Skeneriai

Trokštate biuro, be jokių popierių, svajojate apie tai, kad popierinius failus galėsite pasiekti taip pat lengvai, kaip skaitmeninius, o gal paprasčiausiai norite sumažinti popierių krūvas? Visais šiais atvejais visas tas popierių krūvas, gulinčias ant jūsų rašomojo stalo, bei pilnas spintas dokumentų norite paversti PDF formato dokumentais, kurie atrodytų tiksliai taip, kaip ir originalai – kad galėtumėte lengvai surasti ir pasirinkti reikiamą tekstą. Geriausias prietaisas, kuris atliks šias užduotis, yra dokumentų skeneris.

Kada jums yra reikalingas dokumentų skeneris
Kaip nurodo prietaiso pavadinimas, dokumentų skeneriai geriausiai tinka didesniems dokumentų kiekiams – iš esmės raštams ir teisiniams dokumentams, kuriuose didžiąją dalį sudaro tekstai. Jeigu žvelgiate į šūsnį įmonės ar mokslo darbų popierių, arba asmeninių dokumentų, tokių kaip receptai, sąskaitos, medicinos įrašai ir mokesčių formos krūvas, tai dokumentų skeneris yra tai, ko jums reikia. (Daugiau informacijos, kaip sumažinti biure dokumentų kiekį, rasite skyriuje „Kaip sukurti biuro aplinką be nereikalingų dokumentų“ arba mano elektroninėje knygos versijoje „Perimkite valdžią į savo rankas ir sukurkite biurą be nereikalingų dokumentų“). Viena vertus, su keliomis aiškiomis išimtimis, dokumentų skeneriai nėra tinkamiausias prietaisas, jeigu daugiausiai norite skenuoti nuotraukas, skaidres, knygas, žurnalus ar bet kokius kitus objektus, kurie yra storesni nei kortelių krūva.
Dauguma šiuolaikinių dokumentų skenerių būdingas kompaktiškas, statmenas dizainas, primenantis fakso aparatą – lapus, kuriuos norite nuskenuoti, reikia įdėti į automatinį dokumentų tiektuvą (ADF), esantį skenerio viršuje, o puslapiai bus išleidžiami į priekyje esantį, horizontalų padėklą. Skeneriai visada turi įdiegtą programinę įrangą, kuri gali atlikti OCR (optinio simbolių atpažinimo) funkciją, ir apskritai, skeneriai yra pakankamai spartūs, kad per minutę nuskenuotų tuzinus lapų. Skenerio naudojimas yra paprastas. Po pradinės paleidimo procedūros reikia įdėti savo dokumentą(-us), paspausti mygtuką ir stebėti, kaip viskas vyksta. Puslapiai skrieja pro skenerį ir po kelių minučių sukurti PDF formato dokumentai atsiranda jūsų „Mac“ kompiuteryje.
Dauguma dokumentų skenerių užtikrina 600 dpi optinę skiriamąją gebą. Galbūt gali pasirodyti, kad ši skiriamosios gebos specifikacija nėra labai didelė, nes plokšti skeneriai, skirti nuotraukų ir paveikslėlių skenavimui dažniausiai siūlo 4800 dpi ar net didesnę skiriamąją gebą. Tačiau jeigu daugiausiai skenuojate įmonės dokumentus su tekstu, 300 dpi skiriamosios gebos pakanka labai tiksliai OCR (optinio simbolių atpažinimo) funkcijai, o dėl didesnės skiriamosios gebos specifikacijų labai padidėja failų dydis, o praktiškos naudos nėra.

Savybės, kurių reikėtų ieškoti
„Fujitsu ScanSnap S1500M“ iliustruoja stacionariam kompiuteriui skirto, standartinio dizaino dokumentų skenerį: puslapiai įdedami į ADF viršuje, o po dvipusio skenavimo (vienu veiksmu) lapai išlenda priekyje. Norėdami įsigyti stacionariam kompiuteriams skirtą, dokumentų skenerį, didžiausią dėmesį skirkite toliau aprašytoms savybėms:

Suderinamumas su „Mac“. Galbūt tai ir yra akivaizdu, tačiau reikia paminėti, kad „Mac“ naudotojai norės skenerio su „Mac“ programine įranga. Daugumos skenerių programinė įranga palaiko tiek „Mac OS X“, tiek „Windows“ operacines sistemas, tačiau kai kurie skenerių gamintojai siūlo tik tokius skenerių modelius, kurie suderinti su „Mac“ programine įranga.

Skenavimo greitis. Dokumentų skenerio greitis yra matuojamas puslapiais per minutę (ppm) arba vaizdais per minutę (ipm). Šiuo atveju popieriaus lapas yra laikomas „puslapiu“, o tuo tarpu viena puslapio pusė yra laikoma „vaizdu“. Greitis gali skirtis priklausomai nuo pasirinktos skiriamosios gebos, puslapio dydžio arba spalvoto, juodai balto ar pilkosios skalės skenavimo funkcijos. Dauguma gamintojų pateikdami specifikacijas remiasi tais pačiais principais (pavyzdžiui, „40 ipm/20 ppm, jeigu naudojamas laiško dydžio puslapis ir pasirinkta 200 dpi skiriamoji geba“), todėl galite naudingai palyginti skirtingų gamintojų siūlomus gaminius.

Dvipusis skenavimas vienu praleidimu. Dvipusis skeneris gali nuskenuoti abi puslapio puses, o jums patiems nereikia apversti popieriaus ir vėl įdėti lapo į skenerį antrąjį kartą. (Skeneriai, kurie gali nuskenuoti tik vieną lapo pusę yra vadinami vienpusiais skeneriais). Ši savybė, kuri padeda sutaupyti laiko, būdinga faktiškai visiems dokumentų skeneriams.
„Epson GT-2500“ skeneriui būdingas labiau tradicinis, plokščias dizainas, ir šis skeneris turi dviejų praleidimų, dvipusio skenavimo ADF funkciją, o tai reiškia, kad jis gali skenuoti praktiškai bet kokio tipo dokumentus. Šis grupinis skeneris turi eterneto sąsaja, taigi galima juo dalintis su kitais naudotojais. Dauguma modelių gali vienu metu skenuoti abu puslapio puses, vienu puslapio praėjimu. Nepaisant to, jeigu pageidaujate dvipusio skenavimo, kai kuriems plokščio dizaino dvipusiams skeneriams reikės dviejų lapo praleidimų. Šie skeneriai pirmu praleidimu pilnai pratraukia lapą, o tada traukia jį atgal kita trajektorija, kad nuskenuotų kitą pusę. Dėl šio, dviejų praėjimų proceso, reikšmingai prailgėja skenavimo proceso trukmė. Gamintojo pateikiamose specifikacijose gali nerasti informacijos, kokio tipo dvipusio skenavimo funkcija yra naudojama, tačiau jeigu nurodytas ipm greitis yra lygiai du kartus didesnis nei ppm greitis, tai reiškia, kad įsigijote vieno praėjimo dvipusį skenerį.

Skenerio našumas. Skenerio našumas yra gamintojo nurodoma specifikacija, kuri žymi, kiek puslapių per dieną skeneris gali nuskenuoti neperkaisdamas arba prieš laiką nesusidėvėdamas. Jeigu skeneris bus naudojamas namuose arba mažame biure, net ir vidutinio našumo (500 puslapių per dieną) skenerio daugiau nei pakaks, tačiau jeigu planuojate gana intensyviai naudoti skenerį, ieškokite  skenerio, kurio našumas yra didesnis, nei puslapių skaičius, kurį planuojate nuskenuoti įprastą dieną.

Ultragarsinis dvigubo tiekimo (kelių puslapių) aptikimas. Vis daugiau skenerių gali įspėti jus apie tai, kad vienu metu paduodami du ar daugiau puslapių. Tai naudinga funkcija, tačiau geriausia vengti vienu metu į skenerį įkišti kelis puslapius.

Daug programinės įrangos variantų. Visuose dokumentų skeneriuose yra įdiegta vieno ar kito tipo programinė įranga, kuria pasirūpina gamintojas. Programinė įranga užtikrina, kad skeneris galės perduoti duomenis į jūsų „Mac“ kompiuterį, o taip pat programinė įranga leidžia konfigūruoti įvairius aspektus, pavyzdžiui, kur bus saugomi nuskenuoti dokumentai, kokiu formatu bus įrašomi nuskenuoti dokumentai ir pan. Pažangesnio tipo skeneriai gali automatiškai nustatyti, kurie dokumentai yra vienpusiai arba dvipusiai, pakoreguoti pakreiptą vaizdą ar atlikti kitas naudingas apdorojimo funkcijas. OCR programinė įranga (šiuo atveju programinė įranga yra trečios šalies siūlomų programų „ABBYY FineReader“ arba „Reasdiris“ individualiai pritaikytos versijos) taip pat garantuoja tikslumą.

Nešiojamojo tipo skeneris, kuris gali būti maitinamas USB magistralės pagalba, tačiau drauge siūlo ADF ir vieno praėjimo dvipusio skenavimo funkcijas. Be to, kai kuriuose skeneriuose yra įdiegta programinė įranga, siūlanti dar daugiau funkcijų, pavyzdžiui, vaizdo redagavimo arba dokumento valdymo funkcijas. Tik nedidelis skaičius skenerių turi programinę įrangą, kurios dėka galima automatiškai apdoroti vizitines korteles ar receptus, iš nuskenuotų vaizdų atrenkant konkrečias duomenų dalis ir išsaugant jas atitinkamuose duomenų bazės laukeliuose.

Akcijos ir specialūs pasiūlymai
Nors standartinis, stacionariam kompiuteriui skirtas dokumentų skeneris idealiai tinka daugeliui žmonių, dėl konkrečių savo poreikių galite suprasti, kad jums reikia šiek tiek kitokio prietaiso. Jums vertėtų susipažinti su keliais specialiais skenerių variantais bei jų trūkumais.
„Visioneer Strobe 500“ yra konvertuojamas stacionaraus kompiuterio skeneris: atjunkite ADF ir likusią dalį galite naudoti kaip kompaktišką, nešiojamojo tipo skenerį, kuris maitinamas naudojant USB lizdą.

Nešiojamieji ir konvertuojami modeliai. Dauguma skenerių, kurie vadinami „nešiojamais“ arba „mobiliais“, dažnai neturi automatinio dokumentų tiektuvo (ADF), todėl remiantis įprastu apibrėžimu, jie negali būti priskiriami dokumentų skeneriams. Tačiau galima rasti nešiojamojo tipo skenerių su ADF, o kai kurie stacionarių kompiuterių skeneriai turi atjungiamą ADF, taigi galite ant stalo turėti dokumentų skenerį su visomis reikalingomis funkcijomis, arba skenerį su mažesnėmis funkcijų galimybėmis, tačiau daug kompaktiškesnį, kurį galite pasiimti su savimi.

Neseniai pasirodęs „Doxie Go“ skeneris neturi ADF ir siūlo tik vienpusio skenavimo funkciją. Tačiau nuskenuoti lapai įrašomi integruotoje atmintyje arba išorinėje kortelėje ar USB laikmenoje, o tai reiškia, kad savo „Mac“ kompiuterį galite palikti namuose. Kai šį skenerį prijungiate prie savo „Mac“ kompiuterio, programinė įranga gali atlikti OCR ir kitas vaizdo apdorojimo užduotis. Nešiojamieji skeneriai veikia ir yra maitinami USB magistralės dėka, tačiau kartais šiems skeneriams yra reikalingi du atskiri USB laidai. Nešiojamojo tipo skeneriai beveik visada yra lėtesni nei stacionarūs skeneriai. Kita vertus, kai kurie gamintojai siūlo nešiojamuosius skenerius su integruota atmintimi ir galimybe naudoti atminties korteles, taigi galite skenuoti net ir tada, kai nesate pasiėmę kompiuterio. Galiausiai, prekyboje galite rasti kelis nešiojamojo tipo, lazdelės arba tušinuko formos modelius: jie neturi visiškai jokio tiektuvo. Šiais skeneriais reikia braukti per puslapį (arba per puslapio dalį), kurį norite nuskenuoti.

Plokščias dizainas. Prekyboje galite rasti dokumentų skenerius, kurie yra plokščios formos, su viršuje įtaisytu ADF. Dėl šio dizaino galima skenuoti tokius lapus, kurie standartiniame dokumentų skeneryje užstrigtų. Tačiau negalvokite, kad bet kuris plokščias skeneris su ADF drauge yra ir dokumentų skeneris.
Apsvarstykite ir kitas savybes, pavyzdžiui, greitį ir įdiegtą OCR programinę įrangą. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad dauguma plokščio dizaino skenerių su ADF palaiko tik vienpusio (vienos lapo pusės) skenavimo funkciją, o kai kuriems skeneriams su dvipusio skenavimo funkcija bus reikalingas puslapio praėjimas du kartus, o tai sulėtina skenavimo procesą.

Daugiafunkciniai spausdintuvai. Daugiafunkcinis spausdintuvas (MFP) yra prietaisas, kuris suderina kelias funkcijas – paprastai spausdintuvo, skenerio, kopijavimo ir fakso aparatų. Šie prietaisai yra patrauklūs, nes sutaupo vietos, tačiau dauguma MFP yra prasti dokumentų skeneriai, nes jie paprastai neturi dvipusio skenavimo funkcijos (išskyrus kelias išimtis),  bent jau vieno praėjimo varianto tikrai nerasite. Be to, šiuo atveju skenavimo funkcija veikia lėčiau, nei standartinių skenerių atveju.