MP3-MP4 grotuvai

Mažas yra gražus! Prieš dešimt metų prekyboje atsiradę maži prietaisai, skirti klausytis mp3 failų, sukėlė nemažą sensaciją muzikos prekyboje. Šiandien mp3 grotuvai praktiškai išstūmė kažkada labai populiarius CD grotuvus ir ausinukus. Grotuvų prekyboje vyksta tikra technologijos revoliucija – atskiri modeliai tampa vis tobulesni, taip pat paprastesnė jų priežiūra. Gamintojai į šiuos įrenginius įmontuoja vis didesnės talpos atmintį, todėl į juos galima įrašyti vis didesnį informacijos kiekį ir ne tik muzikinės.
Mp3 formatas (visas pavadinimas – „MPEG-1 Layer III“) – tai garso suspaudimo technologija. Šis formatas leidžia išsaugoti muzikinius failus, kurie užima mažai vietos. Šiuo metu jis laikomas standartiniu įrenginiu muzikiniams įrašams išsaugoti tinkle.

Mp3 buvo sukurtas Vokietijoje praėjusio šimtmečio devintojo dešimtmečio pabaigoje. Jau ilgą laiką buvo ieškoma būdo, kaip išsaugoti diske didelį informacijos failų kiekį, kuris užimtų sąlygiškai nedaug vietos. Taip atsirado pirmieji garso suspaudimo būdai. Populiariausiu tapo būtent mp3 formatas, nuo kurio kilo grotuvų pavadinimas. Šiandien garso suspaudimo būdų yra žymiai daugiau ir jie tampa vis tobulesni. Šalia mp3 formato labiausiai žinomi: WMA, OGG Vorbis ar FLAC.

Mp3 grotuvų privalumai:

 • maži ir lengvi, lengva naudotis;
 • nebloga atkuriamos muzikos kokybė;
 • turi daug papildomų funkcijų (dažniausia diktofonas, radijas, mikrofonas ir kt.;
 • nėra nervinančio garso traukymo ar peršokinėjimo;
 • vis mažesnės kainos.

Grotuvų rūšys:

 • mp3/mp4 grotuvai su „flash“ atmintimi;
 • grotuvai su įmontuotu standžiuoju disku;
 • hibridai;
 • PMP grotuvai (kitaip – multimedialiniai grotuvai).

Mp3/mp4 grotuvai su „flash“ atmintimi

Tai populiariausi ir prieinamiausi mp3 grotuvai. Nedidelių matmenų, plokšti, lengvi ir praktiškai nesunaikinami. Jie atsparūs įvairiems pažeidimams – jeigu norime klausytis muzikos sportuodami ar aktyviai poilsiaudami, ši grotuvų rūšis tiks labiausiai. Jiems nepakenks nei kirtimas iš didelio aukščio, nei truputis vandens. Tačiau reikia atsiminti, kad šio grotuvo atmintis yra ribota. Senesni modeliai turėjo tik 32 MB atmintį. Šiuo metu standartinė tokio grotuvo talpa – nuo 1 iki 4 GB. Jeigu norime didesnės atminties, tuomet šiam grotuvui turėsime išleisti mažiausia 1 000 litų, kadangi „flash“ atmintis dar brangi.

Atkuriami formatai

Be mp3 formato, dauguma grotuvų taip pat atkuria WMA ir WAV formatus. Jeigu norime, kad grotuvas atkurtų kitus muzikinius formatus, pvz., OGG, AIFF, ACC, turime sužinoti, ar grotuvas yra tam pritaikytas.

Naudingos funkcijos

Grotuvas gali turėti papildomų funkcijų, pvz., diktofoną ar radiją (su galimybe įrašyti). Grotuvai su spalvotu displėjumi atkuria grafinius failus, todėl galima peržiūrėti, nuotraukas, įrašytas į grotuvo atmintį. Kai kurios įmonės įmontuoja papildomų funkcijų, pvz., „shake“ (leidžia pakeisti muzikinį kūrinį krestelėjus grotuvą) ar dvigubą ausinių prijungimą, kad būtų įmanoma dviese džiaugtis muzika.

Mp4 grotuvai

Jeigu norime, kad mūsų nešiojamasis įrenginys atkurtų ir vaizdo failus, tuomet verta paieškoti mp4 grotuvų. Jie dažniausia leidžia atkurti muziką, filmus, peržiūrėti nuotraukas ir skaityti elektronines knygas .txt formatu. Nors jie vadinami mp4 grotuvais, ne visi gali atkurti vaizdo failus, įrašytus mp4 formatu, apsiriboja tik kitų formatų atkūrimu. Todėl prieš perkant grotuvą būtina patikrinti, kokius failus atkurs įrenginys. Jie dažnai turi papildomų funkcijų, pvz., žaidimų ar baterijos pakrovimą USB jungtimi.

Prijungimo prie kompiuterio būdai

Prie kompiuterio grotuvai paprastai jungiami USB jungtimi. Dalis grotuvų turi įmontuotą USB jungtį, o kiti – USB laidą. Jeigu norite, kad grotuvas atliktų nešiojamos atmintinės funkciją, reikia pirkti grotuvą su įmontuota jungtimi. Tada nereikės su savimi nešiotis laido, kad galėtumėte prijungti grotuvą prie bet kokio kompiuterio. Šios rūšies grotuvuose failus galima kopijuoti neturint specialios programos, „Windows“ sistema automatiškai suranda naują prijungtą įrenginį. Jeigu grotuvas turės mažą atmintį, tuomet geriausia pirkti tokį modelį, kuris turi atminties kortos angą. Galėsite praplėsti grotuvo atmintį nupirkę su grotuvu suderinamą kortą.

Maitinimas

Pakutinis dalykas, į kurį verta atkreipti dėmesį, yra maitinimas. Galimos dvi rūšys – įmontuotas akumuliatorius arba baterijos. Pirmas būdas yra ekonomiškesnis – pakrauti akumuliatorių yra žymiai pigiau nei pirkti baterijas, tačiau yra vienas trūkumas. Pavyzdžiui, jeigu akumuliatorius išsikraus kelionės dviračiais metu, neturėsite galimybės greitai pakeisti grotuvo maitinimo būdo. Akumuliatorių pakrauti užtrunka kelias valandas, o nusipirkti baterijas – vos kelias akimirkas. Todėl verta pagalvoti, kuris sprendimas yra praktiškesnis. Jeigu nuspręsite pirkti grotuvą su akumuliatoriumi, reikia paieškoti modelio, kuris turės įmontuotą greitai pakeičiamą akumuliatorių. Toks maitinimas yra „Creative“ grotuvų, kuriam papildomai galima nupirkti dar vieną akumuliatorių.

Įrenginio dydis

Įrenginio dydis priklauso nuo to, kokiems tikslams jis perkamas. Galima rinktis iš didesnių ir mažesnių modelių. Jeigu norite, kad grotuvas turėtų didesnį spalvotą displėjų, galimybę peržiūrėti nuotraukas ar žiūrėti filmus, tada reikia turėti omenyje, kad grotuvas bus gana didelių matmenų ir išnaudos daug energijos. Jeigu grotuvas bus skirtas tik klausytis muzikos, svarbu kuo mažesni matmenys, nes norite klausytis muzikos sportuodami, tuomet idealus bus mažutis.

Privalumai:

 • maži matmenys ir svoris;
 • gali praversti kaip nešiojamoji atmintis;
 • nėra papildomų programų;
 • keičiamos baterijos arba akumuliatorius;
 • „nesunaikinamas“, atsparus pažeidimams ir sutrenkimams;
 • galimybė pridėti atminties kortelę;
 • maža kaina.

Trūkumai:

 • nedidelė talpa.

Grotuvai su įmontuotu standžiuoju disku

Grotuvų su įmontuotu standžiuoju disku atminties talpa siekia 160 GB. Dėl savo konstrukcijos yra sunkūs ir dideli. Dėl didelių ir patvarių korpusų yra atsparūs mechaniniams pažeidimams. Įrašytą programine įranga muziką leidžia paskirstyti į katalogus ir informaciją įskaitomai pateikia grotuvo displėjuje kaip atkuriamos muzikos sąrašą. Meniu leidžia nustatyti grojimo funkcijas (pakartojimas, atsitiktinis muzikos kūrinių grojimas), displėjaus ar garso derintojo nustatymas (EQ). Dėl didelių ir spalvotų displėjų naudojimasis yra labai paprastas.

Atkuriami formatai

Dauguma HDG grotuvų, išskyrus mp3 formatą, atkuria WMA ir WAV failus. Naujesni modeliai papildomai atatkuria mažiau populiarius formatus, tokius kaip AAC, ASD, OGG ir FLAC, ASF.

Naudingos funkcijos

Grotuvai turi papildomų funkcijų, pvz., diktofoną, laikrodį, žadintuvą, radiją su įrašymo funkcija. Be muzikinių formatų, jie atkuria grafinius (galimybė peržiūrėti nuotraukas) ir txt failus (galimybė skaityti el. knygą kelionėje). Šiuo metu grotuvai gali atkurti jau ir vaizdo failus. Dažniausia atkuria nedidelį failų kiekį, todėl svarbu patikrinti, kokius būtent failus atkurs grotuvas.

Maitinimas

Grotuvai maitinami juose įmontuotu akumuliatoriumi. Tai patogu, nes sutaupoma baterijoms, ir veikia gana ilgai. Pakrovus akumuliatorių (priklausomai nuo akumuliatoriaus talpos, grotuvas gali veikti nuo 3 iki 40 valandų) įrenginys galės atkurti muziką vidutiniškai keliolika valandų. Verta paieškoti grotuvo, kuris turi didesnės talpos akumuliatorių, tada galėsite ilgiau džiaugtis muzika. Trūkumas tas, kad ir pats geriausias akumuliatorius kažkada išseks ir galbūt kaip tik tuo metu neturėsite galimybės jo pakrauti. Todėl kai kurie gamintojai, pvz., „Creative“, į savo modelius įmontavo ličio jono bateriją, kurią galima pakeisti arba pakrauti. Taip pat galima pirkti papildomą akumuliatorių ir, esant poreikiui, jį pakeisti.

Prijungimo prie kompiuterio būdai

Grotuvai su įmontuotu standžiuoju disku failų perrašymui iš kompiuterio reikalauja atitinkamų programų. Pavyzdžiui, „Apple“ produktas „iPOD“ yra suderintas su parduotuvės siūloma „iTunes“ muzika. Kitų gamintojų grotuvai taip pat reikalauja specialių programų, kurios pridedamos įrašytos CD diske. Kai kada grotuvai turi minimalius reikalavimus kompiuterio sistemai, prie kurios bus jungiami. Todėl šios rūšies grotuvai netinka atlikti nešiojamojo grotuvo funkcijų. Dėl jų atminties talpos juos galima naudoti kaip duomenų archyvus. Failų perdavymas vykdomas USB 2 arba rečiau FireWire dėka.
Tokio grotuvo kaina ne vieną pirkėją gąsdina. Kaina atitinka grotuvo talpą, tačiau jeigu ieškote nešiojamojo grotuvo muzikai klausyti, tada 80 GB greičiausiai yra per daug, o tūkstantis litų – per didelė suma.

Privalumai:

 • didelė talpa;
 • papildomų formatų atkūrimas;
 • failų katalogavimo galimybė;
 • papildomi nustatymai.

Trūkumai:

 • nėra galimybės greitai pakeisti akumuliatorių;
 • dideli matmenys ir svoris;
 • kaina;
 • lengvai pažeidžiamas.

Hibridai

Tai nėra tipiški mp3 grotuvai. Jie yra įmontuoti į kitus įrenginius, o mp3 formato atkūrimas yra tik papildoma funkcija, kuri privalo produktą padaryti patraukliu bei pranašesniu palyginti su konkurentų produkcija. Pavyzdžiui, jau seniai prekiaujama laikrodžiais su įmontuotu mp3 grotuvu. Yra net šveicariškų kišeninių peiliukų, prie kurių galima prijungti ausines ir mėgautis mėgstama muzika. Hibridiniai grotuvai yra labiau aksesuarai nei praktiški grotuvai.

PMP grotuvai (multimedia grotuvai)

Jie kur kas labiau ištobulinti ir technologiškai pažengę negu mp3 ar mp4 grotuvai. Šie grotuvai turi (net 7 colių) jutiminius displėjus. Todėl verta atkreipti dėmesį į skirstomąją gebą ir atkuriamų spalvų kiekį – kuo didesnės šios vertės, tuo rodomų filmų ar grafinių failų kokybė geresnė. PMP grotuvų standžiojo disko atmintis gali siekti iki 160 GB.

PMP grotuvai atkuria daug įvairių muzikinių failų formatų (pvz., MP3, OGG, WMA, FLAC, APE, MPC, WAV, ASF), vaizdo failų (pvz., AVI, ASF, WMV, MPEG, MP4, OGM) ir grafinių failų (pvz., JPG, GIF, PNG, TIF, BMP, RAW). Dažnai šie grotuvai yra pritaikyti įrašyti failus iš išorinių šaltinių, pvz., iš televizoriaus, turinčio nustatomą įrašymo funkciją. Taip pat turi įmontuotą mikrofoną ir radiją. Gamintojai neužmiršo ir žaidimų.

Šiuo metu prekiaujama modeliais, kurie gali turėti:

 • „Wifi“ – suteikia galimybę prisijungti prie interneto – galima peržiūrėti internetinius puslapius ar atkurti vaizdo failus iš „YouTube“ portalo;
 • „Bluetooth“ – suteikia galimybę keisti duomenimis tarp dviejų nešiojamųjų kompiuterių arba persiųsti garsą į belaides ausines;
 • PDF, DOC, XLS, HTML failų peržiūra;
 • „Equalizer“ (EQ) – išvystytas derintojas su automatiniais nustatymais;
 • jungtis, kuriomis galima prijungti įrenginį prie, pvz., televizoriaus ir peržiūrėti grotuvo atmintyje sukauptus filmus;
 • automobilio navigacija – yra modelių su įmontuotu GPS imtuvu ir įrašytais žemėlapiais.

Dėl savo daugiafunkciškumo ir didelių displėjų PMP grotuvai turi kelis trūkumus. Pirmiausia reikia krauti akumuliatorių, o tai užtrunka vidutiniškai 5 valandas. Įmontuotos baterijos veikia nuo 5 iki 7 valandų, jeigu žiūrimi filmai. Jeigu klausotės muzikos, grotuvas gali veikti nuo 13 iki 25 valandų. Šie grotuvai nėra atsparūs mechaniniams pažeidimams – panašiai kaip mp3 grotuvai, kurie turi įmontuotą standųjį diską. Pabaigai – kaina. Jie kainuoja nuo 1000 iki 3000 litų.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Kokią atminties rūšį pasirinkti?

Tai lemia piniginė bei tikslas, kuriam bus naudojamas grotuvas. Jeigu turite daugiau pinigų ir Jums svarbi atkuriamos muzikos kokybė, norite, kad Jūsų grotuvas turėtų kuo daugiau papildomų funkcijų, tuomet verta pirkti grotuvą su įmontuotu standžiuoju disku. Tačiau atminkite, kad kai kurie modeliai nėra atsparūs išoriniams pažeidimams. Tačiau jeigu norite kažko nesudėtingo, svajojate apie mažą, patogų grotuvą, idealus sprendimas bus grotuvas su „flash“ atmintimi. Be to, tai ir pigesnis sprendimas.

Kuris gamintojas geriausias?

Šiuo metu gamintojų yra labai daug ir neįmanoma jų suskirstyti į blogesnius ir geresnius. Jeigu kalbame apie mp3 ir mp4 grotuvus su įmontuotu standžiuoju disku ir PMP grotuvus, tuomet yra tik keli gamintojai, iš kurių siūlomų produktų galima rinktis. Ieškodami grotuvo privalote atkreipti dėmesį į funkcionalumą, atkuriamus formatus ir išvaizdą, o tik tada į gamintoją. Jeigu kalbame apie mp3 grotuvus su „flash“ atmintimi, čia jau turime begalę gamintojų. Atsiranda grotuvų su nenurodytu gamintoju, kurie dažniausiai yra žymiai pigesni negu firminiai. Tačiau kartais verta pridėti kelis litus ir įsigyti žinomo gamintojo grotuvą, ypač jeigu perkate jį ilgesiam laikui.

Kokios papildomos funkcijos?

Prieš perkant grotuvą verta pagalvoti apie tai, ar norėsite įsigyti papildomų aksesuarų. Tai gali būti prijungimo blokas, kuri tarnaus kaip papildomas kroviklis, garsiakalbių rinkinys, pultelis ar FM transliavimo įrenginys. Šios rūšies įrenginiai dažniausiai sukomplektuoti su konkrečiais modeliais. Daugiausia šios rūšies aksesuarų pagaminta „Apple“ įmonės „iPod‘ams“ ir „Creative“ grotuvams. Todėl verta pirmiausia pagalvoti, ar galėsite nusipirkti tokių priedų ir ar jie jums reikalingi.

Žodynėlis

Mp3 grotuvų techniniai parametrai:

Bitrate“ – rodiklis, kuris nurodo, kiek bitų panaudota atitinkamam garsui įrašyti, kuris trunka apibrėžtą laiko vienetą. Kuo didesne „bitrate“ vertė, tuo geresnė garso kokybė ir tuo didesnę atminties dalį ji užima.

Bluetooth“ – tai trumpo nuotolio tarp įvairių elektoninių prietaisų, tokių kaip klaviatūra, kompiuteris, nešiojamasis kompiuteris, palmptopas, mobilusis telefonas ir daug kitų, belaidžio ryšio technologija.

Ekvalaizeris (EQ) – grafinis derintuvas – jis sumažina arba padidina paskirų dažnių garsus.

HDD – standusis diskas.

Duomenų suspaudimas – failų dydžio redukcija pakeičiant juos failo formatą, kuris skirtas saugoti informacija. Suspaudimas gali būti patiriant ir nepatiriant nuostolio.

Mp3 – populiariausias garsi suspaudimo formatas patiriant nuostolį.

Signalo nuotolis nuo ūžesio – apibrėžia santykį tarp skleidžiamo signalo su visais kitais nepageidaujamais signalais (pvz., ūžesiais).

Flash“ atmintis – atminties rūšis, kuri suteikia galimybę įrašyti arba ištrinti kelis atminties elementus per vieną programų įrašymą. Tai nėra išdylanti atmintis. Atjungus maitinimą, informacija neprarandama. Ši atmintis dažniausia nešiojamuose grotuvuose.

Sklaidos ruožas – dažnių apimtis, kurioje esant harmonijos trukdžių rodikliui (pvz., 1 proc.) pradinis stiprumas nukrenta 3 db.

Svoris – grotuvo svoris.

WiFi – standartų rinkinys, skirtas belaidžiams kompiuterių tinklams kurti. Jis leidžia prisijungti prie radijo komunikacijos.

WMA – garso suspaudimo formatas, sukurtas „Windows Media Player“ poreikiams.

Matmenys – grotuvo gabaritai.

Komentuoti įrašą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *