Kaip išsirinkti gyvatvorių žirkles?

gyvatvorių žirklės

Gyvatvorių kirpimas leidžia reguliuoti augalų augimą ir suteikti jiems norimas formas. Tam, kad gyvatvorių kirpimas būtų efektyvus ir saugus, reikėtų pasirinkti tinkamus įrenginius. Kaip išsirinkti tokias gyvatvorių žirkles pataria Varle.lt sodo technikos ekspertas Aivaras Saniukas.

Prieš įsigydami konkretų gyvatvorių žirklių modelį pagalvokite:

  • Kaip dažnai ir kokio storio krūmus ketinate kirpti – kuo didesni tarpai tarp žirklių ašmenų, tuo storesnes šakas bus įmanoma kirpti.
  • Kokio dydžio yra numatomas darbinis plotas? Sudėtingesniems darbams rekomenduojama naudoti benzinines gyvatvorių žirkles arba didele galia ir patvarumu pasižyminčias elektrines.
  • Ar darbiniame plote turite prieigą prie elektros šaltinio? Jeigu ne, rinkitės akumuliatorinius ar benzininius modelius.
  • Kas naudosis gyvatvorių žirklėmis? Mažiau jėgų turintiems žmonėms vertėtų rinktis lengvesnius modelius.
  • Kokią formą norėsite suteikti gyvatvorėms? Tikslesnių, sudėtingesnių formų atvejais geriau pasiteisina žirklės trumpais pjovimo ašmenimis.
  • Ar kirpsite aukštus krūmus? Jei taip, rinkitės įrenginį, kuris turės pakankamai ilgą teleskopinę rankeną.

Gyvatvorių aukštis, šakų storis ir maitinimo tipas – renkantis gyvatvorių žirkles būtinai reikia atkreipti dėmesį į keletą svarbių kriterijų.

Pagrindiniai gyvatvorių žirklių tipai

Rankinės genėjimo žirklės ir sekatoriai. Puikiai tinka viengubų krūmų tiksliam kirpimui, tačiau jei norite kirpti didesnius plotus, rinkitės elektrinius arba benzininius modelius.

Elektrinės gyvatvorių žirklės. Tinka vidutinio dydžio gyvatvorėms tose vietose, kur yra prieiga prie elektros energijos šaltinio. Elektrinės gyvatvorių žirklės yra pakankamai lengvos (įprastai sveria nuo 2 iki 5 kg), veikia tyliai ir neišskiria kenksmingų dūmų. Tam, kad elektros laidas neapsunkintų darbo, rinkitės modelius, kurie turi specialų kabliuką laidui. Taip pat svarbūs yra įrenginio galia, pjovimo dalies ilgis ir atstumai tarp ašmenų. Norint suteikti augalams tikslią formą, siūloma rinktis lengvus modelius, kurie pasižymi trumpa pjovimo dalimi. Jei jums labai svarbus greitas darbo procesas ir norite išlyginti gyvatvorių liniją, rekomenduojama rinktis modelius, pasižyminčius ilgesne pjovimo dalimi. Jei turite aukštą gyvatvorę, vertėtų pasirinkti modelius, aprūpintus teleskopine rankena.

Benzininės gyvatvorių žirklės – tai didelės galios įrenginiai, kurie puikiai tinka didelių, sudėtingų gyvatvorių kirpimui. Taip pat šio tipo gyvatvorių žirklės tinka toms vietoms, kur nėra prieigos prie elektros šaltinio. Vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kad šie įrenginiai yra pakankamai sunkūs ir triukšmingi, tačiau jie puikiai susitvarko net su tankiais ir kietais krūmais. Kuo didesnės gyvatvorės, tuo didesnio galingumo variklio žirkles reikėtų rinktis.

Akumuliatorinės gyvatvorių žirklės – tyliu veikimu pasižymintys įrenginiai, tinkantys teritorijoms, kuriose nėra prieigos prie elektros šaltinio bei sunkiai pasiekiamoms vietoms, pavyzdžiui, prie sienų ar arti žemės. Akumuliatorinių gyvatvorių žirklių nepertraukiamo veikimo laikas yra ribotas, todėl šie įrenginiai netinka plačioms teritorijoms. Kai kurie modeliai yra aprūpinti kotu, kuris leidžia pasiekti aukštus augalus be būtinybės naudotis kopėčiomis. Vertėtų atkreipti dėmesį į modelius, kurie užtikrins efektyvų darbą palaikydami nuolatinį galingumą. Tokie įrenginiai leis kirpti net pakankamai storas šakas.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis gyvatvorių žirkles?

Gyvatvorių aukštis

Pjovimo dalies ilgis yra svarbus

Kuo aukštesnės gyvatvorės ir kuo žemesnio ūgio yra naudotojas, tuo didenės svarbos tampa gyvatvorių žirklių pjovimo dalies ilgis. Didesnio paviršiaus sodų ir aukštų gyvatvorių atvejais darbas įrenginiu, kuris turi trumpą pjovimo dalį, gali būti varginantis ir užimti daug laiko bei reikalauti kopėčių panaudojimo. Ilgesnė pjovimo dalis leidžia lengviau pasiekti viršūtines gyvatvorių dalis ir lemia, kad darbo procesas yra patogesnis bei efektyvesnis.

Šakų storis

Tinkamas atstumas tarp ašmenų

Gyvatvorių šakų storis turi lemiamą įtaką tinkamo atstumo tarp ašmenų pasirinkimui. Pirmiausia, tam, kad šaką galima būtų nukirpti, ji turi tilpti tarp įrenginio ašmenų. Antra, proporcingai šakos skersmeniui auga ir reikiamas įrenginio galingumas. Galingesnės gyvatvorių žirklės su didesniu atstumu tarp ašmenų rekomenduojamos senoms gyvatvorėms ir storoms šakoms. Jauniesniems, plonesnių šakų augalams tinka įrenginiai, kurie pasižymi mažesniu galingumu ir mažesniu atstumu tarp ašmenų. Esant abejonėms, rekomenduojama rinktis gyvatvorių žirkles su didesniu atstumu tarp ašmenų.

Akumuliatorinis ar tinklo maitinimas?

Bevielio darbo veikimo laisvė ar nuolatinis, aukštas galingumas?

Įrenginio maitinimo būdas priklauso nuo sodo dydžio.

Akumuliatorinės gyvatvorių žirklės skirtos mažesnėms sodams ar kitoms teritorijoms. Jos užtikrina judėjimo laisvę, yra lengvos ir eliminuoja laido pažeidimo darbo metu riziką.

Elektriniai įrenginiai užtikrina aukštą galingumą ir nepetraukiamą darbą, tačiau reikalauja prieigos prie elektros energijos lizdo ir labai dažnai – prailgintuvo.

Papildomos rekomendacijos

Renkantis gyvatvorių žirkles taip pat rekomenduojama atkreipti dėmesį į tokius aspektus, kaip rankenos patogumas ir funkcionalumas, ašmenų medžiaga ir saugumas.

Gyvatvorių žirklių rankena

Gyvatvorių žirklių rankena turėtų būti patogi ir ergonomiška. Galimybė ją reguliuoti ir nustatyti įvairiomis padėtimis yra papildomas privalumas, kuris leidžia dirbti tiek vertikalioje, tiek horizontalioje padėtyje. Kai kurie modeliai yra aprūpinti rankenomis, kurios suteikia galimybę dirbti tiek viena, tiek abiem rankomis.

Ašmenų medžiaga

Kokybiškiausi ašmenys yra pagaminti iš nerūdijančio plieno, išpjauti lazeriniu būdu su deimantiniu poliravimu. Jie yra kieti, patvarūs ir atlaiko didesnes apkrovas.

Saugumas

Gyvatvorių žirklės turėtų būti aprūpintos specialia rankų apsauga. Rekomenduojama, kad ta apsauga būtų skadri, kad geriau būtų matomas darbinis paviršius. Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį į tai, ar ašmenys turi antgalių apsaugas, kurios apsaugo nuo pažeidimų dirbant arti sienų ar žemės. Inercinio stabdžio buvimas užtikrins maksimalų naudotojo saugumą dirbant su įrenginiu.

Priežiūra

Gyvatvorių žirklės tarnaus ilgiau, jeigu jas tinkamai prižiūrėti. Svarbiausia nepamiršti kaskart prieš pjovimą sutepti pjovimo ašmenų, o pasibaigus sezonui gamintojai rekomenduoja ašmenis nuolatos laikyti tepale. Sutepti ir laisvai judantys ašmenys tausoja variklį bei jo dalis.

Komentuoti įrašą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *