Ryžių grūdų dydžio kompiuteris M^3

Daugelio žmonių teigimu, daiktų interneto infrastruktūra (angl. Internet of Things) – tai kompiuterizavimo ateitis, įsteigianti galimybę prijungti prie tinklo įrenginius, kurie anksčiau tokia galimybe nepasižymėjo. Tai gali būti kasdienio naudojimo daiktai, kuriuos įmanoma stebėti realiuoju laiku. Deja, tam yra būtina sujungti kompiuterį su specialiais jutikliais, todėl atsiranda vis daugiau tokio tipo konstrukcijų. Viena jų – ryžių grūdų dydžio Michigan Micro Mote (M^3).

Šis kompiuteris daugiau kaip dešimtmetį buvo kuriamas Mičigano universitete. Manoma, kad šis įrenginys šiuo metu yra mažiausias tokio tipo autonomiškas vienetas pasaulyje. Žinoma, vieno milimetro dydis reiškia nemažai apribojimų, tačiau naujas įrenginys pajėgus nuskaityti aplinkos temperatūrą ir slėgį ir netgi fiksuoti nuotraukas, todėl galima teigti, kad kaip pradžiai, tai gana neblogas funkcionalumas. M^3 kūrėjai turi viltį, kad ateityje jų kompiuterį galima bus panaudoti daugelyje sričių: nuo medicinos iki pramonės.

Kai kuriems asmenims tai gali pasirodyti kraupu, tačiau ryžių grūdų dydžio kompiuterio autoriai kuria planus implantuoti jį į žmogaus kūną. Tai leistų matuoti temperatūrą, spaudimą ar pulsą ir realiuoju laiku teikti informaciją apie naudotojo sveikatos būklę. Šiuo sprendimu taip pat yra susidomėjusi naftos pramonė, nes Michigan Micro Mote dėka galima efektyviau eksploatuoti žaliavų šaltinius. Mažo dydžio dėka kompiuterį galima pritvirtinti prie raktų ar rankinės ir lengvai nustatyti jo vietą jam pasimetus. Taip pat šis įrenginys galėtų pasitarnauti kitų žmonių sekimui.

Labai maži kompiuterio išmatavimai privertė jo kūrėjus susidoroti su keliomis problemomis. Pagrindinis rūpestis buvo užtikrinti tinkamu našumu pasižymintį akumuliatorių, tačiau su tuo susitvarkyta žymiau sumažinus poreikius elektrai ir panaudojus saulės kolektorius. Taip pat atsisakyta tradicinės sąsajos, nes tokioje mažoje konstrukcijoje paprasčiausiai nėra vietos pelei, ekranui ar klaviatūrai, todėl komunikacijai panaudotas aukšto dažnio optinis pluoštas, kuris yra pajėgus siųsti informaciją stacionariam kompiuteriui. Taip pat čia pritaikytos radijo bangos.

M3-2

Įdomu tai, kad iš esmės Michigan Micro Mote yra jau parengtas, o jo kūrėjai šiuo metu dirba ties dar mažesniu įrenginiu. Tačiau dar nėra žinoma, ar M^3 bus naudojamas plačiuoju mastu, tačiau tikėtina, kad pirmiausia įrenginys pasirodys profesionalioje rinkoje, o vėliau bus prieinamas visiems susidomėjusiems. Kol kas autoriai mano, kad trūksta tinkamų jų kūrinio pritaikymų, tačiau laikui bėgant tikėtina jo potencialas bus išnaudotas.

Šaltinis: CNET