Kas yra inhaliatorius ir kam jis naudojamas?

Dėl įvairių priežasčių kvėpavimo takų susirgimų sparčiai daugėja, o vyresnio amžiaus žmonėms tai lemia per mažas judėjimas ir ilgas buvimas uždarose erdvėse. Juk kaip nebūtų keista, žmogus sutvertas tam, kad judėtų. Aktyviems žmonėms didėja tikimybė užsikrėsti kvėpavimo takų infekcijomis. Virusai, bakterijos ar grybeliai nuolat mus atakuoja ir čia į pagalbą ateina inhaliatorius, kuris gali palengvinti simptomus, o gal net ir išgelbėti nuo galimo susirgimo.

Sutarta „inhaleriais“ lietuvių kalboje vadinti vaistų dozatorius, o įrenginį, apie kurį kalbame, tai yra  kompresorinį, ultragarsinį ar tinklelinį elektroninį prietaisą – sroviniu purkštuvu. Toks purkštuvas į rezervuarą įpiltą skystį paverčia smulkiu aerozoliu. Dalelių dydis čia labai svarbu, kadangi labai smulkios dalelės (mažesnės nei 1 mikronas) neišlieka kvėpavimo takuose, o virš 5 mikronų dydžio, nusėda gerklėje ir viršutiniuose kvėpavimo takuose ir nepatenka į plaučius ir bronchus. 3- 4,5 mikronai – optimalus aerozolio dalelių dydis visam kvėpavimo traktui nuo apatinių iki viršutinių kvėpavimų takų. Rinkoje atsirado prietaisai su reguliuojamu dalelių dydžiu. Šie prietaisai gali išskaidyti reikiamo dydžio aerozolio daleles, kokio reikia  tam tikram susirgimui gydyti. Kaip pavyzdžiui, jei reikia gydyti viršutinius kvėpavimo takus, tai prietaisas, atitinkamai jį nustačius, suskaidys skystį į 7 mikronų dydžio daleles. Jeigu reikia gydyti apatinius kvėpavimo takus – prietaisas suskaidys skystį į 3 mikronų dydžio daleles. Tokia reikiamo aerozolio dalelių dydžio koncentracija yra žymiai efektyvesnė. Rinkoje atsirado prietaisai su papildomais priedais, tokiais kaip: aspiratorius (nosies gleivių atsiurbėjas), ar nosies plovyklė. Renkantis atkreipkite į tai dėmesį.

Ką pilti į inhaliatoriaus prietaisą?

Ką pilti? Tai ko gero dažniausiai pasitaikantis klausimas. Kai rekomenduoja gydytojas, jis atsižvelgia į daugelį ligos faktorių, todėl pats naudotojas, parinkti vaistus gydymui tikrai negali. Ką gi naudoti? Natrio chlorido 0,9 proc. tirpalas, nepakenks, bet labai dažnai – padės. Šio tirpalo paskirtis dezinfekuoti, sudrėkinti kvėpavimo takus. Jį galima naudoti ir kaip profilaktinę priemonę šaltuoju sezonu. Vaistų naudojimas turi būti rekomenduojamas gydytojų. Atskirai norime paminėti eterinius aliejus. Prietaisais, kurie eterinio aliejaus smulkiausias daleles nuneša giliai į plaučius, naudoti NEGALIMA! Tai tikrai pavojinga sveikatai.

Srovinių purkštuvų tipai

Ultragarsinis inhaliatorius dabar retai naudojamas, kadangi tai brangi technologija. Tokio tipo inhaliatoriaus pats prietaisas yra didelis ir reikalauja brangaus aptarnavimo. Šiuo metu populiariausias yra kompresorinis inhaliatorius, kurio pati technologija pakankamai pigi, aptarnavimas paprastas: tiesiog reikia plauti vaistų talpyklą ir keisti oro filtrus. Tiesa yra neigiama pusė – garsas. Būna atvejų, kad vaikai jo bijo. Tačiau priklausomai nuo tėvelių išmanumo ir noro su vaiku žaisti, galima pritraukti atlikti šią procedūrą. Jei nepavyksta, yra kitas sprendomas – tinklelinis (M.E.S.H) inhaliatorius, dar vadinamas „kišeninis“. Visiškai tylus, inhaliacija atliekama bet kokioje pozicijoje, nelieka vaisto likučio – vieni pliusai, išskyrus didesnę kainą.

Taigi, inhaliatorius puikus pagalbininkas mamytėms ir tėveliams gydant savo mažuosius. Suaugusiems – tai galimybė išvengti didelių dozių vaistų, nes nepamirškite, kad vaistai ir padeda, ir kenkia. O svarbiausia tai puiki profilaktinė priemonė. Naudokitės inhaliacine terapija, net kai nesergate, juk rūpintis savo sveikata reikia visada.

Nepamirškite, kad inhaliatorius – individualus prietaisas ir jis reikalauja didelės švaros ir atsakingumo. Paskolinus net savo artimiesiems, galite pernešti ligas. Būkite sveiki.

 

Oficiali Omron Healthcare atstovų Lietuvoje informacija