Atmintys (RAM) NB

Dažniausiai kompiuterių sistemų specifikacijų sąraše iš karto po centrinio procesoriaus įrenginio (CPU) duomenų  pateikiama informacija apie sistemos atmintį arba RAM (operatyviąją atmintį).

Pirkdami atmintį (RAM) atkreipkite dėmesį į:

Kiek atminties yra pakankamai?

Tiksliai nustatyti, ar kompiuterio sistemos atmintis yra pakankama, taikoma viena bendra taisyklė – patikrinami programinės įrangos, kuri bus naudojama kompiuteriui, reikalavimai. Taigi surinkite visų programų ir operacinės sistemos, kurią planuojate naudoti, dėžutes, bei susipažinkite su minimaliais ir rekomenduojamais reikalavimais. Greičiausiai pageidausite turėti didesnę operatyviąją atmintį nei didžiausias minimalus reikalavimas, arba, geriausiu  atveju, bent tiek atminties, kiek didžiausias nurodytas rekomenduojamas reikalavimas. Toliau pateiktoje lentelėje rasite bendrą aprašymą, kaip sistema veikia skirtingų atminties kiekių atvejais:

 • Minimalus funkcionalumas: 2 GB;
 • Minimalus: 4 GB;
 • Optimalus: 8 GB;
 • Sklandus valdymas: 12 GB ir daugiau.

Pateiktos ribos yra bendrojo pobūdžio, pagrįstos užduotimis, kurias dažniausiai atlieka ir apdoroja kompiuteris. Prieš priimant galutinį sprendimą, geriausia patikrinti numatytos programinės įrangos reikalavimus. Tai nėra tikslus įvertinimas visoms kompiuterio atliekamoms užduotims, nes kai kurios operacinės sistemos naudoja daugiau atminties nei kitos.

Pastaba: jeigu sistemoje su „Windows“ operacine sistema norite naudoti daugiau nei 4 GB atminties, 4 GB barjerą įveiks tik 64 bitų operacinė sistema.

Ar tipas iš tiesų yra svarbus?

Atminties tipas svarbus sistemos veikimui. Anksčiau tai iš dalies buvo problema, tačiau dabar visiems naujiems kompiuteriams naudojamas DDR3 atminties standartas. Todėl svarbesnis veiksnys yra atminties greitis.  Žemiau pateiktoje lentelėje atminties tipai ir greičiai išdėstyti seka nuo greičiausio iki lėčiausio:

 • DDR3 1600 MHz arba PC3-12800;
 • DDR3 1333 MHz arba PC3-10600/PC3-10666;
 • DDR3 1066 MHz arba PC3-8500;
 • DDR2 800 MHz arba PC2-6400;
 • DDR3 800 MHz arba PC3-6400;
 • DDR2 667 MHz arba PC2-5300/PC2-5400;
 • DDR2 533 MHz arba PC2-4200;
 • DDR2 400 MHz arba PC2-3200;

Lyginant tarpusavyje, visi šie greičiai priklauso nuo teorinių kiekvieno atminties tipo dažnių juostų, atsižvelgiant į jų būdingą gigahercų greitį (angl. clock speed). Kompiuterio sistema galės naudoti tik vieno tipo (DDR2 arba DDR3) atmintį ir pateiktus duomenis reikėtų naudoti palyginimui tik tada, kai abiejose sistemose naudojamas vienodas CPU. Galimi ir kiti greičiai, viršijantys šias standartines specifikacijas.

Atminties išplėtimas

Dar vienas dalykas, į kurį galite atsižvelgti, yra maksimalus atminties kiekis, kurį galima naudoti sistemoje. Daugumoje kompiuterių sistemų, ant plokščių su moduliais iš viso yra nuo keturių iki šešių, poromis išdėstytų atminties jungčių (vietų). Yra plokščių, kuriose geresniam veikimui jungtys įtaisytos po tris, tačiau dažniausiai jos rezervuotos aukštos kategorijos sistemoms. Mažesnės kategorijos valdymo sistemos paprastai turės tik dvi arba tris RAM vietas. Šių atminties vietų naudojimo būdas gali nulemti, kaip ateityje galėsite naujovinti atmintį ateityje.

Pavyzdžiui, galite gauti sistemą su 8 GB atmintimi. Jeigu plokštėje yra keturios atminties vietos, šiam atminties kiekiui galima įdiegti du 4 GB atminties modulius arba keturis 2 GB modulius.  modulius. Jeigu ateityje planuojate plėsti atmintį, geriausia pirkti sistemą su dviem 4 GB moduliais, nes tada liks atminties vietų išplėtimui ir norint padidinti bendrą atminties kiekį nereikės šalinti modulių bei RAM.