Ką verta žinoti apie dronus?

Šiandien apie dronus kalbama vis daugiau ne tik karinių, bet taip pat civilinių ir komercinių pritaikymų kontekstuose. Tačiau pažymima, kad dronas gali būti pritaikomas ir daugelyje kitų sričių. Dabar šį įrenginį taip pat gali įsigyti eilinis žmogus ir savaip juo naudotis.

Kas yra dronas?

Dronas – tai bepilotis orlaivis, kurio pirminė paskirtis buvo susijusi su naudojimu kariniais tikslais. Dėl savo kompaktiško dydžio dronas negali transportuoti nei įgulos, nei keleivių, o jo valdymas pagrinde vyksta nuotoliniu būdu kompiuterio pagalba.

Dronas vs. nuotoliniu būdu valdomas lėktuvas

Nors atrodytų, kad visi dronai yra tiesiog nuotoliniu būdu valdomi orlaiviai, iš tikrųjų šie įrenginiai tarpusavyje skiriasi. Siekiant šių skraidyklių organizuotos kategorizacijos, skirstomi tokie tipai:

 • RPV (Remote Piloted Vehicle) – modelis valdomas specialaus valdiklio pagalba.
 • RC FPV (First Person View) – nuotoliniu būdu valdomas įrenginys, prie kurio yra prijungta kamera, leidžianti stebėti vaizdus tarsi iš lėktuvo kabinos.
 • UAV – įrenginys, kurį valdyti galima kompiuterio pagalba arba iš anksto užprogramuoti maršrutą, kuriuo jis turėtų skristi. Ir tai būtent yra dronas.

Drono taikymas

Dronas gali būti panaudotas įvairiais tikslais:

 • Kariniais – kovinių operacijų stebėjimui ir vykdymui.
 • Civiliniais – sunkiai pasiekiamų (pvz. poliarinių regionių) vietovių tyrimams. Vieni iš taikymo būdų – ozono sluoksnio matavimai arba gyvūlių bandos skaičiavimas.
 • Komerciniais– dronai praverčia filmuojant ar fotografuojant iš paukščio skrydžio aukščio. Taip pat yra potencialas panaudoti dronus siuntinių siuntimui, tačiau kol kas tai tik ateities planai, kurie ko gero dar ne greitai taps realybe.
 • Pramogų – mikro-dronas gali pasitarnauti kaip pramogų forma panašiai kaip nuotoliniu būdu valdomi lėktuvų modeliai.

Dronų rūšys

Dronus galima suskirstyti atsižvelgiant į panaudojimą, tačiau taip pat ir pagal besisukančių menčių sraigtų skaičių. Toks skirstymas leidžia išskirti:

 • Kvadkopterius. Tai populiariausia dronų rūšis. Šios skraidyklės aprūpintos keturiais sraigtais (propeleriais). Gali būti naudojami kaip žaislai (pigiausi modeliai), kaip pramogoms skirta įranga arba komerciniais tikslais.
 • Heksakopterius. Tai jau profesionalios skraidyklės, pasižyminčios 6 propeleriais. Labai dažnai naudojami filmavimams.
 • Oktokopterius. Kaip nurodo pats pavadinimas, šie dronai yra aprūpinti 8 propeleriais.

Dronai fotografijoje bei kine

Šie nedideli įrenginiai gali tapti nuostabiu standartinės fotografų ir filmuotojų įrangos papildymu. Nuotraukos užfiksuotos iš paukščio skrydžio aukščio yra įspūdingos, o filmai ar kiti vaizdo įrašai – žymiai patrauklesni. Dronai gali būti panaudoti filmuojant ir fotografuojant vestuves, lauko sesijas ar reklaminius klipus.

Dronai ir ekstremalus sportas

Dronai yra ideali įranga ekstremaliu sportu užsiimantiems žmonėms, padedanti jiems filmuoti esant veiksmo sukūryje. Specialios telefono skaitmeninės programėlės, raisčio ar šalmo dėka, įrenginys seks sportininką ir filmuos jo veiksmus. Galima nusipirkti dedikuotus kuadkopterių modelius, pavyzdžiui, skirtus GoPro kameroms.

Išmaniuoju telefonu valdomi dronai

Jau dabar galima įsigyti nedidelius telefonu su Android ar iOS operacinėmis sistemomis valdomus dronus. Priklausomai nuo tam tikro drono tipo galimybių, galimas ne tik skraidymas bet ir kameros prijungimas.

Į ką atkreipti dėmesį įsigyjant droną?

Didžiausias pradinis svoris /kilimo masė

Perkant profesionaliems pritaikymams skirtą droną rekomenduojama atkreipti dėmesį į maksimalią drono kilimo masę arba didžiausią pradinį svorį (tada taip pat būtina atimti pačios skraidyklės svorį).

Veikimo trukmė/Skrydžio laikas

Pažymima, kad rinkoje yra modelių, galinčių išbūti ore nuo 7 iki 40 min. Atsižvelgdami į nedidelius šios įrangos dydžius ir svorį, gamintojai įdeda ne itin talpias baterijas, kurių dauguma pramogų metu veikia/ skraido tik 10 – 15 minučių. Kuo pažangesnė įranga, tuo dažniausiai ilgesnė skrydžio ir veikimo trukmė. Ilgesnių sesijų metu rekomenduojama su savimi turėti keletą papildomų įkrautų baterijų.

Drono kamera

Prieš įsigyjant droną rekomenduojama patikrinti, kokiais parametrais pasižymi rinkinyje esanti kamera. Ji turėtų leisti filmuoti bent HD kokybės turinį. Dronai, kuriuos galima valdyti išmaniuoju telefonu leidžia ne tik gyvai peržiūrėti ir išsaugoti vaizdus atminties kortelėje, bet taip pat valdyti kamerą, o tai suteikia didesnę planuojamų kadrų kontrolę.

Vaizdo kameros tipas. Nuotraukų ir filmuoto vaizdo kokybė labiausiai priklausys nuo skraidyklėje įmontuotos kameros. Pagal kameros tipus skiriami tokie dronai:

 • Dronas su 4K skiriamosios gebos integruota kamera
 • Dronas su 1080p skiriamosios gebos integruota kamera
 • Dronas su 720p skiriamosios gebos integruota kamera
 • Dronas su SD, standartinės skiriamosios gebos integruota kamera
 • Dronas parduodamas kartu su GoPro kamera
 • Dronas pritaikytas tvirtinti GoPro kamerą
 • Dronas, turintis tik fotografuojančią kamerą
 • Dronas, neturintis kameros

Maksimalus valdymo nuotolis. Šis parametras charakterizuoja atstumą, kurį galite leisti dronui nuo savęs nutolti. Svarbu atkreipti į jį dėmėsį tam, kad tam tikrais atvejais (pavyzdžiui, norėdami, kad dronas perskristų į kitą upės krantą) įvertintumėte įrenginio kontrolės galimybes. Rinkoje yra dronų, kuriems būdingas nuo 20 iki 2000 m. didžiausias valdymo atstumas.

Korpusas ir pagaminimo kokybė

Tai vienas reikšmingiausių elementų, į kuriuos turi būti atsižvelgta įsigyjant šią specifinę skraidyklę. Dronas turėtų būti atsparus įvairiems smūgiams ar ne itin palankiems nusileidimams. Vertėtų pasidomėti, iš kokių medžiagų pagamintas įrenginys ir paskaityti kuo daugiau kitų naudotojų atsiliepimų.

Kameros stabilizatorius

Tai stabilizatorius, skirtas kameros montavimui ir pagerinantis įrašomo vaizdo kokybę. Dažniausiai perkamas atskirai, tačiau atsižvelgiant į kameros, tvirtinamos prie drono, tipą ir prekės ženklą. Pažangesni stabilizatoriai leidžia valdyti kamerą iš bet kokios ašies.

 

Dronai nėra šių dienų produktas – šie įrenginiai buvo naudojami jau I Pasaulinio karo metu. Tada jų pagrindinis tikslas buvo priešo dėmesio nukreipimas – skraidyklės tarnavo kaip taikinys. Tačiau šiandien juos galima panaudoti ne tik koviniams tikslams, bet ir kasdienybėje.