Viskas, ką reikia žinoti renkantis vejos robotą

Patarimai kaip issirinkti vejos robota

Tam, kad sode ir aplink namus akis džiugintų tvarkinga veja, svarbu laiku ją pjauti. Žinoma, tai galima padaryti tradiciniu būdu – vejapjovės ar žoliapjovės pagalba, tačiau taip pat pravartu žinoti apie tokį pagalbininką kaip vejos robotas. Varlė.lt sodo technikos specialistai parengė patarimų gidą, kaip išsirinkti kokybišką vejos robotą.

Vejos robotas – tai visą darbo dieną dirbantis Jūsų vejos prižiūrėtojas, gali dirbti visą parą, kiekvieną dieną. Žolės pjovimas yra visiškai automatizuotas: vejapjovė robotas veikia tol, kol užtenka akumuliatoriaus resursų, o po to pats nuvažiuoja iki įkrovimo stotelės. Tai ir vienas ekologiškiausių sprendimų, nes robotai neteršia aplinkos išmetamosiomis dujomis, kaip kad benzininiai prietaisai.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis vejos robotą?

Pjovimo plotas

Vejos roboto jutikliai ir programinė įranga gali užtikrinti efektyvų įrenginio veikimą konkrečiame plote. Vejos roboto veikimo plotas nurodomas kvadratiniais metrais (100m2=1 aras). Prieš renkantis vejos robotą, rekomenduojama išmatuoti savo vejos teritoriją. Populiariausi vejos robotų modeliai gali nupjauti nuo 250 iki 2000 m2. Žinoma, verta turėti omenyje ir nedideles paklaidas. Rekomenduojama rinktis apie 20% galingesnį robotą, kad jis nebūtų įdarbintas visą parą ir netrukdytų tuo metu, kai norite leisti laisvalaikį lauke. Tad jei pjaunamos vejos plotas yra 5 arai, rekomenduojama rinktis 6 arams skirtą robotą. Toks robotas pjaus greičiau, todėl labai tikėtina nušienaus veją Jums nesant namuose.

Kaip pasirinkti vejos robotą pagal sodo išplanavimą?

Kur gali veikti vejos robotas? Ar visi robotai gali susitvarkyti su skirtingu paviršiumi? Ten, kur veja yra plokščia – bet koks vejos robotas bus pajėgus efektyviai ją nupjauti. Tačiau kokį rinktis tai erdvei, kur reljefas nėra lygus ir vienodas?

Vejos robotas su kliūčių jutikliu

Vejos robotai puikūs pagalbininkai ir paprasčiausiose vejose, ir sudėtingo reljefo, kalvotuose soduose. Judėjimo kelyje užfiksavęs kliūtį, tokią kaip medis ar akmuo, vejos robotas tiesiog saugiai apsisuka ir pasirenka kitą judėjimo kryptį. Verta rinktis vejos robotą, kuris yra aprūpintas atitinkamais artumo jutikliais, leidžiančiais išvengti kliūčių.

Vejos robotas ir kalvota danga

Aukštesnės klasės vejos robotams kalvota vejos danga nesudaro jokių problemų, tačiau bet kokiu atveju, renkantis šį įrenginį, Varlė.lt sodo technikos specialistai pataria pasidomėti, koks yra maksimalus paviršiaus, kuriame veiks vejos robotas, pakreipimo kampas. Dalis vejos robotų gali veikti teritorijoje, kuri pasižymi net iki 37 laipsnių (37 cm metre) nuolydžio šlaitais ant įprastos sausos vejos, nerizikuojant, kad praslys ratai, atsižvelgiant į sumontuotus priedus.

Vejos robotas ir veja su takeliais

Sėkmingą vejos roboto darbą sudaro trys pagrindinės dalys: robotas vejapjovė, įkrovimo stotelė ir kontūro kabelis. Šie išmanieji robotai dirba elektromagnetinių bangų erdvėje, kurią sukuria signalas, siunčiamas kontūro kabeliu iš įkrovimo stotelės. Kontūro kabelis montuojamas pagal vejos kraštus, taip nustatoma roboto vejapjovės pjovimo teritorija. Vejos robotui priartėjus prie kontūro kabelio jis aptinka signalą, sustoja ir pradeda judėti kita kryptimi. Prieš tiesiant kontūro laidą būtina patikrinti visą vejos paviršių. Siekdami užtikrinti tinkamą vejos roboto darbą, tiesdami kontūro laidą, esant reikalui atlikite bet kokius reikalingus žolės ir dirvos pakeitimus.

Vejos roboto įkrovimo ir veikimo laikas

Renkantis vejos robotą siūloma pasidomėti, kokį maksimalų autonominio veikimo laiką jis siūlo. Net ir nedidelio ploto vejos nepavyks nupjauti per kelias minutes, todėl dėl patogumo rekomenduojama rinktis kuo ilgesnį baterijos veikimo laiką turintį įrenginį. Paprasčiausi vejos robotų modeliai pasižymi apie 45 min. baterijos veikimo laiku. Brangesni modeliai veikia iki 100 ir daugiau minučių. Taip pat būtina atkreipti dėmesį į baterijos įkrovimo laiką. Šis parametras dažniausiai būna nuo 1 iki 3 valandų.

Vejos robotai varomi elektra, visai neteršiantys gamtos, beveik be garso dirbantys robotai. Robotas žoliapjovė siūlo unikalų žolės pjovimo metodą – jis dažnai pjauna žolę, judėdamas veja visomis kryptimis, kurioje judėjimo ribas galite nustatyti savo nuožiūra. Atėjus laikui įkrauti akumuliatorių, vejos robotas pats automatiškai grįžta į įkrovimo stotį, o pasikrovęs savo akumuliatorius – toliau tęsia savo darbą.

Jei vejos pjovimo robotas įkraunamas įkrovimo stotelėje, kai jam liko nupjauti dar daug ploto, jis pasikrauna greičiau. Jei naktį robotas nedirba, jis įsikrauna lėčiau ir taupiau. Tokiu būdu akumuliatorius ilgiau eksploatuojamas, tausojama aplinka ir taupomi pinigai.

Vejos roboto triukšmo lygis

Niekam nepatinka labai triukšmingai veikiantys įrenginiai. Dėl šitos priežasties renkantis ir vejos robotą, rekomenduojama atkreipti dėmesį į triukšmingumo lygio parametrą. Vertėtų paminėti, kad paprastai nurodomas tuščiosios eigos triukšmas, todėl kai vejos robotas pradės savo darbą, tas triukšmas išaugs. Populiariausi vejos pjovimo robotai paprastai generuoja triukšmą nuo 55 dB net iki 80 dB, tačiau nepamirškime, kad ir tradicinės vejapjovės yra pakankamai triukšmingos. Taip pat nereikėtų pamiršti to, kad paprastai didesnė variklio galia reiškia ir didesnį triukšmo lygį, todėl ko gero niekas nenorėtų tylaus, bet mažai efektyvaus įrenginio.    

Vejos robotas su lietaus jutikliu

Vertėtų paminėti, kad vejos robotų gamintojai pasirūpino tuo, kad šie įrenginiai nebijotų nepalankių oro sąlygų, tad vejos robotai tikrai gali šienauti lyjant, tačiau tai nėra labai gerai pačiai vejai. Veikiama lietaus žolė praranda elastingumą ir paprastai tiesiog lenkiasi į žemę. Tokią žolę tiksliai nupjauti yra pakankamai sudėtinga, todėl nerekomenduojama šienauti lyjant. Dėl šitos priežasties verta investuoti į vejos pjovimo robotą, kuris turi lietaus jutiklį. Toks įrenginys akimirksniu reaguoja į lietų, nustoja šienauti žolę ir grįžta į įkrovimo stotelę. Kai oras pagerėja, vejos robotas tęsia savo darbą toje vietoje, kurioje jį nutraukė dėl prasidėjusio lietaus.      

Telefonu valdomas vejos pjovimo robotas

Vis daugiau galima rasti išmanių vejos pjovimo robotų, t.y. tokių, kuriuos galima valdyti išmaniuoju telefonu. Kokia tokios technologijos nauda? Visų pirma, specialioje programėlėje galima nustatyti vejos pjovimo sritis, pritaikyti robotą vejos dydžiui. Taip pat galima lengvai sudaryti savaitės vejos roboto veikimo grafiką – programėlėje sužymėti dienas ir valandas, kad valdomas išmaniuoju robotas turėtų šienauti. Taip pat tokia funkcija leidžia nuotoliniu būdu valdyti vejos pjovimo robotą: keisti jo trasą, nurodyti vietas, kurios turėtų būti pjaunamos pirmiausia ar nukreipti įrenginį į kitą vietą.

Vejos roboto saugumas

Vejos pjovimo robotas nėra žaislas. Nors jis atrodo nedidelis ir labai patrauklus, iš tikrųjų yra aprūpintas labai aštriais peiliukais, kurie pjauna žolę dideliu greičiu, todėl verta atkreipti dėmesį į tam tikrus saugumą užtikrinančius aspektus.

  • Apsauga nuo vaikų ir vagystės. Įdomi apsaugos forma yra PIN kodas, be kurio niekas negalės įjungti įrenginio.
  • Temperatūros jutiklis. Toks jutiklis išjungs įrenginį, kai iškils perkaitimo grėsmė ir tokiu būdu apsaugos jo variklį.

Vejos robotai teigiamai veikia ir veją, ir sveikatą

Vejos robotas tinka įvairaus aukščio vejai pjauti, nes automatiškai galima nustatyti vejos pjovimo tolygumą ir vienodumą (pavyzdžiui, pjaunama nuo 20 iki 60 mm). Prietaisas teigiamai veikia vejos šaknų sistemą, nes ratukais ją lengvai sujudina. Tai nepakeičiamas prietaisas alergiškiems žmonėms, nes vejos robotas padeda išvengti tiesioginio kontakto su žole, o kartu – ir alergenais. Robotai vejapjovės yra ir visiškai saugūs, nes kai pajunta kliūtį, pjovimo peilis sustoja.

Papildomos vejos robotų funkcijos

Vejos pjovimo robotai yra pakankamai pažangūs ir inovatyvūs įrenginiai, kurie be savo pagrindinės – žolės pjovimo funkcijos taip pat būna aprūpinti įdomesnėmis ir efektyvumą bei patogumą padidinančiomis funkcijomis. Renkantis vejos robotą, Varlė.lt specialistai siūlo pasidomėti, ar įrenginys turi žolės aukščio jutiklį, mulčiavimo funkciją ir automatinį įkrovimą.

  • Žolės aukščio jutiklis. Vertėtų paminėti, kad ne kiekvienoje vietoje žolei reikalingas pjovimas. Žolės aukščio jutiklį turintis robotas, šienaus tik ten, kur žolė bus per aukšta. Kalvotose vietose bei tankesnės ar mažiau tankios žolės zonose vejapjovė automatiškai pritaiko važiavimo greitį, kad veja būtų pjaunama tolygiai.
  • Mulčiavimo funkcija. Turint vejos robotą su mulčiavimo funkcija, jums nereikės rinkti nupjautos žolės. Mulčiavimas – tai specialus nupjautos žolės apdirbimo būdas. Nupjauta žolė susmulkinama į smulkius gabaliukus. Tokia sistema turi daugybę privalumų. Visų pirma, nereikia rinkti nupjautos žolės. Antra, mulčiavimo sistema pjaunant gerai susmulkina nupjautą žolę į smulkias daleles, kurios tampa vertinga trąša vejai.
  • Automatinis įkrovimas. Vejos robotas gali turėti funkciją, kurios dėka bus aptiktas mažas baterijos įkrovos lygis ir tokiu atveju įrenginys automatiškai grįš į įkrovimo stotelę.

Priedai

Aukščiausios kokybės prekiniai ženklai siūlo platų priedų asortimentą – garažai, laikymo maišai, sieniniai laikikliai, priežiūros bei valymo rinkiniai. Padėkite savo robotui išlaikyti geriausią formą, net ir ne sezono metu.