Indaujų, vitrinų ir bufetų pirkimo gidas

Visi trys pavadinimai nurodo į tą patį baldą: nuostabų pagalbininką, kurio dėka valgomajame turime, kur laikyti indus, kartu sutaupydami vietos ant pietų stalo. Oficialios vakarienės kažkada buvo kasdienybė, todėl indauja buvo toks nepakeičiamas baldas, kad netgi buvo integruojamas į namo architektūrą. Jis ir šiandien yra nemažiau parankus, bet greičiausiai jūsų sienoje jau neįmontuotas. Todėl pateiksime keletą patarimų, kaip pasirinkti tinkamą bufetą.

Indaujų, vitrinų  ir bufetų tipai

Indaujos, vitrinos ir bufetai skirstomi į kelias stiliaus kategorijas. Pirmiausia jums reikia nuspręsti: teikiate pirmenybę moderniam ar klasikiniam dizainui. Bufetas turi papildyti ar atitikti jūsų valgomojo stalo ir kėdžių stilių. Kitaip sakant, jei turite senovinį rankų darbo stalą, geriau nesidairykite į juodus lakuotus bufetus. Atsižvelkite ir į bufeto dydį.

Čia yra pagrindiniai ir dažniausiai pasitaikantys bufetų stiliai:

Tiktai spintelės

Tradicinis bufetas pasižymi lygiu paviršiumi, siekia liemenį (vidutiniškai 1 metro aukščio) ir turi vieną ar daugiau spintelių. Spintelėse už atitraukiamų ar atidaromų durelių yra lentynos.

Spintelės ir stalčiai

Kai kurie bufetai susideda iš spintelių ir stalčių. Į kompoziciją gali įeiti vienas platus stalčius arba keli horizontaliai ar vertikaliai išdėstyti stalčiukai. Stalčiai pravers valgymo įrankių, rakandų, druskinių ir pipirinių, stalo kilimėlių laikymui.

Spintelės ir specialūs laikikliai

Vis populiaresni tampa bufetai su vyno laikikliais. Kai kurie bufetai taip pat turi barą ar lentyną muzikiniam centrui.

Bufetai su vitrinomis

Atskira aukšta talpykla, dar žinoma kaip vitrina, pastatyta ant bufeto, paverčia jį kažkuo panašiu į porceliano bufetą. Tradicinės vitrinos durelės yra stiklinės. Palikus erdvės tarp bufeto ir vitrinos, galima ir toliau naudotis bufeto paviršiumi.

Bufetai su veidrodžiais

Ant ankstyvųjų bufetų buvo įtaisytas neaukštas veidrodis. Jis atspindėdavo ant bufeto paviršiaus išstatytus gražius indus. Kai kurie gamintojai, norėdami atiduoti pagarbą klasikiniam stiliui, tokius bufetus gamina iki šiol.

Pasvarstymai prieš perkant

Norint įsigyti indaują ar bufetą, reikės rimtai pagalvoti, nes šis baldas yra ilgalaikis pirkinys. Dauguma žmonių perka valgomojo baldus visam gyvenimui. Mūsų močiutės investavo taip išmintingai, kad dauguma šiandien tebenaudojame jų parinktus komplektus. Jei norite baldo, kuris tarnautų jums ir ateinančioms kartoms, rinkitės geriausią, kokią išgali jūsų kišenė, kokybę. Teikite pirmenybę klasikiniam stiliui ir venkite vienadienių užgaidų.

Štai pagrindiniai klausimai, kuriuos verta apsvarstyti:

Lankstumas

Protingas laikymas neatsiejamas nuo lankstumo. Jei norite bufete laikyti įvairaus dydžio ir formų daiktus dabar, jis turėtų tarnauti ir ateityje, kai daiktai turės kitokias formas bei dydžius. Spintelėse reikėtų reguliuojamų lentynų. Stalčių skyriai taip pat turėtų būti reguliuojami ar nuimami. Jei renkatės bufetą su vyno lentyna, pagalvokite, ar jis galės būti pertvarkytas, jei jūsų skonis pasikeis?

Dydis

Valgomasis gali pasidaryti ankštas, kai pastatote stalą ir kėdes, o dar pridėkite svečius. Pasirinkite bufetą, kuris pagal išmatavimus telpa kambaryje, ir kartu yra pakankamai talpus, kad sudėtumėte reikalingus daiktus. Kojelės leidžia išvalyti grindis po bufetu, kita vertus, ilgos kojelės reiškia, kad vietos laikymui bus šiek tiek mažiau. Išmatuokite bufeto vidų, lentynų gylį ir palyginkite šiuos išmatavimus su plotu, kurio prireiks jūsų lėkštėms, dubenims ir ąsočiams.

Durelių stilius

Atsidarančioms durelėms reikia pakankamai erdvės, todėl, jei jūsų valgomasis ar svetainė ankštūs, pagalvokite apie bufetą su atitraukiamomis durelėmis.

Vitrinos

Jei ant bufeto dedate vitriną, įsitikinkite, kad pritvirtinimai yra stiprūs ir tvirti. Kaip ir su bet kokiu kitu baldu, nepakenks pritvirtinimai prie sienų. Jie apsaugos indų pripildytą vitriną nuo išvirtimo.

Prieš perkant…

 • Maišykite, o ne derinkite

Nesvarbu, ar mėgstate jaukų kaimišką ar griežtą industrinį stilių, tikrai rasite bufetą, kuris tiks jūsų svetainėje ar valgomajame. Tik nesirinkite tokio pat, kaip kiti valgomojo/svetainės baldai – bufetas turi išsiskirti, o ne susilieti su aplinka.

 • Pasirinkite tinkamas proporcijas

Indaujos dydis gali kisti: nuo standartinės dviejų-trijų durų iki šiuolaikiškesnės ilgos, žemos keturių durų. Išsiaiškinkite, kiek kambario erdvės galite skirti tam, kad indauja netrukdytų, bet ir neatrodytų per maža.

 • Durys arba stalčiai

Nepamirškite akivaizdaus dalyko – indauja gali atrodyti prašmatniai, bet, svarbiausia savęs paklausti, ar joje bus pakankamai vietos didžiulėms vakarėlių lėkštėms ir tortų stovams, ar užteks stalčių servetėlėms, stalo įrankiams?

Informacinis bufetas

Lietuviškai žinomi kaip indaujos, bufetai (nuo prancūziško žodžio buffet) naudojami vyno, sidabrinių įrankių, staltiesių, servetėlių ir kitų valgymo aksesuarų laikymui. Jų paviršius dažnai tampa vieta, kurioje eksponuojamas maistas prieš patiekiant jį ant stalo – pavyzdžiui, desertai ir gėrimai, kurie patiekiami vėliau. Ant jo taip pat labai patogu sudėti panaudotas lėkštes ir indus.

Tačiau bufetai, skirtingai nei indaujos, gali tarnauti ir kaip rašymo stalai ar vieta, ant kurios kasdien pamerkiama gėlių, dega lempos šviesa. Kai kurių bufetų dizainai turi interguotas vyno lentynas. Be stalčių, bufetai turi vieną ar daugiau spintelių (kurios seniau būdavo išklotos metalu, kad lėkštės nebūtų šaltos), taip pat gali turėti viršutinį aukštą ir veidrodį.

Bufetus galima statyti ne tik į valgomajame. Jie gali puikiai stovėti foje, svetainėje, miegamajme, darbo kambaryje ir netgi, kaip papildomų spintelių komplektas, virtuvėje. Be abejonės, sugalvosite dar daugiau vietų, kur būtų galima pastatyti šį baldą. Kai kurie tikriausiai nerimauja, kad bufetai yra pasenę, nebemadingi – taip nėra! Bufetai, indaujos ir vitrinos iki šių dienų plačiai gaminami, nes jie yra vieni iš geriausių pramogai skirtų baldų bei nuostabios dekoro detalės.

Vitrinos per daug?

Kaip minėta prieš tai, yra keli baldų tipai, kurie priklauso indaujų kategorijai. Trumpai paaiškinsime, kuo skiriasi jų išvaizda ir funkcijos. Tokiu būdu, jūs galite nustatyti, kokio tipo indauja labiausiai atitiks jūsų poreikius.

Didžiausia iš visų yra indauja su vitrina: ji standartiškai sudaryta iš spintelės ir stalčių, ant viršaus užkelta vitrina, kurioje laikomas porcelianas, stiklas, taurės ir netgi kolekcijos ar suvenyrai.

Šiek tiek mažesnė nei indauja su vitrina yra vadinamoji indauja-kabinetas, kurame laikomi indai, stiklo dirbiniai, staltiesės, servetėlės ir visi kiti rakandai (pavyzdžiui, trikojai padėklai, servetėlių žiedai, žvakidės ir t.t.). Jos paviršius paprastai yra platus, jame pakaks vietos pastatyti vakarienės patiekalui ar vakarėlio gėrimams ir užkandžiams.

Indaujos-stalai yra mažiausios. Kaip ir pirmieji du tipai, jos turi lentynas ir stalčius, bet pasižymi mažesniais išmatavimais. Indauja-stalas – puiki išeitis, jei gyvenate kompaktiškoje vietoje ir norite iš indaujos pasiskolinti truputį elegancijos.

Formos paieškos

Tai, kad indaujos yra ypatingai funkcionalios, dar nereiškia, kad jos negali būti madingos. Tradiciškai jos yra stačiakampio formos, tačiau būna įvairių formų indaujų. Kai kurios netgi sukonstruotos kaip barai, už kurių galima užeiti, tiekti maistą bei gėrimus.

Jei ieškote indaujos su kojelėmis, jums pravers keli svarbūs terminai:

 • Išlenktos: šios kojelės išlenktos išorėn į „kelį” ir grįžta atgal į „kulkšnį”.
 • Marlboro: Jos tiesios, kartais rievėtos, su kubelio formos atramomis apačioje.
 • Kalavijo: šios kojelės apačioje nusmailėja, todėl primena kalaviją – ilgą su šiek tiek lenktu nusmailėjimu.
 • Apsuktos: kojelės, ant kurių „užverti“

Kas jums tinka labiausiai?

Viena iš priežasčių, kodėl jums gali reikėti bufeto, gali būti estetinė. Todėl labai svarbu pasirinkti tinkamas medžiagas. Tradicinius bufetus gamina iš medienos, ypač lapuočių. Šiuolaikiniai modeliai gali būti pagaminti iš metalo, pušies, plastiko ar netgi perdirbtų mežiagų.

Naršydami po baldų parduotuvių interneto svetaines, tikėtina, rasite lapuočių medieną kaip pagrindinę medžiagą, nes ji tankesnė. Dažniausiai gamybai naudoja šiuos medžius: ąžuolą, buką, uosį, klevą ir vyšnią. Retkarčiais naudojami tokie egzotiški lapuočiai kaip bugienis, juodmedis, raudonmedis ir tikmedis. Lapuočių dirbiniai brangesni nei spygliuočių. Šiais laikais dauguma gamintojų siūlo produktų iš pigesnių medžiagų, tokių kaip medžio drožlių ar medžio plaušų plokštės.

Galiausiai, ieškant indaujos galvoje verta turėti šiek tiek informacijos apie stilius. Štai pagrindinių stilių sąrašas:

 • Kasdienis: esmė – švarios linijos ir paprastumo estetika
 • Šiuolaikinis/Modernus: minimalistinės, švarios linijos, beveik be išlinkimų; glotnus stilius
 • Retro: 6, 7 ir 8 dešimtmečio valgomieji gali būti puikiu pavyzdžiu, ieškant šio žaismingo stiliaus baldų
 • Kaimiškas: sukeliantis namelio iš rąstų ir vasaros prie ežero asociacijų
 • Tradicinis: rankomis pieštos detalės, tamsus medis, išlinkimai.