Viskas, ką reikia žinoti renkantis kokybišką radijo stotelę

patarimai kaip issirinkti racija

„Walkie-talkie“ radijo stotelės yra įrenginiai, su kuriais daugelis sieja vaikystės žaidimus. Tačiau iš tikrųjų radijo stotelės arba kitaip – racijos yra įrenginiai, kurie pasižymi tikrai plačiomis galimybėmis ir daugeliu atvejų gali būti naudingesnės nei telefonas. Kada verta įsigyti radijo stotelę, dažnai liaudyje vadinamą raciją ir į ką svarbu atkreipti dėmesį ją renkantis?

Kam reikalingos radijo stotelės?

Išmaniųjų telefonų eroje radijo stotelių naudingumas gali atrodyti menkas. Juk telefono dėka galime komunikuoti praktiškai nemokamai, organizuoti vaizdo konferencijas ir beveik visada jį turime po ranka. Ar tai būtinai reiškia, kad radijo stotelės pralaimi?  Tikrai ne. Pasak Varlė.lt specialistų, pagrindinis radijo stotelės privalumas yra tas, kad ją galima pasiimti ten, kur nėra jokio tinklo aprėpties arba jis pakankamai silpnas. Kitas šio įrenginio privalumas yra tai, kad radijo stotelės praverčia ten, kur būtinas tikrai greitas ryšys. Statybose ar vaikų stovykloje kiekvieną kartą skambinti ar rašyti žinutę – tikrai varginantis reikalas. Kadangi radijo stotelės visą laiką gali būti budėjimo režime, jos suteikia neprilygstamą patogumą. Užtenka paspausti siuntimo mygtuką ir signalas jau siunčiamas.

Kur galima naudoti radijo stotelę?

Varlė.lt specialistai pažymi, kad egzistuoja nemažai situacijų, kuriose labai praverčia radijo stotelė.

  • Slidinėjant – tam, kad galima būtų bendrauti su kitais slidininkais. Renkantis radijo stotelę slidinėjimui ar kitam aktyviam sportui, rekomenduojama atkreipti dėmesį į tai, kad įrenginio korpusas būtų atsparus vandeniui ir turėtų tvirtinimą, leidžiantį jį pritvirtinti prie striukės.
  • Radijo stotelės dažnai naudojamos statybose. Tokie įrenginiai turėtų būti itin patvarūs bei atsparūs įvairiems pažeidimams ir pagaminti iš aukščiausios kokybės medžiagų.
  • Radijo stotelės naudojamos keliaujant automobiliu, motociklu. Renkantis tokiems tikslams radijo stotelę, verta pasirūpinti didžiausiu veikimo diapazonu pasižyminčiu modeliu, kuris palaiko subkanalus.
  • Vaikų pramogoms lauke. Radijo stotelė gali praversti žaidimams ir vaikų veiklos lauke, išvykų pėsčiomis ar dviračiais metu, stovyklose. Radijo stotelės naudojimas gali praturtinti net tokį žaidimą kaip slėpynės. Keliautojai, agentai, policija,kareiviai ar astronautai – nesvarbu, kokį vaidmenį žaidimuose renkasi vaikas, visiems jiems reikalinga ryšio įranga. Šiaip ar taip, vaikai tikrai visada ras idėjų, kur ir kaip panaudoti radijo stotelę.  

Kokios būna radijo stotelės?

Iš esmės galima išskirti tris pagrindinius radijo stotelių tipus:

  • PMR (belicencinės) radijo stotelės. PMR radijo stotelės tinka sportui, pramogoms, profesionaliam naudojimui.
  • CB radijos stotelės. CB radijo stotelės pritaikytos stacionariam naudojimui automobilyje.
  • Jūrinės radijo stotelės. Jei planuojate radijo stotelę naudoti jūroje, reikalinga jūrinė VHF radijo stotelė.

Kaip veikia radijo stotelės?

Radijo stotelė – įrenginys, kuris atlieka tiek siųstuvo, tiek imtuvo funkcijas ir veikia trumpųjų bangų juostoje. Informacijos perdavimas vyksta sukūrus ryšio kelią tarp priimančiosios ir perduodančios antenos. Vertėtų turėti omenyje tai, kad radijo stotelė neleidžia vienu metu perduoti ir gauti signalą, kaip tai vyksta telefonų atveju, todėl siunčiant signalą dažniausiai pirmiausia reikia paspausti specialų mygtuką. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad kiekvienas, kuris turi radijo stotelę nustatytą tame pačiame kanale, girdės siunčiamas žinutes.

Varlė.lt specialistai pažymi, kad įdomi alternatyva yra skaitmeninės radijo stotelės, kurios ryšiui naudoja tą pačią juostą kaip Wi-Fi ar Bluetooth ir svarbiausia – perduoda skaitmeninį signalą. Tai leidžia naudotis mobiliųjų telefonų funkcijomis, pavyzdžiui, siųsti ir gauti tekstines žinutes. 

Kaip išsirinkti kokybišką radijo stotelę? Pagrindiniai dalykai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį

Radijo stotelės veikimo diapazonas

Svarbu paminėti, kad maksimali asmeniniam naudojimui skirto įrenginio PMR (angl. personal mobile radio) galia yra 0,5 W. Dėl šitos priežasties norint pasiekti maksimaliai geriausią veikimo diapazoną, gamintojas turėtų pasirūpinti aukšta antenų bei vidinės konstrukcijos elementų kokybe, nes galingumo padidinimas ar atskirų antenų naudojimas šiuo atveju negalimas. Varlė.lt specialistai pažymi, kad rinkoje galima PMR radijo stoteles, kurios pasižymi nuo 1 iki 10 km veikimo atstumu. Tačiau vertėtų turėti omenyje tai, kad tai yra maksimalus veikimo diapazonas, kuris gaunamas idealiomis sąlygomis. Realybėje veikimo atstumas būna kur kas mažesnis, nes jį riboja pastatai, medžiai ir veikia net oras. Norint pasiekti apie 4 km veikimo diapazoną, rekomenduojama rinktis radijo stotelės modelį, kuriame nurodytas 6-8 km veikimo atstumas.

Radijo stotelės veikimo dažnis

Radijo stotelės naudoja 446 Mhz dažnio garso bangų juostą, padalytą į 8 kanalus. Įrenginiai nesijungia tiesiogiai tarpusavyje, tiesiog naudoja viešai prieinamus kanalus. Kiekvieną iš jų gali naudoti bet kuris asmuo, todėl būkite atsargūs su pateikiamu turiniu. Priklausomai nuo gamintojo, radijo stotelės gali būti programuojamos skirtingai, todėl perkant papildomą įrenginį, geriausia rinktis tą patį to paties gamintojo modelį. Didžiuosiuose miestuose ar kitose aplinkose, kur radijo stotelėms gali naudotis daug žmonių, ryšys gali būti apkrautas ir su trukdžiais, tačiau yra sprendimas. Tokiu atveju verta pasirūpinti radijo stotele, kuri turi 38 subkanalus. Jie leidžia atfiltruoti triukšmą iš 8 pagrindinių kanalų ir tokiu būdu užtikrina sklandų ryšį su kitu žmogumi.

Radijo stotelės patogumas

Kaip atrodo radijo stotelė? Tai nedidelių matmenų plastikinis ragelis su antena ir integruotu mikrofonu bei garsiakalbiu. Paprastai radijo stotelę laikome rankose ir pirštu paspaudžiame mygtuką, kuris leidžia siųsti signalą. Tačiau Varlė.lt specialistai atkreipia dėmesį, kad šis radijo stotelės naudojimo būdas kartais gali būti nepatogus ir netgi nesaugus, pavyzdžiui, statybose ar vairuojant automobilį. Šiuo atveju praktišku sprendimu gali būti modeliai su specialia pečių rankena ar dirželiu, prie kurio pritvirtinamas įrenginys. Taip pat galima rasti radijo stoteles su balso aktyvavimo sistema (vox funkcija), kurios dėka nėra nebus poreikio pirštu spausti mygtuko, įgalinančio signalo perdavimą.

Baterija

Dauguma radijo stotelių pasižymi AA arba AAA tipo baterijų maitinimu. Labai dažnai komplektacijose būna tinklo maitinimo adapteriai, automobiliniai įkrovikliai ar bazinės įkrovimo stotelės. Paprastai radijo stotelių baterijos nėra didelės talpos, tačiau reikėtų turėti omenyje tai, kad jos nesunaudoja daug energijos, o didžiąją laiko dalį būna budėjimo režime. Naudojantis radijo stotele žiemą, pavyzdžiui, slidinėjimo metu, reikia turėti omenyje, kad ji gali išsikrauti kur kas greičiau. Tokiu atveju rekomenduojama ją laikyti kur nors po striuke ir naudotis atskiru mikrofonu ar ausine.