Alkotesteriai

Kaip išsirinkti alkotesterį?

Renkantis alkotesterį svarbu atsakyti į klausimą, kokiam tikslui šis įrenginys bus naudojamas: asmeniniams poreikiams ar kitų žmonių, pvz., darbuotojų, tikrinimui. Kiti pasirinkimą nulemeniantys aspektai daugiausia susiję su kaina ir jutiklio tipu.

Kalibravimas

Visi nauji alkotesteriai yra gamykliškai sukalibruoti, tačiau kiekvienas alkotesteris dėl nuolatinio naudojimo išsikalibruoja ir didėja jo matavimo paklaida. Tada įrenginys turėtų būti atiduodamas į specialų punktą, kur tinkamose sąlygose (temperatūra, energijos srautas, drėgmė, alkoholio koncentracija ir pan.) jis pakartotinai kalibruojamas. Kalibravimas užtikrina, kad alkotesteris rodytų tikslius duomenis.

Įprastai asmeniniam naudojimui skirtus alkotesterius rekomenduojama kalibruoti kas 3 – 6 mėnesius (arba po 150 – 200 testų). Žinoma, šis terminas būna trumpesnis, pvz., jei įrenginiu naudojamasi ypač intensyviai arba atliekant kelis matavimus, kai koncentracija yra didesnė nei 1‰.

Tikslumas

Labai svarbus yra alkotesterių tikslumas. Jis išreiškiamas kaip dešimtosios/šimtosios promilės dalys. 0.01 ‰ reiškia (bent jau teoriškai) mažesnę paklaidą nei 0.1 ‰. Nors iš tikrųjų yra taip, kad geresnės kokybės alkotesteris, pasižymintis dešimtųjų promilės dalių tikslumu, parodys žymiai tikslesnius rezultatus nei blogesnės kokybės, bet pasižymintis šimtųjų dalių tikslumu. Todėl tikrai vertėtų atkreipti dėmesį į techninius parametrus.

Jutikliai

Jutiklis yra komponentas, esantis alkotesterio viduje ir nustatantis alkoholio kiekį jūsų kraujyje. Jutikliai būna dviejų tipų: elektroscheminiai ir puslaidininkiai. Tiek vieno, tiek kito tipo jutikliai fiksuoja pakankamai tikslius rezultatus maždaug iki 0,5 promilių.

Pigiausi alkotesterių jutikliai yra puslaidininkiai. Dėl žemiausios šių įrenginių kategorijoje kainos (įprastai nuo 30 iki 90 eurų) yra populiariausių tarp individualių naudotojų. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad žemesnė kaina nelieka be pasekmių – tokių jutiklių sprendimai yra jautrūs ir kitų medžiagų veikimui. Todėl ypač svarbu vadovautis instrukcijomis ir naudoti geros kokybės bateriją. Taip pat prieš atliekant testą rekomenduojama švariu vandeniu praskalauti lūpas.

puslaidininkiai

Elektrocheminiuose jutikliuose ši problema buvo pašalinta – jie reaguoja tik į alkoholio molėkules. Jų veikimas yra pakankamai sudėtingas: susijungdamas su elektrocheminiame jutiklyje esančiais junginiais alkoholis oksiduojasi ir virsta srovę generuojančia acto rūgštimi. Tada srovės kiekis konvertuojasi į alkoholio koncentracijos kiekį kraujyje rodančias promiles. Alkotesterių su elektrocheminiais jutikliais nesuklaidins nei tai, ką valgėme, nei jokios kitos medžiagos. Tokių modelių kaina įprastai yra nuo 90 eurų.

elektrocheminiai

Kaip naudotis alkotesteriu?

Visi alkotesteriai veikia tuo pačiu principu – reikia pūsti orą ir jutiklis jau atlieka savo darbą. Savaime suprantama, tikslesni yra tie alkotesteriai, kurių antgalius reikia kištis į burną. Alkotesteriai, į kurių antgalius reikia pūsti iš ~1cm atstumo yra mažiau tikslūs, kadangi dažnai jūsų pučiamas oras susimaišo su išorės oru, dūmais ir t.t. Bet šių alkotesterių privalumas yra tas, kad juos gali naudoti daug žmonių, kadangi jokio tiesioginio kontakto su burnos ertme nėra. Antrojo tipo alkotesteriai rekomenduojami tik tiems, kuriems didelio tikslumo nereikia – pvz., tėvams, kurie tik nori sužinoti, ar jų atžala tą dieną gėrė.

Alkosterį naudoti rekomenduojama ne anksčiau nei 20 minučių po alkoholio vartojimo (optimalus laikas – tai 30 minučių). Priešingu atveju galima gauti smarkiai didesnius ir neteisingus rezultatus, nes išpučiamame ore bus daugiau alkoholio nei iš tikrųjų yra organizme. Atliekant kitus bandymus nereikėtų naudoti to paties kandiklio.

Taip pat labai svarbu neatlikinėti testų įrenginiu, kurio baterijos būklė yra labai žema, nes alkotesterio jutiklis nebus tinkamai įkaitintas ir parodys neteisingus duomenis.