Maršrutizatoriai (Routers)

Jūs visada pastebite, kai jie – belaidžiai maršruto parinktuvai – netinkamai veikia. Šių sudėtingų, o dažnai ir erzinančių prietaisų dėka galite dalintis plačiajuosčio interneto ryšiu keliuose kompiuteriuose ir prietaisuose, taip pat galite sukurti tinklą, kuriame keli naudotojai ir prietaisai gali dalintis duomenimis, ir, žinoma, galite teikti belaidžio ryšio funkciją „iPad“, sumaniesiems telefonams, medijos grotuvams ir kitų tipų techninei įrangai.

Kadangi šiuo metu rinkoje siūloma tiek daug belaidžių maršruto parinktuvų, kurie turi tiek daug skirtingų savybių, funkcijų bei yra skirtingo reklamuojamo greičio, išsirinkti namams ar biurui tinkamiausią belaidį maršruto parinktuvą gali būti tikras iššūkis. Maršruto parinktuvo išsirinkimo problemą lemia ir pačios „Wi-Fi“ technologijos sudėtingumas. „Wi-Fi“ technologija yra sudėtinga sritis ir ją įtakoja tiek daug skirtingų veiksnių ir aplinkos svyravimų. Jeigu netoliese veikia daug kitų belaidžių maršruto parinktuvų, gali būti, kad susidursite su signalų trukdžiais, ypač labiau apkrautoje 2.4 GHz dažnių juostoje, kurią belaidžiai maršruto parinktuvai naudoja duomenų perdavimui ir gavimui. Belaidžio ryšio veikimą gali pabloginti tam tikros statybinės medžiagos, daugiaaukščiai namai, stiklinės pertvaros ir buitiniai prietaisai, kurie veikia 2.4 GHz dažnių juostoje, pavyzdžiui, mikrobangų krosnelės, kūdikių monitoriai („mobilios auklės“) ir belaidžiai telefonai.
Įmonės dažnai išleidžia tūkstančius dolerių belaidžio tinklo specialistams, kurie atlieka darbo vietos analizę bei nustato geriausią įrangą ir priemones, kurių dėka užtikrinamas belaidžio ryšio tinklas. Taigi visai nenuostabu, kad naudotojai namuose ir mažose įmonėse, kuriems šie specialistai dažniausiai neįperkami, gali jausti nerimą dėl belaidžio maršruto parinktuvo įsigijimo, nustatymo ir priežiūros ir dėl savo belaidžio ryšio tinklų!

Dar daugiau painiavos kyla dėl to, kad maršruto parinktuvų gamintojai dabar siūlo naujos kartos belaidžius maršruto parinktuvus. Šiems maršruto parinktuvams būdinga naujausia „802.11x“ technologija; „802.11ac“ technologija yra vienu žingsniu pažangesnė nei „802.11n“ technologija, nes užtikrina didesnį bendrą greitį ir geresnį veikimo intervalą. Skamba puikiai, tačiau ar „802.11ac“ technologija dabar yra pranašesnė „802.11n“ technologijos atžvilgiu? Ar jums reikalingas mažiau brangus vienos dažnių juostos maršruto parinktuvas ar brangesnis dviejų dažnių juostų maršruto parinktuvas? Ar jums reikia atnaujinti ar įsigyti „802.11n“ maršruto parinktuvą? Kokie yra „802.11n“ technologijos privalumai? Ar pažangesnis maršruto parinktuvas reiškia geresnį prisijungimą prie interneto tinklo? O kaip dėl „IPv6“ – ar geriau pirkti maršruto parinktuvą su „IPv6“ specifikacija? Prieš įsigyjant ar atnaujinant savo maršruto parinktuvą, iš pradžių reikia atsakyti į aukščiau pateiktus klausimus bei atsižvelgti į tokius veiksnius kaip saugumas, pagrindinės valdymo savybės ir papildomos funkcijos, pavyzdžiui, galimybė prie maršruto parinktuvo prijungti USB spausdintuvus  arba išorinius duomenų laikymo diskus, kai norite dalintis savo asmeniniu tinklu.

Prieš įsigyjant maršruto parinktuvą, iš pradžių reikia apsvarstyti, kokios šio prietaiso funkcijos jums yra reikalingos. Nepasitikėkite juokingomis klientų apžvalgomis, kurios pateikiamos tokiose interneto svetainėse kaip Amazon.com. Nors šios apžvalgos gali padėti suprasti kitų klientų patirtį naudojant konkretų maršruto parinktuvą, tačiau „Wi-Fi“ ryšys yra sudėtingas dalykas ir prietaisų efektyvumas gali skirtis vien dėl namų aplinkos sąlygų. Jeigu vienas klientas nurodo, kad konkretus maršruto parinktuvas jam puikiai tiko (arba visiškai netiko), tai nebūtinai reiškia, kad ir jums bus taip pat. Geresnis šaltinis, kuris padės jums svarstant, kokį maršruto parinktuvą įsigyti, yra profesionalios apžvalgos, sudaromos kontroliuojamoje aplinkoje, pavyzdžiui, mano apžvalgos, kurias sudarau „PCMag“ laboratorijose.

Toliau pateikiami pagrindiniai punktai ir šiek tiek informacijos, kurie padės jums išsirinkti maršruto parinktuvą, kuris geriausiai patenkins jūsų tinklo poreikius:

Ar jums reikalingas „Wi-Fi“ maršruto parinktuvas?
Maršruto parinktuvas nukreipia tinklo duomenų srautą, kuris suskaidomas į mažus duomenų vienetus, vadinamus paketais. Kai maršruto parinktuvai yra naudojami namuose, tai yra duomenų srautas, judantis tarp interneto tinklo (kurį užtikrina jūsų interneto paslaugų tiekėjas) ir jūsų vidinio, namų arba mažos įmonės tinklo. Belaidis maršruto parinktuvas leidžia belaidžiams prietaisams (ir laidiniams prietaisams) prisijungti prie minėto interneto tinklo ir komunikuoti su kitais prietaisais, kurie yra jūsų namų tinkle.

Kai kurie žmonės dirba tik vienu nešiojamuoju arba asmeniniu kompiuteriu, kuris gali būti tiesiogiai prijungtas prie laidinio arba DSL modemo. Gali būti, kad namuose arba biure nėra jokių kitų naudotojų ar prietaisų, kuriems taip pat reikalingas interneto tinklas ar galimybė dalintis spausdintuvais ir failais. Jeigu taip yra ir jūsų atveju ir jeigu jums nereikia trauktis iš vietos, kurioje galite naršyti internete ar apdoroti duomenis kompiuteriu, tada jums maršruto rinktuvo nereikia.
Tačiau jeigu naudojate tokius patrauklius prietaisus kaip „iPad“, žaidimų konsoles arba jeigu namuose ar biure yra keli naudotojai, tada greičiausiai norėsite belaidžio maršruto parinktuvo. Naudodami „Wi-Fi“ maršruto parinktuvą galėsite naršyti internete net ir tada, kai esate viršutinio aukšto miegamajame, taip pat galėsite prie interneto tinklo prijungti žaidimų konsolę ar priedėlį, pavyzdžiui „Roku“, arba dalintis nuotraukomis ir persiųsti muziką ir vaizdo įrašus į visus namuose ar biure esančius prietaisus. Jeigu norite turėti galimybę atlikti visas šias užduotis, tada taip, maršruto parinktuvas jums reikalingas.

Kokio tipo tinklo naudotojas jūs esate?
Vienam naudotojui namuose, kuris tiesiog nori naršyti internete, reikia maršruto parinktuvo, tačiau ne tokio paties, kaip dažnai žaidimus žaidžiančiam naudotojui, multimedijos entuziastui ar mažai įmonei. Vienos dažnių juostos maršruto parinktuvas, yra pakankamai geras prietaisas, puikiai tinkantis paprastam naudotojui. Šio tipo maršruto parinktuvas patenkins visų naudotojų, kurie ieško paprastos „Wi-Fi“ tinklo funkcijos ir lengvo nustatymo, poreikius. Be to, tai vienintelis rinkoje siūlomas maršruto parinktuvas su lietimui jautriu ekranu.
Ir priešingai, dviejų dažnių juostų „Gigabit“ maršruto parinktuvas, puikiai tinka tiems, kurie nori atlikti dažnių juostos atžvilgiu sudėtingesnes užduotis, pavyzdžiui, peržiūrėti didelės raiškos vaizdo įrašus arba perkelti ar arba atsisiųsti didelius failus į ir iš NAS (tinklo kaupiklių) prietaisų. Žaidimų mėgėjai susipažinkite su mūsų geriausiai žaidimams tinkančių maršruto parinktuvų apžvalga, kuriuose aprašome geriausius maršruto parinktuvus, pagerinančius žaidimų suteikiamus potyrius. Bendrai galiojanti taisyklė: kuo brangesnis maršruto parinktuvas, tuo daugiau savybių ir funkcijų jis gali pasiūlyti. Tačiau tai nebūtinai reiškia, kad brangesnis maršruto rinktuvas yra efektyvesnis.

Kokį maršruto parinktuvą rinktis: vienos ar dviejų dažnių juostų?
Ieškodami reikiamo maršruto parinktuvo, neišvengiamai susidursite su „dažnių juostos“ sąvoka. 2.4 ir 5 GHz dažnių juostos apima dažnius, kuriuose gali veikti bevielis ryšys. „802.11 B“ ir „802.11G“ prietaisai naudoja 2.4 GHz dažnių juostą, o tuo tarpu „802.11N“ maršruto parinktuvai gali naudoti 2.4 GHz arba 5 GHz dažnių juostą. Vienos dažnių juostos, 2.4-GHz maršruto parinktuvai –yra orientuoti į paprastus belaidžius tinklus. Kita vertus, dviejų dažnių juostų  maršruto parinktuvai, veikia tiek 2.4, tiek 5 GHz dažnių juostose. 5 GHz dažnių juosta yra mažiau apkrauta nei 2.4 GHz dažnių juosta, be to, 5 GHz dažnių juostą naudoja mažiau prietaisų. Todėl dviejų dažnių juostų maršruto parinktuvai geriau tinka intensyviam darbui namų tinkle, pavyzdžiui, jeigu mėgstate žaisti žaidimus arba dažnai siunčiate arba atsisiunčiate failus. Taip pat naudodami šio tipo maršruto parinktuvus užtikrinsite geresnį vidinio tinklo efektyvumą.

Vienas 5 GHz dažnių juostos trūkumas yra tai, kad ši dažnių juosta neišlaiko signalo didesniu atstumu, kaip ir 2.4 GHz dažnių juosta. Taigi jeigu ieškote dviejų dažnių juostų maršruto parinktuvo ir taip norite pasinaudoti 5 GHz dažnių juostos privalumais – rinkdamiesi maršruto parinktuvo vietą namuose arba biure, turėsite atsižvelgti į atstumo veiksnį.

Dar vienas aspektas, į kurį reikia atsižvelgti renkantis „Wi-Fi“ dažnių juostą – kai kurie jūsų prietaisai veiks tik konkrečioje dažnių juostoje. Informaciją apie tai, koks „Wi-Fi“ ryšys reikalingas skirtingiems prietaisams, rasite skyriuje „Kokio „Wi-Fi“ ryšio jums reikia norimiems prietaisams“.

300 Mbps, 450 Mbps, 900 Mbps…Tiek daug skaičių!
Rinkdamiesi ir norėdami įsigyti maršruto parinktuvą, ant daugumos jų pakuočių pastebėsite trijų skaitmenų skaičius, kurie žymi maršruto parinktuvo greitį. Prieš kelis metus daugeliui „Wi-Fi“ maršruto parinktuvų  galiojo vienas standartinis 300 Mbps greitis. Šis greitis žymi, kad testuojant maršruto parinktuvus maksimaliai palankiomis sąlygomis (tai mes vadiname testavimu „švariame kambaryje, kuriame nėra trukdžių), maršruto parinktuvas gali pasiekti iki 300 Mbps greitį. Šiuo metu rinkoje siūlomi 450 Mbps ar net 900 Mbps greičio maršruto parinktuvai. 900 Mbps yra greitis, kuris šiuo metu būdingas naujausiems dviejų dažnių juostų maršruto parinktuvams. Šis maršruto parinktuvas gali pernešti duomenis 450 Mbps greičiu tiek 2.4 GHz, tiek 5 GHz dažnių juostoje. Todėl jo greitis yra: 450 + 450 = 900. Ar supratote?

Tačiau jūs šio greičio praktikoje nepasieksite. Tokie aspektai kaip dalinis kanalo sutapimas ir trukdžiai reiškia, kad maršruto parinktuvas įprastoje namų ar biuro aplinkoje niekada nepasieks tų teorinių greičių, kuriuos nurodo pardavėjai. Jeigu atliekant „PCMag“ testavimą realių sąlygų aplinkoje yra nustatoma, kad pasiekiamas per pusę mažesnis greitis, nei nurodo pardavėjas, tai yra vertinama kaip puiki maršruto parinktuvo juostos pločio (pralaidumo) specifikacija.

Žinoma, didžiausi maršruto parinktuvų greičiai niekuo nesusiję su tuo, kaip greitai veikia jūsų interneto tinklu. 300 Mbps greičio maršruto parinktuvas neužtikrins greitesnio interneto tinklo veikimo nei 900 900 Mbps maršruto parinktuvas. Interneto tinklo greitį nustato jūsų interneto paslaugų tiekėjas. Greitesnis maršruto parinktuvas padeda efektyviau veikti jūsų vidiniam tinklui: muzikos ir vaizdo įrašų duomenų srautams, failų dalijimuisi ir t. t.

Ar man reikia „802.11N“ tipo maršruto parinktuvo?
„802.11n“ technologija tampa belaidžio tinklo standartu. Jeigu ruošiatės įsigyti naują maršruto parinktuvą, ar vienos, ar dviejų dažnių juostos – rinkitės maršruto parinktuvą su „802.11n“ technologija. Nesirinkite ankstesnės „802.11n“ technologijos, nes tai senesnis standartas. „802.11n“ technologijos maršruto parinktuvai gali veikti „Suderintame režime“, taigi prie tinklo galima prijungti ir tuos belaidžius prietaisus, kurie neturi „802.11n“ technologijos.

O kaip dėl „802.11ac“?
Rinkoje atsirado daugybė naujų maršruto parinktuvų, kurie pristatomi kaip „802.11ac“ technologijos maršruto parinktuvai. „802.11ac“ yra naujausias „802.11x“ belaidžio tinklo standartas. „11ac“ standarto dėka idealiomis sąlygomis dviejų dažnių juostų maršruto parinktuvai gali užtikrinti beveik iki 1Gbps greitį arba iki 500 Mbps greitį vienos dažnių juostos maršruto parinktuvų atveju. Tai reiškia, kad padidinama 450 Mbps greičio riba (vienos dažnių juostos specifikacijos atveju), kuri buvo būdinga „802.11n“ standartui. Be to, yra numatyta, kad „11ac“ standartas užtikrina geresnį veikimą juostą nei „802.11n“ technologija šiuo metu užtikrina 5Ghz dažnių juostoje. Sudėtingoji dalis tame, kad „11ac“ standartas vis dar tobulinamas. „Wi-Fi Alliance“ („Belaidžio ryšio aljansas“) yra organizacija, kuri atlieka bandymus ir siekia užtikrinti, kad klientams parduodami tinklo prietaisai atlieka tas funkcijas, kurias ir nurodo pardavėjai. Atlikus testavimą „Belaidžio ryšio aljansas“ leidžia pardavėjams parduoti gaminius su „Belaidžio ryšio aljanso sertifikatu. Kadangi „802.11ac“ technologiją dar reikia užbaigti (o taip pat ir patvirtinti arba užbaigti projektą), rinkoje dar nėra sertifikuotų gaminių.

Tačiau tai nesustabdo pardavėjų ir jie prekyboje pristato maršruto parinktuvus su neužbaigta „802.11ac“ technologija. Galite prisiminti, kad prieš patvirtinant „802.11“ standartą rinkoje pasirodė dar tobulinamos „11n“ technologijos maršruto parinktuvai, kurių efektyvumas toli gražu neprilygo vėliau, po 802.11n technologijos patvirtinimo pasirodžiusių „802.11n“ maršruto parinktuvų efektyvumui.

Lygiai tas pats vyksta ir su „802.11ac“ standartu. Mūsų išbandyti „11ac“ technologijos maršruto parinktuvai paprasčiausiai nėra labai pranašesni už šiandieninius „802.11n“ standarto maršruto parinktuvus. Tai lemia ne tik tas faktas, kad standartas dar nėra užbaigtas, bet ir tai, kad rinkoje dar nėra priderintų belaidžių adapterių, kurie būtų priderinti „802.11ac“ technologijai.
Jeigu nesate mėgėjas ir norite išbandyti „11ac“ standartą, vis tiek geriausia rinktis „802.11n“ maršruto parinktuvą. „802.11ac“ standartas turėtų būti patvirtintas šiais metais, tačiau net ir tada, dar gali prireikti iki metų, kol pamatysime gaminius, kurie iš tiesų atskleis naujosios „802.11ac“ technologijos pranašumą.

Kokio tipo saugumą reikėtų rinktis?
Dauguma naujųjų maršruto parinktuvų užtikrina aukščiausią saugumo lygį – „WPA2“. Jeigu rinkoje ieškote naujų maršruto parinktuvų, įsitikinkite, kad prietaisas palaiko „WPA2“ specifikaciją. Jeigu turite vaikų, galbūt vertėtų apsvarstyti galimybę įsigyti maršruto parinktuvą su tėvams skirtomis valdymo funkcijomis.

Kiek patogus yra maršruto parinktuvo nustatymas ir valdymas?
Ironiška, tačiau mūsų vertinimu naujausi ir brangesni maršuto parinktuvai, užtikrina paprastesnį nustatymą. Šie prietaisai užtikrina nuo klaidų apsaugotą nustatymo procesą, kuriam pakanka spustelėti kelias ekrane rodomas instrukcijas.
Jeigu išmanote daugiau ir negalite šiam prietaisui skirti daugiau pinigų, galite įsigyti pigesnį maršruto parinktuvą, kurie neturi automatizuoto nustatymo proceso. Kadangi šie maršruto parinktuvai neturi pažangios programinės įrangos, kuri leistų naudotis brangesnių maršruto parinktuvų teikiamais nustatymo privalumais, šio tipo prietaisų nustatymui ir valdymui reikia šiek tiek daugiau praktinių žinių apie tinklo veikimą.

Kiti aspektai
Jeigu ieškote maršruto parinktuvo, kurio artimiausiu metu nenorėsite atnaujinti, apsvarstykite galimybę rinktis prietaisą, kuris palaiko „IPv6“ protokolą. Nors perėjimas nuo „IPv4“ prie „IPv6“ protokolo tinklo numatomas tik ateityje, maršruto parinktuvai, kurie palaiko „IPv6“ protokolą, padės jums užtikrinti tinkamą tinklo veikimą, kai prie „IPv6“ protokolo pereis ir jūsų interneto paslaugų tiekėjas.
Kai kurie maršruto parinktuvai siūlo papildomas savybes, pavyzdžiui, SD kortelių angas bei USB lizdus, prie kurių galima prijungti bendrai naudojamus spausdintuvus ir išorinius diskus, pavyzdžiui, tokius maršruto parinktuvus siūlo „Cisco“, „Belkin“ ir „Western Digital“ bendrovės. Jeigu savo tinkle pageidaujate šių savybių, ieškokite jas užtikrinančių maršruto parinktuvų.