Kas yra insekticidinė lempa nuo vabzdžių ir kaip tokią išsirinkti?

Patarimai kaip issirinkti lempa nuo vabzdziu

Malonų laiką vakare terasoje ar sode vasaros metu labai dažnai apkartina įvairūs įkyrūs vabzdžiai: zvimbiančios musės ar besikandžiojantys uodai. Laimei, šiandien egzistuoja nemažai apsaugos nuo vabzdžių būdų, o vienas efektyviausių – speciali insekticidinė lempa. Kas tai yra ir kaip tokią išsirinkti?

Kaip veikia insekticidinė lempa nuo vabzdžių?

Gali kilti klausimas: ką tokio stebuklingo daro insekticidinė lempa, kuri neretai vadinama dar UV vabzdžių gaudykle, kad jos veikimo lauke vabzdžiai žūsta? Viskas labai paprasta: šio įrenginio „širdis“ yra ultravioletinių spindulių skleidėjas. Šie spinduliai vilioja uodus, muses ir kitus įkyrius vabzdžius. Aplink UV spindulių skleidėją yra tinklas, į kurį tiekiama elektros srovė. Būtent čia ir slypi spąstai. Įelektrintas tinklelis paprastai pasižymi tokia srove, kuri yra mirtina vabzdžiams, tačiau visiškai saugi žmogui. Negyvi vabzdžiai paprastai krenta į specialų padėklą, kurį periodiškai reikia ištuštinti. Vienintelis tokių lempų trūkumas yra tas, kad jos maksimaliai efektyvios tik tamsiuoju paros metu. Dienos metu jas naudoti galima, jei esate pavėsyje. Taip pat, Varlė.lt specialistai atkreipia dėmesį, kad nesvarbu, kokią UV vabzdžių gaudyklę pasirinksite, reikėtų turėti omenyje tai, kad laikui bėgant, jos resursai senka ir lempa pradeda generuoti mažesnio ilgio bangas, o tai reiškia mažesnį efektyvumą. Todėl renkantis lempą nuo vabzdžių, rekomenduojama atkreipti dėmesį į jos tarnavimo laiką.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis lempą nuo vabzdžių?

Maitinimo būdas

Labiausiai paplitusios UV lempos nuo vabzdžių pasižymi tinklo maitinimu. Kaip taisyklė, tokie įrenginiai būna aprūpinti 1,8–2 m laidu, o tai reiškia, kad pastatyti tokią lempą toli nuo elektros lizdo nepavyks. Laidinės lempos nuo vabzdžių ne pats patogiausias variantas pasiimt į sodą ar žūklę. 

Akumuliatorinės lempos nuo vabzdžių yra mobilios ir jas patogu su savimi pasiimti, kad ir kur keliaujama. Tiesa, tokios lempos neužtikrins ilgos apsaugos, nes periodiškai jų baterijas reikės įkrauti, tačiau moderniausi modeliai pasižymi net iki 30 val. autonominiu veikimu. Taip pat galima rasti saulės baterijomis maitinamas lempas.

Veikimo sritis

Varlė.lt specialistai renkantis lempą nuo vabzdžių rekomenduoja atsižvelgti į erdvės, kurioje ji veiks, dydį. Kambariui užtenka lempos, kurios veikimo sritis apima apie 30-40 m2. Sodo erdvėms ir pramoninėms patalpoms jau reikėtų galingesnio įrenginio. Taip pat jei planuojate vabzdžių gaudyklę naudoti ne tik naktį, bet ir dienos metu, reikėtų turėti omenyje tai, kad tokios lempos efektyvumas dieną yra maždaug dvigubai mažesnis. Tai reiškia, kad lempa, kuri tamsiuoju paros metu vilioja vabzdžius  80 m2, dienos metu sunkiai galės aprėpti net ir 40 m2 plotą.   

Atsparumas vandeniui

Lempa, kuri statoma lauke, dažnai po atviru dangumi, turėtų pasižymėti apsauga nuo lietaus, rūko ir kitos drėgmės. Kadangi UV vabzdžių gaudyklė yra elektros įrenginys, neturėtume pamiršti saugos. Dėl šitos priežasties, verta atkreipti dėmesį į tai, ar produkto savybėse yra nurodyta IP parametro reikšmė. IP – „Ingress Protection Rating“ nusako, kaip gerai nuo vandens yra apsaugotas lempos gaubtas. Po „IP“ raidžių būna du skaičiai, kurių pirmas reiškia korpuso atsparumą mechaniniam įsiskverbimui, o antras – apsaugos nuo drėgmės lygį, kurio reikšmių diapazonas atrodo taip:

0 – apsaugos nuo drėgmės nėra, prietaiso nerekomenduojama naudoti lauke.

1 – lempai nepakenks stačiu kampu iš viršaus lašantis vanduo.

2 – prietaisą galima pakreipti vertikaliai iki 15° kampu (t.y. lempai, kuri šiek tiek siūbuoja vėjyje, lašantis vanduo nepakenks).

3 – lempa yra apsaugota vandens, net jei vėjas nukreipia ją nuo vertikalės 60° kampu.

4 – UV lempa nuo vabzdžių yra atspari lietui ir purslams, kurie patenka ant jos bet kokiu kampu. 

Lauke skirtai naudoti lempai 4 laipsnio apsaugos tikrai užtenka. Rekomenduojama atkreipti dėmesį į modelius, kurie žymimi, pavyzdžiui, taip: IPX4 (Х – bet kokio lygio apsauga nuo mechaninio poveikio, 4 – apsaugos nuo vandens lygis; pavyzdžiui: IP24, IP44 ir pan.).

Kodėl verta įsigyti UV insekticidinę lempą?

Lempų nuo vabzdžių privalumai:

  • Naudojimo patogumas – nereikia ypatingos ir specifinių žinių reikalaujančios priežiūros.
  • Saugumas – jokios chemijos.
  • Greitas ir efektyvus vabzdžių naikinimo būdas.
  • Veikimo metu neskleidžia jokių specifinių ir nemalonių kvapų.
  • Pakankamai ilgas tarnavimo laikas.
  • Galima naudoti tiek lauke, tiek viduje.

Ar UV lempa nuo vabzdžių yra saugi žmonėms?

Vertėtų pabrėžti, kad insekticidinės lempos nuo vabzdžių nėra kenksmingos žmonėms ir jų šviesa nesukelia jokių nepageidaujamų reakcijų. Šie įrenginiai skleidžia UV-A šviesą su priimtina spinduliuote, kurios dozė žmonėms nėra kenksminga arba kitaip pavojinga.

Komentuoti įrašą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *