GPS navigacija

GPS (Global Positioning System) – tai palydovinė navigacija, kuri yra populiari visame pasaulyje. Iš pradžių GPS buvo sukurta kariuomenei (formaliai ši sistema yra JAV Apsaugos Ministerijos nuosavybė), tačiau prieš kelis metus ji tapo pasiekiama kiekvienam ir yra visiškai nemokama. Užtenka tik turėti įrangą, su kuria būtų galima gauti ir siųsti palydovinius signalus. Dabar sistemoje yra 24 palydovai, kurie yra 6 orbitose. Jie siunčia signalus, kuriuos priima įranga ir pateikia GPD navigacija. Sistema veikia visame pasaulyje, kadangi visą laiką matomi bent jau 4 palydovai (apie 20 tūkst. km. aukštyje).
Veikimo principas nėra sudėtingas. Jis matuoja laiką nuo užklausos iki jos pateikimo. Žinant elektromagnetinių bangų greitį, galima apskaičiuoti, kur nuo navigacijos yra nutolęs palydovas. Tai reiškia, kad mikroprocesorius gali nustatyti geografinę padėtį. Kai gaunama informacija iš trijų palydovų, sistema gali labai tiksliai nustatyti buvimo vietą. Jeigu informacija gaunama iš dviejų palydovų, tai vaizdas būna dvimatis. Jeigu informacija gaunama iš keturių (tokį signalą turi daugelis GPS navigacijų), tai vaizdas būna trimatis.

GPS privalumai:

 • nemokama – užtenka turėti imtuvą;
 • labai tiksli – klaidų pasitaiko tik nuo 5 iki 15 metrų;
 • sistema populiari visame pasaulyje;
 • sistema nuolat taisoma, kadangi palydovai sugenda arba „išsimuša“ iš orbitų;
 • sėkmingai naudojama tiek kalnų, tiek vandens gelbėjimo tarnybose;
 • sistema veikia bet kokiu oru.

GPS navigacija – tai nėra dideli įrenginiai. Jų populiarumas vis didėja, taip yra todėl, kad jų kainos nuolat mažinamos. Vis daugėja gamintojų ir įrangos pasirinkimų, todėl tinkamai pasirinkti nėra taip paprasta. Prieš pasirinkdami įrangą, nuspręskite, kam ir ar dažnai ja naudositės. Nuspręskite, ar Jums reikia Lietuvos, Europos miestų žemėlapių. Viskas priklauso nuo to, kur ir kokioms sąlygoms esant naudositės GPS navigacija. Tačiau pagrindinis klausimas, kiek galite tam skirti pinigų? Kainos įvairios (pvz., LARK 43.1, TomTom Rider, Garmin 1350) ir funkcijos taip pat.

Navigacijos rūšys:

 • automobilinė navigacija;
 • motociklo navigacija;
 • vandens navigacija;
 • perkeliama navigacija.

Automobilinė navigacija

Gamintojai dažnai giriasi, kad jų įranga gali apskaičiuoti maršrutą iki bet kurios vietos, reikia tik pasirinkti kelionės pradžios ir pabaigos taškus. Automobilinė navigacija yra populiariausia tarp visų rūšių. Ši įranga parodys trumpiausią kelią, suplanuos maršrutą iki reikiamo taško, parodys, kokiu greičiu važiuojate. Jeigu esate logistinės įmonės savininkas, galite stebėti, kokioje vietoje yra Jūsų vairuotojai, ar nenuvažiavo nuo trasos ir pan.

Tokio tipo įranga visų pirma yra skirta tiems, kurie dažnai keliauja ir dažnai turi važiuoti nežinomais keliais. Šiems žmonėms įranga būtų tikrai naudinga ir pakeistų ne vieną žemėlapį.

Automobilio navigacijos bruožai:

 • šios įrangos galimybės vis didinamos tam, kad padėtų nustatyti, kur esate, surastų geriausią kelią, kuriuo nuvyktumėte į reikiamą vietą;
 • yra labai didelis navigacijos sistemų pasirinkimas (pvz., CLARION MAP 780, Lark 43.0, TomTom GO 730);
 • paprasta naudoti;
 • kainos nuolat mažinamos.

Motociklo navigacija

Šios įrangos funkcijos yra panašios, tačiau svarbu, kad ji turėtų sistemą nuo sukrėtimų (TomTom Rider) kelionės metu, svarbu, kad naudojimas būtų paprastas ir navigacinė įranga gerai planuotų maršrutą. Gamintojai nuolat tobulina šią įrangą.

Motociklo navigacijos bruožai:

 • naudojimo galimybės labai panašios į automobilinės navigacijos;
 • užima mažai vietos;
 • gerai veikia bet kokiomis oro sąlygomis;
 • atspari smūgiams, sukrėtimams, vandeniui.

GPS vandens navigacija

Šio tipo imtuvai parodo kelią ir padėtį ežeruose ir jūrose (Magelan CrossOver GPS). Dažniausiai tai nėra žaisliukai, skirti mėgėjams. Šioje įrangoje yra daug papildomų funkcijų, pvz., imtuvas gali parodyti vandens telkinio gylį, kuriame yra laivas. Dažnai būna MOP (Man Over Board) funkcija, kuri gali greitai nustatyti vietą, kurioje nelabai saugu.

Vandens navigacijos bruožai:

 • daugybė funkcijų, kurių neturi kiti navigaciniai įrenginiai;
 • skirta dirbti esant bet kokioms oro sąlygoms;
 • daug papildomų funkcijų;
 • detalūs topografiniai žemėlapiai.

GPS perkeliama navigacija

Šie imtuvai skirti poilsiauti. Juos galima padalyti į dvi dalis: rankiniai, kurie idealiai tinka, kai į kelionę vykstate pėsti arba važiuojate dviračiu, ir imtuvai, skirti treniruojantis, kurie parodo ne tik, kur esate, bet ir Jūsų kraujo spaudimą, kiek sudeginote kalorijų. Dažnai turi pulso jutiklį. Imtuvu galima nustatyti naudotojo profilį – lytį, amžių, svorį ir pan. Tai nuostabus daiktas pradedantiems sportuoti. Tokio tipo GPS yra nedideli (Garmin Forerunner 205) ir nevaržo judesių sportuojant: vaikščiojant, važinėjant dviračiu ir pan. Dar reikia įsidėmėti, kad GPS, skirti dviračiams, privalo turėti specialią rankenėlę tam, kad ją lengvai galėtum pritvirtinti prie dviračio vairo. Tokios rankelės turėtų būti rinkinyje. Tokią įrangą siūlome tiems, kurie mėgsta aktyviai leisti laisvalaikį.

Perkeliamos navigacijos bruožai:

 • nedideli gabaritai;
 • lengva naudoti;
 • ganėtinai nebrangi įranga;
 • turi daug papildomų funkcijų: pulso matavimas, kalorijų skaičiavimas ir pan.

Pirkdami GPS navigaciją atkreipkite dėmesį į:

Įrangos pagrindinė funkcija – parodyti, kur esate, ir parinkti patį geriausią kelią. Pasirinkdami įrangą, atkreipkite dėmesį į keletą svarbiausių parametrų.

Gamintojai visada nurodo navigacijos parodymų skirtumus su tikrove. Jie gali svyruoti nuo kelių iki keliasdešimties metrų. Dažniausiai domina horizontalūs parodymai, tačiau svarbūs gali būti ir vertikalūs (vandens navigacijoje).

Atkreipkite dėmesį į tai, kaip sumontuota antena. Ar ji yra vidinė, ar išorinė. Jeigu kalbame apie pirmą antenos montavimo būdą, verta atkreipti dėmesį į tai, kad turėtų būti galimybė papildomai prijungti išorinę anteną.

Svarbu žinoti, kiek navigacinė įranga turi kanalų. Kuo daugiau kanalų, tuo geresnė navigacinė sistema, taip tiksliau bus nurodytos Tavo koordinatės. Dažniausiai būna apie 20 kanalų, tačiau pigesnė įranga gali turėti ir mažiau – pavyzdžiui, 12.

Kitas dalykas, į kurį verta atkreipti dėmesį, yra padėties atnaujinimo dažnumas. Šis rodiklis parodo, kas kiek laiko yra atnaujinama informacija. Labai aukštos kokybės yra įranga, kurios atnaujinimo dažnis būna 0,1 s.

Luistų rinkinys (Chipset)

Šiuolaikinę palydovinės navigacijos įrangą galima sulyginti su minikompiuteriais, kurie susideda iš panašių elementų. Jos galimybės nėra tokios kaip kompiuterio, tačiau turint galvoje įrangos dydį, tai ji tikrai stebina.

Šis rinkinys yra elektroninis elementas, kurio pagrindinis tikslas yra organizuoti informacijos perdavimą. Susideda iš mikroelementų ar duomenų laikmenos. Atkreipkite dėmesį į luisto rinkinio rūšį, nes geriausi rinkiniai yra SiRF Star III rūšies. Tai yra 20 kanalų rinkinys, dėl to yra aukšto lygio galimybės ir GPS puikiai veikia bet kokiomis oro sąlygomis.

Nuo luistų rinkinio priklauso įrenginio veikimo greitis ir komunikacijos kokybė, jis turi didelę įtaką signalui. Naujesniuose modeliuose šis signalas bus stipresnis ir geriau įskaitomas naudotojo. Dažniausiai GPS įranga naudoja kelis palydovus. Būna, kad ir 20. Kuo daugiau luistų rinkinys naudoja palydovų, tuo jis geresnis.

Procesorius

Procesorius – tai kiekvieno kompiuterio širdis, šiuo atveju GPS imtuvo. Nuo taktinio dažnio priklauso informacijos pateikimo greitis, o nuo to ir visos įrangos greitis.

Jeigu norite pasinaudoti visomis galimybėmis, kokias suteikia palydovinė navigacija, nepirkite procesoriaus su mažesniu nei 400 MHz dažniu. Šiandien tai jau nustatytas standartas.

Duomenų laikmena

Daugelis įrenginių jau turi įmontuotas vidines atmintines, kuriose yra saugomi visi reikalingi duomenys, galintys praversti kelionėje. Vidineje atmintyje arba (jei tokią funkciją turi GPS imtuvas) atminties kortelėje galėsite išsaugoti žemėlapius, kurie dažniausiai naudojami. Kai kurie imtuvai gali būti naudojami kaip MP3 grotuvai ar peržiūrėti JPG formato nuotraukas. GPS imtuvo standartinis dydis būna keli gigabaitai. Rinkitės pagal savo poreikius.

Ekranas

Ekranas, kuris parodys Jūsų buvimo vietą, paieškų rezultatus ir pan. Svarbiausias parametras –matricos dydis. Populiariausi modeliai, skirti automobilių navigacijai, turi matricas apie 3,5–5,5 colio. Jūros navigacinės sistemos turi dažniausia didesnes matricas. Matrica yra mažesnė, jeigu kalbėsime apie navigacijas, skirtas keliauti dviračiu ar pėsčiomis.

Šiandien jau standartas yra lytėjimams jautrus ekranas. Būtinai atkreipkite į tai dėmesį, jeigu norite įranga naudotis be jokių trukdžių ir jeigu nenorite kas penkiolika minučių sustoti ir spaudyti kelio paieškos mygtukų.

Keliaujantiems naktį turėtų būti svarbu, ar ekranas turi papildomų šviesų, ar ne. Visa vartotojo sąsaja yra svarbi. Pamąstykite, ar navigacija su klavišais Jums tinkama, ar Jums reikia įrangos, kuri reaguotų į balsą? Daug modelių turi tokias galimybes. Kai kurie turi labai gerai išvystytas funkcijas ir jų yra didelis pasirinkimas, pvz., galima pasirinkti vieną iš 30 kalbų.

Operatyvi atmintis

Atmintis turi įtaką visos sistemos darbui. Dabar standartas – 64 MB, tačiau vis daugiau modelių viršija šią ribą ir jų atmintis būna didesnė.

Papildomos funkcijos

Reikia atsiminti, kad šios sistemos nuolat tobulinamos, naujesni modeliai turi vis daugiau papildomų funkcijų, kurios turi palengvinti naudojimąsi įranga. Pasirinkdami GPS įrenginį, būtinai atkreipkite dėmesį į tas funkcijas, kurios Jums bus reikalingos, nes už visas papildomas funkcijas teks mokėti.

Svarbiausios funkcijos:

 • navigacija su rodyklėmis – įrašote duomenis, strėlytė parodo Jums kelią;
 • funkcija „virtualus partneris“ – idealus tiems, kurie su GPS planuoja treniruotis. Nustatote savo „kelionės“ tikslą ir galite rungtyniauti su savo partneriu. Tokiu būdu galėsi nustatyti savo sporto struktūrą;
 • TMC – sistema, kuri perspėja apie problemas kelyje („kamščiai“, kelių remontai ir pan.);
 • maršruto principo pasirinkimas, kuris nurodo, kokį Jums parinkti kelią: trumpiausią, greičiausią ar optimalų;
 • GPS navigacijos rūšis – galimybė pasirinkti; populiarios rūšys: pasirenkant bazinius žemėlapius, pagal pėdsakus ir pozicijas;
 • Bluetooth – belaidė technologija, kuri leidžia priimti telefonų pokalbius;
 • GPS įranga gali būti atspari vandeniui, smūgiams ir dulkėms;
 • labai svarbi grafinė sąsaja, praktiškai visi dabartiniai įrenginiai turi trimatę grafiką;
 • svarbu, kaip bus įkraunamas įrenginys (krovikliu, akumuliatoriumi, baterijomis Li-ion), ypač svarbi baterijos talpa, navigacinis įrenginys turi veikti visos kelionės metu, kai nėra kur prisijungti prie elektros energijos;

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Ką geriau pirkti: patį imtuvą ar geriau palmtopą?

Vis dažniau parduotuvėje galima pamatyti palmtopus – mobiliuosius telefonus ar radijo imtuvus, kuriuose įmontuoti imtuvai GPS. Jų gaminimas nuolat tobulinamas. Jeigu Jus domina ne tik navigacija, bet ir interneto prieiga, mobilusis telefonas ir t. t., tai reikėtų pasidomėti, kokia situacija yra palmtopų rinkoje. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad keliaujantiems jūra palmtopai gali būti per silpni. Geriau nusipirkite gerą imtuvą, skirtą kelionėms vandeniu.

Koks įrenginys geriausias ir žemėje, ir vandenyje?

Praktiškai kiekvienas GPS navigacijos vandens modelis gerai veiks žemėje. Jeigu manote, kad dažnai teks keliauti vandeniu, atkreipkite dėmesį į tai, ar įrenginys turi tokias funkcijas, kaip pavyzdžiui, galimybė išmatuoti telkinio gylį.

Kuris navigacijos gamintojas yra geriausias?

Yra keli populiarūs ir solidūs GPS gamintojai – Garmin, Tomtom, MIO, Clarion ir kt. Jų produkcija jau yra laiko patikrinta. Tačiau gamintojas negali būti pagrindinis pasirinkimo parametras. Iš pradžių reikia atkreipti dėmesį į techninius parametrus, papildomas funkcijas, o vėliau pasidomėti, kuris įrenginys geriausiai tinka pagal gamintoją.

Kokios GPS navigacijos kainos?

GPS įrenginių kainos svyruoja nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų. Viskas priklauso nuo to, kokio įrenginio Jums reikia. Už mažą imtuvą sumokėsite mažiau, negu už profesionalams skirtą vandens navigacijos rinkinį. Dažniausiai pasitvirtina taisyklė – kuo brangesnis, tuo geresnis.

Žodynėlis

GPS — Global Positioning System – palydovinės navigacijos sistema, kuri veikia visame Žemės rutulyje, skirta nurodyti tam tikrų objektų esamą vietą; GPS – tai pavadinimas, kuris apibrėžia signalų priėmimą iš palydovų.

Chipset — elektroninis imtuvo elementas, kurio tikslas yra organizuoti informacijos tiekimą sistemoje.

Procesorius — imtuvo centrinis elementas, jis atsakingas už įrenginio greitį, renka duomenis iš atminties, juos interpretuoja ir vykdo paliepimus.

Duomenų laikmena — disko atmintis, kuri leidžia užrašyti duomenis, jų neįmanoma prarasti po to, kai įrenginys bus išjungtas.

Operatyvi atmintis — pagrindinė atminties rūšis, kuri saugo visą arba dalį programos.

Lytėjimams jautrus ekranas — ekranas, jautrus prisilietimams; tai gali būti lytėjimas specialiu pieštuku ar net pirštų pagalvėlėmis.

Ekrano skersmuo — kitaip ekrano dydis, matuojamas coliais (1 colis = 2,54 cm).

Palmtop — Personal Digital Assistant – kišeninis kompiuteris, kuris yra mažesnis negu nešiojamasis kompiuteris, dažnai skirtas navigacijai GPS.

Skaitmeninis žemėlapis —tam tikros srities žemėlapis, įrašytas skaitmeniniu būdu, veikia su GPS imtuvu.

Funkcija „virtualus partneris“ — galimybė susiorganizuoti treniruotę ir „susikonfiguruoti“ partnerį su kuriuo teks varžytis treniruotės metu.

TMC — sistema, kuri perspėja apie problemas kelyje (eismo spūstys, gatvių remontai ir pan.).

Bluetooth — belaidė technologija, kuri leidžia priimti ir atsakyti į skambučius kelionės metu.