Šaldytuvai

Sprendimas pirkti naują šaldytuvą turi būti gerai apmąstytas. Tai įranga, kuri turi tarnauti bent kelerius metus, todėl sprendimas pasirinkti konkretų modelį negali būti atsitiktinis.

Parduotuvėse pamatysite įvairių šaldytuvų modelių su įvairiomis funkcijomis ir galimybėmis. Kaip tokioje gausybėje surasti kažką tinkamo sau?

Iš pradžių reikia atsakyti sau į kelis pagrindinius klausimus. Svarbiausias iš jų – kiek žmonių naudosis šaldytuvu, kiek turite vietos virtuvėje. Svarbus yra Jūsų gyvenimo būdas – ar valgote namuose ar mieste. Nėra prasmės pirkti šaldiklio, jeigu virtuvėje nėra pakankamai vietos arba šaldytuvu naudosis vos du žmonės. O keturių asmenų šeimai mažas šaldytuvas be šaldiklio – per mažai.

Kitas svarbus dalykas – ar norite pirkti laisvai stovinčią ar paslėptą įrangą. Pirmąjį pasirinkimą siūlome tiems, kurie jau turi virtuvės komplektą. Jeigu nori tik pakeisti įrangą, geriau pasirinkti laisvai stovintį šaldytuvą.

Pirkdami šaldytuvą atkreipkite dėmesį į:

Talpa

Šis parametras tiesiogiai susijęs su šaldytuvo dydžiu, kuris nurodomas litrais. Sprendžiant, kokios talpos turi būti šaldytuvas, turite pamąstyti apie kelis dalykus. Visų pirma, ar šaldytuvu naudosis didesnis žmonių skaičius, kokie jų maitinimosi įpročiai, ar valgo namie, o gal mieste? Labai svarbu, kiek vietos galite skirti šaldytuvui, kadangi didesnės talpos modeliai dažniausiai būna didesni. Jeigu gyvenate vienas, tai nereikalingas didelis šaldytuvas – tik užimtų vietą virtuvėje ir dažniausiai būtų tuščias. Patys mažiausi modeliai yra apie 100 litrų talpos, kartais mažiau. Šaldytuvai, kurių talpa nuo 100 iki 200 litrų idealiai tinka poroms, mažesnėms šeimoms, kurios nori sutaupyti vietos virtuvėje. Šio tipo modeliai turi nedidelį šaldiklį.

Didesnei šeimai, kuri nuolat valgo namie, verta pasirinkti didelį modelį, kurio talpa yra daugiau nei 200 litrų, o gal net 400 litrų. Atkreipkite dėmesį, kokios šaldytuvo, ypač šaldiklio proporcijos. Reikia gerai pamąstyti, kiek produktų norėsite šaldyti. Čia nėra apribojimų – surasite įrangos ir su mažu šaldikliu, ir su didesniu. Gamintojai stengiasi, kad šaldytuvai atitiktų visus vartotojų poreikius.

Energetinė klasė

Kiekvienas šaldytuvas yra priskirtas energetinei klasei mažėjimo tvarka nuo A iki G. Energetinis efektyvumas – tai Europos Sąjungos įvesta sistema. A+++, A++, A+ ir A klasės garantuoja mažiausias sąskaitas už elektros energiją, kurią sunaudoja šaldytuvas. Jeigu planuojate pirkinį, kuris turi tarnauti ilgus metus, o sąskaitų dydis irgi yra svarbus, turėkite omenyje energetinę klasę. Pavyzdžiui, A energetinės klasės šaldytuvas, palyginti su C klase, sutaupo elektros energijos už maždaug 50 litų. Pasirinktus modelius verta palyginti ir šiuo aspektu.

Atskirų agregatų funkcijos

Agregatas pristato šaldymo elementą į cirkuliaciją, todėl viduje yra pakankamai žema temperatūra. Galima pasakyti, kad tai šaldymo įrangos širdis. Temperatūrą reguliuoja termostatas. Jeigu perkate šaldiklį-šaldytuvą, atkreipkite dėmesį, kiek jis turi tokių agregatų. Geriau būtų, kad jų būtų du (tuo pačiu bus ir du termostatai). Kadangi šaldytuvas ir šaldiklis čia yra atskiri elementai, tai idealus sprendimas būtų dviejų temperatūrų bei drėgmės lygio laikymas. Toks oro padalijimas garantuoja, kad kvapai nesusimaišys, o temperatūra abiejose dalyse bus tokio lygio, kokį nustatysite.

No Frost

„No Frost“ – tai šiuolaikiniai šaldytuvai be šerkšno ir ledo, todėl jų nereikia atšildyti. Techniškai viskas vyksta taip: šaldytuvai drėgmę pašalina per oro cirkuliaciją. Drėgmė patenka į specialų garuoklį, kuris ją paverčia ledu. Dažniausiai jis būna už sienelės. Šis ledas yra ištirpdomas, laisvai garuoja ir suteka. Maistas išsaugo praktiškai visas maistines medžiagas ir nesulimpa. Kadangi ledas nesikaupia ant šaldytuvo sienelių, jis neužima vietos.

Automatinis atšildymas ir automatinis šerkšno nuėmimas

Šaldytuvai, kurie nėra „No Frost“, dažnai turi kitokią sistemą: automatinio atšildymo/nušerkšminimo. Šios funkcijos turi padėti vartotojui sutaupyti laiko, skiriamo šaldytuvo priežiūrai. Modeliai, kurie turi tokias funkcijas, automatiškai išjungia šaldymą ir ištirpęs šerkšnas subėga į specialų indelį.

Klasė bei užšaldymo galimybės

Klasė bei užšaldymo galimybės – tai parametrai, kurie nusako šaldytuvo galingumą. Šaldytuvo klasė yra žymima žvaigždutėmis. Kuo daugiau žvaigždučių, tuo žemesnė temperatūra, o dėl to ilgiau galima laikyti produktus. Pavyzdžiui: viena žvaigždutė – 6° šalčio – produktus galima laikyti trumpai . Dvi žvaigždutės – tai jau 12°C šalčio. Geriausi modeliai turi po keturias žvaigždutes, kurios reiškia temperatūrą, žemesnę nei 24°C šalčio. Tokia temperatūra skirta ilgalaikiam šaldymui, taigi maisto produktus galima laikyti iki 1 metų.  Svarbus parametras yra užšaldymas – maisto svoris, kurį šaldiklis gali užšaldyti iki -18°C per parą.

Vidaus valdymo sistema

Naujesni šaldytuvai turi specialųjį panelį LCD, kuris parodo temperatūrą bei kitus šaldytuvo darbo rodiklius. Tai leidžia, pavyzdžiui, pasirinkti papildomus šaldymo rodiklius: greitojo šaldymo sistemą arba sistemą, kuri taupytų elektros energiją. Gali mums pranešti, kai neuždarome durų (yra modelių, kurie patys uždaro duris). Kiekvieną rytą galite pasižiūrėti, ar temperatūra yra tinkama ir ar nėra per daug drėgmės. Vienu žodžiu, viskas kontroliuojama! Senesni modeliai turi mechaninę valdymo sistemą

Dydis

Dydis pasirenkamas pagal tai, kiek vietos yra virtuvėje ir koks įrenginys reikalingas. Jeigu poreikiai netipiniai, pvz., reikia siauro, bet labai aukšto šaldytuvo, nereikia jaudintis, nes gamintojai pristato ir netipinių modelių. Šaldytuvo dydis – tai iš principo jo talpa.

Kitos papildomos funkcijos

Gamintojai vis sumano kažką naujo, kad įranga būdu geresnė, kokybiškesnė, nestandartinė, bet tuo pačiu šiuolaikiška ir funkcionali. Atsiranda daug papildomų funkcijų, kurios nėra pagrindiniai rodikliai, tačiau palengvina naudojimą.

Dažniausiai šaldytuvai turi šias papildomas funkcijas:

 • lentynų aukščio reguliacija – galimybė pakeisti lentynų aukštį; šaldytuvas turi prisitaikyti prie Jūsų poreikių ir jame laikomo maisto dydžio, o ne atvirkščiai;
 • valdymo sistemos blokavimas – temperatūros ir kitų funkcijų nustatymas, kad vaikai negalėtų jų pakeisti;
 • atskira lentynėlė, pvz., vyno buteliams;
 • specialios lentynos buteliams;
 • integruotas radijas – kai kurie gamintojai pasirūpino pramogomis virtuvėje; radijas dažniausiai būna įmontuotas į valdymo sistemą;
 • taupus šaldytuvo darbas – skirtingi gamintojai įvairiai šią funkciją pavadina; idealus sprendimas, kai norite išvažiuoti ilgesniam laikui, o nenorite išjungti šaldytuvo;
 • greitasis užšaldymas, greitasis atšildymas – pvz., greitojo užšaldymo lentyna šaldytuvuose ; greitąjį užšaldymą galima nustatyti, pvz., 24 valandoms; praėjus nustatytam laikui funkcija pati išsijungs; kai kuriuose modeliuose funkcija pati išsijungia, kai pasiekia reikalingą temperatūrą;
 • lentynos iš stiklo – tokias lentynas lengva prižiūrėti, skystis neišsilieja po visą šaldytuvą; stiklas yra labai patvarus;
 • ledo indeliai;
 • antibakterinės sistemos – gamintojai šioje srityje varžosi, kaip padaryti, kad maistas liktų tikrai šviežias ir sveikas; pvz., „Samsung“ naudoja sidabrą;
 • triukšmo lygis – tai parametras, nurodomas decibelais; kuo mažiau decibelų, tuo tyliau veikia šaldytuvas;
 • daržovių lentyna – dažniausiai šaldytuvo apačioje;
 • baras ir t. t.

Kai nusipirksite naują įrangą, atsiminkite, kaip reikia ja naudotis. Visų pirma, šaldytuvas negali stovėti tokioje vietoje, kad jo nuolat patektų saulės spinduliai. Todėl pastatyti šalia lango nėra pati geriausia idėja. Taip pat jis negali stovėti arti kitų šiluminių įrenginių – viryklės ar radiatoriaus. Gamintojai nurodo klimato klasę, kuri rodo, kokioje temperatūroje turėtų stovėti šaldytuvas. Virtuvės temperatūra gali svyruoti nuo 2°C iki 32°C. Taip pat atsiminkite, kad negalima šaldytuve laikyti sugedusių produktų, taip pat juos reikia tinkamai užšaldyti, kad galėtumėte džiaugtis skaniu ir sveiku maistu!

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Vėsintuvas ar vėsintuvas-šaldiklis?

Vėsintuvas – tai 1 durų šaldytuvas, kuriame yra maža šaldymo kamera. Vėsintuvas-šaldiklis turi 2 duris ir gana didelį šaldiklį. Jo talpa – nuo 40 iki 150 litrų (priklauso nuo modelio). Jeigu jau turi atskirą šaldiklį, tai gal nėra prasmės pirkti šaldytuvo su šaldikliu? Taip sutaupote pinigų ir vietos virtuvėje.

Šaldytuvo įranga – kokia?

Šaldytuvo įranga yra labai svarbi. Nuo jos priklauso produktų kokybė, kaip ilgai galėsime juos saugoti, patogumas ir kaina. Atsiminkite, reikia pasirinkti tai, ko iš tikrųjų reikia, nes už papildomas funkcijas tikrai sumokėsite papildomai.

Kiek pinigų verta išleisti tokiam įrenginiui?

Šaldytuvo kainai turi įtakos jo talpa, papildomų funkcijų skaičius ir gamintojas. Nuspręsti, kiek verta išleisti pinigų – tai vienas pirmųjų žingsnių, kai pradėsite ieškoti kažko sau tinkamo. Šaldytuvų kainos yra nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų.

Kuris gamintojas gamina geriausius šaldytuvus?

Į šį klausimą negalima tiesiogiai atsakyti. Siūlome atkreipti dėmesį į techninius parametrus, tam tikrų modelių kainas ir vėliau pasidomėti gamintojais. Reikia atsiminti, kad kiekvienas gamintojas turi savo mėgėjus ir priešus. Čia nėra geriausių, nes technika vystosi ir gamintojai sugalvoja vis kažką naujo.

Žodynėlis

Techniniai šaldytuvų parametrai

Šalčio akumuliatoriai – šaldytuvas, turintis tokius akumuliatorius, sugeba palaikyti žemą temperatūrą, net jeigu nebus elektros energijos.

Automatinis užšaldymas ir atšildymas – dėl šios sistemos automatiškai kas kažkiek laiko ledas yra ištirpdomas ir suteka į specialųjį indą, iš kurio garuoja.      Atšildymo metu šaldiklyje temperatūra nepasikeičia.

Valdymo blokavimas – galimybė nustatyti temperatūrą ir kitas funkcijas, kad vaikai negalėtų jų pakeisti.

Energetinė klasė – energetinis efektyvumas. Pagal atliktus testus šaldytuvai yra skirstomi mažėjimo tvarka nuo A iki G.

„Non Frost“ – šaldymo sistema be šerkšno. Šaldytuvų, kurie turi tokią sistemą, nereikia atšildyti.

Šaldytuvo talpa – informuoja, kiek maisto (litrais) gali tilpti jame.

Šaldiklio talpa – kiek maisto gali tilpti šaldiklyje.

Įvadinio užšaldymo zona – dažniausiai viena iš lentynų, kurioje užšaldomi vaisiai ir daržovės; vėliau jie perpilami į maišelį ir padedami kitoje lentynoje. Dėl to uogos neslimpa.

Greitasis užšaldymas – sistema, kuri leidžia užšaldyti net keliolika kilogramų maisto per 24 valandas.

Dydis – Aukštis x Plotis x Gylis (A x P X G).