Kaip išsirinkti išmanųjį telefoną?

Išmanieji telefonai beveik išstūmė iš rinkos klasikinius mobiliuosius telefonus. Išmaniųjų telefonų siūlomų funkcijų kiekis lėmė, kad jie tapo būtinu komunikacijos, darbo ir pramogų įrenginiu. Kaip išsirinkti modelį, kuris atitiks jūsų reikalavimus? Pataria Varle.lt mobiliųjų įrenginių eskpertai.

Šiuolaikinis išmanusis telefonas – tai įrenginys, kuris apjungia telefono, kameros, filmų ir muzikos grotuvo, interneto naršyklės bei portabilios žaidimų konsolės savybes. Telefono funkcionalumų skaičius lemia, jog ne kiekvienas modelis gali pasiūlyti tą patį našumo lygį visose kategorijose. Pavyzdžiui, vienas įrenginys pasižymi didesnės raiškos kamera, kitas turi didesnį ir geresnės technologijos ekraną. Funkcijų ir skirtumų įvairovė lemia, kad prieš įsigyjant telefoną vertėtų atsakyti sau į klausimą:

Telefono naudojimo paskirtis

  • Pramogoms: naršymui internete, žaidimams, muzikos klausymuisi, nuotraukų fiksavimui, filmavimui.
  • Darbui: elektroninio pašto tikrinimui, tekstinių dokumentų, skaičiuoklių redagavimui, vaizdo pokalbiams, naršymui internete.

Nors iš esmės visi išmanieji telefonai panašūs ir leidžia atlikti abu šiuos uždavinius, rekomenduojama atkreipti dėmesį į keletą techninių parametrų, kurie turėtų didesnę įtaką vieno ar kito naudojimosi būdo patogumui.

Telefono operacinė sistema

Telefono operacinė sistema

Išmaniuosiuose telefonuose galima rasti keletą operacinių sistemų, tačiau populiariausios yra trys.

Android„Android“ operacinė sistema

Operacinė sistema skirta asmenins, kurie iš telefono tikisi daugiafunkcinių pajėgumų ir beveik neribotų įrenginio konfigūracijos galimybių. „Google Play“ parduotuvėje yra daugybė įvairios paskirties skaitmeninių programėlių, tiek mokamų, tiek nemokamų. „Android“ yra vienintelė operacinė sistema, prieinama  tokiame plačiame kainos diapazone, o tai reiškia, kad šią sistemą sutiksite įvairių gamintojų  įrenginiuose. Vertėtų pažymėti, kad dauguma gamintojų ant „Android“ operacinės sistemos dar įdiegia savo sąsajas. Tai lemia, kad atskiri išmaniųjų telefonų modeliai skiriasi įdiegtų skaitmeninių programėlių ar vartotojo sąsajos požiūriais.

iOS„iOS“ operacinė sistema

„Apple“ operacinė sistema buvo sukurta asmenims, ieškantiems  paprasčios ir patikimos sistemos kasdieniam darbui ir pramogoms. Daug programėlių „AppStore“ parduotuvėje yra mokamų. „iOS“ operacinė sistema yra prieinama tik „Apple“ gaminiuose.

Windows Phone„Windows Phone“ operacinė sistema

Minimalistinė operacinė sistema sukurta galvojant klasikinės  kompiuterių „Windows“ operacinės sistemos naudotojus. Sąsaja siūlo intuityvų naudojimąsi ir gali būti išplėsta papildomais funkcionalumais mokamų ir nemokamų programėlių iš „Windows Phone Store“ programėlių dėka. „Windows Phone“ operacinė sistema yra prieinama įvairių gamintojų išmaniuosiuose telefonuose.

BlackBerry„BlackBerry“ operacinė sistema

Išmaniųjų telefonų rinkoje taip pat yra prieinami įrenginiai su „BlackBerry“ operacine sistema, kuri primena „iOS“ ir „Android“ funkcionalumų derinį. Nors JAV šios sistemos išmanieji telefonai sulaukė milžiniškos sėkmės kaip verslo telefonai, Europoje jie nesulaukė didelio populiarumo.

„Android“, „iOS“ bei „Windows Phone“ sistemos siūlo panašias funkcijas bei užtikrina našų įrenginio, kuriame yra įdiegtos, veikimą. Pagrindiniai skirtumai – tai naudotojų prieinamų skaitmeninių programėlių skaičius bei atskirų personalizuotų nustatymų galimybės.

Pažink pagrindinių operacinių sistemų privalumus ir trūkumus:

Operacinės sistemos

Telefono ekranas

Telefono ekranas

Naujausi išmanieji telefonai turi nuo 4 iki 6 colių ekrano įstrižaines. Atsižvelgiant į didelį dydį, išmanieji telefonai, kurie turi turi didesnę nei 5,5 colio įstrižainę vadinami planšetofonais (angl. tablet (planšetinis kompiuteris) ir phone (telefonas) žodžių derinys).

Sužinok, kokia telefono įstrižainė yra optimaliausia tavo naudojimosi įrenginiu būdui:

Ekranų įstrižainės

Iš esmės telefono ekrano įstrižainės dydis nėra tas faktorius, kuris nustato įrenginio funcionalumo ribas, bet tas, kuris lemia naudojimosi juo patogumą, kuris, beje, irgi yra lazda su dviem galais. Didesnės įstrižainės išmaniuoju telefonu kai kuriais atvejais (skaitant, žiūrint vaizdo įrašus) naudotis yra žymiai patogiau, tačiau didesni įrenginiai sunkiau telpa kišenėse ir pan.

Ekrano raiška

Ekrano raiška

Šiuolaikinių išmaniųjų telefonų ekrano raiškos standartas – Full HD (1920 x 1080 pikselių). Aukščiausios kainos kategorijos modeliai pasižymi Quad HD (2560 x 1440 pikselių) raiška. Išmaniuosiuose telefonuose naudojami įvairių technologijų ekranai, dažniausiai sutinkami tipai yra: IPS, AMOLED bei LCD. Pastarasis yra būdingas senesnėms ir biudžetinėms konstrukcijoms. Atskirą kategoriją sudaro ekranai naudojami „Apple“ prekės ženklo įrenginiuose.

Sužinok, kokiais privalumais ir trūkumais pasižymi išmaniųjų telefonų ekranų tipai:

Ekranų tipai

Išmaniųjų telefonų ekranai yra gana pažeidžiami, todėl šiandien vis dažniau įrenginių, priklausančių ne tik aukščiausiai kainos kategorijai, turi papildomą apsauginį „Gorilla Glass“ stiklo sluoksnį.

Telefono kamera

Kamera

Vienas dažniausiai išnaudojamų išmaniųjų telefonų funkcionalumų yra būtent kamera. Naujausieji modeliai turi net 23 megapikselių raiškos kameras, tačiau protinga minimali reikšmė yra 8 megapikselių kameros raiška.

Telefonai su didesne nei 10 Mpx kameros raiška čia

Šiandien dauguma išmaniųjų telefonų standartiškai turi dvi kameras. Viena (pagrindinė) yra galinėje korpuso dalyje, antra – priekinyje įrenginio dalyje. Priekinės kameros raiškos standartas šiandien yra 5 megapikseliai. Priekinės kameros buvimas svarbus asmenukių ir vaizdo skambučių mėgėjams.

Į ką dar be raiškos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis telefono kamerą?

Jutiklio dydis. Kuo jis didesnis, tuo geriau, nes į didelį jutiklį patenka daugiau šviesos.

Jutiklio kokybė ir kameros programinis palaikymas. Reikėtų pažymėti tai, kad populiariuose išmaniuosiuose telefonuose („iPhone“, „Samsung“ „Galaxy“ serijos) yra įdiegtos „Sony“ gamybos matricos.

Dar vienas svarbus momentas – vaizdo stabilizavimo ir automatinio fokusavimo galimybės. Jei telefono kamera pasižymi šiomis funkcijoms, nuotraukos būtinai bus kokybiškos ir tikslios.

Telefono procesorius

Telefono procesorius

Procesoius išmaniajame telefone atsako už sistemos duomenų ir programėlių atkūrimą. Jei kompiuteriaus atveju procesoriaus taktinis dažnis ir branduolių skaičius turi didelę reišmę, tai telefono atveju, lieka antrame plane.

Procesoriaus branduoliai

Pastaba. Kiekviena paleista programėlė išnaudoja viena branduolį ir veikia stabiliai priklausomai nuo sistemos išteklių išnaudojimo. Jei programėlė yra netinkamai optimizuota, gali sulėtinti įrenginio veikimą.

Šiuo metu standartas, kuris užtikrina tenkinančius parametrus yra dviejų branduolių procesoriai, pasižymintys mažiausiai 1 Ghz taktiniu dažniu. Tokios konfigūracijos užtenka tiek kasdieniam naudojimui (muzikos klausymuisi, fotografavimui, naršymui internete), tiek paprastiems žaidimams. Verslo taikymams vertėtų rinktis išmanųjį telefoną, kuris turi procesorių, pasižymintį didesniu kaip 1 GHz taktiniu dažniu, o reiklesniam medijų naudotojui  pravers 1,4 GHz ir spartesnis procesorius.

Asmenys, kuriems reikia aukščiausio lygio našumo (pažangios grafikos žaidimams, daugiafunkciškumui), turėtų pagalvoti apie keturių arba aštuonių branduolių procesorių.

Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad paprastai, kai kalbama apie aštuonių branduolių įrenginius, keturi branduoliai būna galingesni ir likę keturi – silpnesni. Priklausomai nuo telefono apkrovimo, įsijungia keturi silpnesni arba visi aštuoni branduoliai. Tai vyksta siekiant sutaupyti baterijos įkrovimo. Taip pat atkreiptinas dėmesys į tai, jog yra skirtingų gamintojų procesoriai, kurie taip pat skiriasi pagal našumą, nors ir pasižymiu tokiu pačiu ar panašiu branduolių skaičiumi ir taktiniu dažniu.

Mobilioji GPU

Telefono vaizdo plokštė

Vaizdo plokštė, dar vadinama grafiniu procesoriumi (GPU) – komponentas, kuris atsako už grafikos apdorojimą ir naudojamas visų pirma žaidimuose. Jei ketinate išmaniuoju daug žaisti, rinkitės modelį, kuris turi pasižymi galinga vaizdo plokšte. Šiuo metu populiariausios mobiliųjų įrenginių rinkoje vaizdo plokštės yra: „PowerVR“ („Imagination Technologies“), „Mali“ („ARM“), „Adreno“ („Qualcomm“) , ir „GeForce ULP“ („nVIDIA“).  Kiekvienas gamintojas turi tiek biudžetinius sprendimus, tiek būdingus flagmanams.

Telefono RAM

Telefono RAM atmintis

Sklandžiam telefono veikimui reikia atititinkamos operatyviosios atminties, kuri saugo realiuoju laiku atliekamus procesus. Nuo RAM atminties labai priklauso telefono veikimo sparta, todėl jei norite mėgautis sklandžiu išmaniuojo veikimu, būtinai atkreipkite dėmesį į RAM atminties dydį.

Telefonų RAM galimybės

Šiuo metu standartinė RAM atminties talpa, užtikrinanti tenkinamą sklandumą ir darbo patogumą yra 2 GB RAM. Tiek operatyviosios atminties pakanka patogiam naršymui internete bei sklandžiai grafikai žaiidmų arba filmų žiūrėjimo metu.

Telefonai su 1 GB RAM čia

Telefonai su 2 GB RAM čia

Telefonai su 3 GB RAM čia

Telefonai su 4 GB RAM čia

Telefonai su > 4 GB RAM čia

Telefono jungtys

Jungtys ir jungiamumas

Išmanieji telefonai yra aprūpinti įvairiomis jungtimis, kurios leidžia išplėsti jų funkcionalumus.

Į kokius jungčių tipus verta atkreipti dėmesį?

Bluetooth standartas – tai bevielis trumpo diapazono jungiamumas tarp Bluetooth technologija aprūpintų įrenginių, pavyzdžiui, išmanaus laikrodžio, garsiakalbio, ausinių.

NFC – radijo ryšio metodas leidžia greitai apsikeisti duomenims labai nedideliu atstumu (iki 20 cm).  NFC naudojamas ne tik mokėjimams, bet ir susiejant tam tikrus įrenginius. Mobiliuosiuose įrenginiuose NFC technologija gali būti panaudota įvairiais tikslais. Jos dėka savo išmanųjį telefoną galima paversti virtualia banko kortele, panaudoti jį kaip leidimą einant į baseiną ar patenkant į kokį nors renginį. Taip pat jos dėka galima greitai keistis ir dalintis rinkmenomis bei nuorodomis bei specialių programėlių dėka nuskaityti ir įrašyti informaciją į programuojamas NFC žymes ar išmanias korteles.

Wi-Fi. Dvikanalis Wi-Fi 2,4 GHz bei 5 GHz leidžia saugiai ir greitai užmegzti ryšį su suderinamais prietaisais.

DLNA yra komunikacijos standartas, kuri naudoja plataus vartojimo elektronikos gamintojai tam, kad būtų įgalintas dalijimąsis daugialypės terpės ištekliais vietinio Wi-Fi tinklo rėmuose. Suderinamumo su šiuo standartu dėka kiekvienas įrenginys, kuris gali kaupti daugialypės terpės turinį – filmus, muziką, nuotraukas, pristatymus – tampa serveriu, kuris leidžia pasiekti juos kitiems prijungtiems prie namų tinklo įrenginiams.

MHL. MHL (Mobile High Definition Link) funkcija vieno laido dėka leidžia prijungti išmanųjį telefoną bei kitus mobiliuosius įrenginius prie didelės raiškos televizoriaus ar monitoriaus. Šios funkcijos dėka galime telefonu užfiksuotas nuotraukas ar vaizdo įrašus pamatyti dideliame ekrane. Šią funkciją taip pat įvertins žaidėjai. Šiuolaikiški išmanieji telefonai aprūpinti MHL funkcija gali persiųsti Full HD vaizdus su 60 kadrų per sekundę sparta ir 7.1. standarto erdvinį garsą. Pastaba: norint naudotis MHL funkcijos galimybėmis reikia atkreipti dėmesį į tai, ar televizorius arba kitas didelis ekranas, prie kurio norima prijungti išmanųjį telefoną, pasižymi šia jungtimi. Neužtenka to, kad tokią jungtį turi telefonas.

SIM rūšys

SIM kortelių rūšys

Šiuo metu išmaniųjų telefonų rinkoje daugiausiai palaiko mini SIM korteles, tačiau sutikti dar galima ir micro SIM, ir nano SIM palaikančių modelių.

SIM kortelių tipai

Jei turite standartinę kortelę, o jūsų pasirinktas išmanusis telefonas palaiko micro arba nano SIM standartą, kreipktės į savo mobilaus ryšio operatorių, kur jums kortelė bus pakeista ar apkirpta.

Papildomos funkcijos

Papildomos funkcijos

Skirtingai nei klasikiniai mobilieji, išmanieji telefonai turi daug funkcijų, kurios lemia, jog naudojimasis jais yra patogesnis. Į kokius papildomus funkcionalumas rekomenduojama atkreipti dėmesį?

Dual SIM – tai sprendimas asmenims, kurie vienu metu naudojasi dviem telefono numeriais. Dual SIM dėka į telefoną galima įdėti dvi SIM korteles ir įgalinti skambučių iš dviejų skirtngų numerių palaikymą. Be to viena kortelė gali būti skirta duomenų perdavimui, kita – skambučiams.

Telefonai su Dual SIM čia

LTE šiuo metu tai sparčiausias mobilaus internetu standartas. Duomenų atsisiuntimo greitis siekia net iki 300 Mb/s.

Bevielis įkrovimas, t.y. „Qi“ technologija paremtas indukcininis įkrovimas, kuris specialių (įsigijamų atskirai) padų dėka leidžia įkrauti telefoną be laidų ir adapterių. Viskas, ko reikia – tai padėti telefoną ant bevielio įkroviklio pado, kuris perduoda energiją išmaniajam telefonui.

Spartus krovimas. Ši technologija leidžia įkrauti išmanųjį telefoną net iki 75% greičiau nei tai gali būti pasiekta telefono, nepalaikančio „Quick Charge“ funkcijos atveju. Tam, kad telefoną galima būtų sparčiai įkrauti, jis turi atitikti dvi sąlygas: palaikyti „Quick Charge“ technologiją (turėti integruotą atitinkamą „Qualcomm“ sistemą) ir palaikyti specialų, didesne įtampa pasižymintį įkroviklį.

Super patvarumas. Speciali korpuso kontrukcija (atitinkanti IP68 standartą) lemia, kad išmanusis telefonas yra atsparus vandeniui. Įrenginys veiks panardinus jį 30 minučių iki 1m gylio po vandeniu.  Be to toks išmanusis telefonas yra atsparus dulkėms ir nešvarumams.

Baterijos taupymo režimas. Išmaniųjų telefonų pažangios funkcijos ir dydis lemia, kad jie greitai sunaudoja energiją. Todėl yra aprūpinti baterijos taupymo režimu (pvz. Stamina), kuris prailgina įrenginio veikimo laiką ekrano ryškumo sumažinimo, kai kurių procesų fone išjungimo bei garsų pritiltymo ar vibracijos išjungimo dėka.

Telefonų priedai

Priedai išmaniesiems telefonams

VARLE asortimente rasi daugybę priedų išmaniesiems telefonams, kurie palengvins naudojimąsi įrenginiu.

Dėklas – reikalingas daiktas norintiems apsaugoti išmanųjį telefoną nuo pažeidimų.

Atminties kortelė pravers visada, o ypač kai telefonas nepasižymi didele saugyklos talpa.

Apsauginė plevelė nepamainoma ekrano apsauga nuo įbrėžimų.

Išorinė baterija (angl. Power bank) užtikrins papildomą energijos šaltinį tais atvejais, kai neturi prieigos prie elektros lizdo ir negali įkrauti telefono.

Automobilinis įkroviklis leidžia įkrauti išmanųjį telefoną per automobilinį žiebtuvėlį.

Bluetooth ausinės lems, kad galėsi kalbėtis telefonu be būtinybės išimti jį iš kišenės.

Bevieliai garsiakalbiai pasiteisins visur ten, kur nėra prieigos prie elektros šaltinio, o tu nori dalintis muzika su aplinkiniais.

Asmenukių lazda lems, kad užfiksuoti šio tipo nuotraukas bus paprasčiau, o nuotraukos bus įdomesnės ir aukštesnės kokybės.

VR akiniai  padės persikelti į revoliucingą virtualios realybės pasaulį.

Ausinės – būtinas kiekvieno kokybiško garso mėgėjo daiktas.

Priedai išmaniesiems telefonams čia

Komentuoti įrašą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *