Ketaus krosnelės

Šildymo technologijų dabar yr daug ir įvairių – centrinis šildymas, kieto ir skysto kuro katilai, židiniai, granulinės krosnelės, biožidiniai (nors pastarieji ir nešildo), elektriniai šildytuvai, geoterminė šiluma ir t.t. Seniausi, aišku, yra židiniai ir molinės (koklinės) malkų krosnys, tačiau pastaruosius 300 metų paplito ir kitas patikimas mechanizmas – ketaus krosnelės. Kai Vakarų Europoje prasidėjo technologinė revoliucija, o metalo liejybos menas buvo ištobulintas iki nesvajotų aukštumų, ketaus krosnelės tapo pagrindiniu daugelio namų šilumos šaltiniu.

Kodėl ketaus? Juk yra ir plieno krosnelės? Ketus turi nuostabią savybę – ilgai išlaikyti šilumą. Jei įkaitintas metalas iš karto atvėsta, tai ketus dar kurį laiką spinduliuoja šilumą. Dėl to ši technologija buvo tobulinama ir šis procesas vyksta iki pat šių dienų.

Kodėl turėtumėte rinktis ketaus krosneles?

Atsakymai gali būti keli. Visų pirma, tai ilgaamžis įrenginys, kurį nesunku pritaikyti bet kokiems namams, kur tik yra kaminas. Tiesa, šalia kamino nebūtina šios krosnelės statyti. Ją galima kilnoti, kur tik norime, tiesiog reikės iki kamino nuvesti vamzdį dūmams… Kita svari priežastis – ekologija. Šiuolaikinės krosnelių liejimo technologijos vis mažiau ir mažiau teršia aplinką, o kūrenimas malkomis yra laikomas ne tik vienu ekologiškiausių, bet ir efektyviausių šildymosi būdų.

Krosnelės nėra brangios. Jų kaina – nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų. Taigi, jas gali sau leisti įsigyti bet kurio namo šeimininkai.

Ketaus krosnelės – estetiškos išvaizdos interjero detalė. Dažniausiai ji atrodo senovinė, su įvairiais raižiniais ir apdaila. Tai sukuria tam tikrą atmosferą namuose, kuriuose karaliauja retro stilius. Šiuolaikinio interjero mėgėjams taip pat galima rasti gana naujoviškų formų krosnelių.

Į ką reiktų atkreipti dėmesį renkantis krosneles?

Esminis momentas, renkantis krosnelę, yra jūsų namai. Ar tikrai jai atsiras vietos? Ar yra kaminas, prie kurio nesunkiai galima prijungti dūmų išmetimo vamzdį? Ar nuolatos kelsitės ryte, kad užkurtumėte krosnelę? Ar toli nuo jos bus mažamečiai vaikai? Į šiuos klausimus privalote duoti aiškius atsakymus ir įsitikinti, kad būtent ketaus krosnelė jums yra reikalinga.

Jei turite abejonių dėl saugumo, atminkite, kad profesionaliai pastatyta krosnelė yra visiškai saugi. Galutinai apsisprendėte? Tada jums reikia kai ką apie jas sužinoti.

Ketaus krosnelės turi savo galingumą. Jos kūrenamos malkomis ir išskiria tam tikrą fiksuotą kiekį šilumos, kurį galima pamatuoti. 1 kW galingumo pakanka sušildyti 8-10 kvadratinių metrų kambario ploto. Taigi, jei krosnelė yra 5 kW galingumo, ji nesunkiai turėtų sušildyti 40-50 kv. m. ploto kambarį. Jei kambarys yra didesnis, reiškia reikia didesnio galingumo krosnelės.

Krosnelės vamzdžio skersmuo taip pat svarbus. Jis dažniausiai priklauso nuo galingumo, tad reiktų pasidomėti ir vamzdžio prijungimo prie kamino galimybėmis. Labai svarbu žinoti, kur vamzdis išeina. Jei išeina užpakalinėje krosnelės dalyje, jis bus nepastebimas. Jei viršutinėje – vamzdis bus gerai matomas, tad papildomai gali tekti investuoti į jo priežiūrą ir papildomą apsaugą.

Dauguma ketaus krosnelių turi stiklines dureles, o ne ketinės, kaip seniau. Dėl to galėsite nuolatos mėgautis degančia ugnimi. Juk ne veltui sakoma, kad valandų valandas galima žiūrėti į tekantį vandenį ir degančią ugnį… Tai ramina. Ypač po sunkių dienos darbų ir patirto streso. Durelės yra skirtingo dydžio ir stiklas jose skirtingas. Vienur jis panoraminis, kitur paprastas lygus.

Malkų ilgis irgi yra svarbu. Jei malkas ruošiatės ne pats, turėtumėte iš karto paklausti, koks jų ilgis. Jei krosnelėje telpa 35 cm malkos, o jūs nusipirksite keletą kubinių metrų 50 cm ilgio malkų, bus rimta problema. Tai reikia žinoti ne tiek renkantis krosnelę, kiek jos kurą.

Krosnelė-viryklė yra labai naudingas daiktas tuose namuose, kur kartais ant krosnies gaminamas maistas, arba paliekamas, kad išliktų šiltas. Išvirėte puodą sriubos, patraukėte į kraštą ir žinosite, kad grįžę po 3-4 valandų maistą dar rasite šiltą. Tiesa, ne visą maistą ten galima laikyti – gali sugesti. Arbatinuką užvirinti iš lėto – ne problema. Kam naudoti elektrą ar dujas, jei ir taip šildotės malkomis?

Krosnelės statymas ant grindų irgi yra labai svarbus. Krosnelės dažniausiai yra statomos visu pagrindu, ant 4, rečiau ant 3 kojų (dažniausiai trikojės būna apvalios konstrukcijos krosnelės), ant vienos platformos. Taip pat gali būti įmontuojamos krosnelės, tad savo apdailą pasirinkite patys – kad ir ant 8 kojų.

Priedai ketaus krosnelei bus tikrai reikalingi. Specialūs laikikliai žarstekliui, valymo įrenginiams, taip pat vieta malkoms sudėti, įrankiai pelenams valyti ir t.t. Nusiteikite, kad reikės valyti ir stiklą, tad teks paieškoti specialių valymo medžiagų, nes šis durelių stiklas – ne paukščių apdergtas, o nuolatos veikiamas kelių šimtų ar net tūkstančių laipsnių temperatūros liepsnų.

Ketaus krosnelės vienas iš pagrindinių privalumų yra tas, kad jas galima pakeisti, perkelti į kitą vietą, pastatyti net kambario viduryje. To negali padaryti jokie kiti židiniai ar mūrinės krosnys. Jei parduodate namus, krosnelę galite pasiimti su savimi į naujus namus, arba parduoti, kaip dėvėtą.

Nuostabus šildymo įrenginys ta ketaus krosnelė, kartais dar vadinama „buržuika“…

Komentuoti įrašą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *