Kodėl reikia tręšti augalus ir kaip pasirinkti tinkamas trąšas?

Kaip issirinkti trasas

Augalai yra organizmai, kurie maitinasi savarankiškai, o tai reiškia, kad fotosintezės metu gamina paprastus cukrus (angliavandenius). Kitas reikalingas augimui medžiagas jie gauna iš dirvožemio. Praktiškai visus augalus reikia tręšti. Kiekvienais metais dirvožemis tampa mažiau derlingas, todėl maistinių medžiagų injekcija reikalinga ne tik egzotiniams ir kaprizingiems grožiams, bet ir visoms gėlėms, vaisiams bei daržovėms. Dėl šitos priežasties bent kartą per metus augalus reikia tręšti. Kuo kruopščiau bus paruoštas dirvožemis auginimo sezonui, tuo gražiau žydės ir sveikesni augs augalai bei labiau džiugins derlius. Varlė.lt specialistai parengė trumpą patarimų gidą, kaip protingai išsirinkti trąšas.

Kam reikalingos trąšos?

Tręšimas gali atlikti kelias svarbias funkcijas. Kam reikia naudoti trąšas?

  • Trąšos pagerina maistinių medžiagų įsisavinimą per šaknis;
  • Trąšos papildo maistines medžiagas, kurias augalai gavo iš dirvožemio;
  • Trąšos daro teigiamą poveikį dirvožemio kokybei;
  • Trąšos neutralizuoja augalų ligas;
  • Trąšos padidina chlorofilo kiekį augaluose;
  • Trąšos padidina augalų atsparumą žemai/aukštai temperatūrai.

Kaip išsirinkti tinkamas trąšas?

Augalų tręšimas yra vienas svarbiausių uždavinių sodo ar daržo priežiūros procese. Nuo jo priklauso tiek derlius, tiek gėlių žydėjimas, tačiau reikėtų turėti omenyje ir tai, kad trąšos gali ir pakenkti augalams. Taip gali nutikti pasirinkus netinkamas trąšas. Kadangi prekyboje yra itin didelė trąšų įvairovė, pasirinkti tinkamas gali būti tikrai nelengva užduotis.

Trąšas galima suskirstyti į du pagrindinius tipus: natūralias (organines) ir mineralines. Pradedantiems sodininkams rekomenduojama rinktis mineralines trąšas. Natūralios trąšos yra veiksmingesnės, tačiau jų naudojimas reikalauja daugiau žinių ir sumanaus medžiagų komponavimo.

Daugiakomponentėse mineralinėse trąšose yra visko, ko reikia konkrečiam augalui. Jų sudėtyje yra ne tik svarbiausi augalams makroelementai: azotas, kalis ir fosforas, bet taip pat mikroelementai, kurie turi įtakos atsparumui. Mineralinių trąšų asortimente galima rasti specializuotas trąšas, kurios yra tobula reikalingų konkrečiam augalui kompozicija.

Tiesa, trąšos paprastai perkamos priklausomai nuo augalo rūšies ar metų laiko, tačiau egzistuoja produktų grupė tinkama daugumai įvairių krūmų, gėlių ir kitų augalų. Tai yra taip vadinamos universalaus naudojimo trąšos.

Universalios trąšos yra geras sprendimas pradedantiesiems asmenims, kurie tik pradeda savo pažintį su augalų sodinimu ir neturi kompleksinių žinių. Universalios trąšos pasižymi tuo, kad jose yra trijų augalų vystymuisi svarbiausių mikro ir makroelementų (fosforo, kalio ir azoto) optimalaus kiekio derinys.

Trąšų naudojimo būdai

Mineralinių trąšų naudojimo būdas priklauso nuo kelių veiksnių. Visų pirma, nuo to, kokios formos trąšas pasirinksite: skystas ar birias. Granulines ir natūralias trąšas geriausia paskleisti po perkastą dirvą prieš sodinimą ar sėją. Tai užtikrins, kad podirvis bus tinkamai paruoštas, o jauni augalai iškart gaus energijos injekciją. Taip pat jomis galima tręšti daugiamečius augalus jų augimo metu. Norėdami tai padaryti, švelniai nuimkite podirvį aplink augalą bent iki kelių centimetrų gylio ir įmaišykite į jį trąšas.

Skystas trąšas patogiau naudoti, todėl jos dažniau rekomenduojamas pradedantiems daržininkystės ar sodininkystės nuotykius. Dažniausiai skystos trąšos – tai koncentratai, kuriuos reikia skiesti su vandeniu. Skystos trąšos naudojamos laistant augalus. Pažymima, kad paprastai maistinių medžiagų dozė tokiose trąšose yra mažesnė nei granulinėse, todėl tręšti reikia dažniau.

Trąšų dozavimas priklauso nuo augalo rūšies

Visų augalų poreikiai maistinėms medžiagomis yra skirtingi. Dėl šitos priežasties Varlė.lt specialistai rekomenduoja rinktis specializuotas trąšas, kurie atitinka konkrečios augalo rūšies poreikius. Tačiau taip pat svarbu nepamiršti apie dozavimo svarbą. Iš esmės čia taisyklė labai paprasta: geriau augalus per mažai patręšti nei per daug. Per didelis trąšų kiekis gali lemti augalų nykimą. Vertėtų iš anksto patikrinti konkrečios augalų rūšies poreikį maistinėms medžiagoms. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurie augalai netoleruoja tam tikrų trąšų ingredientų. Ant trąšų pakuotės paprastai būna nurodyta informacija apie dozavimą ir instrukciją, kuria reikėtų vadovautis. Dažniausiai granulinės trąšos naudojamos kartą arba du per sezoną, o skystos trąšos – kas kelias savaites nuo kovo iki rugsėjo.