Obliavimo staklės, obliai

Pagaliau galite lengviau atsikvėpti, nes grindų atnaujinimo darbai eina į pabaigą, tačiau tarp dviejų grindų plokščių matote aiškų tarpą, kurio paprasčiausiai negalite nepaisyti. O galbūt rėmas, kurį kruopščiai pagaminote kaimynui, norinčiam jį nudažyti, yra tiesiog puikus, išskyrus vieną nelygų sujungimą.  O galbūt turite puikaus baltojo ąžuolo lentą, tačiau mieliau atnaujintumėte jos paviršių atidengdami kelias lentos įraižas ir atskleisdami originalios struktūros grožį.
Obliai skuba į pagalbą! Šie rankiniai įrankiai gali būti labai paprasti arba sudėtingi, kaip staliniai pjūklai. Svarbiausia pasirinkti planuojamiems darbams tinkamiausią oblių arba obliavimo stakles.

Forma ir funkcija: visų oblių paskirtis yra obliuoti, nudrožti, nulyginti arba suglotninti medinį paviršių. Prekyboje siūlomos kelios oblių rūšys, tačiau šiame pirkimo vadove didžiausias dėmesys yra skiriamas rankiniams obliams, o taip pat glaustai apžvelgiami nešiojamieji obliai su varikliuku.
Jeigu tarp grindų plokščių atsiranda tarpas, į jį galima įterpti atitinkamo ilgio faneros ruožą, abiejose pusėse išteptą klijais. Po to, kai klijai išdžiūsta, medienos perteklių galite pašalinti ir paviršių išlyginti paprasčiausiu obliumi. (Tas pats principas puikiai tinka ir įskilusiems stalviršiams). Jeigu turite nelygiai sujungtą rėmo kampą, mažesnius tarpus padės pašalinti galiniai obliai arba pirminio apdirbimo obliai; naudokite juos kryptimi nuo priekio į galą. Platesnes lentjuostes galite atnaujinti naudodami rankinius oblius arba pasitelkdami rimtesnius įrankius: reismusines obliavimo stakles – montuojamas ant stalviršio arba nešiojamojo tipo (tačiau pastaruoju atveju obliai turi būti pakankamai sunkūs, kad užtikrintų laikiną įrengimą).  

Sąvokų, susijusių su obliais, žodynėlis
Oblių skirtumai iš esmės yra susiję su jų tipu. Nuo rankinių oblių – kurie yra pagrindinė šio pirkimo vadovo tema – iki grindims skirtų, patvarių oblių, jūs galite rinktis iš plataus dydžio, kainų ir atliekamų darbų asortimento. Aukščiau aprašytoms užduotims pakaks rankinio obliaus, kurio nereikia tvirtinti prie stalviršio. Iš esmės, rankiniai obliai gali tinkamai atlikti daugumą vidutinio sudėtingumo darbų.

Jeigu jau nusprendėte, kad rankinis oblius yra jums tinkamas, vis tiek turėsite pasirinkti dar kelis dalykus. Iš pradžių jums turėtų padėti žemiau pateiktas sąvokų žodynėlis:
Paviršiaus lyginimo oblius: kaip nurodo pats šio tipo oblių pavadinimas, jie yra skirti plačių medienos plotų lyginimui. Užbaigimui po pirminio apdirbimo obliaus reikia naudoti paviršiaus lyginimo (nr. 4) oblių. Tokiu būdu gausite paviršių, kuriam praktiškai nebereikės papildomo skutimo ar šlifavimo. Kaip ir standartinio kampo galiniai obliai, paviršiaus lyginimo obliai yra dažnai naudojami siekiant pašalinti žymes, kurios liko po apdirbimo freza.

Galinis oblius: dėl mažo dydžio ir paprasto dizaino galite pamanyti, kad galiniai obliai yra skirti pradedantiesiems. Tačiau šiais obliais pasitiki daug profesionalių stalių. Jų dydis yra jų privalumas (šiuos oblius galima naudoti viena ranka), be to, jie idealiai tinka smulkiems ir apdailos darbams. Standartinio kampo galiniai obliai labiausiai tinka kampinei struktūrai – jų geležtės kampas yra apie 21 laipsnis. Šio tipo oblius naudokite pjūklo žymių šalinimui arba per šiurkščių kampų nusklembimui (paapvalinimui). Mažo kampo galinių oblių geležtės kampas siekia apie 12 laipsnių. Šio tipo obliai yra skirti galinio paviršiaus apdailai, todėl jie puikiai tinka nuožambiu 45 kampu atliktiems sujungimams, durų rėmams, spintelėms ir surenkamosioms plokštėms.

Pirminio apdirbimo oblius: dar vadinami pirminiais (priekiniais) obliais. Jie tinka tiek smulkiems darbams, tiek plačių, tinkamos rūšies medinių paviršių užbaigimui. (Po bendro apdirbimo šio tipo obliais yra naudojami mažesni, galiniai obliai). Jeigu visus darbus norite atlikt vienu rankiniu obliumi, tada nesirinkite pirminio apdirbimo obliaus.

Nešiojamasis reismusinis oblius (obliavimo staklės): šio tipo oblius apibūdina jau pats jų pavadinimas ir jie yra visai kita kategorija nei rankiniai obliai. Šie obliai su varikliukais puikiai tinka rimtiems staliams. Obliavimo stakles galima naudoti paprastesniems darbams, pavyzdžiui, plokščių kraštų išlyginimui, tačiau jos puikiai tinka ir sudėtingesniems užduotims. Šio tipo obliai yra sunkūs, todėl net ir kai kuriuos nešiojamus modelius reikės papildomai pritvirtinti. Nešiojamus oblius lengva sandėliuoti ir transportuoti, jie turi besisukančius ašmenis ir jų pagalba galima sparčiai apdirbti daug medienos.