Dulkių siurbliai

Pirmiausia iš dulkių siurblio tikimės, kad jis greitai ir tiksliai padės mums susitvarkyti namus arba butą. Būtų puiku, jei tvarkydamiesi nepavargtume (geriausia, kad dulkių siurblys būtų lengvas ir tylus) ir pats valymas nebūtų brangus. Dulkių siurblys mums turi tarnauti bent keletą metų, todėl būtina tinkamai jį išsirinkti, kad vėliau nepasirodytų, jog nusipirktas įrenginys nepatenkina mūsų poreikių.

Prieš pirkdami turėkite omenyje kelis labai svarbius dalykus. Pirmiausia, įvertinkite savo būsto plotą..Nėra prasmės montuoti centrinės valymo sistemos mažame bute, o jei gyvenate dideliame name, mažas rankinis dulkių siurblys nebus pats geriausias sprendimas. Apsispręskite, kas jums svarbiausia: ar graži išvaizda ir nedideli matmenys, ar didelis dulkių siurblio galingumas bei jo našumas.

Dulkių siurblių rūšys:

 • nešiojamieji dulkių siurbliai;
 • centriniai dulkių siurbliai;
 • automatiniai dulkių siurbliai;
 • rankiniai dulkių siurbliai.

Nešiojamieji dulkių siurbliai

Nešiojamieji dulkių siurbliai  yra populiariausi ir labiausiai perkami. Šie modeliai yra vidutinio dydžio, su žarna ir valymo antgaliu, leidžiančiu valyti tiek butus, tiek ir didesnius plotus.

Yra dvi pagrindinės rankinių dulkių siurblių rūšys: sauso valymo ir sauso bei šlapio valymo, turintys vandens filtrą. Šie dulkių siurbliai pasižymi didesniu našumu bei platesniu pritaikomumu ir nėra labai brangūs. Ypač rekomenduotini vandeniniai dulkių siurbliai tiems, kas mėgsta ne tik nepriekaištingą tvarką, bet ir švarų orą.

Privalumai:

 • palyginti maža kaina;
 • galima bet kur panaudoti;
 • paprastas naudojimas;
 • nereikia atlikti jokių pertvarkymų būste.

Trūkumai:

 • net patys geriausi modeliai nesurenka pačių smulkiausių dulkelių, todėl valymas nėra toks idealus, kokio norėtumėte;
 • ne visiškai išfiltruoja orą;
 • pučia filtruotą orą atgal į patalpą, kurią ką tik išvalėte;
 • ribotas laido ilgis, o neretai ganėtinai sunkus dulkių siurblys nėra labai patogus.

Centriniai dulkių siurbliai

Centrinis dulkių siurblys – tai galinga dulkių surinkimo sistema, turinti centrinį siurblį ir instaliavimo elementus: vamzdžius, prijungimo lizdus ir pan. Yra du pagrindiniai centrinių dulkių siurblių tipai: kompaktiniai ir „Split“ . Tokios sistemos montavimas nėra lengvas darbas, todėl prieš pradedant montavimą reikia gerai apgalvoti, kokią sistemą verta išsirinkti. Pirmiausia rekomenduojama įvertinti, kokiame etape yra namo statyba. Centrinio siurblio neįmanoma sumontuoti mažame bute. Tokio tipo investicija neturi prasmės.

Privalumai:

 • dulkės ir panaudotas oras su atliekomis ir teršalais išpučiamas į lauką, kitaip tradicinių dulkių siurblių, kurie orą sugražina į valomą patalpą;
 • didelis našumas – dažnai oro greitis vamzdžiuose viršija 130 km/val.;
 • nedidelis triukšmas veikiant siurbliui.

Trūkumai:

 • centriniai dulkių siurbliai brangesni – jie kainuoja mažiausiai kelis tūkstančius litų; vis dėlto šiuo metu jų kainos labai nukrito;
 • tokio siurblio pirkimas turi būti labai gerai apmąstytas, nes gali tekti keisti būsto interjerą;
 • nepasiteisina mažų patalpų valymas.

Automatiniai dulkių siurbliai

Automatinis dulkių siurblys, veikia visiškai savarankiškai. Bute jis juda orientuodamasis pagal ultragarsą, kurį pats skleidžia ir kuris, atsispindėdamas nuo baldų, sienų ir kitų paviršių, orientuoja siurblio judėjimą. Jis turi buferį, apsaugantį siurblį nuo mechaninių pažeidimų. Šie siurbliai gali valyti tiek sausai, tiek ir šlapiai, todėl yra itin naudingi namų ūkio pagalbininkai. Jie maitinami akumuliatoriumi. Tokio tipo dulkių siurblys – idealus sprendimas tinginiams, kurie nenori kontroliuoti viso valymo proceso.

Privalumai:

 • apvalūs ir plokšti, lengvai išvalantys dulkes po spinta ar lova;
 • maitinami akumuliatoriumi (be laido), todėl valymas nesukelia nereikalingos sumaišties;
 • nereikia patiems dirbti.

Trūkumai:

 • jie yra vis efektyvesni, tačiau nesusiurbia dulkių taip kruopščiai, kaip tradiciniai dulkių siurbliai;
 • šio tipo dulkių siurbliai yra labai brangūs.

Rankiniai dulkių siurbliai

Tai maži dulkių siurbliai, idealiai tinkantys nedidelių plotų ir vietų, sunkiai pasiekiamų su paprastu dulkių siurbliu, valymui. Jie taip pat labai tinka automobiliui valyti, ypač, jei nutarėte pirkti modelį su vandens filtru. Tokio tipo dulkių siurblys yra puikus sprendimas, kai reikia išvalyti paprastam dulkių siurbliui sunkiai pasiekimas vietas. Tačiau jo nepakanka viso buto valymui. Dažniausiai jie maitinami akumuliatoriumi.

Privalumai:

 • nedideli gabaritai – sunkiausias sveria apie 1,5 kg;
 • labai patogūs laikyti ir naudotis;
 • nebrangūs.

Trūkumai:

 • šio tipo dulkių siurbliai dėl jų mažo našumo negali būti pagrindinis viso namo valymo prietaisas.

Pirkdami dulkių siurblį atkreipkite dėmesį į:

 • Dulkių siurblio galingumas
 • Dulkių siurblio našumą geriausiai išreiškia jo galingumas. Vadinamoji siurbimo galia (airwatt) yra labiausiai patikimas rodiklis, apibūdinantis, kokia jėga siurblys siurbia dulkes.
 • Vidutinės kokybės dulkių siurblio siurbiamoji galia yra šiek didesnė nei 200 W (pvz., „Hoover TELIOS TC 2885“), todėl nerekomenduojama pirkti dulkių siurblio su mažesniais parametrais. Vidutinio dydžio butui geriausiai tiks dulkių siurblys, kurio siurbiamoji galia yra didesnė nei 300 W.
 • Daugelis modelių turi galios reguliavimo funkciją, todėl yra galimybė sureguliuoti siurbimo jėgą, atsižvelgiant į siurbiamą vietą. Atminkite, kad kuo didesnė dulkių siurblio siurbiamoji galia, tuo daugiau jis sunaudos elektros energijos!

Veikimo nuotolis

Veikimo nuotolis – tai laido ilgis kartu su žarnos ir teleskopinio antgalio ilgiu. Jis turi būti pakankamai ilgas, kad nereikėtų dulkių siurblio kas porą minučių prijunginėti prie kito elektros lizdo. Šiandien įprasta, kad dulkių siurblio veikimo nuotolis siektų keliolika metrų.

Šiukšlių maišeliai

Dulkių siurblius galima suskirstyti į neturinčius maišelių (juose šiukšlės kaupiamos išimamoje dėžutėje), ir siurblius su medžiaginiais arba popieriniais maišeliais. Pirmuosiuose šiukšlės surenkamos specialioje dėžutėje, kurią reikia reguliariai išpilti ir išplauti. Nereikia pirkti maišelių ir nėra kitų problemų. Mėgstantiems ne tik tvarką, bet ir švarų orą, vis dėlto rekomenduojami modeliai su maišeliais ir būtent su popieriniais. Jie geriausiai tinka kenčiantiems nuo alergijos, kadangi po kiekvieno valymo kartu su šiukšlėmis juos galima pašalinti iš namų.

Taip pat reikia atkreipti dėmesį į standartinį maišelių tūrį. Vidutinio dydžio maišeliai yra apie 3 litrų talpos. Vis dėlto, jei jums reikia išvalyti gana didelius plotus ir nenorite dažnai keisti maišelių, paieškokite dulkių siurblių su didesnio tūrio maišeliais.

Dulkes ir alergiją sukeliančių dalelių sulaikymo filtrai

Filtrai, esantys dulkių siurblyje, svarbūs ne tik kenčiantiems nuo alergijos. Gerame dulkių siurblyje yra keli rimti filtrai, sulaikantys ore esančius alergenus, erzinančias daleles, žmogaus kūno nešvarumus arba bakterijas.

Egzistuoja įvairių tipų filtrai – vienkartiniai bei daugkartinio naudojimo. Paprasčiausi yra vienkartiniai filtrai, kuriuos po kiekvieno valymo tenka pakeisti. Norintiems turėti daugkartinio naudojimo filtrus siūloma pirkti dulkių siurblį, turintį plaunamą filtrą. Vis populiaresni yra HEPA filtrai, pagaminti iš stiklo audinio ir sakų, taip pat S klasės filtrai (juose yra specialus kelių sluoksnių dulkes sugeriantis audinys, turintis elektrostatinį krūvį). Abi filtrų rūšys yra labai efektyvios, todėl verta pridėti kelis centus ir turėti tokio tipo įrenginį. Tai bus investicija į ateitį, kuri pirmiausia atsipirks valymo kokybe.

Triukšmo lygis

Daugelis iš mūsų dulkių siurbimą pirmiausia sieja su triukšmu, kurį reikia kęsti keliasdešimt minučių. Vidutiniškai dulkių siurblys sukelia 80 decibelų triukšmą. Patartina ieškoti dulkių siurblio, keliančio maždaug 70–80 decibelų triukšmą. Taip pat verta pridurti, kad pačios tyliausios yra centrinio dulkių valymo sistemos. Centrinis mazgas dažniausiai yra rūsyje ir triukšmo problemas išvis galima išmesti iš galvos.

Teleskopinis vamzdis

Be abejonės, labai svarbu, ar dulkių siurblys turi teleskopinį vamzdį, kurio ilgį, siurbiant dulkes, galima laisvai reguliuoti. Jis turi būti taip sukonstruotas, kad jį būtų galima laisvai pritaikyti savo reikmėms ir siurbiamai vietai. Rinkdamiesi sau tinkamą modelį taip pat atkreipkite dėmesį, kokius šepečius turi siurblys. Ar tikrai turi pagrindinių siurbtukų komplektą? Dulkių siurblyje pirmiausia turi būti: daugiafunkcinis šepetys, antgalis plyšiams išsiurbti, siurbtukas baldams, sofoms valyti ir panašiai. Geresni modeliai turi papildomus vadinamuosius elektrinius arba turbo šepečius, kurie, siurbiant dulkes, sukasi dideliu greičiu ir , galima sakyti, daro stebuklus. Taip pat verta atkreipti dėmesį, ar Jūsų pasirinktas dulkių siurblio modelis turi antgalių dėtuvę (tai gali būti laikikliai, esantys siurblio korpuse). Tada siurbdami turėsite po ranka visus reikalingus įrankius.

Papildoma įranga

Šiuolaikinių dulkių siurblių tikslas – ne tik padėti išvalyti butą, bet ir šį nemėgstamą darbą padaryti malonesnį ir patrauklesnį. Jei mėgstate visokiausius patogumus, pirkdami siurblį atkreipkite dėmesį į keletą smulkmenų. Pirmiausia dulkių siurblys turi turėti maišelio prisipildymo indikatorių, kuris, esant reikalui, informuos jus, kad atėjo laikas keisti maišelį. Taip pat svarbu, kad siurblyje būtų filtro užterštumo indikatorius. Abu šie indikatoriai paprastai yra dulkių siurblio korpuse, taigi kiekvienu momentu galite nesunkiai kontroliuoti filtrų ir maišelio būklę.

Šiandien įprasta, kad dulkių siurblio laidas automatiškai susivynioja. Vis dėlto, prieš pirkdami siurblį, pasiteiraukite, ar jūsų modelyje yra minėta funkcija. Jei perkate mažesnį dulkių siurblį, verta įsitikinti, ar jis turi per petį persimetamą dirželį.

Taip pat atkreipkite dėmesį į dulkių siurblio matmenis. Dulkių siurblio svoris yra svarbus kriterijus. Tai įvertinsite, kai dulkių siurblį reikės daug kartų pernešinėti stačiais laiptais. Taip pat verta pasiteirauti, kaip laikyti dulkių siurblį – stačią ar gulsčią.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Nešiojamasis ar centrinis siurblys?

Iš tiesų abu variantai turi daugybę privalumų, tačiau tuo pačiu ir apribojimų. Viskas priklauso nuo jūsų buto ar namo ir finansinių išteklių.

Centrinis dulkių siurblys pirmiausia rekomenduotinas, kai gali būti sumontuotas statant namą. Tada galima suplanuoti visus dulkių surinkimo taškus bei paties centrinio mazgo sumontavimo vietą. Tai bus geriausias sprendimas turintiems kelių aukštų namą. Tai nėra pats pigiausias dulkių surinkimo būdas (pati įranga ir jos sumontavimas kainuoja kelis tūkstančius litų), tačiau patenkins kiekvieną, vertinantį patogumus ir iš tikrųjų švarias patalpas. Turintiems mažesnius valomus plotus ir nenorintiems daryti specialių būsto pertvarkymų, geriau tiks bet kokio tipo nešiojamasis dulkių siurblys.

Kokius pasirinkti maišelius?

Yra du pagrindiniai maišelių tipai: vienkartiniai popieriniai ir daugkartinio naudojimo. Pastarųjų privalumas, kad juos nusipirkę, ilgą laiką būsite ramūs, juos tereikės kartais išvalyti. Kitas reikalas su popieriniais – čia reikia įvertinti, kad juos reikės dažnai keisti ir pirkti naujus. Tačiau tai pats higieniškiausias variantas.

Kuris gamintojas geriausias?

Prekinis ženklas neturėtų būti pagrindinis rodiklis renkantis konkretų modelį, tačiau vis dėlto į tai negalima nekreipti dėmesio. Jau seniai žinoma, kad žymių gamintojų įrenginiai pirmiausia pasižymi geresne kokybe nei nieko nesakančio pavadinimo gaminiai, kurie dar yra ir įtartinai pigūs.

Rekomenduotini kelių gamintojų dulkių siurbliai: „Electrolux“, „Bosch“, „Philips“, „Zelmer“, „Miele“, „Fagor“, „Hoover“, „Kärcher“ ir kt. Juos taip pat labiausiai perka internetinių parduotuvių lankytojai. Taigi, verta pasitikėti jų patirtimi!

Kiek vis dėlto verta skirti pinigų dulkių siurbliui?

Tokio tipo pirkiniai būna kartą per keletą metų, todėl neverta ypač taupyti. Geriau jau pridėti šiek tiek pinigų ir nusipirkti įrenginį, kuris sėkmingai tarnaus ilgesnį laiką. Brangiausios yra centrinių siurblių sistemos. Jos kainuoja kelis tūkstančius litų. Brangesni yra ir automatiniai dulkių siurbliai – jiems reikia skirti 2–3 tūkstančius litų.

Žodynėlis

Dulkių siurblių techniniai parametrai:

Variklio galingumas – siurblio variklio galia. Siurbimo jėga tiesiogiai priklauso nuo jo galingumo.

Maišelio talpa – maišelio tūris, matuojamas litrais.

Triukšmo lygis – decibelais matuojamas triukšmo lygis.

Galingumo reguliavimas – funkcija, įgalinanti nustatyti reikalingą siurbimo jėgą.

Siurbimo jėga – vatais matuojama jėga, kuria dulkių siurblys siurbia.

Maišelio prisipildymo indikatorius – parodo naudojamo maišelio užpildymo lygį ir kiek dar jame liko laisvos vietos.

Dulkių siurblio matmenys – siurblio gabaritai (AxPxG).

Darbinis veikimo nuotolis – prijungto laido, žarnos ir teleskopinio antgalio ilgis.

Maitinimas – dulkių siurblio maitinimo rūšis.

Laido susukimo mechanizmas – automatinio laido susukimo funkcija pabaigus valymą.