Išoriniai kietieji diskai

Išoriniai kietieji diskai

Jei jūs esate panašus į kitus žmones, greičiausiai kaip ir daugelis iš jų pamažu, tačiau patikimai kaupiate duomenis kompiuteryje. Galbūt tame darbalaukio kataloguose esate sukaupę jau daugiau nei 4000 skaitmeninių nuotraukų, o galbūt esate užkietėjęs muzikos kolekcionierius, ir kaip tikras entuziastas, vis siunčiatės muzikos įrašus iš įvairiausių svetainių. Bet kokiu atveju, šie failai jūsų kompiuteryje užima labai didelę vertingos vietos dalį ir šiuos duomenis reikia saugoti tinkamu būdu. Visas problemas padės išspręsti išorinis kietasis diskas. Toliau aprašome pagrindinius punktus, į kuriuos reikia atsižvelgti prieš jį įsigyjant.

Kodėl jums reikalingas išorinis kietasis diskas

Jeigu duomenys paliekami kompiuteryje be jokių atsarginės kopijos, tai nenaudinga dėl kelių svarbių priežasčių. Viena iš jų – daug duomenų kompiuteryje lėtina jo darbą. Kita priežastis – atsarginės kopijos yra tiesiog būtinos, nes įvykus gedimui prarasite visus jums reikalingus duomenis. Tik nesakykite, kad jums taip tikrai nenutiks, nes galiu lažintis, jog pažįstate bent vieną žmogų, kuriam nutiko būtent taip. Esu tuo įsitikinęs.

Net sąlyginai mažas išorinis kietasis diskas gali jums padėti išsiversti, jeigu esate smulkus duomenų kolekcionierius.

Tipai

Apskritai yra du išorinių kietųjų diskų tipai: standusis diskas (SSD) ir kietasis diskas (HDD). Nors SSD yra nepaprastai greiti (~10 kartų), tačiau jie brangesni nei įprasti HDD.  Jeigu norėsite įsigyti didesnės talpos SSD, teks sumokėti tris-keturis kartus daugiau nei už kietąjį diską. Nors išoriniai SSD yra patikimi, kadangi neturi judančių dalių, tačiau jums turėtų pakakti ir HDD, jeigu perkeldami failus nesielgsite su juo, kaip su marakomis.

Jeigu jums tikrai svarbus aspektas yra patvarumas (pavyzdžiui, jeigu dažnai keliaujate), ieškokite išorinio disko, kuris užtikrina ypatingą patvarumą. Paprastai šie išoriniai kietieji diskai turi sutvirtintą išorę, tokiu būdu užtikrinant patikimumą.

Talpa

Kiek talpos turėtų pakakti? Ką gi, tai priklauso nuo to, kiek duomenų turite. Jeigu didžiąją dalį jūsų turimų failų sudaro tekstiniai dokumentai ir skaičiavimo lentelės, jums tikrai nereikės didelės talpos išorinio kietojo disko. 500 GB išorinio disko talpos jums turėtų užtekti ilgam laikui.

Jeigu turite didelę muzikos ar filmų kolekciją (ir greitu metu neplanuojate atsisakyti įpročio atsisiųsti vis naujų filmų ir muzikos failų), tai reikėtų rinktis kuo didesnės talpos išorinį diską). Kadangi kainos yra labai kritusios, nepakenktų įsigyti ir 1 TB arba 2 TB talpos išorinį diską.

Apsauga

Kai kurie diskai atlieka sandėliavimo blokų funkciją. Juose galite laikyti savo duomenis ir jie neatliks jokių kitų funkcijų. Kiti išoriniai diskai gali pasiūlyti papildomą apsaugą, pavyzdžiui, automatinį atsarginių kopijų kūrimą arba failų atkūrimą. Šios funkcijos kainuoja papildomai, taigi turėtumėte nuspręsti, ar norite skirti pinigų už tas funkcijas, kurios garantuos jūsų dvasios ramybe.

Jungtis

Kalbant apie jungtį (kaip greitai diskas nuskaito arba įrašo failus), dauguma diskų yra USB 2.0, USB 3.0, eSata arba „Thunderbolt“. Jei turite „Mac“ kompiuterį, jums gali būti įdomūs išoriniai diskai su „Thunderbolt“ jungtimi.

„eSATA“ prietaisai yra greitesni nei „USB 2.0“, tačiau, dažniausiai, šiems prietaisams yra reikalingas papildomas energijos tiekimo šaltinis. Taigi šį išorinį kietąjį diską reikės prijungti ne tik prie kompiuterio, bet ir prie elektros lizdo. Jei ketinate perkelti didelės apimties failus (pvz., didelės raiškos filmus), tam vertėtų skirti savo laiko. O atsiradus USB 3.0 jungčiai eSata standarta iš esmės „miršta“.

Optimaliausias pasirinkimas yra diskas sus USB 3.0 jungtimi, tai aukščiausias kainos ir spartos santykis.

Gebėjimai tinkle

Jeigu naudojate tik vieną kompiuterį, paprastai jums pakaks vieno išorinio kietojo disko. Tačiau jei esate nedidelės įmonės savininkas arba jeigu namie turite kelis kompiuterius, tada vertėtų ieškoti išorinio kietojo disko, kurį galima prijungti prie tinklo (NAS). Paprastai kalbant,  tai yra labai talpus išorinis kietasis diskas, kuris gali automatiškai sujungti kelis kompiuterius ir įrašyti atsarginių failų kopijas.

Šie diskai kainuoja daugiau nei paprasti išoriniai kietieji diskai. Kartais jų kaina yra žymiai didesnė – tai priklauso nuo jų talpos ir nuo to, kelių kompiuterių duomenis norėsite apsaugoti. Tačiau tai neįkainojami prietaisai, jeigu naudojate daug kompiuterių.

Tai pat galima rinktis ir kietąjį diską su bevieliu tinklu, duomenys bus pasiekiami WiFi tinkle.

Galutinis perspėjimas

Atminkite:  atsargines duomenų kopijas pasidaryti dabar kainuos daug pigiau, nei reikės sumokėti įmonei, kai vėliau norėsite atkurti prarastus duomenis. Be to, atkūrimo paslaugos niekada neužtikrina, kad pavyks prarastus duomenis.