Šakotuvai (Swich)

Šiais laikais visos „AirPort“ bazinės stotelės tris laisvas eterneto jungtis (papildomai be tos jungties, prie kurios prijungiamas jūsų plačiajuostis modemas), tokiu būdu galite lengvai išplėsti savo belaidį tinklą naudodami laidus. Yra daug atvejų, kai tokie laidiniai sujungimai yra naudingesni nei vien tik bevielis tinklas.

Kada tai gali būti reikalinga
Jeigu jūsų belaidis tinklas veikia su uždelsimais, ypač tada kai perduodami didelio dydžio failai, pagrindinis ir geriausias pasirinkimas, jeigu vėl norite sugrįžti prie didelio perdavimo greičio – rinktis laidinį eternetą – ypač geras variantas yra „Gigabit Ethernet“ ryšys.
„Gigabit Ethernet“ našumas dešimt kartų viršija net greičiausią „AirPort“ bazinės stotelės „Wi-Fi“ ryšį,  be to, šis eternetas niekada nėra veikiamas trukdžių ir ryšys niekada nenutrūksta. Ryšį galite naudoti savo „Mac“ kompiuteriui, vaikai gali siųstis filmus, o  sutuoktinis gali siųstis muzikos srautus iš šeimos „iTunes“ bibliotekos, ir visa tai gali vykti vienu metu, neapkraunant jūsų tinklo.

Laidinis ryšys ypač naudingas tam tikriems, prie tinklo prijungtiems prietaisams:
Stacionarūs kompiuteriai. Jeigu konkrečiame stacionariame „Mac“ kompiuteryje turite bendrą „iTunes“ biblioteką, vaizdo įrašus ar šeimos nuotraukas, arba jeigu per kompiuterį dalijatės išoriniais prietaisais, pavyzdžiui, spausdintuvu ar DVD įrašymo įrenginiais, ir jeigu bendro kompiuteris yra tame pačiame kambaryje, kaip ir „Airport“ bazinė stotelė, visada reikėtų kompiuterį prijungti prie stotelės laidais, o ne belaidžio ryšio pagalba. Nes jeigu „Mac“ kompiuteris ir bazinė stotelė nėra tame pačiame kambaryje, vis tiek apsvarstykite galimybę naudoti laidinį eterneto ryšį. Nutiesti laidus tarp dviejų kambarių nėra sudėtingas ar nepatogus sprendimas (žr. žemiau pateiktą skyrių „Kaip įrengti“).
Vaizdo techninės įrangos, įskaitant „Apple TV“ ir „TiVos“, duomenų srautai. Kadangi „Apple TV“ išsaugo vaizdo duomenis savo vidiniame kietajame diske, šiam sprendimui nėra reikalingas greitesnis laidinis ryšys, tačiau jis vis tiek gali būti naudingas ir šiuo atveju. Laidinio ryšio dėka galėsite greičiau atsisiųsti failus, be to, bus mažiau apkrautas belaidis tinklas ir galėsite greičiau paleisti atsisiųstus failus.
Laidinis ryšys naudingesnis, kai naudojami vaizdo duomenų srauto blokai, pavyzdžiui, „Roku Netflix“ grotuvas ir „Slingbox“, o taip pat tokios žaidimų konsolės kaip „PS3“ ir „Xbox 360“ (šie prietaisai perduoda vaizdo duomenų srautą realiu laiku ir duomenų nereikia įrašyti į diską). Dauguma šių prietaisų turi integruotus arba pasirenkamus „Wi-Fi“ adapterius, tačiau šio tipo ryšys yra ypač linkęs nutrūkti arba svyruoti. Šiuos prietaisus laidais prijungti prie tinklo šiek tiek sunkiau, nes jie dažniausiai yra ne toje pačioje patalpoje kaip jūsų „AirPort“ bazinė stotelė arba kompiuteris, kuriame laikote savo vaizdo failus. Bet, vėl gi, tai įmanoma padaryti.
NAS (tinklinės talpyklos) diskai.  NAS diskai yra kietieji diskai arba diskų masyvai, kurie prisijungia tiesiogiai prie jūsų tinklo (žr. „Prie tinklo prijungtos talpyklos“).  Šie diskai labai tinka tinklo dubliavimui arba centriniam bendrų failų ir medijos duomenų rinkinių talpinimui. Kai kurie diskai turi integruotą „Wi-Fi“ ryšio funkcija ir visi šie diskai turi eterneto jungtis. Naudokite eterneto jungtį, nes failus persiųsti galėsite žymiai greičiau, jeigu naudosite laidinį ryšį.

Ką reikia pirkti
Į belaidį tinklą pridėti laidu prijungiamų komponentų dažniausiai neverta, nebent naudojate „Gigabit Ethernet“. „Gigabit Ethernet“ funkciją turi visi „Intel“ „Mac“ kompiuteriai, išleisti nuo 2005-ųjų metų vidurio, „PowerBooks“ kompiuteriai, išleisti nuo 2001-šjš metų pabaigos ir „Power Macs“ kompiuteriai, išleisti nuo 2000-ųjų metų vidurio. (Jeigu norite patikrinti, ar jūsų „Mac“ kompiuteris turi šią funkciją, pasirinkite parinktis toliau parodyta seka: „Apple: About this Mac“ („Apple“: apie šį „Mac“ kompiuterį“), spustelėkite „More Info“ („Daugiau informacijos“), „Contents“ („Turinio“) šoninėje juostoje pasirinkite „Network“ („Tinklas“), o papildomame lanke „Active Services“ („Aktyvios paslaugos“) pasirinkite parinktį „Built-in Ethernet“ („Integruotas eternetas“); tada žemiau esančiame papildomame lange ieškokite „Media Subtype“ („Papildomos medijos tipo“) pasirinkties). Maršruto parinktuvai prie „Gigabit“ prisijungė neseniai: „Apple“ pradėjo siūlyti „Gigabit“ funkciją savo „AirPort“ bazinėse stotelėse nuo 2007-ųjų vidurio, kai rinkoje pristatė „Gigabit AirPort Extreme“.
Nuo viršaus iki apačios: „3Com OfficeConnect Gigabit Switch 5“; „Linksys EG005W“; „Zyxel GS-108B“; „SMC SMCGS8 EZ Switch“ jungikliai. Jeigu neturite „Gigabit Ethernet“ ryšio, jūsų laidinis ryšys veiks 100 Mbps greičiu, taigi taip panaikinama dauguma laidinio ryšio privalumų belaidžio ryšio atžvilgiu.
Jeigu jau turite „Gigabit“ maršruto parinktuvą, o jame – pakankamai jungčių visiems prietaisams, kuriuos norite prijungti prie laidinio ryšio tinklo, tai reiškia, kad esate visiškai pasiruošę. Jeigu savo maršruto parinktuve neturite pakankamai jungčių arba jeigu kaip belaidžio ryšio bazinę stotelę naudojate savo „Mac“ kompiuterį, daugiau jungčių galite pridėti naudodami eterneto jungiklį.
Jungiklis yra tiesiog blokelis su eterneto jungtimis, kuris valdo tinklo duomenų srautą tarp prietaisų, kurie yra prijungti prie šio blokelio. Priešingai nei eterneto šakotuvai, jungikliai yra sumanūs, duomenų paketus nukreipia į tinkamas jungtis, taip išvengiant konfliktų ir užtikrinant daug didesnį duomenų perdavimo greitį nei naudojant šakotuvus.
Įsigydami „Gigabit Ethernet“ jungiklį ieškokite pilnai dvipusio ryšio modelių (kurie vienu metu visu greičiu gali siųsti duomenis abiem krytimis), su automatine greičio aptikimo funkcija (kad galėtumėte naudoti juos tiek su 100 Mbps, tiek su 1-Gbps prietaisais) ir automatinio aukštynkrypčio saito savybe (kurios dėka nebereikia perėjimo laidų). Jūs galite surasti daug gerų 5 arba 8 jungčių „Gigabit“ jungiklių, kurie tinka naudojimui namuose, už mažiau nei 100 dolerių kainą (žr. „Gigabit Ethernet“ jungikliai).

„Gigabit Ethernet“ jungikliai
Galiausiai, kai šiuos jungiklius reikia laidais prijungti prie jūsų tinklo, būtinai naudokite „Cat 5e“ kabelį. „Cat 5e“ kabelis palaiko „Gigabit Ethernet“ specifikaciją, o tuo tarpu standartinis „Cat 5“ kabelis skirtas tik iki 100 Mbps duomenų perdavimo greičiui.

Kaip įrengti
Automatinio aukštinkrypčio saito eterneto jungiklio įrengimas yra paprastas. Maršruto parinktuvo eterneto kabelį tiesiog prijunkite prie jungiklio, o tada visus savo prietaisus prijunkite prie likusių jungčių. Visa kita atliks jungiklis. Jeigu jungiklis neturi automatinio aukštynkrypčio saito funkcijos , jungiklyje gali būti atskiras aukštynkrypčio saito jungtis, skirta maršruto parinktuvo laido prijungimui.

Nebūtina, kad jungiklis būtų toje pačioje patalpoje, kaip ir maršruto parinktuvas. Jeigu jūsų biuras įrengtas mansardoje arba rūsyje ir jeigu jame yra daug prietaisų, kuriuos norite sujungti laidiniu ryšiu, arba jeigu sujungiate daug prietaisų, esančių svetainėje, jums pakaks vieno eterneto laido – jį reikia nutiesti tarp bazinės stotelės iki nutolusios vietos, o tada viską sujungti naudojant jungiklį.

Nutiesti eterneto laidus daug paprasčiau, nei jūs galvojate. Jeigu viršuje arba apačioje atitinkamai yra mansardos ar rūsio erdvė, galite paprasčiausiai prakišti laidus per grindis arba lubas, tada juos paslėpti ir vėl ištraukti norimoje vietoje. Skylėms paslėpti galite naudoti sienines plokštes (pavyzdžiui, elektros lizdų dančius). Jeigu laidus reikia tiesti kambariuose, ieškokite plokščio, lipnaus arba dažomo „Cat 5e“ eterneto kabelio, kurį galima nepastebimai nutiesti palei grindjuostes ir klojinius, pavyzdžiui, įsigykite „FlatWire“ kabelį. „Video Products Inc“ pardavinėja šiek tiek storesnį, plokščio tipo „Cat 5e“ laidą, kurį patogu nutiesti po kilimais.