„Barbie“ žaidimo nauda pagal neuromokslą

Barbie lėlių nauda pagal neuromokslą

Gyvename pasaulyje, kurio nebestebina mokymasis internetu, dirbtinis intelektas ar net skrydis į kosmosą, tačiau vis dar kelia nuostabą dalykai, kurie jau patvirtinti net moksliškai. Ar žinojote, kad žaidimas „Barbie“ lėlėmis nėra tik smagus laisvalaikis, bet ir itin lavinanti veikla? Bendradarbiaujant su pirmaujančiais neurologais iš Cardiij universiteto, buvo atliktas pirmasis neurografinis tyrimas, kurio rezultatai buvo reikšmingi kalbant apie žaidimo lėlėmis efektus smegenyse. „Barbie“ visada žinojo, kad yra daug naudos žaidžiant su lėlėmis, o dabar yra ir tai patvirtinantys moksliniai įrodymai.

Tyrimo metu buvo stebima 4–8 metų vaikų smegenų veikla jiems žaidžiant su įvairiomis lėlėmis (Barbėmis ir žaidimų rinkiniais). Paaiškėjo, kad žaidimas su „Barbie“ suaktyvina smegenų regionus, kurie daro įtaką empatijos įgūdžiams. Kaip žinia, empatija neatsiejama nuo laimingos ir sąmoningos dabarties bei ateities kūrimo. Empatija padeda suprasti kitų požiūrį, būti geresniais kolegomis, lyderiais ir tėvais. Taip pat neatsiejama nuo gebėjimo puoselėti sėkmingus santykius ir įgauti atsparumą įvairiems sunkumams.

Bendradarbiaudama su pirmaujančiais neurologais iš Cardiij universiteto, „Barbie“ atliko pirmąjį neurografinį tyrimą, kurio rezultatai buvo reikšmingi kalbant apie žaidimo lėlėmis efektus smegenyse¹. „Barbie“ visada žinojo, kad yra daug naudos žaidžiant su lėlėmis, ir dabar yra tai patvirtinantys moksliniai įrodymai.

¹Mokslinį darbą užsakė „Barbie“. Tyrimas buvo atliktas su 42 (20 berniukų ir 22 mergaitėmis) 4–8 metų vaikais, visi duomenys surinkti iš 33 vaikų.

KAIP BARBĖ STIMULIUOJA SMEGENIS

Tyrimo metu buvo stebima 4–8 metų vaikų smegenų veikla jiems žaidžiant su įvairiomis lėlėmis (Barbėmis ir žaidimų rinkiniais). Pagrindinės išvados taikomos visiems vaikams, nepriklausomai nuo lyties.

PAGRINDINĖS IŠVADOS

Žaidimas su lėlėmis suaktyvina smegenų regionus, kurie leidžia vaikams išsiugdyti socialinės informacijos apdorojimo įgūdžius, tokius kaip empatija. Smegenų aktyvacija, ugdanti empatiją, yra įrodyta net tada, kai vaikas su lėlėmis žaidžia vienas.

KODĖL EMPATIJA YRA TOKIA SVARBI

Empatija yra svarbus būsimos vaikų sėkmės rodiklis. Pasak visame pasaulyje pripažintos švietimo psichologės daktarės Michele Borba, empatija leidžia vaikams:

 • Suprasti kitų požiūrį, padedant jiems būti geresniais bendradarbiais, lyderiais ir tėvais.
 • Puoselėti sėkmingus santykius ir perprasti konfliktų sprendimo būdus.
 • Sukurti atsparumą, kuris padeda lengviau atsigauti patyrus sunkumų.

DEŠIMT PATARIMŲ, KAIP UGDYTI EMPATIJĄ

70 % tėvų yra susirūpinę, kaip socialinė atskirtis gali turėti įtakos jų vaikų bendravimui su kitais². Empatijos skatinimas padeda vaikams ugdyti įgūdžius, reikalingus laviruojant vis besikeičiančiame pasaulyje su pasitikėjimu ir atjauta. Čia yra 10 daktarės Michele Borba patarimų, kaip išmokyti empatijos, įtraukiant žaidimą lėlėmis kaip naudingą įrankį.

²2020 m. liepos mėn. „OnePoll“ atlikta apklausa 22 skirtingose šalyse, apklausta 15 000 vaikų (3–10 metų) tėvų.

 1. Skatinkite laisvą žaidimą su lėlėmis ir įsiklausykite! Žaidimas su lėlėmis padeda iš arčiau pažvelgti į mūsų vaikų gyvenimą.
 2. Kalbėkite apie jausmus! Kad galėtų įsijausti, vaikai turi mokėti atpažinti emocijas.
 3. Praplėskite horizontus. Ar žinojote, kad lengviau suprasti tuos, kurie panašesni į mus?
 4. Jausmų žaidimas. Vaikų mokymas suprasti jausmus yra pagrindinis žingsnis ugdant empatiją ir gerumą.
 5. Išbandykite dviejų malonių dalykų taisyklę: „Mes kiekvieną dieną bent du kartus pasakome arba padarome kažką malonaus.“
 6. Tegul vaikai rūpinasi kitais. Vaikai išmoksta parodyti jausmus rūpindamiesi kitais.
 7. Pagirti su daiktavardžiais. Eksperimentas su trejų-šešerių metų vaikais parodė, kaip tėvų pagyrimas skatina vaiko empatiją.
 8. Pildykite gerumo dėžutę. Paimkite nedidelę dėžutę, padarykite įpjovą viršuje. Paraginkite vaikus ieškoti malonių veiksmų, kuriuos atlieka kiti.
 9. Gerumo ir empatijos žaidimai. Įrodyta, kad mažas vaikas, žaisdamas su lėlėmis gali išmokti empatijos.
 10. Norėdami išmokyti empatijos, naudokite lėles, kūdikius ir šuniukus. Skatinkite savo vaikus paguosti ir nuraminti lėles ar žaislinius gyvūnus.

SUSITIKITE SU „BARBIE“ TYRIMŲ PARTNERIAIS

Cardiff universitetas Jungtinėje Karalystėje yra visame pasaulyje pripažintas autoritetas vystymosi neurobiologijoje. Cardiff universiteto psichologijos mokykla buvo įvertinta tarp 3 geriausių Jungtinės Karalystės universitetų dėl psichologijos, psichiatrijos ir neuromokslų tyrimų.

Daktarė SARAH GERSON

Per savo 18 metų karjerą ji daug dirbo mokslinių tyrimų srityje ir publikavo straipsnius įvairiausiomis vaikų psichologijos temomis.

Daktaras ROSS VANDERWERT

Pagrindiniai jo moksliniai tyrimai yra susiję su tuo, kaip ankstyvosios patirties vaidmuo skatina sveiką smegenų vystymąsi.