HDMI kabeliai

HDMI („High-Definition Multimedia Interface“) – sąsaja, skirta skaitmeniniam garso ir vaizdo srautų perdavimui per vieną kabelį, žymiai supaprastinusi namų kino sistemų kabelius. Teisingos HDMI sąsajos parinkimas kartais gali būti sudėtingas dalykas.

HDMI: aukštos kokybės jungčių „karalius“

Skaitmeninė sąsaja HDMI yra geriausias būdas prijungti aukštos raiškos komponentus: Blu-ray grotuvus, PlayStation® 3 ir Xbox 360™ žaidimų konsoles, HD palydovinius ir kabelinius imtuvus prie HDMI sąsają aprūpintų HD televizorių ir namų kino sistemų imtuvų. Šiandien HDMI dažnai yra vienintelis būdas, užtikrinantis HD ryšį. Nors dauguma televizorių vis dar turi komponentinę įvestį, ji jau beveik išnyko iš Blu-ray grotuvų.

Vieno kabelio patogumas

Galimybė perduoti aukštos raiškos vaizdo įrašus ir daugiakanalį garsą per vieną kabelį yra unikali HDMI savybė, tačiau svarbu pažymėti, kad ši sąsaja siūlo ir kitus privalumus.

  • Nuostabi vaizdo ir garso kokybė. HDMI išlaiko garso ir vaizdo signalus skaitmeninėje vienetukų ir nulių kalboje panaikindama skaitmeninio į analoginį ir atvirkščiai konversijų sukeltą pavojų garso ir vaizdo kokybei. HDMI palaiko iki 1080p vaizdo įrašų skiriamąją gebą. HDMI garso galimybė šio metu palaiko iki 8 kanalų super aukštos kokybės 24-bitų 192kHz garsą.
  • Galimybė perduoti 3D vaizdo įrašus. HDM yra vienintelė jungtis, galinti perduoti 3D vaizdo įrašų signalus iš tokių įrenginių kaip 3D Blu-ray grotuvai į Jūsų 3D televizorius.
  • Daugiau nei garsas ir vaizdas. Standartinis HDMI (19 pin) perduoda ne tik garso ir vaizdo įrašų duomenis, bet taip pat dvikryptį valdymą ir informacijos identifikavimą esant net mažai įtampos galiai. HDMI  kabeliai, pažymėti „1.4“ ar naujesni taip pat gali užtikrinti interneto ryšį tarp suderinamų įrenginių.
  • Stipri apsauga nuo kopijavimo. Tai ko gero didesnė nauda turinio savininkams tokiems, kaip kino studijos nei paprastiems naudotojams, tačiau svarbu pažymėti, kad tai tiesiogiai daro įtaką mūsų žiūrimai kokybei ir kiekybei. Platus HDMI adaptavimas yra nulemtas Holyvudo reikalavimo sustiprinti kopijavimo matavimus siekiant apsaugos nuo piratavimo. Skaitmeninio turinio duomenų apsaugos sistema HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) yra integruota į HDMI sąsają. Be HDCP, aukštesnės raiškos turinio kiekybė ir kokybė prieinama naudotojams būtų labiau ribota.

Tačiau HDCP taip pat turi trūkumų. Ne visi įrenginiai palaiko HDCP. Kitas dalykas yra tas, kad DCP pagrindinė užduotis yra patvirtinti ryšį tarp dviejų įrenginių „skaitmeninio rankų paspaudimo“ dėka; šio proceso problemos gali pasireiškti vaizdo ar garso iškreipime ar praradime.

Trumpi patarimai renkantis HDMI kabelius

Jeigu Jūsų įrenginio komplektacijos dėžutėje nebuvo HDMI kabelio, tikriausiai norėdami geriausios vaizdo ir garso kokybės planuosite jį įsigyti. Tarp HDMI kabelių nematysite dramatiškų vaizdo kokybės skirtumų. Skirtingai nei analoginis vaizdo įrašų perdavimas, galintis perteikti įvairią  vaizdų kokybę, skaitmeninis vaizdo įrašų perdavimas paprastai perteikia švarius ir aiškius vaizdus arba visai jų neatvaizduoja.

Evoliucionuojantis standartas

HDMI yra priimta universali jungtis, skirta skaitmeninėms namų pramogoms. Standartas iki šiol plėtojamas siekiant aukšto našumo namų kino sistemų įrangos poreikių atitikimo. Visos HDMI versijos yra suderinamos su ankstesnėmis versijomis, taip pat DVI naudojant adapterį (tačiau DVI jungtis perduoda tik vaizdo įrašus, o garso ne). Jeigu sujungsite du įrenginius, vieną su HDMI 1.3, o kita su 1.4 versija, sistema apsiribos 1.3. funkcijų rinkiniu.

Svarbu pažymėti, kad kiekvienai HDMI versijai prisikiriamos galimybės yra labiau pasirinktinės nei privalomos. Kiekvienas gamintojas sprendžia, kokias HDMI savybes integruoti į savo įrenginį.

Ar reikėtų rūpintis dėl suderinamumo tarp skirtingų HDMI versijų?

Tik tais atvejais jei dirbate su įrenginiais, naudojančiais naujausią (šiuo metu 2.0) HDMI versiją ir norite pasinaudoti tam tikromis funkcijomis, kurios yra naujos paskutinei specikacijai. Tačiau kiekviena nauja HDMI versija yra atgaliniu būdu suderinama su senesmis versijomis, todėl jūsų senesne ir naujasne HDMI versija aprūpinti įrenginiai paprastai gali dirbti kartu. Todėl jeigu naudojate 1.2 kabelį 1.4. įrenginyje arba 1.4 versijos kabelį 1.1. įrenginyje, vis dar turėsite aukštos raiškos ir kokybės vaizdą  ir garsą.

HDMI versijos

Kuo skiriasi skirtingos HDMI versijos?

HDMI 1.0. Skaitmeninio garso ir vaizdo įrašų srautai perduodami vienu kabeliu su 165MHz vaizdo srauto sparta ir maksimaliu duomenų pralaidumo greičiu iki 4.9Gbps (pakanka 1080p vaizdo įrašams). Tik dvikanalis garsas. Versija išleista 2002 m. gruodį.

HDMI 1.1. Pridėtas daugiakanalio garso palaikymas skirtas DVD-Audio (iki 5.1 kanalų). Versija išleista 2004 m. gegužę.

HDMI 1.2. Įdiegtas daugiakanalio vieno bito garso formato SACD (Super Audio CD) palaikymas. Įdiegtas palaikymas HDMI jungtims, skirtoms asmeniniams kompiuteriams. Reikalaujami ekranai su HDMI 1.2 ar vėlesne versija palaikantys žemos elektros įtampos įrenginius. Versija išleista 2005 m. rugpjūtį.

HDMI 1.2a: Pilnai nurodomos vartotojų elektroninio valdymo (Consumer Electronic Control (CEC)) funkcijos ir komandų rinkinys nuotolinio valdymo funkcijoms. Versija išleista 2005 m. rugpjūtį.

HDMI 1.3. Padidinta vaizdo srauto sparta iki 340MHz ir maksimalus duomenų pralaidumo greitis iki 10.2 Gbps (daugiau 3D vaizdo įrašams). Pritaikytas spalvų gylio standartas, palaikantis 10, 12, ir 16 bitų — ankstesnės versijos siekė 8 bitus. (Pastaba: Kadangi spalvų informacija grindžiama trimis pagrindinėmis spalvomis: raudona, žalia ir mėlyna, kartais — kartais galite matyti, kad 1.3 versijos spalvų gylis apibūdinamas 30,36 ir 48 bitais). Įdiegtas spalvų paletės „xvYCC“ standarto palaikymas (taip pat žinomas kaip x.v.Color). Pridėta galimybė išvesti naujus suspaustus skaitmeninius garso formatus (Dolby® TrueHD and DTS-HD Master Audio™) dekodavimui suderintame A/V imtuve. Įdiegta automatinė sinchronizacijos valdymo funkcija puikiam garso/vaizdo įrašų chronometražui. Taip pat patvirtinta nauja mini jungtis nedideliems įrenginiams, tokiems kaip skaitmeniniai fotoaparatai ir vaizdo kameros. Versija išleista 2006 m. birželį.

1.3. versija buvo atnaujinta iki 1.3a, po kurios sekė 1.3b. Tačiau naudotojams jokių skirtumų tarp 1.3, 1.3a ar 1.3b versijų nėra. Šiuo atveju buvo atlikti nedideli pakeitimai, susiję su gamybos ir testavimo klausimais ir jie neturėjo įtakos sąsajos savybėms ir funkcionalumui.

HDMI 1.4. Pridėta eterneto galimybė. Jeigu vienas HDMI 1.4 įrenginys yra prijungtas prie namų tinklo, jis gali dalintis ryšiu su kitais internetui paruoštais HDMI 1.4 įrenginiais per 1.4 HDMI kabelį. Taip pat įtraukta galimybė perduoti garsą iš televizoriaus imtuvo atgal į namų kino sistemos imtuvą. Versija išleista 2009 m. gegužę.

HDMI 2.0. Padidintas maksimalus duomenų pralaidumo greitis iki 18 Gbps nauju formatu tokiu kaip Ultra High Definition 4K video (3840 x 2160 pikselių) palaikymui iki 60 kadrų per sekundę. (1.4 standartas taip pat palaiko 4K vaizdo įrašus, tačiau tik iki 30 kadrš per sekundę). HDMI 2.0 taip pat palaiko iki 32 garso kanalų, dinamišką automatinę sinchronizaciją, naujus CEC valdymo rinkinio plėtinius. Versija išleista 2013 m. rugsėjį.

Ar man reikia specialaus 4K palaikančio HDMI kabelio?

Ne, Jums nereikia atnaujinti HDMI kabelių iki 4K palaikymo. Dabartiniai HDMI kabeliai, paženklinti „didelis greitis“ (angl. high speed) turėtų būti pajėgūs apdoroti didesnio pralaidumo 4K video signalus.

HDMI jungties problemos ir sprendimai

Skirtingos HDMI versijos gali sukelti tam tikrus sąveikos klausimus, pavyzdžiui, paprastai negalėsite naudotis HDMI 1.4 savybėmis su ne 1.4 versijos įrenginiais ir kabeliais.

Kaip jau buvo minėta, HDMI palaiko dvikryptę komunikaciją tarp vaizdo įrašų šaltinio ir televizoriaus. Dalis šios skaitmeninės komunikacijos yra žinoma kaip išplėstinio ekrano identifikavimo duomenys EDID (angl. Extended Display Identification Data), kurie apibūdina standartinį vaizdo duomenų formatą, kuriame yra pagrindinė informacija apie ekrano galimybes. EDID informacija paprastai apima gamintojo pavadinimą, produkto tipą, ekrano skiriamąją gebą ir spalvų gylį. EDID dėka du įrenginiai gali ne tik tarpusavyje „kalbėtis“, jie taip pat žino su kuo komunikuoja, o tai padaro įmanomą automatinį konfigūravimą, kas supaprastina sąrankos procesą.

Turint ta omenyje pasitaiko kelios bendros HDMI problemos, su kuriomis susiduria naudotojai. Jas ir apžvelgsime žemiau.

HDMI 1.4 funkcijų klausimai

Nepasiekiu garso grąžinimo kanalo (ARC) iš televizoriaus į imtuvą

Įsitikinkite, kad Jūsų televizorius ir namų kino sistemos imtuvas yra HDMI 1.4 įrenginiai bei abu palaiko garso grąžinimo kanalą ARC (angl. Audio Return Channel). Tai gali Jus nustebinti, tačiau didžioji dalis televizorių su 1.4 HDMI įvestimi palaiko ARC tik vienoje iš šių įvesčių. Kitas dalykas, į kurį rekomenduojama atkreipti dėmesį – pažiūrėkite ar naudojate 1.3 arba 1.4 HDMI kabelį. (Tai painu, tačiau svarbu tai, kad įranga, kuri yra 1.3. ir žemesnės versijos, nepalaiko naujų HDMI 1.4. funkcijų; tačiau HDMI 1.3 kabeliai gali kai kuriuos iš jų palaikyti ir tai yra būtent garso grąžinimo kanalas).

HDMI IR 3D TV

Kai bandau paleisti 3D Blu-ray filmą, televizoriaus ekranas pasidaro tuščias

Problema tame, kad tikėtina vienas iš sistemos įrenginių nepalaiko 3D vaizdo įrašų. Pavyzdžiui, jeigu bandote paleisti 3D Blu-ray kiną per televizorių, kuris negali rodyti 3D, televizorius nežino ką daryti su signalu ir todėl ekranas pasidaro tuščias.

Tas pats dalykas gali atsitikti, jei perduodate 3D Blu-ray grotuvo vaizdo įrašo signalą per ne 3D namų kino sistemos imtuvą. Imtuvas negalės praleisti 3D vaizdo įrašą į Jūsų televizorių ir to rezultatas – tuščias ekranas.

Daug 3D Blu-ray grotuvų reikalauja pasirinkti tarp 3D ir 2D kai įdedate Blu-ray diską. Pasirinkus 3D grotuvas pereina į 3D režimą, o Jūs turite labai nedaug laiko savo pasirinkimo patvirtinimui. Jeigu nepatvirtinsite, grotuvas padarys prielaidą, kad negalite žiūrėti tokio vaizdo, todėl grįš atgal į 2D.

Kai bandau žiūrėti 2D filmą, mano 3D televizoriaus ekranas pasidaro tuščias

Jeigu Jūsų televizorius yra nustatytas rodyti tik 3D vaizdo įrašus, jis gali nepriimti reguliaraus 2D signalo. Eikite į savo televizoriaus ekrano meniu ir pasirinkite „Auto“ (ar kažką panašaus į „Auto“) – tai pasako televizoriui rodyti visus signalus, 2D ar 3D, o ne tik 3D.

Bendri HDMI patvirtinimo klausimai

Nėra vaizdo ar garso naudojant HDMI perdavimui iš DVD grotuvo į televizorių

Kai kurie vaizdo įrašams skirti įrenginiai iš gamintojo ateina su išjungtu HDMI išvesties nustatymu. Jūs galite jį įjungti per grotuvo sąrankos meniu arba kartais užtenka paspausti HDMI mygtuką įrenginio priekiniame skydelyje arba ant nuotolinio valdymo pulto.

Nėra garso kai naudojama HDTV HDMI įvestis

Didžioji dalis televizorių neturi integruoto Dolby Digital ir DTS erdvinio garso dekodavimo ir gali atkurti tik dvikanalį garsą. Tačiau daug HDMI aprūpintų vaizdo įrašams skirtų įrenginių turi gamintojo nustatymą siųsti daugiakanalį garsą. Paprastai tiesiog įrenginio garso nustatymų pakeitimas į dvikanalį (angl. 2-channel (PCM)“ išsprendžia problemą.

Nėra vaizdo jungiant kabelinę dėžutę prie HDTV

Paprastai tai yra kabelinės dėžutės problema, nes gali būti, kad kai kurie vietinės kabelinės televizijos tiekėjai neatnaujino vartotojų įrangos naujomis mikroprogramomis arba pilnai nesuderino jas su HDMI aprūpintais televizoriais ir A/V imtuvais. Tokias problemas naudotojai turėtų pranešti savo vietinės kabelinės televizijos paslaugų tiekėjams. Daugumai su HDMI jungiamumu susijusioms problemos yra vienas efektyvus sprendimas – naudoti komponentines video jungtis ir optines ar koaksialines skaitmenines garso jungtis.

Negaliu gauti daugiakanalio garso su A/V imtuvu, prijungtu prie vaizdo įrašų šaltinio ir HDTV

Vienas sprendimas būtų paprasčiausiai pasirinkti atskirą optinį ar koaksialinį kabelį garsui. Deja, dauguma HDMI aprūpintų įrenginių sukurti taip, kad turi išjungtą skaitmenio garso išvestį, kai yra naudojam HDMI išvestis. Tačiau nustatyta, kad vieni modeliai (net ir to paties prekės ženklo) tai daro, kiti ne.

Kita HDMI garso problema: kai kurie senesni HDMI įrenginiai nėra sukurti garsui per jų HDMI jungtis perduoti – jie perteikia tik vaizdo įrašus. Norint iš tokių imtuvų gauti daugiakanalį garsą reikėtų prijungti optinį ar koaksialinį skaitmeninį kabelį nuo vaizdo šaltinio iki imtuvo. Tik keli pradinio lygio imtuvai turi tokį apribojimą, tačiau tai yra tai, ką reikėtų žinoti.

2 comments

Comments are closed.