Skalbimo mašinos

Skalbimo mašiną perkame ne vieneriems metams. Ji turėtų skalbti ne tik švelnius audinius, bet ir vilnonius megztinius. Technikos pirkimas gali sukelti nemažų problemų. Ypač tada, kai yra didelis pasirinkimas, o gamintojai siūlo vis naujus išmoningus patobulinimus. Todėl verta skirti šiek tiek daugiau laiko susipažinti su pagrindiniais skalbimo mašinos parametrais bei jos panaudojimo galimybėmis.

Pirkdami skalbimo mašiną turėtumėte atkreipti dėmesį į kelis pagrindinius dalykus. Pagalvokite, kiek žmonių naudosis įranga. Ar skalbsite visi bendrai kartą per kelias dienas ar kelis kartus per savaitę?

Prieš perkant įrangą pirmiausia reikia išrinkti vietą namuose, išmatuoti erdvę, kurioje bus pastatyta skalbimo mašina. Visa tai tam, kad žinotumėte, kokio dydžio skalbimo mašinos ieškosite. Vieta, kurioje bus pastatyta skalbimo mašina, nulemia tai, ar pirksite kitų įrenginių ar stovės viena.

Kitas svarbus faktas – kiek pinigų norite skirti skalbimo mašinai. Finansinių galimybių apibrėžimas žymiai palengvins pasirinkimą, nes iš karto bus atmesti tie modeliai, kurie netinka dėl kainos.

Skalbimo mašinų rūšys:

 • skalbimo mašinos, į kurias skalbiniai kraunami iš viršaus;
 • skalbimo mašinos, į kurias skalbiniai kraunami iš priekio.

Skalbimo mašinos, į kurias skalbiniai kraunami iš viršaus

Privalumai:

 • užima mažai vietos – yra žymiai siauresnės už skalbimo mašinas, į kurias skalbiniai kraunami iš priekio, idealiai tinka tiems, kurių vonioje yra mažai vietos;
 • vis didėjanti talpa (daugumoje modelių gali tilpti net 5 kg sausų skalbinių);
 • nereikia nuolat pasilenkti, skalbdami neapkrauname stuburo.

Trūkumai:

 • yra mažiau stabilios negu skalbimo mašinos, į kurias skalbiniai kraunami iš priekio;
 • negalima panaudoti skalbimo mašinos viršutinės metalinės dalies, nes skalbiant ją reikia atidarinėti;
 • didesnė kaina.

Skalbimo mašinos, į kurias skalbiniai kraunami iš priekio

Skalbimo mašinos, į kurias skalbiniai kraunami iš priekio – tai dažniausiai Lietuvos gyventojų naudojamos skalbimo mašinos.

Privalumai:

 • didesnė talpa;
 • labai stabilios;
 • mažesnė kaina.

Trūkumai:

 • užima nemažai vietos (reikia, kad būtų erdvės skalbimo mašinos durelėms atidaryti).

Pirkdami skalbimo mašiną atkreipkite dėmesį į:

Elektros suvartojimo klasė

Elektros suvartojimo klasė nustatoma pagal atliktus elektros suvartojimo testus. Paskiri skalbimo mašinų modeliai klasifikuojami mažėjančia tvarka nuo A+++  iki A klasės. A+++ klasės skalbimo mašinos garantuoja mažiausią elektros suvartojimo lygį. Jeigu sąskaitų už elektros energiją vertė Jums turi nemažą reikšmę, tuomet verta rinktis A klasės skalbimo mašiną. Papildomai galima patikrinti, kokį energijos suvartojimą deklaruoja gamintojas. Paprastai jis pateikia vidutinį kilovatvalandžių kiekį, kokį skalbimo mašina suvartoja vieno skalbimo metu. Palyginkite kelis modelis ir išsirinkite taupiausią!

Skalbimo bei džiovinimo klasė

Skalbimo klasė apibrėžia skalbimo mašinos kokybę. Yra septynios pagrindinės klasės, nuo A iki G. Kuo aukštesnė klasė, tuo didesnis skalbimo efektyvumas ir galimybė pašalinti sunkesnes dėmes. Aukščiausios klasės modeliai pažymėti A klase.

Džiovinimo klasė kitaip vadinama gręžimo preciziškumu. Tai parametras, kuris nurodo skalbinių, išimamų iš skalbimo mašinos, išdžiovinimo lygį. Tam vartojama klasifikacija nuo A iki B. Kuo aukštesnė klasė, tuo didesnis skalbimo mašinos gręžimo pajėgumas.

Gręžimo greitis

Gamintojas visada nurodo šią vertę, kuri kinta nuo 700 iki 1600 apsisukimų per minutę. Kuo didesnis būgno apsisukimų skaičius, tuo skalbiniai bus sausesni, bet skalbimo mašinos kaina irgi bus didesnė. Naujesniuose modeliuose gręžimo greitį galima reguliuoti pagal poreikius.

Vandens sunaudojimo lygis

Reikia atkreipti dėmesį į šią vertę, nes skalbimo mašinos šiuo požiūriu labai skiriasi. Kai kurie modeliai per standartinį skalbimo ciklą sunaudoja apie 40 l vandens, o kiti modeliai net 72 l vandens.

Maksimali talpa

Maksimali talpa priklauso nuo skalbimo mašinos būgno dydžio. Gamintojas kilogramais nurodo, kiek skalbinių vienu metu galima išskalbti. Kiekviena skalbimo mašina turi skirtingą būgną. Populiariausių modelių būgnai yra nuo 3 iki 6 kg talpos. Didžiausia būgnų talpa – iki 8 kg . Ir jeigu turite didelę šeimą, o purvinų drabužių krūva – įprastas dalykas namuose, tada reikia pirkti skalbimo mašiną su dideliu būgnu. Tokią skalbimo mašiną gali pirkti žmonės, kurie turi didelę vonią. Tai geras būdas taupyti, nes kuo didesnis būgnas, tuo daugiau galima vienu metu išskalbti drabužių suvartojant tokį patį vandens ir elektros energijos kiekį.

Skalbimo programos

Skalbimo mašina turi kelias pagrindines skalbimo programas ir dar kelias papildomas funkcijas. Pagrindiniai modeliai siūlo šias skalbimo programas: medvilnės, sintetinių bei mišrių audinių skalbimas. Dauguma skalbimo mašinų modelių turi bent kelias papildomas skalbimo programas.

Išskyrus tai, kiekviename modelyje yra daugybė specialių programų, kaip pvz.: kasdieninis, bio, švelnus, rankų ar taupus skalbimas, papildomas plovimas ar skalbimas didesniame vandens kiekyje. Viskas priklauso nuo skalbimo mašinos modelio ar gamintojo. Patariu nusipirkti skalbimo mašiną, kuri išskyrus pagrindines, turėtų dar kelias papildomas programas. Iš pradžių tos programos gali pasirodyti nereikalingos, tačiau kai tik išmoksi tinkamai naudotis skalbimo mašina, įvertinsi ir kitas jos galimybes.

Valdymo pultas

Nuo jo priklauso skalbimo mašinos patogumas. Pravartu atkreipti dėmesį į skalbimo mašinos valdymo būdą. Paprastesniuose modeliuose galima ranka parinkti atitinkamą skalbimo programą, temperatūrą ir kt. Vis populiaresnės skalbimo mašinos, valdomos elektroniniu būdu. Reikia tik parinkti skalbiamo audinio rūšį ir jo nešvarumo laipsnį, o mašina pati parinks temperatūrą, atitinkamą skalbimo programą, vandens kiekį ir skalbimo trukmę. Rankinio valdymo skalbimo mašinos yra daug pigesnės negu valdomos elektroniniu būdu. Jeigu Jums svarbus laikas, o kartu norite būti šimtu procentų užtikrinti, kad skalbimas bus tinkamai atliktas, investuokite į brangesnį modelį su elektroniniu valdymo pultu.

Valdymo pulte yra elektroninis ekranas, kuriame galite matyti nemažai vertingos informacijos, pvz., kiek liko laiko iki skalbimo pabaigos, kokia aktuali skalbimo ciklo fazė. Ekrane galite pamatyti informaciją apie skalbimo mašinos avariją. Renkantis skalbimo mašiną pravartu įsitikinti, ar ekrane rodoma informacija yra lengvai įskaitoma. Techniką namams turime rinkti taip, kad kiekvieną kartą skalbiant nereikėtų ieškoti instrukcijos. Technikos pareiga – palengvinti darbą, o ne dar labiau jį apsunkinti.

Filtras

Išsivalantis filtras surenka didesnius nešvarumus: sagas, monetas, segtukus. Kartais reikia jį išvalyti ir todėl renkantis skalbimo mašinos modelį reikia atkreipti dėmesį į tai, ar filtras yra lengvai pasiekiamas. Geriausia, jeigu filtras įmontuotas priekinėje skalbimo mašinos dalyje ir valant bus galima lengvai nuleisti vandenį į indelį be pavojaus užlieti vonios kambarį.

Garsumo lygis

Svarbus, bet dažnai nepaisomas dalykas – skalbimo mašinos darbo garsumas. Kuo žemesnis, tuo geriau. Skalbimo mašinos turi nuo 46 iki net 77 decibelų garsumo. Tyliai skalbimo mašinai nėra apribojimų, jeigu kalbama apie nestandartinį dienos skalbimo laiką, taip pat nereikia galvoti apie vonios kambario durų uždarymą kiekvieno skalbimo metu.

Jeigu domitės skalbimo mašina-džiovykle, atskirai pateikiamas skalbimo ir džiovinimo ciklo garsumo lygis. Džiovinimo ciklas yra garsesnis.

Skalbimo mašinos matmenys

Svarbu tiems, kurie taupo vietą vonioje. Skalbimo mašinos įkraunamos iš viršaus, standartiškai yra mažesnės (vidutiniškai plotis – 40–45 cm, gylis – 60 cm ir aukštis apie 85 cm. Skalbimo mašinos, į kurias skalbiniai kraunami iš priekio, yra žymiai didesnės.

Papildomos funkcijos ir palengvinimai

 • atidėta pradžia (kartais net kelias valandas) – dėl šios funkcijos galėsite nustatyti skalbimo pradžios laiką, pvz., kažkiek laiko prieš sugrįžtant iš darbo;
 • gręžimo greičio pasirinkimas; pagal audinius galima pasirinkti atitinkamą gręžimo greitį arba net visiškai išjungti gręžimo funkciją, jeigu audiniai yra ypač švelnūs;
 • programa, leidžianti optimalų skalbinių ištiesinimą gręžimo metu;
 • suvartojamo vandens kiekio reguliavimas – skalbimo mašina automatiškai pagal poreikį prisipildo atitinkamu vandens kiekiu;
 • intensyvus skalbimas – speciali programa, skirta skalbti labai purvinus, bet patvarius audinius;
 • audinių neglamžymo funkcija – elektroninė sistema, kuri tolygiai paskirsto skalbinius būgne; vanduo po paskutinės skalavimo operacijos išgręžiamas esant mažesniam apsisukimų skaičiui, o tai reiškia, kad skalbiniai mažiau suglamžomi;
 • vandens purškimas (aqua spary) – skalbimo mašinos funkcija, kai skalbiniai sudrėkinami iš viršaus tarsi lietui lyjant, todėl skalbimo priemonė vienodai pasklinda po visus skalbinius ir skalbimas yra žymiai efektyvesnis;
 • apsauga, nuo užliejimo – įvykus avarijai nutraukiamas vandens tiekimas;
 • putų redukcija – kai būgne yra per daug putų, įrenginys paima atitinkamai daugiau vandens, kad išplautų detergentą;
 • papildomo skalbimo funkcija;
 • pusinės įkrovos skalbimo funkcija – norint išskalbti nedidelį audinių kiekį, galima pasirinkti taupesnę skalbimo programą pusei skalbinių kiekio;
 • būgno apšvietimas;
 • įstrižai įmontuotas būgnas, kad skalbinius išimti ir įdėti būtų patogiau;

Atsiminkite, kad kuo daugiau funkcijų, tuo skalbimo mašinos kaina yra didesnė. Jeigu norite taupaus pirkinio, pagalvokite, kurios funkcijos bus tikrai reikalingos.

Pirkdami skalbimo mašiną atkreipkite dėmesį į garantijos laiką, kurį siūlo pardavėjas, ir kurioms skalbimo mašinos dalims yra taikoma garantija. Svarbu sužinoti, kur yra artimiausias servisas. Skalbimo mašiną naudokite tiksliai pagal jos paskirtį ir gamintojo rekomendacijas. Tada galėsite žymiai ilgiau džiaugtis savo įranga.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Skalbimo mašina ar skalbimo mašina-džiovyklė?

Skalbimo mašina-džiovyklė leidžia pamiršti apie pakabintus skalbinius, kurie turi džiūti kartais net kelias dienas. Padeda sutaupyti laiko ir palaikyti tvarką namuose. Idealus pasirinkimas tiems, kurie vertina patogumą. Jos yra brangesnės negu paprastos skalbimo mašinos, suvartoja daugiau elektros energijos ir vandens.

Ypatingas, bet ir brangiausias sprendimas yra skalbimo mašinos ir džiovyklės pirkimas atskirai. Tai galimybė tiems, kurie turi daug vietos

Kuris prekinis ženklas geriausias?

Šiandien visi gamintojai tobulina savo gaminius ir sunku kalbėti apie vieno iš jų pranašumą. Kiekvienas gamintojas siūlo platų modelių pasirinkimą: nuo pačių paprasčiausių iki sudėtingų techniniu požiūriu. Kainų skirtumas taip pat yra labai didelis. Pirmiausia rekomenduojame pasidomėti skalbimo mašinos techniniais parametrais, jos galimybėmis, o tik tada vadovautis prekiniais ženklais.

Kokio dydžio būgnas?

Standartinis būgnas gali sutalpinti 4–5 kg sausų skalbinių. Yra modelių, kurie gali sutalpinti tik 3 kg  arba net 8 kg sausų skalbinių. Viskas priklauso nuo to, kokią turite šeimą ir kaip dažnai skalbsite. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad skalbimo mašinos su didesniu būgnu užima daugiau vietos vonioje.

Kurios funkcijos labiausiai reikalingos, o kurios yra tik papildas?

Laikai, kai skalbimo mašina turėjo tik kelias skalbimo programas, o jas buvo galima reguliuoti tik ranka, praėjo negrįžtamai. Standartinės skalbimo mašinos šiandien turi bent keliolika skalbimo programų bei papildomų funkcijų, kurios padeda išvengti audinių suglamžymo ar spalvų praradimo. Papildomai skalbimo mašina turi pasirūpinti ekonomišku vandens bei elektros suvartojimu. Tačiau turite atsiminti, kad dėl patogumų kyla technikos kaina ir gamintojui reikia už tai papildomai mokėti.

Žodynėlis

Skalbimo mašinų techniniai parametrai:

Pusinės įkrovos skalbimo funkcija – galimybė užpildyti tik pusę skalbimo mašinos būgno (skalbimo mašina suvartos tik pusę vandens).

Elektros suvartojimo klasė – elektros suvartojimo efektyvumas, Pagal atliktus testus skalbimo mašinos klasifikuojamos mažėjančia tvarka nuo A iki G.

Talpa – kokį kiekį skalbinių (sausų) vienu metu gali išskalbti skalbimo mašina.

Energijos suvartojimo lygis – elektros energijos kiekis, kurį suvartoja skalbimo mašina vieno skalbimo metu.

Vandens suvartojimo lygis – vandens kiekis, kurį vidutiniškai skalbimo mašina suvartoja vieno skalbimo metu.

Gręžimo greitis – apsisukimų skaičius, kurį pagal standartą atlieka būgnas vieno skalbimo metu.

Skalbimo programos – skalbimo programų, kurias galima naudoti skalbiant drabužius, skaičius ir rūšys.

Matmenys – skalbimo mašinos gabaritai (aukštis x plotis x gylis).