Laikyk slaptažodžius saugioje vietoje

2014-08-12 | Autorius: computeractive | Kategorija: IT Pamokos

Slaptažodžių apsauga ir saugus jų tvarkymas

 

Apsaugok ir tvarkyk savo slaptažodžius su nemokama programa.

 

Kartais gali atrodyti, kad šiais laikais viskam reikia slaptažodžio. Jei naudojiesi socialiniais tinklais, internetiniais bankais ar parduotuvėmis ir t. t., Tau reikia sugalvoti ir įsidėmėti daugybę slaptažodžių.

Patyrę kompiuterio vartotojai žino, kad skirtingoms svetainėms ar servisams negalima naudoti to pačio slaptažodžio, be to, jį kuriant reikia vengti lengvai atspėjamų žodžių ar frazių. Tačiau įsidėmėti daugybę sudėtingų slaptažodžių yra sunku.

Štai tuomet pagelbėja slaptažodžių tvarkymo įrankis Keepass. Tai programa, kuri gali įsidėmėti kiek tik reikia prisijungimo duomenų, juos saugodama su vienu slaptažodžiu — vieninteliu, kurį reikės prisiminti. Šiose „Dirbtuvėse“ mes paaiškinsime, kaip naudotis Keepass — nuostabia nemokama programa, kuri taip pat generuoja stiprius slaptažodžius, kad Tau nereikėtų vargti ir jų galvoti (o vėliau pamiršti).

 

1 žingsnis...

Atsidaręs savo naršyklės langą adreso laukelyje įvesk www.snipca.com/x1627 ir spausk Enter. Po Classic Edition antrašte paspausk download nuorodą ties Keepass Installer EXE for Windows (kai mes rašėme „Dirbtuves“, naujausia programos versija buvo 1.17). Programos įdiegimo failas bus pradėtas siųsti automatiškai. Jei ne, puslapio viršuje paspausk direct link nuorodą.

2 žingsnis...

Jei ekrane atsiras File Download Security Warning dialogo langas, spausk Save ir pasirink, kur failas turėtų būti išsaugotas kompiuterio standžiajame diske (tinka Windows darbalaukis). Firefox naršyklės vartotojai turėtų spausti Save File mygtuką, kad programos įdiegimo failas būtų atsiųstas į numatytąjį atsisiuntimų katalogą. Kai failas bus atsiųstas, surask jį ir dukart paspausk kairiuoju pelės mygtuku. Jei Windows pavaizduos įspėjimą, ignoruok jį ir spausk Run mygtuką. Įdiegimo metu pasirink visus numatytuosius nustatymus (nebent yra rimta priežastis juos pakeisti). Įdiegimo pabaigoje būtinai pažymėk varnelę ties Launch KeePass ir panaikink ties Visit plugins web page... parinktimi.

3 žingsnis...

Netrukus Tavo kompiuteryje pasileis KeePass programa. Pradžioje viršutiniame kairiajame kampe spausk New mygtuką ir kitame lange įvesk pagrindinį slaptažodį. Labai svarbu, kad šį slaptažodį įsidėmėtum, nes jei netyčia užmirši, negalėsi pasiekti kitų slaptažodžių — programos duomenų bazė bus prarasta visam laikui. Įvedant slaptažodį KeePass vaizduoja jo patikimumą apačioje esančioje spalvotoje juostelėje.

4 žingsnis...

 

Dabar dar kartą įvesk pagrindinį slaptažodį ir spausk OK. Netrukus vėl pasirodys pagrindinis programos langas, kuriame bus galima naudotis mygtukais ir komandomis. Keepass vaizduoja numatytąsias kategorijas, nors panorėjęs jas gali pervadinti, ištrinti arba sukurti naujas. Pradžioje mes įterpsime slaptažodį, skirtą Google Mail paskyrai — kairėje programos lango pusėje pasirenkame eMail kategoriją ir mygtukų juostoje spaudžiame Add Password.

5 žingsnis...

 

Add Entry dialogo lange pirmiausia nurodyk slaptažodžio pavadinimą, savo elektroninio pašto adresą ir vartotojo vardą. Ar matai baisiai atrodantį slaptažodį? Mes jo nekūrėme — jį automatiškai pasiūlė KeePass. Kad slaptažodžio simboliai būtų matomi, reikia paspausti šalia slaptažodžio eilutės esantį trijų taškelių mygtuką. Papildomai pažymėjęs varnelę ties Expires, gali nurodyti, po kiek laiko turėtų pasibaigti slaptažodžio galiojimo laikas. Reguliariai keisti slaptažodžius yra labai gerai. Be to, KeePass programa Tau apie tai primins automatiškai.

6 žingsnis...

 

Jei Tau nepatinka sudėtingas slaptažodis, kurį sugeneravo KeePass programa, jį gali sutrumpinti arba ištrinti ir įvesti savo sugalvotą. Norėdamas prisidėti prie slaptažodžio sugeneravimo, spausk rakto mygtuką, kad atvertum Generate Random Password dialogo langą. Čia galėsi pasirinkti slaptažodžio ilgį ar leidžiamus simbolius (pažymėdamas ir panaikindamas varneles). Baigęs keisti nustatymus spausk Generate mygtuką. Dabar spausk OK.

7 žingsnis...

 

Paspausk OK ir Save, kad patvirtintum naują slaptažodį ir jį išsaugotum slaptažodžių seife. Kai ateityje paleisi KeePass programą, ji atidarys numatytąją slaptažodžių duomenų bazę (pavyzdžiui, dabar kuriamą) ir paprašys Tavęs įvesti pagrindinį slaptažodį, kurį nustatėme „Dirbtuvių“ 3 žingsnyje.

8 žingsnis...

Keepass programą laikyti atidarytą patogu, bet, žinoma, Tu nenori, kad kas nors prisėdęs prie Tavo kompiuterio sužinotų Tavo paslaptis. Norėdamas nuo to apsisaugoti, mygtukų juostoje spausk Lock Workspace (pavaizduota spyna). Dabar Keepass paslėps visus slaptažodžius, kol vėl bus paspaustas Lock Workspace mygtukas. Paspaudus mygtuką reikės įvesti pagrindinį slaptažodį.

9 žingsnis...

Kaip reikia naudotis vartotojų vardais ir slaptažodžiais, saugomais KeePass programoje? Pavyzdyje atidarę Internet Explorer naršyklės langą apsilankėme Gmail svetainėje ir paleidome KeePass programą. KeePass programoje tereikia kairiuoju pelės mygtuku dukart paspausti vartotojo vardą, kad jis būtų nukopijuotas į Windows mainų sritį. Perėję į Gmail langą, vartotojo vardą įkėlėme į atitinkamą laukelį ir grįžome į KeePass programą. Dabar tokiu pat būdu reikia nukopijuoti ir įkelti slaptažodį, kad galėtume prisijungti prie Gmail paskyros.

10 žingsnis...

 

KeePass turi ir daugiau naudingų savybių, mes paaiškinome tik pagrindines, kurių užteks pradžioje. Vis dėlto norėtume pabrėžti vieną dalyką: jei KeePass programos langas yra sumažinamas į Windows įspėjimų sritį, bet kas gali jį atverti ir pasinaudoti duomenimis. Kad taip nenutiktų, atverk Tools meniu ir pasirink Options. Atsidarius dialogo langui, pereik į Security skirtuką ir pažymėk varneles ties dviem viršutiniais pasirinkimais — tai užtikrins, kad KeePass programos langas bus automatiškai užrakinamas, kai jį sumažinsi arba Windows sistema „užmigs“.