Maitinimo blokas (PSU)

Maitinimo tiekimo blokas (PSU) yra vienas iš nedaugelių elementų, naudojamų elektros prietaise, kuris įtakos visos sistemos eksploatacines savybes ir efektyvumą. Nesvarbu, apie kokius prietaisus kalbame, dažnai maitinimo blokai yra per mažai vertinami ir jiems skiriamas per menkas dėmesys. Tačiau būtent maitinimo blokas yra tas elementas, kuris gali lemti visos sistemos gedimą.

Šiame straipsnyje aprašomi aspektai, į kuriuos reikia atsižvelgti prieš įsigyjant asmeniniam kompiuteriui skirtą maitinimo bloką. Tačiau pateiktą informaciją galima naudoti ir kitais atvejais, kai įsigyjamas prietaisas su maitinimo bloku. Remdamiesi šiuo pirkimo vadovu, atsižvelkite į tai, kam bus naudojamas prietaisas ir atitinkamai apsvarstykite kiekvieną punktą.

 

Žingsniai:

Nustatykite, kokia galia vatais jums yra reikalinga. Norėdami nustatyti savo reikalavimus, galite prisijungti prie interneto svetainės, kurioje pateikiama PSU skaičiuoklė, arba naudokite tam skirtą programą. Dar geriau, suraskite panašios sistemos apžvalgą, kurioje būtų nurodytas jos energijos suvartojimas. Kadangi energijos suvartojimas matuojamas, kai prietaisas prijungtas prie sienoje esančio elektros lizdo, norėdami gauti prietaiso galią, padauginkite iš apžvalgoje pateiktos sistemos galios tiekimo efektyvumo. (Jeigu nežinote, tai 0,82 vertė bus artima arba šiek tiek pesimistinė). Nepirkite PSU, kurio galia yra tik šiek tiek didesnė nei jūsų reikalavimai, nebent neplanuojate ateityje atnaujinti sistemos. Be to, PSU naudojimo metu bloko galia palaipsniui mažėja. Įsigykite tokį PSU, kuris leis ateityje atlikti kelis atnaujinimui ir sėkmingai tarnaus ne vienerius metus.

Išsiaiškinkite, kokios jungtys jums yra reikalingos. Naujesnio modelio PSU dažnai turi 24 smaigų ATX tipo jungtį, kuri drauge gali būti naudojama ir kaip 20 smaigų jungtis. Aukštesnės klasės modeliuose gali būti tik paprasta 24 smaigų jungtis, o žemesnės klasės modeliuose – tik 20 smaigų jungtis. Paprastai daugumai „Pentium 4“ ir „Athlon 64“ motininėms plokštėms, kurios veikia CPU pagrindu (ir ankstesnio modelio), reikalinga 20 smaigų „ATX“ tipo jungtis, o tuo tarpu naujesnėms motininėms plokštėms reikės 24 smaigų ATX tipo jungties.  Taip pat dauguma PSU turės 4 smaigų ir 8 smaigų papildomą 12 V jungtį, skirtą motininėms plokštėms, ir tik pažangūs PSU turės vieną ar daugiau 6 smaigų PCI-E tipo jungčių, kurios skirtos vaizdo plokščių prijungimui.

Ieškokite PSU su dideliu naudingumo koeficientu. Taip pat rinkitės PSU, kurių specifikacijos nustatytos apkrovos temperatūros, o ne kambario temperatūros sąlygomis. Jeigu naudingumo koeficientas siekia 80 % ir daugiau, tai tinkamas efektyvumo lygis. Kai pasiekiamas 83 % efektyvumo lygis, apytiksliai 17 % galios vatais prarandama šilumos pavidalu. Todėl jeigu skelbiama, kad PSU galia vatais siekia 500 W, prijungus prie maitinimo tinklo, energijos sąnaudos sieks beveik 600 W. Laikui bėgant ir PSU eksploatavimo metu efektyvumas palaipsniui mažėja. Tikėtina, kad metų senumo PSU jau nebegalės tiekti tiek pat energijos, kaip anksčiau, kai buvo naujas.

Nustatykite PSU tvirtumą. Kiek gerai PSU „atlaiko“ srovės svyravimus ir pasikeitimus? Nors ir ne visais atvejais, tačiau tarp svorio ir kokybės yra stiprus ryšys: kuo didesni komponentai (t. y., kondensatoriai), tuo patikimesnis ir atsparesnis PSU. Vienas iš 120 mm ventiliatoriaus trūkumų: nors šis ventiliatorius užtikrina tylesnį aušinimą, aušinami komponentai privalo būti įtaisyti glausčiau (arčiau vienas kito). Jeigu jums nėra svarbu, kokį triukšmą skleidžia PSU, gali būti naudinga PSU gale, įprastoje vietoje, įtaisyti 80 mm aušinimo ventiliatorių.

Patikrinkite, koks yra linijų skaičius. Kaip ir namo saugiklių dėžutėje yra pagrindinis pertraukiklis ir mažesnis grandinės pertraukiklis atskiroms grandinėms, kuris užtikrina, kad neperkais mažesnės linijos grandinės laidai, taip ir didelio galingumo PSU galia padalijama į sudėtines „linijas“, kiekvienai iš jų priskiriant mažesnį srovės limitą. Susiję saugumo standartai reikalauja 20 A limito, o tai gana daug, turint omenyje, kad laidai yra mažesni, nei tie, kurie namuose perneša 15 A stiprumo srovę. (Tačiau privalumas, kad laidai nėra paslėpti sienose, taigi jie geriau aušinami, be to, jeigu kas nors pradeda degti, galite tai užuosti). Tačiau tai apsunkina PSU prijungimas; be to, siekiant apskritai neveikti PSU per didele apkrova, turite vengti per didelės kiekvienos linijos apkrovos – priešingu atveju PSU išsijungs. Gera maitinimo tiekimo sistema užtikrins tai paprastu būdu – linijų suma bus daug didesnė nei bendras PSU efektyvumo koeficientas. Pigesnė alternatyva – užtikrinti, kad linijų yra tiek, kiek siekia bendra galia, tačiau tokiu atveju visą maitinimo tiekimo galingumą naudoti bus sudėtinga. (Dėl šios priežasties PSU gali nesugebėti tiek visos numatytos galios). Dar pigesnis variantas, kuris tapo gana populiarus, yra pašalinti visą apsauginę grandinę ir tokiu būdu suformuoti „vienos linijos“ maitinimo tiekimą. Tokiu būdu maitinimas gali būti tiekiama visa galia bet kuriuo laidu. Taip techniškai pažeidžiama ATX maitinimo tiekimo specifikacija, tačiau įrodyta, kad praktikoje tai nesukelia saugumo problemų. Šį sprendimą renkasi daug žmonių. Vienos linijos dizainas pats savaime dar negali būti laikomas prastos kokybės PSU požymiu.

Įsigykite modulinį PSU. Taip išvengsite sistemoje papildomų laidų, kurie kliudo aušinimui. Nekreipkite dėmesio į  „PC Power & Cooling“ bendrovės teiginius, kad dėl kontaktų korozijos moduliniai kabeliai lemia didesnę varžą. Papildoma varža labai nežymi.

Palyginkite kiekvienos įtampos vertės srovės stiprumą amperais. PSU galios vatais specifikacija nenurodo srovės stiprumo amperais konkrečios įtampos sąlygomis. Visi PSU turi lipduką, kuriame nurodomas jų nominalus srovės stiprumas skirtingos įtampos sąlygomis. Ši informacija turi būti pateikiama ir tada, kai PSU įsigyjamas internetu, ir informacija turi būti nurodoma ant bloko pakuotės. Kaip minėta aukščiau, šiuolaikinių kompiuterių apkrova siekia 12 V. Gali atrodyt, kad 500 W PSU pakanka, tačiau jeigu bloko 12 V srovės stiprumas amperais siekia tik 20 ar dar mažiau amperų (12 V kart 25A lygu 300 W), moderniam kompiuteriui šio maitinimo bloko tiekimas gali būti nepakankamas.

Komentuoti įrašą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *