Teleskopai

Renkantis teleskopą reikia atsižvelgti į penkis pagrindinius parametrus. Parametrai pateikti pagal svarbą:

 • Skersmuo (skiriamoji geba)
 • Taikymo sritis
 • Transportavimo galimybės
 • Užterštumas šviesa
 • Kaina

Kaip matote, kaina atsidūrė paskutinėje vietoje. Nieko nuostabaus. Brangus ir gerai pasirinktas astronominis prietaisas gali tarnauti Jums net kelias dešimtis metų, o pigus ir prastas – nesuteiks visai jokios naudos ir malonumo.

Teleskopai yra trijų rūšių:

 • Refraktoriai – teleskopo konstrukcija pagrįsta tik lęšiais (1609 – pirmas pagamino Galilėjus);
 • Reflektoriai – teleskopo konstrukcija pagrįsta tik veidrodžiais (1671 – pirmas pagamino Niutonas);
 • Katadioptriniai – teleskopai naudojantys abiejų konstrukcijų privalumus (pradėti naudoti XXa.).

Kiekviena teleskopo konstrukcija turi savų privalumų ir trūkumų. Dauguma šių prietaisų pagal savo galimybes gali Jums atskleisti visatos gelmių grožį, tačiau kiekvienos konstrukcijos teleskopas turi keletą taikymo sričių, kuriose jam neprilygsta kiti, kai tuo tarpu kitose srityse jis tik vidutiniokas.

Pavyzdžiui reflektoriai ypač tinka stebėti galaktikoms ir ūkams – dideliems ir blyškiems objektams. Per mažesnį refraktorių niekada jų nepamatysite arba tai bus tik blankios beformės dėmės. Tačiau toks refraktorius gali puikiai pasitarnauti ryškių objektų stebėjimui – planetų arba mėnulio. Todėl, rinkdamiesi teleskopą, turite žinoti, ką norėsite stebėti.Gal Jūs norite žvalgytis ir į blyškias galaktikas ir stebėti artimiausius Žemės kaimynus – planetas? Tam irgi galima rasti tinkamą teleskopą.

Rekomendacija pradedantiesiems:

Jei jau pasiryžote įsigyti teleskopą, siūlytume būtinai apsvarstyti Dobsono „kandidatūrą“. Šis teleskopas turi didžiausią skiriamąją gebą už geriausią kainą. Taip pat, vėliau savo turimam nedideliam Dobsonui galėsite pritaikyti ir ekvatorinę montuotę bei stovą – tai leis sumažinti pradinę investiciją.

Geras teleskopas – ilgam

Geru teleskopu džiaugsitės visą gyvenimą – jis nenusidėvi ir nepasensta. Prastas teleskopas, perteikiantis drebantį ir/ar prastą vaizdą, po keleto susierzinimo kupinų savaičių, bandant įžvelgti kažką danguje, bus nenaudojamas ir baigs savo dienas dulkėdamas kampe.

Jei manote pradžioje nusipirkti pigų „teleskopą pradedančiąjam” ir kada nors vėliau, kai norėsite pažiūrėti kaip iš tiesų viskas atrodo danguje, pereiti prie “tikrai gero teleskopo” – apsirinkate. Tai iškart garantuoja, kad gero teleskopo Jūs neturėsite niekada. Dauguma nebrangių teleskopų (dažniausiai parduodamų nespecializuotose parduotuvėse) turi prastą ir tamsią optiką, labai netvirtą stovą ir nepatogią/nestabilią montuotę. Tikėtina, kad Jūs nusivilsite, nes nieko gražaus nepamatysite ir Jūsų domėjimasis astronomija taip ir baigsis nepažinus visatos grožio. Pacituosime mūsų klientus, turinčius tokią patirtį: „Mėnulį mes plika akimi matom geriau nei, per tą žaislinį teleskopą“.

Todėl, pirkdami teleskopą, būkit pasiruošę išleisti bent apie 1200 – 2000 litų. Tegu Jūsų pirmasis teleskopas būna tikrai kokybiškas ir geras, net jei jo reikėtų šiek tiek palaukti. Jūs būsite juo patenkinti nuo pirmosios dienos dar daugelį metų – tol kol jį naudosite.

Kartais ieškoma nedidelio ir nebrangaus teleskopo dovanai – dažniausiai vaikams. Tai neturi būti rimtiems stebėjimams skirtas prietaisas. Tiesiog reikalingas pagerintas žaislinis teleskopas šiltai vasaros nakčiai, atsitiktiniam žvilgtelėjimui į Mėnulį, Jupiterį ar Marsą. Šiuo atveju mes galime pasiūlyti keletą ekonominio tipo, neblogos kokybės optinių prietaisų modelių, kainuojančių nuo 700 Lt. Pigiausias mūsų siūlomas vaikiškas teleskopas tekainuoja 299 Lt.

Jei norite prietaiso rimtam dangaus stebėjimui, tačiau negalite leisti sau įsigyti tai, kas Jums tinka ir reikalinga, neskubėkite iššvaistyti pinigų tam, kas atitiks Jūsų finansines galimybes, tačiau gali būti per prastas. Anksčiau ar vėliau, įsigytas nepakankamai geras prietaisas nebeatitiks Jūsų poreikių bei lūkesčių ir panorėsite rimtesnio prietaiso. Tuomet teleskopas, pirktas “tik pradžiai”, rinkoje bus nieko nevertas,o jam įsigyti išleisti pinigai grįš tik visai nežymia dalimi.

Prieš perkant prietaisą, taip pat būtina susimąstyti, ar norėsite tik stebėti dangų, ar norėsite ir fotografuoti jį. Astrofotografija – brangus malonumas, reikalaujantis nemažų investicijų. Tam reikia ekvatorinės montuotės, sukimo variklo, adapterio, sukimo mechanizmo korektoriaus, sekiklio (off-axis guider), fotoaparato arba CCD kameros. Paprastam dangaus stebėjimui viso to nereikia. Todėl, jei dangaus fotografavimas jus intriguoja – planuokite. Geriau įsigyti brangesnį teleskopą, kuris vėliau galės būti pritaikytas astrofotografijai, nei vėliau pirkti visiškai naują tam tinkamą prietaisą.

Vartydami kitas skiltis, rasite kiekvienos konstrukcijos teleskopų pliusus ir minusus, galėsite nuspresti ką labiau norite stebėti – planetas ar galaktikas. Tuomet galėsite pasirinkti Jums tinkamą prietaisą pagal dydį, tinkamumą transportuoti ar pagal užterštumą – šie įvairūs faktoriai gali būti svarbūs renkantis teleskopą.

Refraktoriai

Refraktorius tai teleskopas, į kurį šviesa patenka per objektyvą (lęšį). Įeinantys spinduliai palenkiami taip kad susikirstų viename taške – židinyje. Ilgi ir ploni teleskopų refraktorių vamzdžiai labai primena tuos, kuriuos naudojo Galilėjus, praeitame tūkstantmetyje (pirma jo teleskopas buvo pagamintas 1609 m).

Vamzdžio ilgis labai riboja židinio nuotolį (jis turi būti toks kaip ir vamzdžio ilgis), todėl paprastai didesni nei 4″ teleskopai refraktoriai nėra itin patogūs. Nepaisant to, dėl savo paprastos konstrukcijos jie mėgstami pradedančiųjų, o patyrę mėgėjai renkasi refraktorius dėl jų gero kontrasto ir ryškumo.

Privalumai:

 • dėl paprastos konstrukcijos lengva naudoti;
 • beveik nereikia priežiūros;
 • puikiai tinka Mėnulio, planetų ir dvinarių žvaigždžių stebėjimams;
 • tinka gamtos stebėjimams;
 • aukštas vaizdo kontrastas, nes nėra antrinio veidrodžio;
 • gera spalvų korekcija achromatinės konstrukcijos teleskopuose, o apochromatinės bei fluorito – tiesiog puiki;
 • uždaras optinis vamzdis sumažina vidines oro sroves, dėl to pagerėja vaizdo kokybė, bei apsaugoma optika;
 • objektyvo lęšis sumontuotas nejudamai, todėl nereikalauja derinimo.

Trūkumai:

 • brangiausias skersmens colis lyginant su kitų konstrukcijų teleskopais;
 • sunkesnis, gremėzdiškesnis ir ilgesnis nei to paties skersmens kitų konstrukcijų teleskopai;
 • achromatiai refraktorisi gali turėti spalvų iškraipymų.

Niutono reflektoriai

Niutono reflektoriaus konstrukcijos pagrindas – vienas įgaubtas pirminis veidrodis. Šviesa patekusi į vamzdį keliauja iki dugno ir atsimuša nuo veidrodžio. Tada spinduliai palenkiami ir bukreipiami atgal į vamzdžio priekį, į židinį. Židinys susidaro teleskopo vamzdžio pradžioje, tačiau tokiu atveju atebėtojo galva užstotų šviesą ir teleskopas tiesiog neveiktų. Todėl naudojamas antrinis plokščias veidrodis, nukreipantis spindulį į stačiu kampu į vmzdžio šoną. Ten būna sumontutas okuliaras.

Niutono reflektoriuose sunkūs lęšiai pakeisti veidrodžiais, kurie yra pigesni. Todėl išleidę tą pačią sumą gausite didesnio skersmens teleskopą sugaudantį daugiau šviesos. Kadangi šviesos kelias pakreipiamas į šoną, net naudodami 1000mm židinio nuotolį galite džiaugtis palyginti nedideliu vamzdžio ilgiu, reiškia ir kompaktišku teleskopu.

Niutono reflektoriai turi įspūdingas šviesos surinkimo charakteristikas, todėl jei domitės „giliojo dangaus“ objektais, būtent tokį prietaisą galite rinktis. Be to tai teleskopas kurio skersmens colio kaina mažiausia – todėl net ir su nedideliu biudžetu galite pretenduoti į tikrai gerą instrumentą.
Nors reflektoriai reikalauja daugiau priežiūros, nes pirminis veidrodis tiesiogiai veikiamas oro ir dulkių, ši savybė nemažina jų populiarumo – tai geriausias kainos ir skersmens derinys.

Privalumai:

 • žemiausia skersmens colio kaina, lyginant su kitų konstrukcijų teleskopais;
 • pakankamai kompaktiškas, jei židinio nuotolis nesiekia 1000mm;
 • puikiai tinka „giliojo dangaus“ objektams – galaktikoms, ūkams, žvaigždžių spiečiams stebėtim, nes dažniausiai židinio santykis yra „greitas“ (f/4-f/8);
 • pakankamai geras Mėnulio ir planetų stebėjimui;
 • tinkamas „giliojo dangaus“ fotografavimui, tačiau ne toks patogus ir kompaktiškas kaip katadioprtinis teleskopas (žinoma jei sumontuotas ant pusiaujinės montuotės);
 • neturi spalvų iškraipymų.

Trūkumai:

 • Netinka gamtos stebėjimams;
 • šiek tiek prarandama šviesa, dėl to kad antrinis veidrodžis užstoja įėjimą;
 • didesnių skersmenų teleskopams reikia prisitaikyti prie aplinkos temperatūros, prieš pradedant stebėjimus.

Dobsono teleskopai

Dauguma Niutono relfektorių tiekiami su ekvatorine montuote, kuri yra gana brangi. Pastaruoju metu komercinių teleskopų tarpe smarkiai populiarėja Dobsono teleskopai. Tai tas pats Niutono reflektorius, tik ant paprastos ir pigios azimutinės montuotės be trikojo. Daugumai pradedančiųjų nieko daugiau ir nereikia. Dėl paprasto naudojimo ir greito „paruošimo“ jis mėgstamas ir patyrūsių tarpe.

Katadioptrikai

Katadioptriniai teleskopai – katadioptrikai, tai veidrodžių ir lęšių kombinacijos prietaisai. Dažniausiai pasitaiko šių konstrukcijų prietaisų: Šmidto-Kasegreno ir Maksutovo-Kasegreno. Į Šmidto-Kasegreno teleskopą šviesa patenka per ploną asferinį Šmidto korekcijos lęšį, atsimuša į sferinį pirminį veidrodį, gryžta į vamzdžio pradžią. Ten ji atspindėta mažo antrinio veidrodžio nukreipama į vamzdžio galą, kuriame įmontuotas okuliaras. Katadiotrikai, ypač 5″ ir didesnio skersmens, šiandieną patys populiariausi astronominiai instrumentai.

Katadiopriniai teleskopai sujungia savy praktinius lęšių ir veidrodžių privalumus, išvaduodami nuo jų trūkumų. Jų vaizdas ryškus ir kontrastingas kaip refraktorių, iškraipymai maži kaip reflektorių, vidutinis židinio santykis f/10, kurio užtenka visų astrofotografijos tipų mėgėjams. Juos lengviau prižiūrėti, nes visi elementai tvirtai sumontuoti ir suderinti. Katadioptriniai teleskopai teikia geriausią galimą šviesos surinkimo, židinio nuotolio, kompaktiškumo ir kainos santykį.

Šie prietaisai gerai tinka gamtos stebėjimams ir yra tobuli astronominiams stebėjimams.

Privalumai:

 • geriausias visų paskirčių teleskopo dizainas. Turi lęšių ir veidrodžių privalumus;
 • puiki optika ir ryškus vaizdas plačiame apžvalgos lauke;
 • puikiai tinka „giliojo dangaus“ stebėjimams ir astrofotografijai;
 • geras Mėnulio, planetų ir dvinarių žvaigždžių stebėjimams;
 • puikiai tinka gamtos stebėjimams ir fotografavimui;
 • židinio santykis dažniausiai būna apie f/10, todėl tinka įvaraus tipo fotografavimui. Jei reikia „greitesnio“ (mažesnio) židinio santykio reikėtų naudoti židinio nuotolio korektorių;
 • uždaras optinis vamzdis mažina vidinių oro srovių atsiradimą;
 • itin kompaktiškas ir portabilus;
 • lengva naudoti;
 • atsparus ir beveik nereikalaujantis priežiūros;
 • didelio skersmens katadioptrikai pigesni nei refraktoriai;
 • universaliausias teleskopo tipas.

Trūkumai:

 • brengesni už tokio paties skersmens niutonus;
 • šviesos praradimas dėl antrinio veidrodžio lyginant su refrektoriais.

Kokie teleskopai kam tinkamiausi

Šiame skirsnyje galite pasirinkti teleskopo konstrukciją pagal tai, ką ruošiatės stebėti.

Teleskopo tipas

Pagrindinė paskirtis. Kas dažniausiai bus stebima

Mėnulis ir planetos

“Gilusis dangus” – ūkai, galaktikos

Astrofotografija planetų (1) ir “gilaus dangaus”(2)

Gamta

Refraktoriai

60 – 102 mm (2.4” – 4”) azimutinė montuotė

Rekomenduotinas, tačiau sunku sekti objektus daug kartų padidinus

60-70mm – labai ribotos galimybės, 80-102mm gerokai tinkamesni

(1) Netinkants

(2) Netinkantis

Neblogas, tačiau apžvalgos laukas siauras.

60-178mm (2.4”-7”) ekvatorinė montuotė

Labai rekomenduotinas, tačiau skersmuo virš 70-80mm – geriau

60-70mm – labai ribotos galimybės, 80-102mm gerokai tinkamesni

(1) Labai tinkantis

(2) Labai tinkantis

Dažniausiai netinkantis, nepatogu naudoti montuotę

Reflektoriai

4.5”-8” Niutonai su ekvatorine montuote

Rekomenduotinas, jei židinio santykis f/6 ir daugiau

Rekomenduotinas, ypač 6”-8”, geriausia stebint iš tamsios vietovės

(1) rekomenduotinas;

(2) rekomenduotinas jei f/6 ir mažiau

Netinkantis

10” ir didesni niutonai su ekvatorine montuote

Tinkami, jei spindesiams sumažinti naudojama diafragma

Itin rekomenduotini stebint iš tamsios vietovės

(1) tinkantis;

(2) itin rekomenduotinas

Netinkantis

6” ir didesni Dobsono reflektoriai su azimutine montuote

Tinkami, jei spindesiams sumažinti naudojama diafragma esant 10” ir didesniam diametrui

Itin rekomenduotini stebint iš tamsios vietovės

(1) netinkantis

(2) netinkantis

Netinkantis

Katadioptrikai

5”-8” Šmito-Kasergreino konstrukcija

Rekomenduotinas

Rekomenduotinas. Jei 8” skersmens – stebint iš tamsios vietovės

(1) rekomenduotinas;

(2) rekomenduotinas kai didesnis skersmuo;

Gali būti naudojamas jei mažesnių skersmenų ir galima naudoti azimutiniu režimu.

10” ir daugiau, Šmito-Kasergreino konstrukcija

Tinkamas, tačiau našumas paprastai ribojamas matomumo sąlygų

Itin rekomenduotinas, stebint iš tamsios vietovės

(1) rekomenduotinas;

(2) rekomenduotinas kai didesnis skersmuo;

Netinkamas.

3.5”-7” Maksutovo-Kasergreino konstrukcija

Itin rekomenduotinas

Geriausiam našumui reikalingas tamsus dangus ir 7” skersmuo

(1) Puikiai tinka.

(2) Tinkamas, tačiau esant 7” ilgas židinio nuotolis – minusas.

Gali būti naudojamas jei mažesnių skersmenų ir galima naudoti azimutiniu režimu.

Žiūronai

35-63mm žiūronai

Netinkami, išskyrus paprasčiausius mėnulio stebėjimus

Užtektina kokybė kai skersmuo 42-63mm.

(1) netinka

(2) netinka

Labai tinka

80mm ir daugiau astronominiai žiūronai

Netinkami, išskyrus paprasčiausius mėnulio stebėjimus

Gera kokybė stebint didelius objektus.

(1) netinka

(2) netinka

Tinka, jei sumontuoti ant stovo

Monokliai

Refraktoriaus konsrukcijos monoklis ant fotografinio stovo

Tinkamas, tačiau sunku sekti objektus esant dideliam didinimui

Labai ribotas naudojmas

(1) labai ribotas naudojimas

(2) netinka

Labai tinka

Katadioptrinis monoklis ant fotografinio stovo

Tinkamas, tačiau sunku sekti objektus esant dideliam didinimui

Ribotas naudojmas

(1) Gali būti naudojamas tik tiesioginio fokusavimo režimu

(2) netinka

Labai tinka