Veidrodiniai fotoaparatai

Veidrodinis fotoaparatas D’SLR – tai įranga profesionalams ir tikriems fotografijos mėgėjams. Leidžia pamatyti paveikslą tokį, kokį užregistruos matrica, taip pat su filmu. Perkant tokią įrangą reikia turėti omenyje, kad pasirenkame tik sistemą – patį aparatą. Tai tik maža dalis išlaidų, nes reikia sukomplektuoti visą rinkinį objektyvų, korpusų ir kitos papildomos įrangos.

Įrangos specifika ir paskirtis

Veidrodinis fotoaparatas leidžia greitai atgaminti vaizdą. Nuotraukos kokybė labai gera, negarsus elektrinis ūžesys. Labai greitai reaguoja į naudotojo pageidavimus. Tačiau kol pasirinksite tinkamą korpusą, verta pasirinkti tinkamą objektyvą pagal diapazoną ir skaidrumą.

Geresnės kokybės šuolis, palyginti su kompaktiniais fotoaparatais, yra įmanomas dėl didesnio matricos paviršiaus, tai yra didesnio ploto, į kurį patenka šviesa. Matricos tylesnis darbas turi įtakos dideliam jautrumui ISO. Naudingas ir neprarandamas jautrumas bei fotografuotoms scenos detalėms. Kaip pavyzdį galima pateikti matricą „Canon APS–C“, kuri naudojama veidrodiniuose fotoaparatuose tokių dydžių: aukštis – 15 mm, plotis – 22,5 mm, įstrižainė – 27 mm; o populiari matrica, naudojama kompaktiniuose fotoaparatuose, tai yra vadinamoji 1/2.5″, kai aukštis – 4,3 mm, plotis – 5,8 mm, įstrižainė – 7,2 mm.

Didelę reikšmę fotografuojant turi autofokuso sistema – tai yra elementas, nuo kurio priklauso aštrumas pasirinktame kadro elemente. Veidrodiniuose fotoaparatuose naudojama fazės detekcijos sistema, kad būtų galima nustatyti atstumą nuo objekto iki elemento pločio, kuris registruoja paveikslą – iki matricos. Sistema yra labai greita ir preciziška. Tipiniai D’SLR turi daug funkcijų, darbo būdų ir naudotojo nustatymų. Pavyzdžiui, galima nustatyti nuolatinio sekiojimo, automatinio parametrų parinkimo ir daug kitų įdomių ir reikalingų funkcijų, dėl kurių galima fotografuoti sudėtingiausiomis sąlygomis.

Skaitmeninių veidrodinių fotoaparatų su vienu objektyvu skirstymas

Veidrodinius fotoaparatus galima suskirstyti į klases bei pagal kainas:

  • mėgėjiški veidrodiniai fotoaparatai;
  • pusiau profesionalūs veidrodiniai fotoaparatai;
  • profesionalūs veidrodiniai fotoaparatai.

Mėgėjiški veidrodiniai fotoaparatai

Tai yra žemiausios klasės įranga, kuri neturi sustiprintų dalių, jai panaudotos medžiagos yra vidutiniškos kokybės. Jie nėra dideli, idealiai tinka moteriškoms rankoms, taip pat telpa moteriškame rankinuke. Galime būti tikri, kad toks veidrodinis fotoaparatas turės tinkamą aštrumo sistemą ir geresnį vaizdą bei kokybę negu geriausias kompaktinis skaitmeninis fotoaparatas.

Šios klasės veidrodiniai fotoaparatai puikiai tinka fotografuoti peizažus, portretus ir makro. Žinoma, jeigu nupirksime tinkamą šio tipo objektyvą. Gerai tinka tiems, kas pradeda fotografuoti gamtą su populiariais stiklais. Šios klasės tipo veidrodinį fotoaparatą nupirksime už 1300 litų . Reikia turėti omenyje, kad prie šios sumos reikia priskaičiuoti objektyvo, kurį išsirinkome iš anksto, kainą.

Pusiau profesionalūs veidrodiniai fotoaparatai

Vidurinės klasės veidrodiniai fotoaparatai, tai yra, pusiau profesionalūs, leidžia žaisti reportažine, gamtos vaizdų fotografija. Dažnai sustiprintas fotoaparatas, pagamintas iš aukštos klasės, o dažnai aukščiausios klasės medžiagų. Greitai įrašo ir registruoja nuotraukas, net iki 8 kadrų per sekundę. Autofokusas su aukšta stebėjimo funkcija ir galimybėmis nustatant aštrumą. Didelis 3” ekranas. Stebėjimo gyvai sistema (live view). Tai pagrindiniai šios grupės veidrodinių fotoaparatų pranašumai. Veidrodiniai fotoaparatai „semi-pro“ (liet. Pusiau-profesionalus) – tai labai naudinga įranga. Greitų įvykių fotografavimas, pvz., futbolo rungtynių, fotografavimas viduje, pvz., vestuvėse, įmanomas be didesnių trukdžių. Dideliu jautrumu galima naudotis nebijant, kad nuotraukos nukentės. Kai matrica turi daugiau kaip 10 milijonų pikselių, galima bandyti fotografuoti studijoje. Labai svarbi stebėjimo gyvai sistema (live view), kuri leidžia gerai nustatyti aparatą nuotraukai. Tai pasiteisina koncerto metu, kai tenka fotografuoti virš galvų.

Šios klasės veidrodinių fotoaparatų kainos prasideda nuo 3500 litų.

Profesionalūs veidrodiniai fotoaparatai

Aukščiausioji klasė – profesionalūs veidrodiniai fotoaparatai. Greiti lyg šautuvai. Nepakartojamos kokybės nuotraukos. Autofokusas greitas ir preciziškas, puikiai veikia sudėtingomis sąlygomis, ypač esant prastam apšvietimui. Nuotraukos aukščiausio lygio. Apie kai kuriuos modelius galima pasakyti: „kai nufotografuosi, gali juo įkalti palapinės kuoliukus arba atsidaryti konservų dėžutę“. Žinoma, šie žodžiai perdėti, tačiau įranga tikrai solidi. Korpusas pagamintas iš magnio, matrica paslėpta, jos dydis kadro didumo (35 mm) – tai yra, standartinis.

Tokia įranga kiekvienas būtų patenkintas. Profesionalūs veidrodiniai fotoaparatai dažniausiai naudojami reporterio darbui kaip patikimas ir greitas darbo įrankis. Negalima pamiršti apie tinkamo objektyvo parinkimą, nes tai pirmas žingsnis darant geras nuotraukas. Veidrodiniai fotoaparatai yra dideli ir gerokai sunkesni negu kompaktiniai fotoaparatai.

Sąvokų žodynėlis, techninės naujovės

Autofokusas – sistema, nustatanti aštrumą aparate už pusiau pralaidaus veidrodžio. Leidžia tiksliai nustatyti pasirinkto objekto aštrumą. Ši sistema naudoja fazės detekcijų. Viskas vyksta paskirstant šviesą per mikro lęšius. Autofokuso sistema lygindama skirtumą tarp vaizdų apskaičiuoja, į kurią pusę ir kiek perstumti vaizdą, kad jis būtų kokybiškas.

Jautrumas ISO – tai yra jautrumo, kuriuo matrica registruoja ją pasiekiančią šviesą, vertinimas. Didesnis matricos jautrumas leidžia sumažinti darbo laiką arba priveriant elementą padidinti aštrumą, apibrėžiantį patenkančios šviesos kiekį.

D’SLR – Digital single-lens reflex – tai yra veidrodiniai fotoaparatai su vienu objektyvu, populiariai vadinami veidrodžiu arba korpusu.

Matrica – veidrodinio fotoaparato korpuso elementas, kuris registruoja vaizdą, o tiksliau kalbant, šviesą iš fotonų pakeičia į elektrinį signalą – elektronus. Prieš matricą yra spalvinis filtras, susidedantis iš žalių, raudonų, mėlynų ir baltųjų elementų. Jis leidžia užfiksuoti spalvotą vaizdą, apskaičiuodamas kiekvieno pikselio spalvą pažangiausiais algoritmais.

Sistema – tai populiarus pavadinimas, apibrėžiantis tarpusavyje derančius ir bendrai veikiančius korpusus, objektyvus, vertikalius laikiklius, filtrus ir kitus priedus. Gyvojo sekimo sistema live view – technikos naujovė veidrodiniuose fotoaparatuose, kuri leidžia stebėti registruotą vaizdą ekrane.