Kas yra pulsoksimetras ir kaip jį išsirinkti?

Kas yra pulsoksimetras. Kaip issirinkti pulsoksimetra

Pulsoksimetrų paklausa auga kaip ant mielių. Kas tai per įrenginiai ir kam naudojami? Visų pirma, reikėtų paminėti, kad pulsoksimetras yra kompaktiškas prietaisas, kuris praverčia sportininkams ir fiziškai aktyviems žmonėms teisingai organizuoti savo treniruotes. Antra, pulsoksimetras padeda stebėti sveikatą žmonėms, kurie turi širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemų ligų. Trečia, pandemijos epochoje pulsoksimetrai tapo itin naudingi, nes padeda diagnozuoti, kada sergančiam koronavirusu reikalinga hospitalizacija. Pulsoksimetrai matuoja širdies ritmą bei kraujo prisotinimo deguonimi (SpO2) lygį. Nukritus deguonies lygiui mažiau nei 93% žmogui reikalinga gydytojo pagalba. Ko gero kiekvienam, kas nusprendė įsigyti šį daiktą, kyla klausimas: į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis pulsoksimetrą? Varlė.lt specialistai parengė patarimų gidą, kuriame apžvelgė dažniausiai užduodamus šia tema klausimus.

Kas yra pulsoksimetras ir kaip jis veikia?

Pulsoksimetras yra nedidelių matmenų įrenginys, kurio paskirtis – neinvaziniu būdu matuoti kraujo prisotinimo deguonimi lygį (SpO2) bei stebėti širdies pulsą. Kaip tai veikia? Pulsoksimetro veikimas pagrįstas kraujo kūnelių dviejų skirtingų ilgio (raudonųjų ir infraraudonųjų) bangų absorbcijos matavimu. Matavimų pagrindu apskaičiuojamas hemoglobino prisotinimo deguonimi laipsnis (SpO2). Skaičiavimo algoritmas nepriklauso nuo paciento audinių storio ir kitų individualių veiksnių (tokių kaip nagų lakas, randai, kt.).

Kokį pulsoksimetrą rinktis sveikatos stebėjimui namuose?

Varlė.lt specialistai pastebi, nors šiandien vis daugiau išmaniųjų laikrodžių gamintojų aprūpina pulsoksimetro funkcijomis savo įrenginius, jie dar neprilygsta medicininiams įrenginiams ir skirti labiau savistabai, o populiariausi ir tiksliausi pulsoksimetrai sveikatos stebėjimui namuose yra būtent piršto pulsoksimetrai. Tokie pulsoksimetrai turi angą-spaustuką, kur dedamas pirštas.

Varlė.lt specialistai rekomenduoja rinktis tokį piršto pulsoksimetrą, kuris pasižymi įskaitomu ekranu bei apie mažą prisotinimo lygį praneša garsiniu signalu. Labai svarbu atkreipti dėmesį į matavimų tikslumą. Patariama rinktis pulksosimetrą, kuris kraujo prisotinimo deguonimi lygį matuoja su 2% tikslumu, o širdies pulsą su 2 dūžių per minutę tikslumu.

Kaip teisingai naudotis piršto pulsoksimetru?

Pulsoksimetras veikia nepaprastai greitai ir įdėjus į šį įrenginį pirštą, rezultatus galima pamatyti vos po kelių sekundžių. Prieš matavimus vertėtų šiek tiek pasiruošti, t.y. sušilti, nes šaltos rankos gali turėti įtakos netiksliems rezultatams, mat kraujas teka lėčiau. Vertėtų paminėti, kad kraujo prisotinimo deguonimi matavimo rezultatai pateikiami procentais, o normalus SpO2 lygis yra 96–99 %. Tiesa, įvairūs šaltiniai pateikia 1-2% procentais skirtingas šias normas, t.y. dažnai galima pamatyti ir 95-98%. Reikėtų turėti omenyje tai, kad vyresnio amžiaus žmonių normalus kraujo prisotinimo deguonimi lygis gali būti mažesnis ir tilpti 94% – 98% diapazone. Šiek tiek mažesnį lygį gali turėti ir rūkantys asmenys, tačiau visais atvejais, SpO2 lygiui nukritus iki 91– 90%, būtinas papildomas deguonis.

Užsikrėtus koronavirusu, rekomenduojama namuose pulsoksimetru naudotis bent 3 kartus per dieną ir taip stebėti savo būklę. Pastebėjus rodiklių mažėjimo tendenciją, matavimus reikėtų atlikti dar dažniau ir kreiptis į gydytojus.

Komentuoti įrašą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *