Gręžtuvai, suktuvai

Bėgant metams drauge į priekį žengė ir elektrinių įrankių technologijos. Akivaizdu, kad elektriniai gręžtuvai taip pat tobulėjo. Dabar prekyboje galima rasti šimtus gręžtuvų modelių, bet kokiam turimam biudžetui, tačiau svarbiausia savybė vis dar išlieka kokybė.  Kadangi prekyboje siūloma tiek daug gręžtuvų variantų, mes sudarėme pirkimo gidą, kuris padės jums išsirinkti geriausiai poreikius ir biudžetą atitinkantį elektrinį gręžtuvą.

Iš pradžių pagalvokite, kokius darbus dažniausiai atliksite gręžtuvu? Ar gręšite skyles medyje, metale, betone? O galbūt gręžtuvas jums reikalingas sraigtų sukimui, varžtų tvirtinimui ar mišinių maišymui?

Tada turite nuspręsti, kokio gręžtuvo jums reikia – su maitinimo laidu ar belaidžio. Laidiniai gręžtuvai yra galingesni, jie gali atlikti sudėtingesnes užduotis, pavyzdžiui, išgręžti dideles skyles, gręžti betoną ar maišyti mišinius. Kita vertus, išsirinkus belaidį gręžtuvą nereikės saugotis maitinimo laido, kuris dažnai painiojasi po kojom, o naujesni modeliai pasižymi iš tiesų puikiomis savybėmis. Taigi siūlyčiau rinktis belaidį gręžtuvą, nebent dažnai gręžiate betoną ar maišote mišinius.

Jeigu dažnai gręšite betoną, tikrai norėsite gręžtuvo su kalimo funkcija. Jeigu manote, kad šios funkcijos jums nereikės, tada pataupykite pinigus ir įsigykite gręžtuvą be kalimo funkcijos. Jeigu viena pagrindinių užduočių bus betono gręžimas, tada ieškokite rotacinio gręžtuvo su kalimo funkcija. Naudodami šį gręžtuvą galėsite intensyviai naudoti smūgiavimo funkciją.

Griebtuvų dydžiai ir tipai. Daugumą darbų neabejotinai atliksite naudodami 3/8” griebtuvą, kuris tiks daugumai gręžtuvų antgalių (grąžtų). Didesniems grąžtams galite įsigyti didesnį griebtuvą, tačiau tai kainuos papildomai. Dauguma belaidžių gręžtuvų siūlomi su berakčiu griebtuvu, o tai puiki savybė, nes jums nebereikės ieškoti ir naudoti rakto, taigi sutaupysite daug laiko. Be to, patikimas beraktis griebtuvas, pavyzdžiui, „Dewalt“ beraktis griebtuvas, niekada nenuslys.

Sukimo momentas – tai paprasčiausiai gręžtuvo rotacinė jėga. Kuo didesnis sukimo momentas – tuo geriau, tačiau kuo didesnis gręžtuvo sukimo momentas, tuo šis įrankis bus sunkesnis.

Gręžtuvų rankenos. Du pagrindiniai rankenų tipai – pistoleto tipo ir „T“ formos rankenos. Pistoleto tipo rankenos yra įtaisytos gręžtuvo gale ir šias rankenas reikia sugriebti kaip pistoletą. „T“ formos rankenos primena „T“ raidę ir jas reikia laikyti gręžtuvo viduryje – tokiu būdu gręžtuvo naudojimo metu, dėl geriau subalansuoto sugriebimo, užtikrinama geresnė kontrolė. Jeigu jums kartais reikia atlikti darbus gręžiant ankštose vietose, tada galbūt vertėtų ieškoti kampinio gręžtuvo, kuris yra žymiai trumpesnis ir leidžia darbus atlikti ankštose vietose bei reikiamu kampu.

Baterijos. Jeigu rinksitės belaidį gręžtuvą, jo kokybė labai priklausys nuo integruotos baterijos. Įsitikinkite, kad kiekvieną kartą įkrautos baterijos jums tarnaus tiek, kiek jums reikia. Jeigu gręžtuvą planuojate naudoti labai intensyviai, apsvarstykite galimybę įsigyti gręžtuvą su antra baterija arba įsigyti papildomą bateriją. Jūs visada norėsite suplanuoti baterijų įkrovimo laiką pagal darbų planą, nors šiandien prekyboje galite rasti „sumanių“ įkraunamų baterijų, kurios yra greitai įkraunamos ir drauge išvengiama perkrovos.

Įtampa. Ieškodami gero belaidžio gręžtuvo, patikrinkite, kiek voltų yra nurodyta ant baterijos bloko. Kuo daugiau voltų, tuo didesnis bus galimas gręžtuvo greitis ir sukimo momentas, nors drauge šios didesnės specifikacijos lems ir didesnį svorį. Jeigu gręžtuvą naudosite tik namuose, nesudėtingiems darbams, tada pakaks 9,6 voltų įtampos, tačiau priešingu atveju rinkitės bent 14,4 volto arba 18 V voltų gręžtuvą.

Taip pat reikia atsižvelgti į baterijos amperų specifikaciją. Ji nurodo, kiek ilgai tarnaus baterija ir ši specifikacija nurodoma ampervalandėmis (t. y. , 1,8 Ah arba 2,4 Ah).

Galimi trys pagrindiniai baterijų tipai: nikelio kadžio (Ni-Cd) tipo baterijų blokai (kurie yra pigesni, tačiau neturi daug ampervalandžių), nikelio metalo hibrido (Ni-MH) baterijų blokai (kurie yra geri dėl to, kad neturi jokio įsiminimo poveikio, kai baterija praranda įkrovimo talpumą po pasikartojančių įkrovimų) bei ličio jonų (Li-ion) baterijos, kurios yra maksimaliai efektyvios. Nors ličio jonų baterijos yra brangiausios, jos vertos išleistų pinigų.

Kitos savybės, kurių reikėtų ieškoti

Eigos pakeitimo mechanizmas. Šios savybės dėka gręžtuvą galima naudoti kaip elektrinį suktuvą, be to, ši funkcija labai patogi grąžto ištraukimui iš skylės, jeigu grąžtas netikėtai įstringa.

Reguliuojamos papildomos rankenos užtikrina geresnę kontrolę gręžimo metu.

Įvairūs suveržiamojo įtaiso nustatymai. Ši savybė dažnai būdinga belaidžiams gręžtuvams. Šiuo atveju ant įrankio rasite mažą reguliavimo ratuką, kuriuo galėsite nustatyti gręžtuvo suveržiamąjį įtaisą. Gali prireikti šiek tiek laiko, kol išsiaiškinsite, koks nustatymas tinka skirtingiems paviršiams, tačiau kai viską suprasite, apsaugosite savo riešus nuo smūgių.

Elektrinis stabdys. Ši savybė leidžia sustabdyti gręžtuvą iš karto, kai atleidžiamas gaidukas.

Reguliuojamo greičio nustatymas. Šios funkcijos dėka galite pasirinkti darbui tinkamiausią greitį. Tai puiki savybė, kai gręžtuvą naudojate varžtų sukimui ir pan. Taip pat ši funkcija ypač naudinga, kai gręžtuvas naudojamas su tokiais priedais kaip žiediniai pjovikliai, poliravimo diskai, lanksčios ašys ir šlifavimo įrankiai.

Nuo karščio apsaugantys skydeliai ir aušinimo ventiliatoriai padeda apsaugoti gręžtuvą nuo perkaitimo, o tai reiškia, kad gręžtuvą galėsite naudoti ilgiau ir apsaugosite gręžtuvo viduje esantį motorą. Tai svarbu, jeigu gręžtuvą ilgesnį laiką naudojate pramonės srityje.

Ilgas maitinimo laidas. Jeigu nusprendėte rinktis laidinį gręžtuvą ir manote, kad darbų metu daug judėsite, tada rinkitės įrankį su ilgu maitinimo laidu.

Gręžimas dideliu greičiu. Jeigu jums svarbi gręžimo didelio greičiu funkcija bei įsiskverbimo sparta, tada ieškokite didelio greičio gręžtuvo. Tiesiog būtinai įsitikinkite, kad įsigyjate didelio greičio grąžtus. Jeigu dažnai tenka atsukinėti labai priveržtus varžtus ir sraigtus, taip pat galite ieškoti smūginio gręžtuvo.