Gręžtuvai, perforatoriai


Elektros gręžtuvas būtinas įvairiems darbams atlikti, jis leidžia minimaliomis pastangomis gauti greitą rezultatą. Sužinokite, kokio tipo gręžtuvas geriausiai tinka jūsų atliekamoms užduotims.
Palengvinkite savo „pasidaryk pats“ gyvenimą naudodami „Homebase“ elektros gręžtuvų asortimentą.
Suraskite jums idealiai tinkantį gręžtuvą

Taip, elektros gręžtuvai skirti atlikti nesunkią užduotį – išgręžti skyles, tačiau šiandien šie prietaisai turi daug papildomų savybių ir funkcijų – įskaitant plaktuko funkciją, reguliuojamą greitį ir net skirtingas pavaras. Todėl prieš išsirenkant gręžtuvą, iš pradžių verta daugiau sužinoti apie tai, ką jie gali atlikti.

Kokį rinktis: belaidį ar su laidu?
Jeigu „pasidaryk pats“ tipo darbuose esate naujokas, greičiausiai jums geriausiai tiks belaidis elektros gręžtuvas su įkraunama baterija. Šio tipo gręžtuvai yra mažesnės galios nei laidiniai gręžtuvai, tačiau jie yra lengvi, lengvai valdomi ir saugūs, be to, juos galima naudoti praktiškai be kur. Jeigu darbams atlikti reikia daug laiko, ieškokite gręžtuvų, kurių komplekte pridedama antra / atsarginė baterija arba gręžtuvų su greito įkrovimo funkcija – taip užtikrinsite, kad neeikvosite laiko veltui laukdami, kol vėl galėsite naudoti gręžtuvą. Jeigu esate labiau patyręs, galbūt jums labiau vertinga būtų papildoma laidinio elektros gręžtuvo galia ir sukimo momentas. Prie elektros lizdo prijungiami gręžtuvai tobulai tinka sudėtingesniems darbams ir dažnam naudojimui. Taip pat šio tipo prietaisai siūlo ir kitas savybes, kurių dauguma belaidžių modelių neturi.

Belaidžių gręžtuvų privalumai
•    Lankstūs ir patogūs – belaidžiai elektros gręžtuvai puikiai tinka sunkiai pasiekiamoms vietoms, ypač tada, kai dirbate ant kopėčių, palėpėje arba lauke.
•    Šio tipo gręžtuvus taip pat galima naudoti kaip atsuktuvus – taip daug patogiau įsukti arba išsukti varžtus nei naudojant rankinį atsuktuvą.
•    Jokių kabančių laidų, kurie galėtų sutrukdyti darbui, taigi užtikrinamas geresnis saugumas.
•    Lengvi ir lengvai valdomi.

Belaidžių gręžtuvų trūkumai
•    Privalote nepamiršti pakeisti baterijos!
•    Šio tipo gręžtuvai nėra tokie galingi, kaip laidiniai gręžtuvai, be to, jų baterija gali išsikrauti įpusėjus atliekamą darbą.
•    Kai kurie modeliai ne visai tinka mūro pragręžimui.

Laidinių gręžtuvų privalumai
•    Didesnė galia.
•    Nepertraukiamas galingumas visada, kai jo reikia.
•    Didesnis galingumas ir sukimo momentas.

Laidinių gręžtuvų trūkumai
•    Laidas gali trukdyti ir kartais, kai dirbate toliau nuo maitinimo šaltinio, gali būti reikalingas ilginamasis laidas.
•    Šio tipo gręžtuvai dažnai sunkesni nei belaidžiai modeliai.

Belaidžių gręžtuvų atveju aukštesnės įtampos specifikacija nurodo galingesnį gręžtuvą. (Įtampos intervalas: nuo 7,2 iki 24 voltų). Aukštesnės įtampos gręžtuvas užtikrina didesnę galią, todėl darbus atliksite greičiau. Taip pat aukštesnė įtampa paprastai reiškia, kad baterijos svoris taip pat bus didesnis. Tačiau didesnė baterija nebūtinai reiškia, kad gręžtuvas veiks ilgiau. 9,6 volto baterija iki kito įkrovimo gali veikti tiek pat ilgai, kiek ir 18 voltų baterija. Tačiau svarbu yra tai, kad aukštesnės įtampos gręžtuvas per tą patį laiką atliks daugiau darbo.
Laidinių elektros gręžtuvu atveju viską lemia galia vatais. Kuo didesnė galia vatais, tuo didesnė prietaiso galia sudėtingesnėms užduotims, be to, gręžtuvas gali veikti ilgesnį laiką be perkaitimo rizikos. Apskritai, kuo didesnė įtampa arba galia vatais, tuo aukštesnė ir gręžtuvo kaina.

Griebtuvas yra ta gręžtuvo dalis, kuri tvirtai vietoje laiko gręžtuvo grąžtą. Yra trys pagrindiniai tipai: beraktis, raktinis ir SDS griebtuvai. Griebtuvo galingumas nurodo didžiausią grąžto ar kito priedo, kurį galima įstatyti į elektros gręžtuvą, dydį (nors maksimalus angos, kurią galima išgręžti, skersmuo gali būti didesnis). Dažniausiai daugumai užduočių pakaks 10 mm minimalios specifikacijos.

Berakčiai griebtuvai
Dauguma gręžtuvų turi standartinį 13 mm griebtuvą, kuris leidžia jums greitai ir paprastai keisti gręžtuvo ir atsuktuvo antgalius bei atjungti bei priveržti juos nenaudojant specialaus rakto. Tai iš tiesų naudinga, jeigu darbų metu turite dažnai keisti gręžtuvo grąžtus.

Raktiniai griebtuvai
Šiuo atveju grąžtai yra priveržiami naudojant užfiksuojantį griebtuvo raktą. Antgaliui pakeisti prireikia šiek tiek daugiau laiko, tačiau tokiu atveju jis užfiksuojamas tvirčiau, todėl išvengiama antgalio išslydimo, pavyzdžiui, kai gręžiate kietas medžiagas. Griebtuvo raktus galima lengvai pamesti – būkite atsargūs!

SDS griebtuvai
Tai yra greito užfiksavimo beraktė antgalių sistema, skirta pažangesniems modeliams. Ši sistema patogi tais atvejais, kai gręžiamos kietos medžiagos, pavyzdžiui, betonas.

Gręžtuvo pavaros perduoda galią iš variklio į griebtuvą ir gręžtuvo grąžtą. Skirtingos pavaros leidžia jums geriau atlikti skirtingas užduotis. Paprastiems gręžimo darbams pakaks ir vienos pavaros. Paprasčiausi ir pigiau gręžtuvai paprastai turi tik vieną pavarą.
Jeigu savo elektros gręžtuvą norite naudoti ir kaip atsuktuvą, verta sumokėti šiek tiek daugiau už gręžtuvą su antra pavara. Pirmoji pavara užtikrina didesnį sukimo momentą (sukimo jėgą), kai grąžtas sukasi mažesniu greičiu – taigi galite geriau valdyti gręžtuvą įsukdami ar išsukdami varžtus. Antroji pavara skirta gręžimui mažesniu sukimo momentu, tačiau didesniu greičiu. Galite įsigyti gręžtuvų ir su trečia pavara, tačiau tokie prietaisai skirti profesionalams.
Dauguma elektros gręžtuvų turi penkis sukimo momentų nustatymus. Jų pakanka, kai norite gręžti medžiagas, su kuriomis dažniausiai susiduria „pasidaryk pats“ tipo darbus atliekantis naudotojas. Taip pat elektros gręžtuvai turi atbulinės eigos pavarą, skirtą varžtų išsukimui arba užstrigusių gręžtuvo grąžtų išlaisvinimui.
Vieno greičio, prastesnės kokybės elektros gręžtuvai retai naudojami, jeigu darbų metu susiduriama su skirtingo kietumo medžiagomis. Lankstesnis yra keičiamo greičio funkcija – tokiu atveju galite priderinti gręžtuvo veikimo greitį pagal darbo pobūdį ir pagal medžiagą, su kuria dirbate. Gręžtuvo greitis (matuojamas RPM – sūkiais per minutę) yra svarbus bendram prietaiso efektyvumui. Jeigu norite būti iš tiesų tikslūs, pradėkite gręžti lėtai, o tada palaipsniui didinkite greitį tvirčiau spausdami gaiduką. Gręžtuvai su „greito sustojimo“ funkcija greitai sustos, kai tik atleisite gaiduką. Tokiu būdu geriau valdysite prietaisą ir gausite tikslesnį rezultatą.

Šiandien daug rinkoje siūlomų gręžtuvų turi ir plaktuko funkcijos nustatymą, skirtą tiems atvejams, kai reikia gręžti sunkesnes ir kietesnes medžiagas, pavyzdžiui, betoną. Gręžtuvą palengvina vienu metu siunčiami smūgiai – 10 000 smūgių per minutę ar didesniu dažnumu. Jeigu norite plaktuko funkcijos, jums reikės mūrui skirtų antgalių su grūdinto volframo karbido galiuku (TCT).
•    Pakelkite elektros gręžtuvą ir įsitikinkite, kad galite jį patogiai pakelti. Jeigu gręžtuvas per sunkus, tai atliekant gręžimo darbus viršuje, tai gali reikalauti labai daug pastangų. Jeigu gręžtuvas per lengvas, tai jis gali neįveikti sudėtingesnių užduočių.
•    Patikrinkite, ar gręžtuvo rankena jums yra patogi (ypač jeigu esate kairiarankis). Gręžtuvą laikyti patogiau, jeigu jo rankena yra padengta guma arba yra „minkšto sugriebimo“, neslystanti.
•    „T“ formos rankenas paprastai yra lengviau naudojamos ir patogesnės, nes tokiu atveju baterija yra centre ir gręžtuvas yra labiau subalansuotas.
•    Kokia yra baterijos eksploatavimo trukmė? Kiek trunka baterijos įkrovimas ir ar baterija turi greito (vienos valandos trukmės) įkrovimo funkciją?
•    Ar galima įsigyti papildomą bateriją? Ar galima sukeisti kitų, to paties prekių ženklo elektros prietaisų baterijas?
•    Ar gręžtuvas turi naudingų priedų, pavyzdžiui, nešiojimui skirtą dėklą, grąžtus ir kitų priedų?
•    Kokia suteikiamos garantijos trukmė?

Jūs galite rinktis iš labai plataus papildomų savybių asortimento, tačiau toliau aprašysime praktiškiausias iš jų:
•    Magnetinis paviršius gręžtuvo viršuje pritraukia mažus gręžtuvo antgalius, atsuktuvo antgalius arba varžtus.
•    Integruotas gulsčiukas – naudingas tiksliems gręžimo darbams.
•    Automatinis veleno sustabdymo – ašis automatiškai užsifiksuoja vietoje, kai gręžtuvas yra išjungtas, todėl lengviau pasukti griebtuvą.
•    Papildoma rankenėlė priekyje leidžia geriau valdyti ir stabilizuoti gręžtuvą.
•    Gylio stabdiklis, kai reikia išgręžti iš anksto nustatyto gylio skylę (pavyzdžiui, jeigu naudojate sienos kaištį).
•    Užfiksavimo mygtukas, kuris patogus ir palengvina darbą atliekant ilgai trunkančius gręžimo darbus.
•    Pasukama 180 laipsnių galvutė užtikrina geresnę prieigą, kai norite atlikti sudėtingesnius įsukimo ir gręžimo darbus.