Patarimai, kaip išsirinkti saugią antivirusinę programą

Patarimai kaip issirinkti antivirusine

Daugeliui pakanka nemokamos antivirusinio programos paketo, kuris saugo nuo Trojos arklių ir kitų tykančių tinkle grėsmių. Tačiau tikrovė yra tokia, kad kokybiška antivirusinė programa, kuri nesulėtina kompiuterio ir leidžia džiaugtis pilna apsauga ir turi gamintojo palaikymą, yra mokama. Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai parengė patarimų gidą, kaip išsirinkti saugią antivirusinę programą.

Kas yra antivirusinė programa?

Antivirusinė programa turi labai aiškų ir paprastą tikslą – aptikti ir šalinti grėsmes, kurios pasirodo kenkėjiškos programinės įrangos pavidalu, pavyzdžiui, kaip Trojos arkliai. Pasak Varle.lt specialistų šiandien vis dažniau pasitaiko saugumo paketai, kurie papildomai atlieka ugniasienės, nepageidaujamų laiškų filtro arba tėvų kontrolės funkcijas.

Kaip veikia antivirusinė programa?

Antivirusinės programos veikimo pagrindą sudaro du moduliai:

  • Skaitytuvas, kuris leidžia „ištirti“ konkretų  failą, katalogą ar programą kenkėjiškumo.
  • Monitorius, kuris visą laiką fone tikrina visus atsisiunčiamus failus ir paleidžiamas sistemoje programas.

Informaciją apie naujausias grėsmes galima gauti dviem būdais:

  • Tradiciškai atnaujinant virusų duomenų bazę.
  • Naudojantis visada aktualia duomenų baze debesyje, su kuria programa yra visą laiką sujungta.

Antivirusinė programa – svarbi namuose, gyvybiškai svarbi organizacijose

Antivirusinė programa yra pagrindinis kompiuterio apsaugos metodas. Nors ji ir nesuteikia šimtaprocentinės garantijos, tačiau padidina tikimybę to, kad naudojama informacija nepateks į nepageidaujamas kenkėjų rankas. Tai svarbu namų naudotojoms, kurie abejonės nenorėtų, kad jų nuotraukos ar užrašai kokiu nors nekontroliuojamu būdu patektų į internetą arba kas nors gautų jų slaptažodžius. Taip pat tai itin svarbu kiekvienai organizacijai, ypač turint omenyje BDAR kontekstą, mat už netinkamą duomenų saugojimą gresia baudos.

Kokią antivirusinę programą rinktis: mokamą ar nemokamą?

Šiandien kibernetiniai nusikaltėliai tapo kūrybiškesni ir aktyvesni nei buvo dar prieš keletą metų. Dėl šitos priežasties svarbu, kad kompiuteryje būtų įdiegta šiuolaikiška antivirusinė programa ir geriau nemokama, nei apskritai jokios.

Kada verta rinktis mokamą antivirusinę programą?

Nemokamos antivirusinės programas dažnai pakanka namų naudotojoms, kurie savo kompiuteriuose nesaugo jokių svarbių duomenų (pvz., banko slaptažodžių) arba dažnai daro atsargines duomenų kopijas. Varle.lt specialistai rekomenduoja pagalvoti apie mokamus sprendimus tada, kai diskuose saugoma svarbi informacija, nuotraukos ar kitas turinys, kuris nenorėtumėte, kad patektų į kenkėjų rankas.

Rimto verslo aplinkoje diskusijų rinktis mokamą ar nemokamą antivirusinę programą, paprastai jau nebūna, kadangi prieigos prie verslo dokumentų praradimas ar komercinės paslapties kibernetiniams nusikaltimams atskleidimas gali kainuoti žymiai daugiau nei mokama antivirusinė programa.

Kokie yra mokamos antivirusinės programos ypatumai?

Pasak Varle.lt kompiuterinės technikos specialistų, mokamos antivirusinės programos paprastai pasižymi tokiomis savybėmis:

  • Didesniu efektyvumu, nes greičiau atnaujinama naujausių grėsmių duomenų bazė (visi atnaujinimai pirmiausiai pristatomi mokamų licencijų ir tik vėliau nemokamų programų naudotojams).
  • Naudojami pažangesni technologiniai sprendimai debesyje, skirti kovai su netipinėmis grėsmėmis.
  • Dažnai siūlo daugiau funkcijų ir individualų techninį palaikymą rimtų problemų atvejais.

Kompiuterio nesulėtinanti antivirusinė programa

Antivirusinė programa yra tokia programa, kuri visą laiką veikia fone ir apmažina kompiuterio našumą. Svarbu, kad tai, kuo mažiau pajustų kompiuterio naudotojas.

Nemokamos antivirusinės programos dažnai gali turėti kodą, kuris leidžia kūrėjams testuoti jų veikimą, tvirtinti naujas funkcijas prieš diegiant jas į mokamas versijas, rinkti duomenis, kaip programomis naudojasi naudotojas arba sistema („telemetriniai“ duomenys). Tai gali lemti šiek tiek lėtesnį kompiuterio ir jo sistemos veikimą. Išskyrus tai, nėra vienos priežasties, dėl kurios viena antivirusinė gali labiau apkrauti sistemą nei kita.

Kaip išsirinkti antivirusinę programą?

Antivirusinių programų pasiūla yra didžiulė. Netrūksta ir nemokamų sprendimų, tačiau jų funkcionalumų spektras yra labai ribotas lyginant su mokamomis versijomis. Patikimos anticirusinės programos įsigijimas vienam ar keliems naudotojams nėra tokios didelės išlaidos, dėl kurių būtų verta rizikuoti kompiuterio saugumu. Renkantis antivirusinę programą Varle.lt specialistai siūlo atkreipti dėmesį į kelis aspektus.

Antivirusinės programos licencijos tipas

Kai kurios antivirusinės programos siūlo atskiras licencijas individualiems naudotojams ir organizacijoms. Licencijų tipų skirtumai dažniausiai slypi kainoje. Tiesa, į organizacijas orientuotos antivirusinių programų licencijos gali siūlyti daugiau funkcionalumų arba galimybę naudoti keliuose įrenginiuose. Renkantis bet kokią programinę įrangą vertėtų susipažinti su licencijos sutarties sąlygomis.

Antivirusinės programos funkcijos

Varle.lt specialistai rekomenduoja pasidomėti, kokias funkcijas siūlo konkreti antivirusinė programa: ar tai yra standartinė antivirusinė, ar yra aprūpinta nepageidaujamų laiškų filtru, pažangia ugniasiene ir kitomis savybėmis.

Antivirusinės programos suderinamumas su sistema

Tai, kokiai operacinei sistemai tinka antivurusinė programa, paprastai aiškiai nurodoma gamintojo aprašyme.

Vertėtų pažymėti, kad antivirusinės programos pasirinkimas yra svarbesnis dalykas nei galvoja daugelis žmonių, todėl prieš perkant konkrečią versiją, rekomenduojama išanalizuoti visus šiame gide aptartus aspektus.