Virtuvės baldai

Būstas turi būti ne tik jaukus ir estetiškas, bet ir funkcionalus. Tai ypač aktualu įrengiant virtuvę, kurioje praleidžiate beveik ketvirtadalį gyvenimo. Tad patogumas ir ergonomika tampa privalomais virtuvės dizaino kriterijais. Šiame vadove rasite patarimus, kaip išsirinkti virtuvės baldus, optimaliai išnaudojančius turimą erdvę ir pritaikytus jūsų poreikiams.

 

Nuo ko pradėti

Pirmiausiai įvertinkite savo poreikius ir galimybes: kokio dydžio jūsų šeima, kokio dydžio jūsų virtuvė, ar kaupiate atsargas ir kaip dažnai gaminate. Sudarykite kuo tikslesnį virtuvės planą: išmatuokite bendrus virtuvės matmenis, langų, palangių, durų, elektros lizdų, dujotiekio išsidėstymą ir t.t. Atsižvelgę į šiuos parametrus žinosite, kiek ir kokių virtuvės baldų jums reikės ir koks baldų išdėstymo planas tinkamiausias: tiesinis, L, U ar G formos, sala ar galera.

Paprasčiausias variantas yra standartinis virtuvės baldų komplektas: keletas pastatomų ir pakabinamų spintelių, stalas, kėdės ir/ar taburetės, kartais vitrinos ir kt. Tačiau standartinis komplektas ne visuomet telpa į mažutę daugiabučio virtuvę arba jo nepakanka erdviai virtuvės-valgomojo zonai nuosavame name. Tokiu atveju rekomenduojama patiems sukomplektuoti baldus arba standartinį komplektą papildyti reikalingais baldais.

 

Kaip išsirinkti spinteles?

Statomos spintelės su stalviršiu tarnaus kaip maisto ruošimo paviršius, o kabinamose laikysite indus ir/ar maisto produktus. Renkantis stalviršio aukštį privalu atsižvelgti į dažniausiai maistą gaminančio žmogaus ūgį: idealus stalviršio aukštis – 10–15 cm žemiau sulenktos alkūnės. Taip pat rekomenduojama atsižvelgti ir į tokias detales kaip pakabinamų spintelių atidarymo kryptis: žemaūgiam žmogui nerekomenduojama rinktis kabinamų spintelių, atsidarančių vertikaliai. Geriau įsigyti spinteles horizontaliai atsidarančiomis durelėmis. Renkantis spinteles svarbu atsižvelgti į virtuvės dydį bei iš anksto numatyti buitinės technikos išdėstymą. Tai padės apspręsti, kiek ir kokių spintelių galite sutalpinti virtuvėje. Mažose virtuvėse nerekomenduojama statyti/kabinti kampinių spintelių, tačiau erdviuose namuose kampinės spintelės, o ypač vitrininės, puošia virtuvės interjerą.

 

Stalas ir kėdės

Renkantis šiuos baldus svarbiausi kriterijai yra šeimos narių skaičius ir virtuvės dydis. Jei šeima didelė, o virtuvė sujungta su valgomojo zona, tuomet galima rinktis didelį stalą, prie kurio reikalui esant sutilptų ir keletas svečių. Jis gali būti prabangesnis, su išvaizdžiomis kėdėmis. Tačiau didelėms šeimoms, gyvenančioms ankštuose butuose, derėtų pamąstyti apie apvalų ar išlankstomą stalą. Taip pat įvertinkite, ar nedidelėje virtuvėje tilps įprastos kėdės. Galbūt geriau rinktis taburetes.

 

Detalės – svarbu

Rinkdamiesi virtuvės baldus ypatingą dėmesį skirkite furnitūrai. Virtuvė yra ta namų dalis, kurios baldai ir įranga naudojama dažniausiai, tad stalčių bėgeliai, durų vyriai ir mechanizmai, rankenėlės ir kt. turi būti kokybiški. Šiuo klausimu taupyti neverta: baldai turi būti patogūs ir patvarūs naudoti. Jei perkate standartinį virtuvės komplektą ir pasirinkti furnitūros negalite, furnitūros detalių kokybė turėtų būti vienas svarbesnių kriterijų renkantis baldus. Taip pat įvertinkite medžiagų, iš kurių pagaminti patys baldai, kokybę. Jei baldus perkate ilgesniam laikotarpiui, rekomenduotina rinktis natūralų medį: jis tarnaus ilgiau.

Virtuvės apšvietimui dažnai pamirštama skirti dėmesį, tačiau jis ypatingai svarbus gaminant maistą – šviesa neturi akinti, o ant stalviršio neturi kristi šešėliai. Idealiausias variantas šiuo atveju yra pakabinamos spintelės su įmontuotu LED apšvietimu.

 

Spalvos ir stilius

Pirkdami standartinį virtuvės komplektą automatiškai išsprendžiate vientiso dizaino ir spalvų klausimą. Tačiau, jei jūsų virtuvė nestandartinė ir jums tenka pirkti papildomus komponentus ar patiems sukomplektuoti virtuvės baldus, atidžiai įvertinkite spalvyną bei detales. Jie neprivalo būti identiški, tačiau baldai turi būti to paties stiliaus. Kai kurių modelių standartiniams komplektams galima parinkti kitokius stalviršius. Nepraleiskite progos pasinaudoti šia galimybe.

Bendras virtuvės koloritas turėtų būti ramus, pastelinis, nepatartina maišyti daug spalvų – derinkite artimų atspalvių baldus. Taip pat atminkite, kad kuo mažesnė virtuvė, tuo ramesnės spalvos turi vyrauti. Jei turite galimybę, virtuvei rinkitės buitinę techniką, atitinkančią virtuvės koloritą. Jei tai neįmanoma, stenkitės rinktis šviesesnių atspalvių virtuvės baldus, kurių fone balta buitinė technika “nerėks”.