Namų kinas

Dauguma mėgsta kiną. Būtinybė išeiti iš namų, mokėti didelius pinigus už bilietą, rizika, kad šalia sėdės nemalonus kaimynas, gali sugadinti net patį geriausią filmą. Ne vienas kino mėgėjas svajoja įsirengti kino sistemą ir žiūrėti filmus namuose bet kuriuo paros metu. Namų kino sistemos  yra idealus sprendimas tokiems žmonėms. Todėl jos pasirinkimas negali būti atsitiktinis dar ir todėl, kad nemažai kainuoja. Gamintojai siūlo daugybę modelių, kurie skiriasi ne tik spalva, bet ir parametrais. Sėkmingai galima nusipirkti ne tik labai brangią kokybišką įrangą, bet ir pigesnę.

Namų kino sistemų privalumai:

  • savijauta, lyg filmą žiūrėtumėte kino teatre;
  • galimybė planuoti kino seansus;
  • aukštos kokybės vaizdas;
  • aukštos kokybės garsas;
  • šiuolaikiško dizaino įranga.

Renkantis namų kino sistemą, reikia turėti omenyje keletą dalykų. Visų pirma nuspręskite, kokios yra finansinės galimybės. Namų kino sistema nėra labai pigus „žaisliukas“, o kainų skirtumas iš tikrųjų labai didelis. Už vienos sistemos kainą galima nupirkti vidutinės klasės automobilį.

Antras labai svarbus dalykas – tai patalpos. Nuo jų dydžio priklausys, ar pirksite televizorių, ar multimedijos projektorių. Jeigu planuojate sistemą statyti vidutinio dydžio svetainėje, dar ir labai saulėtoje, neverta pirkti projektoriaus, kuris dar labiau sumažins patalpas. Tai bus tas pats, lyg išmesti pinigus į balą.

Planuodami tokį pirkinį atsiminkite, kad tai turi būti sistema – tai yra, visos dalys turi idealiai tikti viena prie kitos. Ypač kai turime omenyje du pagrindinius parametrus: vaizdą ir garsą. Ekranas turėtų būti didelis, atitinkamai suderintas su garsu.

Pirkdami namų kino sistemą atkreipkite dėmesį į:

DVD grotuvas

DVD grotuvas – tai vaizdo ir garso šaltinis. Žinovai pabrėžia antrąją funkciją ir tvirtina, kad ji yra svarbiausia. Namų kino garsas charakterizuojamas apsupantis. Atkreipkite dėmesį, koks yra grotuvo garsas. Informacija apie garsą dažniausiai yra pateikta diskuose „Dolby Digital 5.1“, DTS arba net abiejuose. Toks skaitmeninis garso užrašymas susideda iš 5 pilnų diapazonų ir vieno bosinio. Kol garsas pateks iki garsintuvų, jis turi būti perdirbtas. Reikalingas dekoderis, kuris dažniausiai būna pačiame DVD grotuve. Kartais jis yra stiprintuve.

Renkantis grotuvą verta pasižiūrėti, ar jis turi funkciją, kuri koreguotų garso klaidas. Klaidos paastai atsiranda dėl to, kai DVD grotuvas yra pažeistas arba dėl kompresijos ydų.

Perkant grotuvą reikia turėti omenyje, ar dažnai klausysitės muzikos. Jeigu taip, tai reikėtų, kad jame būtų du atskiri lazeriai, taip pat mp3 formato skaitytuvas.

Kolonėlės

Nuo Garso kolonėlių labai priklauso garso kokybė. Jų turėtų būti bent penki (trys priekiniai ir du užpakaliniai). Ši sistema privalo turėti garsiakalbį, kuris atsakingas už žemus tonus. Galima surasti sistemų net su septyniais garsiakalbiais, tačiau jų kaina bus žymiai aukštesnė.

Jeigu planuojate garsintuvus naudoti daugiausiai kino seansams, verta pirkti tokius, kad priekiniai bei viduriniai garsiakalbiai būtų didesni negu užpakaliniai. Tai bus garso pagrindas žiūrint filmus. Užpakaliniai garsiakalbiai yra tarsi garso fonas. Jeigu planuojate universaliai naudotis sistema (klausytis muzikos ir pan.), pirkite sistemą su visais vienodais garsiakalbiais.

Garsiakalbių dydis turi būti parinktas pagal kambarį, kuriame jie stovės. Verta turėti omenyje, kad didesni ne visada reiškia, kad geresni. Dideli garsiakalbiai negarantuoja aukštos kokybės garso, viskas priklauso nuo garsintuvų galingumo ir perteikimo galimybių.

Ekranas

Sistemai turite nupirkti tinkamą ekraną. Galima nupirkti LCD televizorių , displėjų arba projektorių.

Jeigu kalbame apie televizorių, jis turi būti atitinkamo dydžio (skersmuo bent jau 28 colių). Svarbu, kad turėtų plačiaformatį ekraną bei didelį žiūrėjimo kampą. LCD televizoriaus pasirinkimas yra pigesnis sprendimas, tačiau reikia turėti omenyje, kad pigesni variantai gali pasižymėti nenatūraliomis spalvomis ar mažesniais žiūrėjimo kampais. Plazminiai televizoriai yra brangesni, tačiau jie suteikia daugiau galimybių, ypač kalbant apie vaizdo kokybę.

Vis populiaresniu sprendimu tampa projektoriai. Jų kainos vis mažėja ir jau šiandien galima nupirkti gerą projektorių pigiau negu plazminį televizorių. Perkant reikia atkreipti dėmesį į keletą svarbių techninių parametrų. Svarbiausia, kad projektoriaus skiriamoji geba nebūtų per maža (geriausia, kad šis dydis būtų apie 1280 x 720), kontrasto dydis irgi turėtų būti pakankamai didelis ir pan. Tokią įrangą siūlome tiems, kurie turi pakankamai vietos namų kinui. Čia svarbu ne tik atstumas nuo ekrano, bet ir tai, kad patalpa turi būti užtamsinta. Tiems, kurie nori įrangą statyti svetainėje arba mažesnėje patalpoje, siūlome pirkti televizorių. Ypač todėl, kad jį galima naudoti ne tik filmams žiūrėti.

Stiprintuvas

Stiprintuvas daugeliui tai svarbiausia namų kino dalis. Jame dažniausiai būna įmontuotas garso dekoderis. Svarbiausias parametras, perkant šią įrangą, yra galingumo pasirinkimas, kuris turi atitikti garsintuvų galingumą. Geros kokybės stiprintuvas turi net 100 W viename kanale.

Sukomplektuotose sistemose gamintojai pasirūpina, kad stiprintuvo galingumas nebūtų per didelis (nes garsintuvai gali sudegti), tačiau ir ne per mažas (be trukdžių). Galingumas turi būti parinktas pagal patalpas. Jeigu kambarys mažas, nėra prasmės pirkti didelio galingumo, nes patalpa slopins garsą. Svarbiausia taisyklė – namų kino sistemą pasirinkti pagal patalpų dydį.

Kai kurios sistemos turi stiprintuvą, įmontuotą į DVD grotuvą, tačiau daugelis žinovų tvirtina, kad be atskiro stiprintuvo nėra kalbos apie gerą garso kokybę. Reikia turėti omenyje, kad perkant jį atskirai, žymiai padidėja sistemos kaina.

Papildoma informacija

Sistemos sustatymas

Reikia gerai apmąstyti, kaip namų kino sistema bus sustatyta. Ar tai bus atskira patalpa, ar svečių kambarys ir pan. Didesnei patalpai tiks brangesnė sistema.

Yra keletas pagrindinių taisyklių renkantis namų kino sistemą, taip pat yra keletas taisyklių, statant ją namuose. Svarbiausia teisingai sustatyti garsintuvus: prekinius šalia ekrano, pagrindinį už jo, užpakalinius – patalpos šonuose. Kur statyti žemų dažnių garsiakalbį – nėra skirtumo.

Interfeisai

Kokius lizdus turi DVD grotuvas, taip pat svarbu. Yra tam tikri standartai, kuriuos turi atitikti įranga. Joje tikrai turi būti ne viena SB jungtis:

HDMI – turint omenyje, kad aukštos kokybės televizoriai bus kiekviename name;

SCART – leidžia perkelti vaizdo ir garso signalus abiem kryptimis;

EURO (SCART) – leidžia perkelti vaizdo signalus bei naudotis garsu dviem kryptimis;

jungtis A/V – leidžia prisijungti prie televizoriaus;

Grotuvo formatai

Būtina atkreipti dėmesį į tai, kokius formatus gali nuskaityti DVD grotuvas. Dažniausiai tai:

DVD-R – vienkartinio įrašymo formatas, naudojamas visuose grotuvuose;

DVD R-DL – taip pat vienkartinio įrašymas, tačiau du kartus didesnis negu anksčiau paminėtas;

DVD-RW – daugkartinio įrašymo formatas, atitikmuo – DVD-R; taip pat labai populiarus;

DVD+R – populiarus vienkartinis įrašimo formatas, leidžiantis vieną kartą įrašyti

DVD+R DL – atitikmuo formatui DVD R-DL, tik galima įrašyti daug kartų;

DVD+RW – labai populiarus daugkartinio įrašymo formatas;

DVD-RAM – deja, vis dar mažai populiarus įrašymo formatas, turintis dalinio priėjimo galimybę.

Grotuvas papildomai gali nuskaityti formatus MPEG2 ir MPEG4 bei „DivX“.

Grotuvas turi nuskaityti daugumą išvardytų formatų (pvz., SAMSUNG HT P 1200). Taip išvengsite situacijų, kai įdėję kompaktą, sužinote, kad jo neįmanoma nuskaityti.

Jeigu planuojate klausytis muzikos, atkreipkite dėmesį, kokius muzikos formatus galima nuskaityti. Svarbiausiai tai: CD, MP3-CD, CD-R, CD-RW ir Windows Media Audio.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Kokią ekrano rūšį pasirinkti?

Galima pasirinkti televizorių arba projektorių su ekranu. Viskas priklauso nuo finansų ir patalpos, kurioje stovės sistema. Nusipirkti LCD televizorių siūloma tiems, kurie neturi didesnių patalpų. Taip pat tai pigesnis pasirinkimas. Plazminis televizorius – tai jau brangesnis pasirinkimas. Tačiau yra daugiau galimybių, ypač kalbant apie ekrano dydį. Daugelis yra tos nuomonės, kad jeigu iš tikrųjų norite pasijusti lyg kine, būtinai reikia pirkti projektorių. Jis suteikia dideles galimybes, tačiau jam reikia atitinkamos patalpos (pvz., negali būti per daug šviesos).

DVD grotuvas ar filmas per kompiuterį?

Yra dvi galimybės kalbant apie DVD grotuvą. Pirma, tai įrangos, kaip priedo prie kompiuterio, pirkimas. Šis sprendimas siūlomas tiems, kurie nori naudoti įrangą ne tik filmams žiūrėti didžiuliame ekrane.

Kiek pinigų verta skirti sistemai?

Namų kino sistemos nėra pigios. Jeigu norite turėti gerą įrangą, reikės išleisti keletą tūkstančių pačiai sistemai. Dar reikės nupirkti televizorių arba projektorių. Tai dar papildomai nemažai kainuos. Trumpai tariant, už visą įrangą sumokėsite nemažai. Todėl gali atrodyti, kad verta pirkti sistemas gamintojų, apie kuriuos niekas negirdėjo, nes jos pigiau kainuoja. Reikia turėti omenyje, kad namų kino sistemos įsigijimas turi būti malonumas, o ne nusivylimas. Todėl reikia pirkti brangesnę, tačiau kokybišką įrangą, kuri tarnaus daug metų.

Neturiu pakankamai vietos namuose pastatyti visai įrangai. Ar įmanoma nupirkti mini namų kino sistemą?

Ne kiekvienas gali sau leisti nusipirkti tam tikro dydžio ir kokybės įrangą. Vieni dėl pinigų, o kiti dėl patalpų stokos. Tie, kurie negali sau leisti nusipirkti profesionalios įrangos, o nori džiaugtis gero garso kokybe, gali pirkti kombinuotą sistemą arba, pvz., DVD projektorių, stiprintuvą ir vieno korpuso kolonėlę. Jeigu kalbėsime apie pirmąjį pasiūlymą, tai dažniausiai vietoj penkių garsintuvų yra du žemų dažnių garsiakalbiai. Garso kokybė visai nebloga ir jeigu negali sau leisti nusipirkti visos profesionalios įrangos, o norėtųsi gero garso, tai sistemos kombinuotos pasirinkimas yra kaip tik.

Žodynėlis

Sistemų techniniai parametrai:

Žemų dažnių garsiakalbis – garsintuvas, atsakingas už žemo tono garsą.

Nuskaitomi formatai – tie, kuriuos galės nuskaityti sistema (vaizdo ir garso).

Perkėlimo juosta – dažnumo diapazonas, kai numatomi harmoniniai iškreipimai (pvz., 1%) ir išėjimo galingumas nukrenta apie 3 dB.

Sąsajos – jungčių tipai, dėl kurių prie namų kino sistemos prijungiame kitus įrenginius.

EURO (SCART) – leidžia perkelti vaizdo signalus.

Kompiuterinis jungiklis (YUV) – analoginis jungiklis, kuris leidžia perkelti aukštos kokybės vaizdą ir padalijimo HDTV.

Jungiklis A/V – leidžia prisijungti prie namų kino sistemos.

Jungikliai S-Video – jungikliai, kurie leidžia perkelti vaizdą (be garso).

Lizdas DVI – jungiklio rūšis, leidžianti persiųsti skaitmeninį vaizdo signalą.

Lizdas HDMI – naujausias skaitmeninių garso ir vaizdo prijungimo standartas.

Matmuo – tam tikrų elementų dydis.

Svoris – įrangos svoris.

Komentuoti įrašą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *