Klaviatūros

Ar rasite kitą tokią neįvertintą stacionaraus kompiuterio dalį nei klaviatūra? Tai yra antras pagal dažnumą naudojamas komponentas (po monitoriaus ekrano), tačiau daugelis žmonių vis dar naudoja klaviatūras, kurios pridedamos standartinėje kompiuterio komplektacijoje.

Tai tikrai apmaudu, nes šiandieninės klaviatūros gali pasiūlyti daug įvairių privalumų: didesnį patogumą, pagerintą ergonomiką, specialius ir programinius klavišus ir mygtukus, skirtus programų įjungimui ir valdymui, o taip pat prisijungimo prie belaidžio tinklo funkciją ir daug daugiau. (Šiais privalumais gali pasinaudoti ir nešiojamųjų kompiuterių naudotojai; jeigu daug laiko praleidžiate ant darbastalio naudodami nešiojamąjį kompiuterį, atskira klaviatūra ir pelė gali įspūdingai pagerinti jūsų laikyseną ir prisidėti prie naudos sveikatai).

Kiekvienas naudotojas turėtų rinktis tokią klaviatūrą, kuri atitiktų jo/jos reikalavimus ir poreikius, tačiau yra keletas savybių ir specifikacijų, kurias turėtumėte suprasti, jeigu norite priimti teisingą pirkimo sprendimą. Būtent tam ir skirtas šis pirkimo vadovas. Toliau pateikiame patarimus, kaip įsigyti naują klaviatūrą.

Pirkimo patarimai: klaviatūros

Mygtukai: mygtukai yra pagrindinės bet kurios klaviatūros sudedamosios dalys, tačiau skirtingų klaviatūrų modelių mygtukai skiriasi. Paprastai stalinių klaviatūrų mygtukai yra kupolo tipo. Šie mygtukai yra storesni ir reikalauja didesnės eigos (atstumo, kurį mygtukas turi atpažinti kaip klavišo paspaudimą). Taip pat šio tipo mygtukus kartais reikia spausti stipriau nei nešiojamųjų kompiuterių klaviatūros mygtukus. Nešiojamųjų kompiuterių klaviatūrose dažniausiai naudojami žirklių tipo mygtukų sujungimai, kurie užtikrina žemesnį mygtukų profilį ir mažesnį mygtukų paspaudimo atstumą. Tačiau per paskutinius penkerius metus daugeliui stalinių klaviatūrų pradėta naudoti nešiojamųjų kompiuterių klaviatūrų tipo mygtukų mechanizmai. Iš esmės, tai lėmė vis didėjantis šio tipo mygtukų populiarumas. (Be to, kai tokie patys mygtukai yra tiek stacionaraus, tiek nešiojamojo kompiuterio klaviatūroje, galite paprasčiau pereiti nuo vienos klaviatūros prie kitos ir lengvai ja naudotis).

Dizainas ir ergonomika: klaviatūrų pardavėjai dažnai bando išskirti savo produktus iš kitų naudodami unikalų dizainą ar išvaizdą. Vieni pardavėjai siūlo skirtingų spalvų klaviatūras, kiti siūlo stilingas, metalines arba blizgaus plastiko apdailos klaviatūras.

Nagrinėjant klaviatūrų praktiškumą, jos skiriasi ir savo ergonominėmis savybėmis. Patogumo atžvilgiu kai kurie dizainai per ilgą laiką užtikrina didesnį komfortą ir saugumą. Pavyzdžiui, kai kurie gamintojai gamina plonesnes klaviatūras. Naudojant šio tipo klaviatūras išvengiama nenatūralios riešų padėties (pakėlimo į viršų). (Nors dauguma klaviatūrų turi kojeles arba klaviatūras pakeliančias atramas, kurių pagalba pakeliama galinė klaviatūros dalis, tačiau dažniausiai nuožulnios klaviatūros neužtikrina ergonomiškumo. Kai kėdė ir klaviatūros paviršius yra tinkamame aukštyje, klaviatūros mygtukų paviršius turėtų būti beveik lygiagretus grindų paviršiui, arba klaviatūra gali būti šiek tiek pakilusi priešingoje pusėje). Nešiojamųjų kompiuterių klaviatūrų mygtukai yra lengviau paspaudžiami ir sumažina nuovargį. Kiti pardavėjai siūlo iš tiesų ergonomiško, lenkto dizaino klaviatūras. Kai kurie gamintojai padalina klaviatūrą į dvi dalis, kurios yra šiek tiek palenktos į viršų, tokiu būdu užtikrinant natūralesnę rankų ir riešų padėtį.

Mygtukų išdėstymas: atsižvelgus į daug dešimtmečių, kurie praėjo nuo kompiuterio išradimo, greičiausiai manote, kad klaviatūrų išdėstymas yra standartinis. Jeigu kalbėsime apie standartinius klaviatūros mygtukus, tai iš tiesų bus tiesa. Bet net ir šiuo atveju, kai kurie dizainerių iškraipė šį standartą dėl dizaino, kryžminės platformos suderinamumo ar kitų dizaino aspektų, ir šiek pakeitimai gali įtakoti naudojimo savybes.

Tačiau net ir užtikrinus teisingą standartinių mygtukų išdėstymą, atrodo, kad mygtukų atveju visos klaviatūros turi kad ir nežymių išsidėstymo ypatybių. Pavyzdžiui, kai kuriose klaviatūrose vietoje tradicinių keturių funkcijų klavišų bloko šie mygtukai apjungiami į vieną liniją. Todėl naudotojams sunkiau atskirti šiuos funkcinius klavišus. (Dar blogiau, kartais šie funkciniai klavišai įterpiami prie skaitmenų (0-9) eilės, todėl padidėja tikimybė, kad funkcinis klavišas bus paspaudžiamas, kai naudotojas nori paspausti skaitmens mygtuką arba atvirkščiai). Daug klaviatūrų turi pagalbines skaitmenų klaviatūras, kuriose skaitmenys yra išdėstyti taip pat savotiškai. Ir tikrai nemaža šių klaviatūrų dalis turi mygtukus neįprastose vietose, taip sukeliant dar daugiau nepatogumų naudotojams.

Prijungimo tipas: klaviatūras prie kompiuterio galima prijungti naudojant USB laidą arba belaidžiu būdu. Belaidės klaviatūros padeda išvengti nepatogių laidų ir, jeigu reikia, leidžia atsitraukti toliau nuo kompiuterio. Belaidžių klaviatūrų atveju, jos nėra maitinamos USB lizdo pagalba, todėl joms reikės naudoti maitinimo elementus.

Belaidės klaviatūros veikia radijo dažnio (RD) arba „Bluetooth“ technologijos pagrindu. Radijo dažnio prietaisai prisijungia prie jūsų kompiuterio naudojant mažą imtuvą, kuris įkištas į USB lizdą. Tada jūsų kompiuteris iš karto atpažįsta klaviatūrą. „Bluetooth“ įrenginiams reikia arba kompiuterio su integruotu „Bluetooth“ ryšiu arba USB rakto su „Bluetooth“ ryšio funkcija. Jeigu norite prijungti „Bluetooth“ įvesties įrenginį, iš pradžių jį turite suderinti su savo kompiuteriu. Šis procesas yra šiek tiek sudėtingesnis nei paprastas kabelio arba rakto prijungimas. Tačiau po tokio suderinimo pelė arba klaviatūra turėtų išlaikyti ryšį, nebent patys netyčia ištrintumėte suderinimą.

Kadangi „Bluetooth“ technologija yra naujesnė, daug žmonių mano, kad ji yra geresnė, tačiau kiekviena technologija turi savo privalumų. „Bluetooth“ yra patogesnė, jeigu jūsų kompiuteris turi integruotą „Bluetooth“ įrenginį (dabar jį turi visi kompiuteriai). Tokiu atveju jums nereikės stebėti USB rakto ir nereikės tam naudoti atskiro USB lizdo. Kita vertus, daugelis šiuolaikinių USB raktų yra tokie maži, kad jie vargiai išsikiša iš jūsų USB lizdo. Tuo tarpu radijo dažnio technologija siūlo tiesioginį prijungimą ir naudojimą.

(Dar vienas „Bluetooth“ įvesties įrenginių trūkumas – po to, kai kompiuteris įsijungia po miego režimo arba ilgesnio nenaudojimo laiko, prisijungimas prie klaviatūros ar pelės gali būti uždelsiamas). Be to, radijo dažnių pelę arba klaviatūrą patogiau naudoti keliems kompiuteriams, pakanka tiesiog perkelti UDB raktą. Galiausiai, abiejų technologijų atvejų galimi trikdžiai dėl netoliese esančių bevielio ryšių signalų ar elektronikos. Taigi technologiją rinkitės pagal konkrečias namų ar biuro sąlygas, nes abu sprendimai yra vienodai geri.

Portatyvumas: Kai kurios klaviatūros yra sukurtos nešiojamam naudojimui, todėl telpa į ploniausius nešiojamo kompiuterio krepšius ir sverdamos vos svarą ar dar mažiau. Nešiojamas klaviatūras taip pat patogu naudoti pasidėjus ant kelių, kai kompiuteris prijungtas prie namų pramogų sistemos. Tačiau dėl šio portatyvumo privalumo, daugelis šių klaviatūrų neturi skaitmenų klaviatūros, jų mygtukai yra mažesni nei standartinių klaviatūrų arba naudojami nestandartiniai mygtukų išdėstymo būdai. Todėl šiuo atveju labai svarbu prieš perkant klaviatūrą, iš pradžių ją išbandyti.

Specialios savybės: gamintojai gana dažnai prideda ypatingas savybes, kurios padidina klaviatūros funkcionalumą. Dažniausiai tam naudojami specialūs mygtukai, skirti vaizdo arba garso įrašų grojimui arba greitam dažnai naudojamų programų paleidimui. Kai kurios klaviatūros turi net specialius programuojamus mygtukus, kurių pagalba galima atlikti sudėtingas makroprogramų komandas ar kitus veiksmus. (Atkreipkite dėmesį, kad tinkamam daugumos klaviatūrų su tokiais mygtukais veikimui bus reikalingas specialių programų įdiegimas). Kitose klaviatūrose yra integruoti lietimui jautrūs laukeliai, „iPod“ įrenginių prijungimo lizdai, kolonėlės – iš visa tai tik kelių įprastų papildymų pavyzdžiai.