Kopėčios, pastoliai

Nesvarbu, ar norite pakabinti užuolaidas, ar norite nuplėšti prie namo šono augančias gebenes, svarbu darbui pasirinkti tinkamas kopėčias. Jūs turite atsižvelgti į kopėčių dizainą, medžiagą, iš kurios jos yra pagamintos, o taip pat į kopėčių tvirtumą. Be to, galite rasti daugiau nei vieno tipo ar ilgio kopėčias, kurios atitiks visus jūsų reikalavimus.

Pagrindiniai aspektai

Norėdami išsirinkti tinkamas kopėčias, iš pradžių turėsite atsakyti į šiuos klausimus:

  • Koks yra aukščiausias taškas, kurį galėsite pasiekti, naudodami konkrečias kopėčias?
  • Kokį svorį gali saugiai atlaikyti šios kopėčios?
  • Kur dažniausiai naudosite kopėčias?

Sulankstomos, tiesios ar prailginamos kopėčios?

Trijų pagrindinių tipų kopėčioms yra būdingi skirtingi privalumai ir trūkumai.

Sulankstomos kopėčios

Įprastas dizainas. Dėl savo „A“ formos rėmo, įprastos sulankstomos kopėčios užtikrina savarankišką (papildomų priemonių nereikalaujantį) ir labai stabilų stovėjimą ant bet kokio lygaus (horizontalaus) paviršiaus.  Daug ilgesnių kopėčių, antrajame nuo viršaus laiptelyje, turi sulankstymo įtaisą ir dažų padėklus. Taip pat kopėčios viršutiniame laiptelyje gali turėti įrankiams skirtas vietas. Šios savybės padeda paprasčiau užbaigti darbus, nes jums nereikia nuolat lipti aukštyn ir žemyn.

Tačiau tik nedaugelis sulankstomų kopėčių yra labai ilgos. Kuo aukštesnis yra šių kopėčių „A“ formos rėmas, tuo platesnio pagrindo jam reikės. Aukštos sulankstomos kopėčios užima daug grindų ploto. Dar vienas trūkumas – anksčiau už bet kokias kitas detales, iš pradžių yra linkę sulūžti šarnyrai. Kai tik atsikabina arba sulūžta vienas šarnyras, kopėčios tolesniam naudojimui nebetinka.

Šarnyrinis dizainas. Tai sąlyginai naujas sulankstomų kopėčių tipas. Šiuo atveju „A“ formos rėmo viduje esantys, žirklių tipo šarnyrai yra pakeičiami keliais lankstiniais šarnyrais, kurie kopėčių kojų išorėje suformuoja „jungiamąsias alkūnes“. Šias kopėčias galima sulenkti kiekvienoje alkūnių poroje, o tai reikia, kad sulankstyti galite įvairiais būdais. Jūs galite suformuoti net ir pastolius, pavyzdžiui, jeigu kopėčios yra nepakankamai ilgos. Kai šios ilgos, šarnyrinio sulankstymo kopėčios pastatomos visu savo aukščiu, jos taip pat užima mažiau grindų ploto nei įprasto sulankstymo kopėčios, nes sudėtinės jungtys nuima daugiau apkrovos nuo kopėčių pagrindo. Trūkumas: daugiau šarnyrų gali reikšti daugiau problemų su šarnyrais.

Tiesios kopėčios

Tiesiog kopėčios puikiai tiks mažose erdvėse arba tada, kai jums reikia pakilti šiek tiek aukščiau. Jeigu kopėčias norėsite varžtais pritvirtinti prie grindų savo vietoje, tada jums puikiai tiks tiesios kopėčios, o jeigu norėsite kopėčias pernešti ir į kitas vietas, tada greičiausiai rinksitės sąlyginai plono, vieno sluoksnio dizaino, tiesias kopėčias. Šių kopėčių trūkumai: lankstumo stoka, be to, ilgesnes nei apie 12 pėdų kopėčias gali būti sunku nešti.

Prailginamos kopėčios

Įprastas dizainas. Prailginamos kopėčios padeda tais atvejais, kai nenorite 24 pėdų aukštyje atlikti darbų naudodami tiesas kopėčias. Šiuo atveju platesnėse, 12 pėdų aukščio kopėčiose reikia įterpti siauresnes, 12 pėdų aukščio tiesias kopėčias. Tokiu atveju aukštį galite lengvai reguliuoti laidu, nes siauresnės kopėčios prisitvirtina prie kiekvieno platesnių kopėčių šarnyro.

Jeigu jums reikia patekti į antrame aukšte esantį stogą, nudažyti pastatą arba pagenėti medžio šakas, tada geriausia naudoti prailginamas kopėčias.

Dėl prailginamų kopėčių ilgio ir pločio jas gali būti sudėtinga perkelti ir įrengti, paprastai vien šių kopėčių pernešimui reikia dviejų žmonių. Be to, komponentas, kurio dėka prailginamos kopėčios yra tokios naudingos – reguliavimo laidas – yra detalė, kurią dažniausiai tenka keisti.

Teleskopinis (sustumiamas) dizainas. Teleskopinės kopėčios padeda išvengti prailginamų kopėčių trūkumus ir jų veikimas panašus į teleskopų. Galite rinktis tiek sulankstomus, tiek tiesius kopėčių modelius – teleskopinės kopėčios sutraukiamos arba išskleidžiamos net iki 400 procentų. Tokiu būdu galėsite atlikti visas užlipimo, sandėliavimo ir transportavimo užduotis. Kopėčių kojų segmentai patikimai užsifiksuoja savo vietoje ir užtikrina saugumą. Tačiau teleskopinės kopėčios gali būti sunkios. Lyginant ilgį pėdomis, to paties ilgio teleskopinės kopėčios sveria daugiau nei sulankstomos ar prailginamos kopėčios.

Kokio aukščio kopėčias rinktis?

Prie antro bet kurių sulankstomų kopėčių laiptelio nuo viršaus pridėkite savo ūgį, kuris išmatuotas jums pakėlus rankas. Tai bus riba, kurią galėsite saugiai pasiekti užlipę ant sulankstomų kopėčių. Niekada nestovėkite ant viršutinio sulankstomų kopėčių laiptelio.

Naudodami tiesias arba prailginamas kopėčias, visada virš vietos, kurioje dirbate, palikite 3 pėdas kopėčių ilgio. Jeigu tiesios arba prailginamos kopėčios yra pastatytos tinkamu kampu, tai kopėčių pagrindas turėtų būti mažiausiai 4 pėdų atstumu nuo atraminio paviršiaus. Rinkdamiesi tinkamą kopėčių ilgį, visada atsižvelkite tiek į 3 pėdų saugią erdvę, tiek į nustatymo kampą.

Metalinės, stiklo pluošto ar medinės?

Mediena, kuri dažniausiai yra tokia pati tvirta, kaip ir kitos medžiagos, naudojamos kopėčių gamybai, tačiau sveria šiek tiek daugiau ir yra šiek tiek lengviau pažeidžiama nei aliuminis ar stiklo pluoštas.

Lengviausios kopėčios yra pagamintos iš aliuminio. Be to, aliuminines kopėčias galite palikti lauke, nepriklausomai nuo oro sąlygų, ir visai nesirūpinti dėl korozijos. Tačiau metalinių kopėčių negalima naudoti netoli arba po elektros laidais, kuriais teka įtampa.

Stiklo pluoštas apsaugos jus nuo elektros šoko. Nors ši medžiaga atspari lietui, tačiau gali sulūžti dėl nuolatinių, ryškių saulės spindulių poveikio.

Kopėčių laiptelių forma

Geriausią atramą kojoms užtikrina „D“ formos laipteliai. Šie laipteliai yra puiki atrama kojų pirštams, kai kylate į viršų, be to, jie yra pakankamai platūs, kad galėtumėte patogiai stovėti. „D“ formos laipteliai dažnai yra su grioveliais ar kitaip apsaugoti nuo paslydimo. Net ir tuo atveju, jeigu renkatės kopėčias su apvaliais arba plokščiais laipteliais, ieškokite pėdų stabilumą užtikrinančių savybių.

Priedai

Galbūt jums bus aktualu rinktis vieną ar kelis iš toliau aprašytų priedų:

Kopėčių kojos gulsčiukas. Gulsčiuką pritvirtinkite prie vienos arba abiejų kopėčių kojų, kad užtikrintumėte lygų paviršių. Būtinai įsigykite pakankamai tvirtą gulsčiuką, kad jis atlaikytų jūsų svorį. Be to, gulsčiukas turi būti pakankamai ilgas, kad galėtų atlikti jūsų numatytą užduotį.

Kopėčių skrysčiai. Jeigu dvejas ar daugiau kopėčių norite paversti pastoliais, galite naudoti skrysčius. Skryčiai prikabinami prie kopėčių laiptelių ir tampa pastolių lentjuosčių laikytuvais.

Prailginimo dangčiai. Prailginimo dangčiai yra pritvirtinami prie tiesių arba prailginamų kopėčių viršutinių galų ir yra skirti atraminio paviršiaus apsaugojimui nuo pažeidimo. Paprastai kopėčių galuose yra dangteliai, tačiau jie nėra tokie dideli, kad uždengtų kopėčių kojas, todėl laikui bėgant jos gali susidėvėti ir apsidaužyti.

Kopėčių stovas. Jeigu kopėčias reikės vežiotis sunkvežimyje, tai jums verta įsigyti kopėčių stovą. Galite rinktis viršuje ar apačioje tvirtinamus stovus, kurie tinka bet kokio ilgio kopėčioms.