Radiatoriai

Jei radiatoriai vos šiltesni nei aplinkos temperatūra ir situacija nepagerėja net praplovus juos cheminiais preparatais, vadinasi, pats laikas juos pakeisti. Kaip išsirinkti tinkamus ir kokybiškus radiatorius, kokio metalo radiatoriai geriausi? Šis vadovas atsakys į visus klausimus, kylančius renkantis radiatorių.

Kuo skiriasi aliumininiai, plieniniai ir ketaus radiatoriai?

Aliumininiai radiatoriai geriausiai iš visų radiatorių spinduliuoja šilumą. Tokie radiatoriai sveria mažiau nei plieniniai ar ketaus, jų paviršius yra ypač lygus, juos lengva valyti. Šiuolaikiniai aliumininiai radiatoriai dažnai turi vidinį plieno vamzdį, kuris prailgina jų tarnavimo laiką. Šie radiatoriai renkami iš sekcijų, tad galima sujungti beveik neriboto ilgio radiatorių. Aliumininiai radiatoriai yra palyginti nebrangūs, nes efektyviai atiduoda šilumą aplinkai ir kainuoja mažiau už plieninius. Tad jei reikia apšildyti didelę patalpą, aliumininiai radiatoriai yra idealus variantas kainos, išvaizdos ir efektyvumo prasme.

Plieniniai radiatoriai spinduliuojamos šilumos kiekiu aliumininiams nusileidžia nežymiai, o išvaizda nė kiek neprastesni. Tokie radiatoriai yra tvirtesni ir puikiai tinka daugiabučių namų apšildymui, kai tuo tarpu aliumininius rekomenduojama rinktis privačių namų savininkams – jie turi galimybę stebėti paduodamo vandens kokybę ir spaudimą. Nors plieniniai radiatoriai gaminami stacionariomis plokštėmis, tačiau galima pasirinkti iš kelių aukščio ir gylio variantų, kurie labiausiai atitiks jūsų poreikius ir galimybes. Plieniniai radiatoriai būna viengubi, dvigubi, trigubi, 200, 300, 400, 500, 600, 900 mm aukščio, nuo 40 cm iki 3 metrų ilgio.

Ketiniai. Šiuolaikiniai ketaus radiatoriai yra atsparūs rūdijimui, aukštos liejimo kokybės. Tokie radiatoriai yra efektyviausi, kai reikia ilgai palaikyti tam tikrą šilumos kiekį patalpose. Žinoma, ketaus radiatoriai nebus pirmasis pasirinkimas tiems, kurie pageidauja išties estetiškos išvaizdos, tačiau jie išsiskiria ypač žema kaina ir efektyvumu ilgalaikiam šilumos palaikymui. Be to ketaus radiatoriai renkami sekcijomis, tad jų ilgį galite reguliuoti patys.

 

Į ką atkreipti dėmesį, renkantis radiatorių.

Visų pirma dėmesį reikėtų atkreipti į gamintojo šalį. Kokybiški, brangesni radiatoriai gaminami Vakarų Europoje, pigesni — Kinijoje ir kitose kaimyninėse Rytų šalyse. Tokių pačių išmatavimų ir gamybinės medžiagos radiatorių, pagamintų skirtingų kompanijų, galingumas gali skirtis net iki 25%.

Visus radiatorius ir jungiamąsias dalis patartina pirkti vienoje parduotuvėje. Taip užsitikrinsite, kad šildymo sistema bus sumontuota į vieningą visumą, visos detalės atitiks, o radiatoriuje nebus pratekėjimų. Perkant naujus radiatorius taip pat reikia pasitikrinti kaip radiatoriai pajungiami jūsų bute: iš šono ar apačios. Naujasis radiatorius turi turėti tokį patį pajungimą. Atkreipkite dėmesį į radiatoriaus techninius duomenis: maksimalų slėgį, galingumą, aukštį, ilgį, jungčių kiekį, ar yra termostatas. Beje, radiatorius ir jų detales patartina pirkti kartu su meistrais, kurie juos montuos.

Pirkdami radiatorius taip pat išsimatuokite lango ilgį ir įvertinkite patalpos, kurią norite apšildyti, dydį ir pasirinkite atitinkamą radiatoriaus modelį bei sekcijų skaičių. Radiatorius turėtų uždengti kiek įmanoma daugiau sienos tarp grindų ir palangės, o idealiu atveju, turėtų būti tokio paties ilgio, kaip langas. Vienam kv. metrui gyvenamosios patalpos apšildyti reikia 100 W galingumo radiatoriaus. Jeigu kambarys turi tik vieną išorinę sieną ir vieną langą, pakaks vieno 100 W galingumo radiatoriaus. Jei kambaryje yra daugiau išorinių sienų, teks rinktis galingesnius radiatorius.

Nepamirškite, jog daugiabučių namų butų radiatoriams taikomi tam tikri reikalavimai ir apribojimai. Prieš keičiant radiatorius būtina kreiptis į šilumos energiją tiekiančią įmonę ir pateikti prašymą techninėms sąlygoms gauti. Remiantis gautomis techninėmis sąlygomis, reikia paruošti techninį darbo projektą. Radiatorius galima keisti tik gavus projekto patvirtinimą. Tad pirkdami radiatorius į daugiabučio butą įvertinkite ir šiuos reikalavimus.