaus neturi, bet dirba 2-50 arų žemės plotelius. Du arus galima sukasti ir kastuvu. Tiesa, ne visiems sveikata leidžia pusdienį lenkti nugarą ir paskui gydytis nuospaudas ant delnų. Dešimt arų kastuvu sukasti reikalauja didelių pastangų. Traktorių samdyti tokiam plotui tikrai neverta, nes jam nebus nė kur apsisukti, be to, traktorininkas dėl tokio ploto net nevažiuos. Lieka geriausias žmogaus draugas arkliukas, tačiau užmiesčio sodybų ar kolektyvinių sodų kvartaluose arkliukas yra retenybė. Lieka vienas prietaisas – kultivatorius.

 

Jį galima pirkti internetu, neišeinant iš namų. Tai tikrai paprasčiau ir patogiau, nei lakstyti per pusę miesto. Be to, jis užma gana nemažai vietos, tad vargu, ar tilps į nedidelio automobilio bagažinę. Pirkti kultivatorių internetu yra tikrai praktiška, jau nekalbant apie jo kainą.

 

Į ką atkreipti dėmesį renkantis kultivatorių?

Pirmiausiai reiktų tiksliai žinoti, kokius plotus teks su juo apdirbti. Nuo to priklauso, kokio galingumo kultivatorių rinksitės. Jei tai nedidelis plotas – 3-10 arų, tiks 1-3,5 arklio galių galingumo kultivatorius. Tai nedidelis ir kompaktiškas prietaisas, galintis dirbti mažuose plotuose. Jei daugiau nei 10 arų, teks pasiieškoti kiek galingesnio kultivatoriaus – 3,5-5,5 AG.

 

Kitas svarbus dalykas renkantis kultivatorių, yra jo apdirbamas plotis. Vieni kultivatoriai yra vos 30 centimetro darbinio pločio, kiti – 60. Nedideliems ploteliams optimaliausias yra 50 centimetrų pločio kultivatorius. Tiksliau, frezų mechanizmo plotis. Didesniems reiktų pasiieškoti 50-90 centimetrų pločio kultivatorių. Koks skirtumas? Atminkite, kad jūs vaikščiosite paskui kultivatorių (jo stumti nereikia, tik prilaikyti), tad kuo siauresnis plotis, tuo daugiau kartų suvaikščioti pirmyn ir atgal jums teks. Užtruksite ilgiau, sudeginsite daugiau kuro.

 

Dar vienas svarbus momentas yra frezų skaičius. Kuo kultivatorius platesnis, tuo frezų daugiau. Freza – tai lenktas peilis, kuris sukdamasis išdrąsko žemę ir ją supurena.

 

Nuo žemės rūšies priklauso kokio svorio kultivatorių turėtumėte rinktis. Jei tai minkštas juodžemis, tiks ir lengvesni – 30-50 kg sveriantys kultivatoriai. Jei žemė kieta ir molinga, reikės sunkesnio 50 ir daugiau kilogramų sveriančio kultivatoriaus.

 

Kur naudositės kultivatoriumi? Jei jūsų žemės sklypas šalia namų, galite rinktis elektrinį. Tada ilgu laidu galėsite pasiekti žemės sklypelius arti elektros šaltinio. Jei jūsų dirbama žemė toliau nuo namų, rekomenduojame benzininius kultivatorius.

 

Kultivatoriaus funkcijos ir priedai

Kultivatoriaus pagrindinė funkcija – išpurenti žemę. Jis daugiau neskirtas niekam kitam. Nepaisant to, dažnas gamintojas kultivatoriui pagamina specialius priedus, kurie leidžia jam atlikti ir kitokias funkcijas, reikalingas žemės ūkyje:

 • senos žolės pjovimas;
 • aukštos žolės pjovimas;
 • sniego kastuvas/peilis;
 • vagotuvas;
 • bulvių kasimas (prisideda specialus bulvių kasimo plūgas);
 • arimas plūgu;
 • akėčios;
 • priekaba;
 • ir t.t.

 

Viskas priklauso nuo priedų. Kad priedai tinkamai veiktų, reikalingi specialūs ratukai, kuriais kultivatorius važiuoja žemės paviršiumi. Su ratukais kultivatorius tampa panašus į motobloką (motoblokas turi tas pačias funkcijas, nes yra su ratukais, taip pat ir kultivavimo). Tiesa, tokie universalūs kultivatoriai yra gana brangūs, nes priedai parduodami atskirai. Prieš įsigyjant tokį reikia pagalvoti, ar investicija atsipirks, ypač, kai kultivatorius naudojamas du kartus per metus – pavasarį ir rudenį, dar kartais vagotuvas vasarą.

 

Kultivatoriaus kainos priklauso nuo daugelio dalykų. Pirmiausia, kokio gamintojo motoras įmontuotas. Taip pat ir galingumas turi įtakos, o taip pat ir prijungiamų priedų gausa. Kai kurių kultivatorių rankenos gali sukinėtis, tad ir tai atsiliepia kainai. Reikia turėti aiškų suvokimą, ką darysite su kultivatoriumi, kokį darbo krūvį jam duosite. Tada bus lengviau išsirinkti tinkamą.

2 comments

 • Pasidalinkite patirtimi, kokį kult pirkti nedideliam plotui

 • Norėčiau sužinoti jau naudojančių kultivatorių nuomonę

Comments are closed.