Šiltnamių savininkai šviežiomis gėrybėmis gali džiaugtis 6-7 savaitėmis anksčiau

Kaip issirinkti siltnami 2021

Pavasariui įsibėgėjant dauguma sodininkų jau pradeda sezono darbus. Vis tik pavasarinė šiluma dar nelepina, tad greičiausiai šviežiomis gėrybėmis džiaugsis šiltnamių savininkai – šio statinio mikroklimatas leidžia auginti sodo ir daržo kultūras net tada, kai lauke temperatūra dar yra gana žema. Vis tik žadantys įsigyti šiltnamį turėtų suskubti ir jį statyti jau dabar – taip išvengsite ilgo paslaugų ir prekių laukimo, o derliumi galėsite džiaugtis jau visai netrukus.

Kaip išsirinkti patvarų šiltnamį?

Šiltnamis – tai gilias tradicijas turintis sodo pastatas, skirtas greičiau užsiauginti derlių. Vis dėlto išsirinkti šiltnamį nėra visai paprasta, nes pasirinkimai priklauso ir nuo auginti planuojamų kultūrų, ir nuo estetinės sodo vizijos.

Paprastai šiltnamis yra statomas keleriems metams. Neretai kokybiški statiniai tarnauja iki 10 metų, tad statant šiltnamį vertėtų atsakingai pasirinkti jo formą, medžiagas ir dydį.

Dažniausios šiltnamių formos – arkinė ir dvišlaitinė. Pastaroji forma rekomenduojama tiems, kurie ketina auginti aukštaūgius augalus – agurkus, aukštaūgius pomidorus ir gėles. Auginantiems kiek žemesnius augalus – baklažanus, paprikas, žemaūgius pomidorus – puikiai tiks arkinis šiltnamis.

Šiltnamį sudaro dvi pagrindinės dalys: karkasas ir danga. Šiuo metu šiltnamių rinkoje esama kelių populiarių karkaso variantų, tačiau populiariausios – plieninės ar aliumininės konstrukcijos.

Šiltnamio dangai dažnai naudojamas stiklas ir polietileninės plėvelės – gana nepatvarios medžiagos. Šiuo metu jas gerokai lenkia daugiakanalis polikarbonatas – žymiai patvaresnė, šviesai ir šilumai pralaidesnė medžiaga.

Saniukas rekomenduoja rinktis polikarbonatą ir dėl kitų priežasčių: „Šiltnamyje su polikarbonato danga yra geresnis mikroklimatas – jame būna apie 20% daugiau šviesos negu tradiciniame šiltnamyje, kuris dengtas polietilenine plėvele, o šiluma išsilaiko ilgiau negu stiklu dengtame šiltnamyje. Konstrukcija yra tvirta ir tinkama mūsų nelepioms meteorologinėms sąlygoms.“

Kelios taisyklės – ir sėkmė garantuota

Pats šiltnamio pavadinimas nurodo, kad jame vyrauja aukšta temperatūra. Vis tik norint užauginti gausų derlių, reiktų išlaikyti optimalią oro temperatūrą – 25-30 laipsnių. Viršijus šią normą, augalai tiesiog nustoja augti, o nepakankamai šiltoje aplinkoje šie negali nokti.

Reikiamą temperatūrą padeda užtikrinti tinkama ventiliacija, tad svarbu pasirūpinti bent keliomis ventiliacinėmis angomis, šiltnamio durimis ir langais. Intensyvi oro apykaita lemia ir intensyvesnį augalų apdulkinimą.

Kitas svarbus faktorius – šviesa. Tai yra vienas pagrindinių augalų augimą skatinančių veiksnių, tad gero apšvietimo trūkumas užkerta kelią gausiam derliui. Šiltnamį reiktų statyti atviroje, saulėtoje vietoje, kad pro permatomą dangą prasiskverbtų pakankamai saulės spindulių iš visų jo pusių. Taip pat bent 2 kartus per sezoną rekomenduojama nuplauti šiltnamio dangą – murzinos šiltnamio sienelės ir apšvietimo stoka derlių gali sumažinti iki 40 procentų.

Ne ką mažiau svarbus augalų drėkinimas. Vanduo – augimui būtinas elementas, tad prieš statant šiltnamį reiktų pasirūpinti patogia drėkinimo sistema, nes derliaus dydis stipriai priklauso nuo tinkamo tręšimo ir drėgmės.

Šiltnamis – pavasario sezono prekė

„Didžiausia prekyba šiltnamiais vyksta pavasario mėnesiais – šiuo laikotarpiu įvyksta 70% metinių pardavimų. Vis tik dideli pardavimai kelia tam tikrų sunkumų – kartais vėluoja užsakymai ir tenka gerokai palaukti savo prekių, o dėl didelės apkrovos šiltnamių surinkėjų paslaugų sulaukiama tik per 3-4 savaites“, – įspėja A. Saniukas.

Jis pataria nedelsti, nes laiku pradėjus sodo darbus, šviežiomis gėrybėmis bus galima džiaugtis keliomis savaitėmis anksčiau nei auginant jas lauke: „Šiltnamį surinkti ir pasistatyti galima tik tada, kai nutirpsta sniegas ir dirva sugeria vandenį, todėl sodinimui lieka nedaug laiko. O tuo atveju, jei pirmos šilumos pasirodymo metu jau turėsite šiltnamį, o ne tik rinksitės, kokį užsisakyti, sodinimo darbus galėsite pradėti anksčiau.“

Kaip issirinkti siltnami

Komentuoti įrašą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *