Patarimai, kaip išsirinkti kokybišką kraujospūdžio matuoklį

Ar žinojote, kad reguliariai tikrindami savo kraujospūdį namuose, galėsite lengviau pasiekti reikiamą kraujospūdžio lygį? Tyrimai rodo, kad kraujospūdžio matavimas namuose yra tikslesnis, nes išvengiama padidėjusio kraujospūdžio dėl ligoninės aplinkos efekto, kuris atsiranda dėl medicinos priežiūros aplinkoje patiriamo streso.

Pasiūloje yra įvairių dydžių ir funkcijų kraujospūdžiai. Kai kurie kraujospūdžio matuokliai turi ant žasto tvirtinamą manžetę (rankovę). Kiti kraujospūdžio matuokliai matuoja kraujospūdį piršto arba riešo srityse. Dauguma matuoklių turi skaitmeninį ekraną, kuriame lengva patikrinti duomenis. Kai kurie šių prietaisų turi funkciją, kuri leidžia išklausyti gautą rezultatą skirtingomis kalbomis – tai ypač naudinga prastesnę regą turintiems arba akliems žmonėms. Varlė.lt specialistai parengė išsamų kraujospūdžio matuoklių pirkimo gidą, kuriame sudėjo pagrindinius dalykus, į kuriuos verta atkreipti dėmesį.

Kontroliuojant kraujospūdį vertėtų susipažinti su normomis, kad būtų aišku, kada verta kreiptis pas gydytoją.

Kraujospūdžio lentelė

Kraujospūdžio matuoklių tipai

Tradiciniai gyvsidabrio matuokliai

Jau kelis metus Europos Sąjungos teritorijoje jais nebeprekiaujama būtent dėl sudėtyje esančio gyvsidabrio. Tokio kraujospūdžio matuoklio privalumas yra labai didelis matavimo tikslumas, tačiau naudojimui yra būtinas stetoskopas ir gebėjimas intepretuoti girdimus duomenis. Gyvsidabrio matuoklius įprastai naudoja gydytojai.

Aneroidiniai kraujospūdžio matuokliai

Matavimai parodomi manometre. Jų sudėtyje nėra gyvsidabrio, o kraujospūdį galima matuoti bet kokioje padėtyje. Šie įrenginiai užima mažai vietos, todėl yra pakankamai portabilūs. Naudojimui būtinas stetoskopas ir kas kurį laiką aneroidiniai matuokliai reikalauja kalibravimo.

Elektroniniai kraujospūdžio matuokliai

Elektroniniai kraujospūdžio matuokliai skirstomi į įrenginius tvirtinamus ant riešo ir žasto. Šiandien tai populiariausi ir naudojimui namų sąlygomis tinkamiausi matuokliai.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis kraujospūdžio matuoklį?

Renkantis kraujospūdžio matuoklį rekomenduojama atsižvelgti ne tik į kainą, bet ir kitus kur kas svarbesnius aspektus. Varlė.lt specialistai dalinasi patarimais į ką svarbu atkreipti dėmesį perkant kraujospūdžio matuoklį.

Ant kurios kūno vietos tvirtinamas kraujospūdžio matuoklis. Vis populiarėja ant piršto arba riešo tvirtinami matuokliai, nes juos lengviau ir patogiau naudoti nei ant žasto tvirtinamą manžetę. Tačiau kai kurie gydytojai įspėja, kad šio tipo matuokliai nėra tokie tikslūs, kaip tvirtinami ant žasto. Jūs galite patikrinti, kiek tikslūs yra gaunami rezultatai – kitą kartą lankydamiesi pas gydytoją pasiimkite matuoklį su savimi ir palyginkite rezultatus.

Paprastas naudojimas. Paprasti kraujospūdžio matuokliai pasižymi lengvu, vienu mygtuku valdomu veikimu. Pasirinkite tokias kraujospūdžio matuoklio funkcijas, kurias iš tiesų naudosite, o ne nereikalingus skambučius ir pypsėjimus.

Duomenų apie kraujospūdį kiekis. Įsitikinkite, kad jūsų kraujospūdžio matuoklis aiškiai pateikia sistolinį ir diastolinį kraujospūdį, o taip pat ir pulsą. Daug kraujospūdžio matuoklių taip pat fiksuoja nereguliarų širdies pulsą ir turi taip vadinamąsias vidurkio išvedimo funkcijas, kurios padeda įvertinti, kaip kinta jūsų kraujospūdis laikui bėgant.

Atminties funkcija. Daugelis kraujospūdžio matuoklių leidžia išsaugoti rezultatus pagal datą ir laiką, o kai kurie prietaisai leidžia įrašyti kelių naudotojų duomenis. Pažangesnio tipo matuokliai turi USB laidą ir programinę įrangą. Taigi šiuos matuoklius galite prijungti prie savo kompiuterio ir peržiūrėti savo kraujospūdžio matavimo grafikus, parodyti juos savo gydytojui ir pan.

Maitinimo šaltinis. Dauguma kraujospūdžio matuoklių naudojami su AA arba AAA tipo maitinimo baterijomis. Kai kurie matuokliai turi ir AC (kintamosios srovės) adapterį. Ieškokite tokių savybių, kaip automatinis išsijungimas (siekiant prailginti baterijos veikimo trukmę) ir mažo baterijos krūvio indikatorius. Varlė.lt specialistai siūlo atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurie kraujospūdžio matuokliai komplekte turi maitinimo baterijas, o kai kuriais atvejais maitinimo baterijas reikia įsigyti atskirai.

Jeigu jau nusprendėte įsigyti ant žasto tvirtinamą kraujospūdžio matuoklį, atkreipkite dėmesį į toliau aprašytus aspektus:

Automatinis ir pusiau automatinis pripūtimas. Automatiškai pripučiami matuokliai yra populiariausi, nes jie užtikrina tiek patogumą, tiek tikslumą. Taip pat prekyboje siūlomi ir „pusiau automatiniai“ modeliai, tačiau dėl netikslumų, kai naudotojas pats pripučia manžetę, gaunami matavimo rezultatai gali būti mažiau patikimi.

Manžetės. Prieš įsigydami matuoklį išmatuokite savo rankos apimtį ir įsitikinkite, kad matuoklio manžetė yra tinkama. Kai kurie modeliui turi vieną ar net kelias reguliuojamas manžetes, kurios tinka įvairiems žmonėms. Jeigu norite visada patikimai užsidėti manžetę, įsigykite tokį matuoklį, ant kurio žasto manžetės yra arterijos žymėjimas.

Kaip teisingai pamatuoti kraujospūdį?

  • Prieš matavimą apie 3 – 5 minutes pailsėkite, geriausia ramiame tyliame kambaryje.
  • Matavimą atliekame sėdimoje padėtyje atrėmę pečius. Tik išskirtiniais atvejais, pvz. sunkiai sergančių žmonių ar turinčių problemų su judesiu ir negalinčių atsikelti matavimas gali būti atliekamas gulint arba naudojantis specialiai tam pritaikytu kraujospūdžio matavimo įrenginiu.
  • Mažiausiai 30 minučių iki matavimo neturėtumėte vartoti alkoholio ir rūkyti, nes šie veiksmai didina kraujospūdį.
  • Sočiai pavalgę palaukite apie valandą, nes priešingu atveju bus gauti netikslūs rezultatai.
  • Manžetę reikia uždėti širdies lygyje taip, kad apatinis kraštas būtų 2-3 cm aukščiau alkūnės linkio. Taip pat atkreiptinas dėmesys į tai, kad matuojant skaitmeniniu matuokliu, manžetės vamzdelis turi būti žasto arterijos protekcijoje. Svarbu, kad manžetė būtų vyniojama tampriai, tačiau neveržiant žasto.
  • Mechaninių ir pusiau automatinių įrenginių atveju oras pumpuojamas iki maždaug 20-30 mmHg aukščiau numanomos vertės.
  • Matavimo metu reikėtų stengtis nekalbėti ir nejudėti.
  • Praėjus ne mažiau kaip 2 – 3 minutėms, rekomenduojama atlikti pakartotinį matavimą (jei tai nėra labai aukšto kraujospūdžio vertės, reikalaujančios neatidėliotino gydymo).

Reguliarus kraujospūdžio matavimas būtinas asmenims, sergantiems hipertenzija, nes padeda stebėti gydymo veiksmingumą. O sveikiems žmonėms kraujospūdžio kontrolė yra svarbus širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos elementas. Todėl visi besirūpinantys savo sveikata turėtų namie turėti kraujospūdžio matavimo įrenginį.