Kaip išsirinkti dviratuką?

Varle.lt specialistų teigimu, dviratuko vaikui pasirinkimas yra žymiai sudėtingesnis procesas nei suaugusiųjų atveju. Nepriklausomai nuo amžiaus vaikai gali labai skirtis savo ūgiu. Tai pat vaikai turi skirtingus gabumus bei fizinius gebėjimus.

Kokį dviratuką pasirinkti?

Pagrindinis veiksnys, remiantis kuriuo renkamasi tinkamą vaikui dviratuką, yra vaiko ūgis ir fiziniai gebėjimai. Žinoma, tam tikru laipsniu šis pasirinkimas taip pat susijęs su amžiumi, tačiau neretai čia kyla keblumų. Žemiau pateikiamos bendros tinkamo dviratuko vaikui pasirinkimo priklausomai nuo amžiaus rekomendacijos:

 dviratukų ratų dydis

Nuo ko pradėti dviratuko nuotykį?

Pirmasis etapas – balansinis dviratukas

Norint, kad vaikas kuo anksčiau pradėtų savo nuotykį su dviračiu, rekomenduojama pradėti nuo balansinio dviratuko. Tai dviratukas, kuris neturi varomosios sistemos, t.y. pedalų, rankenos, grandinių ir krumpliaračių. Balansinio dviratuko tikslas yra išmokinti vaiką valdyti dviratuką – visų pirma išlaikyti pusiausvyrą bei valdyti važiavimo kryptį. Nereikia šoninių ratukų, nes pusiausvyros išlaikymui vaikas pasitelkia savo kojytes. Pedalų stokos dėka vaikai gali be kliūčių operuoti savo kojytėmis – atsispirdami, atsiremdami ir stabdydami.

Pedalų ir likusios varomosios sistemos stoka turi didelę reikšmę balansinio dviratuko svoriui, o  tai tėvams labai svarbus faktorius. Nes nereikėtų pamiršti, kad pradžioje tėvams tikrai dar teks dviratuką ir panešioti.

Kartais balansiniai dviratukai yra aprūpinti klasikiniu galiniu stabdžiu (V-brake), kurio dėka vaikai jau nuo labai ankstyvo amžiaus gali pratintis juo naudotis.

Balansinio dviratuko etapas įprastai siejamas su 2 – 4 metų amžiaus vaikais.

Antrasis etapas – 16″ ir 20″ dviratukas su pedalais

Kai vaikas jau turi apie 1 metrą siekiantį ūgį, galima svarstyti „tikrojo“ dviratuko su pedalais pirkimo variantus. Jei anksčiau vaikas važinėjo balansiniu dviratuku, tikėtina šoninių ratukų, padedančių palaikyti pusiausvyrą, neprireiks. Priešingu atveju tokių pagalbinių „atramų“ pritvirtinimas gali būti būtinas.

Trečiasis etapas – beveik suaugusiųjų 24‘‘ ratų dviratis

24‘‘ ratų dviratis yra tik viena „akim“ mažesnis nei normalus, suaugusiems skirtas dviratis, kuris būna 26″, 27,5″, 28″ arba 29″.

Jei vaikas yra mažiausiai 120 cm ūgio, rekomenduojama galvoti apie 24‘‘ dviratuką. Įprastai tokio ūgio būna vaikai sulaukę 7 metų. Kai vaikas yra jau aukštesnis nei 145 cm, jau verta galvoti apie suaugusiems skirtą dviratį (jei kalba eina apie dviračio dydžio pasirinkimą).

 Renkantis dviratuką reikia būtinai atkreipti dėmesį į:

  • surinkimą; ar yra tiksliai ir stabiliai surinktas, o jo dalys: ratai, rankenos mechanizmai, vairo kronšteinas, pedalai veikia laisvai, be trikdžių, cypimų ir griežimų;
  • gumines padangas; neturi būti sutrūnijusios, sprogusios ir pernelyg storu taip vadinamu reljefiniu protektoriumi. Turi būti pripumpuotos;
  • balnelį; jis turėtų būti platesnis ir minkštesnis, toks, ant kurio vaikas patogiai sėdėtų;

Dviratukas turėtų būti saugus, patogus ir pritaikytas vaiko ūgiui.