Garso plokštės

Neatmeskite galimybės pridėti garso plokštės vien todėl, kad jūsų kompiuteryje jau yra integruota garso plokštė. Ir mes paaiškinsime, kodėl.
Visiems kyla klausimas: kompiuteris užtikrina pakankamai geros kokybės garsą ir jums nereikia išleisti krūvos pinigų naujai techninei įrangai, taigi kodėl tikiname, kad gera garso plokštė yra gera investicija? Visų pirma todėl, kad naudodami pasirinktą, papildomą garso plokštę, galėsitės mėgautis aukštos kokybės garsu. Tai vienintelis būdas išlaikyti garso kokybę, kai naudojami „Blu-ray“ technologijos filmų diskai. Toliau pateikiama viskas, ką turite žinoti apie šiuos patogius priedus.

Nepabloginkite „Blu-ray“ technologijos garso kokybės
Iš pradžių panagrinėsime „Blu-ray“ technologijos klausimą, kadangi tai yra dalykas, su kuriuo daug žmonių dar nėra susipažinę. Asmeninis kompiuteris su „Blu-ray“ diskų įrenginiu yra puikus sprendimas, jeigu norite žiūrėti Holivudo filmus ir mėgautis didele raiška (HD). Tik yra viena problema: „Blu-ray“ diskų kopijavimas apsaugotas AACS technologija. AACS sutrumpinimas reiškia „Advanced Access Content System“ (liet. „Pažangi turinio prieigos sistema“), ir tai reiškia, kad komercinių „Blue-ray“ diskų garso ir vaizdo įrašai turi būti paleidžiami naudojant tai, kas vadinama „apsaugotu takeliu“. Tokiu būdu piratai negali priimti signalų ir padaryti geros kokybės kopijų.
Praktiškai bet kokia vaizdo plokštė, naudojama „Windows“ operacinėje sistemoje, gali užtikrinti apsaugotą takelį, kuris reikalingas „Blue-ray“ technologijos vaizdo įrašų grojimui. Tačiau kompiuterių pramonėje niekada neskiriamas ypatingas dėmesį garso įrašų kokybei. Todėl daug šiandieninių sistemų negali užtikrinti maksimalaus adekvataus „Blu-ray“ garso įrašų grojimo, kuris priklauso nuo formato: iki 7.1 kanalų, kai dažnis siekia 96 kHz, o rezoliucija – 24 bitus, ir iki 5.1 kanalų, kai dažnis siekia 192 kHz, o rezoliucija – 24 bitus. Jeigu jūsų nuomone garso įrašo kompaktinio disko (CD) garsas yra puikus, tai žinokite, kad jie užkoduoti naudojant tik 44,1 kHz dažnį, kai rezoliucija siekia 16 bitų.
Taigi, kas nutinka, kai  žiūrite „Blu-ray“ technologijos kino filmą, o kompiuteris negali užtikrinti apsaugoto garso takelio? Jūs vis tiek girdėsite garso įrašą, tačiau pagal AACS taisykles, „Blu-ray“ programinės įrangos grotuvas privalo sumažinti garso takelio dažnį iki 48 kHz lygio naudojant vos 16 bitų rezoliuciją. Garso plokštės fiksuoja HDMI išvestį iš asmeninio kompiuterio vaizdo plokštės ir pakartotinai užšifruoja be nuostolių suglaudintą HD garsą („Dolby TrueHD“ arba „DTS-HD Master Audio“, priklausomai nuo šaltinio disko). Tokiu būdu užtikrinamas garso takelis, kurio reikalauja AACS. Tada plokštės siųs HDMI signalą, kuriame garso įrašas bus leidžiamas pradiniu dažniu ir rezoliucija. Jeigu naudojamas „Deluxe“ modelyje papildomai integruota signalų apdorojimo mikroschema ir dukterinė plokštė su aštuoniomis analoginėmis garso išvestimis.

Žaidimams skirtos garso plokštės
Žaidimų kūrėjai į savo kuriamus žaidimus įtraukia tiek erdvinio garso efektų, kad jie beveik prilygsta Holivude kuriamiems filmams. Tačiau jeigu naudosite kompiuteryje integruotą garso plokštę, šių efektų negirdėsite. „Creative“ bendrovė tradiciškai yra rinkos lyderė šioje srityje. Ši bendrovė suteikia licenciją  žaidimų kūrėjams naudoti EAX pozicinius garso efektus. Žaidimų kūrėjai taiko technologiją ir kuria tokius žaidimus, kurių garsas nenusileidžia vaizdo kokybei. Naujausia technologija yra „EAX 5.0“.
Naudodami pozicinius garso efektus žaidimų kūrėjai gali kurti garsus, „judančius“ trimatėje erdvėje aplink jus ir galite pilnai pasinerti į veiksmą. „BioShock“, „Battlefield 2142“ ir „Mass Effect“ yra tik keli žaidimai, kuriuos taikoma „EAX“ technologija. Žaisti žaidimus su poziciniais garso efektais dar smagiau, nei žiūrėti filmą su erdvinio garso takeliu.
Kadangi „EAX“ yra patentuota technologija, vienintelis būdas pasinaudoti visais jos siūlomais privalumais – naudoti garso plokštės sprendimą su „Creative“ „Sound Blaster X-Fi“ mikroschema.

Garso plokščių specifikacijų paaiškinimai
Geriausias būdas įvertinti garso plokštę – išbandyti ją prijungus ir įvertinti garso kokybę. Tačiau daugumai pirkėjų tai neprieinama – iš pradžių garso plokštę reikia nusipirkti. Kadangi greičiausiai turėsite remtis gamintojo specifikacijų lentele, toliau pateikiama glausta specifikacijų apžvalga.
•    Dinaminis intervalas: ši specifikacija apibūdina plokštės gebėjimą atkurti platų instrumentinių ir balso tonų atspalvių spektrą. Ši specifikacija matuojama decibelais ir geriausios plokštės už tikrina 109 dB ar didesnį dinaminį intervalą.
•    Dažnio atsakas: šis rodiklis matuoja girdimų tonų, kuriuos gali atkartoti plokštė, intervalą. Vidutiniškai žmogaus ausis gali atskirti garso spektrą nuo 20 Hz intervalo pradžioje iki 20 kHz intervalo gale. Gera garso plokštė turėtų gebėti atkuri garsą visame šiame intervale.
•    Bendras harmoninis iškraipymas + triukšmas: kompiuterio vidus yra garso įtaisui nepalanki savo sąlygomis vieta. Geresnėse garso plokštėse komponentai yra apsaugoti nuo korpuso viduje esančių, kitų garso įtaisų. Tokiu būdu sumažinama tikimybė, kad garso signalo takelį užterš triukšmas ir iškraipymas. Ši specifikacija išreiškiama originalaus signalo procentais. Geriausių garso plokščių išvesties THD+N numerių vertės bus artimos nuliui (pvz., 0,0004 procento).
•    Signalo ir triukšmo santykis: ši specifikacija vertina santykį tarp norimo signalo ir nepageidaujamo foninio triukšmo intensyvumo. Kuo didesnis santykis, kuris matuojamas decibelais, tuo mažiau pastebimas foninis triukšmas. Ieškokite 105 dB arba didesnės vertės.
Kaip jau supratote, AK garso plokštė yra rekomenduojama ir gera investicija. Remdamiesi aukščiau pateikta informacija galėsite nesudėtingai išsirinkti sau tinkamą garso plokštę, kuri užtikrins aukštos kokybės garsą.